Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Protectia impotriva razelor solare
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijire ten & corp
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
katy87
pe multe fete de pe acest forum am observat k se "feresc" de soare ca de cel rau.imi spune si imi explica si mie cineva care sunt efectele negative ale soarelui.k eu pana acum nu am observat sa am vreo problema din cauza lui si ma gandesc sa nu aiba efecte mai tarziu.sper k nu radeti de mine blush.gif
Deci, ce creme de protectie solara sa folosesc?
Cleo
pe termen lung si cu expunere exagerata te poti trezi cu-n cancer al pielii sau mai bland cu niste pete inestetice care nu-ti mai dispar vreodata.

Din fericire cremele astea protectoare SUNT utile
Si mie-mi place mutra mea smile.gif putin bronzata si ca atare ma si bronzez insa nu in dorul lelii ci treptat si folosind cremele corespunzatoare.
angeldust
Soarele este principalul factor care duce la imbatranirea si ridarea prematura a pielii.

In plus, atunci cand folosesti un tratament antiacnee, care este fotosensibilizant, expunerea fara protectie la soare sau solar poate duce la aparitia de pete pigmentare sau chiar arsuri.

Din ce in ce mai multe vedete, chiar daca ar avea posibilitatile financiare sa aiba mereu un bronz de vis, aleg sa ramana albe ca branza dar neridate mai multa vreme (Madonna, Gwen Stefani, etc)
Cindy
ar fi o ideea buna sa scriem aici ce creme cu factor de protectie folosim, eu chiar ma gandeam ca ar trebui deschis un astfel de topic, mai ales ca vine vara si multe dintre noi folosim produse fotosensibilizante..eu deocamdata nu folosesc nici o crema cu SPF, fondul meu de ten are SPF 15, dar cred ca ar trebui sa imi achizitionez o crema buna cu protectie pentru zilele mai calduroase. dar neaparat sa nu fie grasa, nu suport sa sa am tenul lucios (ma refer la sensul negativ, evident biggrin.gif )!
angeldust
Eu am folosit asta vara pentru fata de la Bioderma Photoderm max cu SPF 50+ . E foarte buna pentru tenurile cu probleme si daca folositi si tratamente antiacneice. Totusi o foloseam doar la plaja, pentru ca nu pica foarte bine fondul de ten peste ea. Ma gandesc sa imi achizitionez ceva fond de ten cu factor inclus, ca asta mi se pare cea mai buna solutie pentru mine.
divi2007
sweet girl si eu ma gandeam ca ar trebui deschis un topic mai ales ca nu mai e mult si trebuie deja sa ne achizitionam astfel de creme, neaparat trebuie sa aibe protectie UVB si UVA( ele protejeaza de cancer defapt) pe langa protectia SPF.
katy87
si fondul meu de ten are spf15.
bubulina
Citeva chestii importanate:

1. sunscreen ul sa fie stabil
2. sa aplici cantitatea corespunzatoare: pt fata 2 ml sau 0.3 lingura
3. sa reaplici in mod constant
4. sa nu freci, sa nu transpiri zapacitul.gif
5. sa ai grija sa nu suprapui un destabilizant inainte/dupa

Eu folosesc de ani de zile LaRoche Possay, si cind e vb de sunscreenul dupa parea mea sunt cei mai cei mai. Am folosit cam toate variantele...dimineata le aplic in functie de starea pielii. Am folosit si Avene etc dar dupa pareare mea sunt si la f8inish si la calitate inferiori. Cu LRP pot obtine cu usurinta un finish mat folosind un sunscreen ppd 30.
Intr-o perioada foloseam si fond de ten deasupra dar am renuntat. De cam un an aplic numai putina pudra si fard de obraz.

FDT cu spf nu e de ajuns. In prinicipal datorita cantitatii mici aplicate si apoi majoriteatea sunt slabe sau intabile.
Eu daca nu folosesc sunscreen fac pistrui. La mine se merita. Acum daca se merita efortul de a ramane palida etc in cazul altora nu stiu.

Asta e ff pe scurt.
ioannaraluka
Eu recunosc ca incerc sa ma feresc de soare, nu-mi plac deloc cremele cu spf: ori sunt grase sau comedogene, ori fac "scame" cu fdt, ori...si as putea continua la nesfarsit.
De cand cu cremele astea cu bronzare treptata am scapat de "stresul" cu bronzatul.
Momentan am si eu fdt cu spf 15 si pentru la mare am L'oreal antirid cu spf 30.
Cindy
ioanna, asta e si problema mea.. magindesc.gif
bubulina, o sa ma uit si eu de cremele de care spui tu..poti sa imi dai mai multe detalii te rog? si cel mai important nu lasa tenul lucios?
divi2007
fetelor a folosit cineva produse de la wella profesional? m-ar tenta sa-mi iau este pt par si corp are protectie uvb uva si spf

http://www.systemprofessional.co.uk/consum...shine/index.jsp

este al 2 lea Bi-Phase Spray
atia
buna.sunt putin confuza in legatura cu SPF.cautam niste produse pentru protectie solara si am vazut pe ambalajul bioderma photoderm akn ca acesta ofera protectie uvb 30 si uva 26.din cate stiu eu uva sunt cele mai periculoase, sunt responsabile de cancerul de piele.am verificat si photoderm 50 si uva era 35.aceste erau trecute pe ambalajul original ,traducerea in romana nu oferea aceste informatii.
daca am nevoie de ecran total nu ar trebui ca uva si uvb sa fie fa fel?
zetta
eu folosesc de la clinique o crema cu protectie 25 si o aplic zi de zi, e ok, iar la mare folosesc creme cu factor 25 -30 in primele zile de expunere dupa care mai scad factorul de protectie maxim pana la 15.
Bacardi_Girl
Eu anul trecut am folosit un lapte de corp de la Ivatherm.Nu vi-l recomand sad.gif Dermatologul imi spusese sa-l folosesc si pentru fata! Era gras, facea scame, mi-a facut cosuri si cireasa dupa tort: dupa ce ieseam din apa imi curgea dupa corp in dare albe laugh.gif O adevarata frumusete,ce mai...Acum folosesc un fdt cu spf dar trebuie sa-mi iau si o crema bineanteles ca nu pot merge la plaja/solar data cu fdt.
divi2007
a incercat cineva aceasta crema, anul asta as vrea sa mi cumpar ce parere aveti, e buna? magindesc.gif

http://www.pizbuin.com/summer_suncare.jsp
zetta
divi am folosi-o eu la mare e ok dar cred ca am facut cosuri de la ea dar ca si factor de protectie isi face treaba.
divi2007
dupa ce nu ai mai folosit ti au mai aparut cosuri?
Bacardi_Girl
Bubulina vino cu detalii despre LRP smile.gif
zetta
cat am fost la mare 10 zile nu mi-am luat la mine 3 steps de la clinique ca am zis ca e prea mult, doar o crema usoara de fata , cand am plecat de la mare fata era plina de cosuri, dupa ce m-am dat din nou clinique s-au dus, cred ca combinatia crema cu factor, apa si soare nu mi-a fost tocmai buna
divi2007
ok thx smile.gif
Cindy
uff..ce naspa, zetta! sad.gif ce crema cu protectie e buna pana la urma? as vrea ceva bun si pt un ten cu tendinte de ingrasare, ca al meu..
angeldust
Si eu as vrea una care sa nu faca tenul sa luceasca ca un beculet sad.gif Photodermul e buna ca si protectie dar e lucioasa sad.gif
divi2007
ce produse bune ati mai descoperit pt plaja sa nu ne ardem pielea si sa ne si protejeze de raze ? eu una chiar nu stiu cer sa cumpar sunt atatea pe piata magindesc.gif
geoo
eu tot astept sa-mi vina crema aia de la paula! Mi-am pus sperantele in ea, sper sa nu fie aiurea!
divi2007
ce crema ? nesigur.gif
Bacardi_Girl
Eu am sa-mi cumpar una de la Avene din gama portocalie. De preferinta emulsie pentru ca am senzatia ca e mai light. Am citit parerile despre ele si se pare ca sunt chiar in regula.Am auzit intr-o emisiune un dermatolog care spunea ca ar fi indicat sa dam cu o crema cu protectie impotriva razelor atat uva cat si uvb sub fdt (pentru cele care-l folosesc) deoarece fdt nu protejeaza decat in raport de 10-12%.
geoo
QUOTE(divi2007 @ May 15 2007, 11:32 PM) *
ce crema ? nesigur.gif


asta: http://www.paulaschoice-eu.com/shop/product.asp?pid=220
divi2007
dupa ce am citit ce scrie despre crema paulas nu cred ca nu e buna,
sa ne zici impresii dupa ce o testezi
geoo
sper, ca surprize am mai avut!! Numai ca o tot astept de ceva vreme.....

am sa spun daca merita!
mada
eu folosesc de la garnier sau nivea crema de plaja.smile.gif si sunt ok,chiar bune.am avut si elmiplant gama noua dar nu`s prea stralucite.nu prea protejeaza pielea de razele solare.
Chaton
eu m-am ars cu elmiplant spf 20 sad.gif si nu stau la plaja in mijlocul zilei.
am avut garnier spf 40, buna, nu m-am ars deloc dar era buna doar la plaja, asa prin oras lasa stratul ala albicios pe deasupra sad.gif
mi-am luat estee lauder spf 30 si intra mult mai bine in piele.
bebe_maria
Mi-am luat si eu capital soleil 30 de la vichy si am o intrebare: aplic crema de protectie solara, apoi fondul de ten iar cand vreau sa 'reimprospatez' protectia ce fac, o aplic iar peste fondul de ten?? (fondul de ten are doar fps6)
Cindy
cum sa o aplici peste fondul de ten? smile.gif oricum, cred ca ajunge daca te dai dimineata si nu stai foarte mult la soar, ca sa nu fie cazul sa o reaplici..
Bacardi_Girl
Geoo ce substanta continuta in unele creme cu spf ziceai tu ca provoaca acnee? Sau...sunt mai multe?
divi2007
m a pus naiba de mi am luat crema cu spf 50+ si asa ma bronzez greu dar cu asta apropae deloc mad.gif
Bacardi_Girl
M-a lovit o intrebare geniala laugh.gif Inainte de a te da cu crema cu spf pe corp e mai bine sa aplici o crema hidratanta?De exemplu cea pe care o folosim de regula dupa dus...
kalua
Nu. Cremele cu spf au mai toate si substante pentru hidratare.

Eu am ramas fidela celor pe care le-am folosit pana acum: Shiseido pentru regiunea ochilor si fata, L'Oreal pentru corp. Mai folosesc una indigena, ieftina si foarte buna, cu spf-ul mare.
Si pentru dupa soare, pentru fata, folosesc in exclusivitate Creme reparatrice de la Sisley.
Bacardi_Girl
Merci Kalua kiss.gif Trebuie neaparat sa-mi iau si eu crema, atat pentru fata cat si pentru corp ca de cand tot zic....dar sincer nu stiu ce naiba sa iau.De cand cu crema aia de la Ivatherm de la care am avut numai neplaceri am o retinere. M-am tot uitat prin farmacii da' n-am stiu ce sa iau. M-am uitat dupa una care sa aiba avobenzone dar nu am gasit, de la Avene nu aveau decat de fata dar cu protectie prea mare, pentru corp m-am uitat putin la Pizz Buin dar e destul de scumpa iar cantitatea e cam mica si nu stiu daca se merita....Sunt in ceata total sad.gif
Ally
eu vreau sa incerc gama noua de la Eucerin, mai ales pentru ca spre deosebire de Avene, Bioderma etc au si produse cu factor mic de protectie (eu deja sunt bronzata). a folosit cineva deja? nesigur.gif
Bacardi_Girl
Ally gama asta are produse noncomedogene? Poate ma bag si eu...serios acum chiar trebuie sa-mi iau cremele astea si ma tot gandesc cum naiba sa aleg unele care sa nu-mi mai faca surprize neplacute ca cea folosita anul trecut. Treaba e ca nu am cum sa tin minte toate substantele care trebuie evitate si care din pacate se gasesc si in unele creme/lotiuni de la dermatocosmetice nesigur.gif
Ally
Bacardi, sincera sa fiu eu nu stiu care sunt substantele comedogene, imi pare rau. si eu am probleme cu pielea dar am ajuns la concluzia ca numai testand iti dai seama ce iti face bine si ce nu asa ca nu ma uit niciodata la ingrediente.
mie mi-a recomandat dermatologul (Nedelcu) sapunul Eucerin fara detergenti pentru ca sunt alergica. drept urmare mi-am luat si lotiunea de corp pt fermitate tot de la ei si pot sa spun ca imi place foarte mult. aproape am terminat un tub si nu mi-au aparut cosuri, pielea arata frumos,intra repede in piele si nu e grasa.
gama asta nou de protectie solara de la Eucerin este cica special conceputa impotriva alergiilor solare iar eu sunt patita asa ca o sa o incerc.
faza e ca dintre dermato-cosmetice nu stiu ce alta firma are produse cu spf 10-15. nesigur.gif
oricum, eu probabil o cumpar saptamana asta si iti zic cum e. wink.gif

l.e. parca are totusi si avene spf 12 sau 15. magindesc.gif o sa ma uit.
Florina
Eu mi-am luat 2 creme una de la Avon cu spf 6 aia cu morcovi asta am luato pt corp ca te bronzezi foarte fain cu ea si nu te arzi dar cosuri sunt sigura ca face (am patit vara trecuta) asa ca pt fata miam luat de la Avene Compact teinte 50 e si um pic coloranta asa ca nu am nevoie de fdt peste.
Bacardi_Girl
Ally eu stiu dar....nu pe de rost si nu ma vad cu foaia cu substante comedogene dupa mine prin farmacii laugh.gif Am inteles ca pentru tenurile predispuse la acnee sunt de preferat lotiunile cu spf care au oxid de zinc.
Bacardi_Girl
Revin...zilele astea am tot cautat si pe net si in farmacii creme/spray-uri/lotiuni cu spf.Sun mai rau in ceata sad.gif Eu vreau una cu spf 15-20 (?) pentru ca am sa merg la solar la inceput si apoi voi incerca sa merg si la plaja cateva zile dar nu am programata o perioada mai lunga de plaja astfel incat sa-mi "permit" o crema cu protectie mai mare. Vreau sa ma bronzez mai repede fara a-mi face rau bineanteles. Poate si astea cu spf 15-20 sunt prea mult? Cea pentru fata vreau sa o tin si pentru uz zilnic nu numai pentru plaja. Am citit atatea ingrediente si nume de produse de am obosit. Aproape ca ma hotarasem la una de la Avene (pentru fata) spf 20 pana am gasit 2 ingrediente comedogene cu grad 4 sad.gif Apoi ma hotarasem la Bioderma Photoderm AKN spray spf 20 pe care nu am gasit-o. Am mai citit de Bioderma Photoderm Mineral crema spf 20...apoi am vazut ca fetele se plang ca produsele din gama asta ba sunt grase, ba inflameaza locurile cu probleme! Prin articole se tot afirma sus si tare ca pentru pielea mai sensibila, cu predispozitie la acnee si iritatii sun bune astea minerale. Insa astea contin substante care nu sunt chimice in schimb ai toate sansele sa-ti lase un film albicios pe piele...Am mai gasit aici o lotiune de la Eucerin spf 15 dar nu am gasit ingredientele ei, nu stiu daca se gaseste prin farmacii (am vazut ceva anti-imbatranire dar era cu spf mare si doar pentru corp) si e numai pentru fata ceea ce ar lasa corpul descoperit. De fapt pentru corp nici nu m-am prea uitat ca mi-am facut o gramada de nervi si m-am descurajat.Naiba sa le ia ca nu mai pot sad.gif
claudia_electra
Bacardutza, eu nu ma pricep la comedo- astea, insa pot sa-ti zic urmatoare chestii, poate sunt de folos:
- nu se recomanda sa pui pe fata factor mai mic de 15, deci 20 eu zic ca e perfect
- am avut eu Avene 50 (portocaliu) si e groaznic de greu si gras; eu nu am probleme speciale cu tenul, dar crema asta ma exaspera ca textura.

kiss.gif

QUOTE(kalua @ Jul 8 2007, 11:57 AM) *
Nu. Cremele cu spf au mai toate si substante pentru hidratare.

Eu am ramas fidela celor pe care le-am folosit pana acum: Shiseido pentru regiunea ochilor si fata, L'Oreal pentru corp. Mai folosesc una indigena, ieftina si foarte buna, cu spf-ul mare.
Si pentru dupa soare, pentru fata, folosesc in exclusivitate Creme reparatrice de la Sisley.


Kalua, imi spui si mie cum se cheama aia indigena pls.gif ? Cea de la Shiseido cat are protectia si...ti se pare grasa? Multumesc mult!
Bacardi_Girl
Mai mic de 15 nu iau, nici pt fata nici pt corp.Cu fps 15 sau 20 vreau. Te cred cu textura la crema aia, am citit pareri asemanatoare si la cele cu spf mai mic dar la 50....Mai trec maine pe la farmacie sa vedem...kiss.gif
Cindy
Eu nu prea am folosit creme cu protectie solara pana acum, in afara de la mare, bineinteles. Dar tinand cont de tratamentele pe care inca le mai folosesc si fotosensibilizeaza pielea si ca in curand ar trebui sa apara soarele, ma gandesc serios sa imi achizitionez si asa ceva. Fdt pe care il folosesc acum are SPF 12, deci e cam putin totusi. Voi folositi?
Ma intereseaza in primul rand sa nu imi lase pielea grasa..am oroare de asa ceva! zapacitul.gif
Bia
Eu am crema de fata cu SPF 15, Mai am o alta lotiune ce se aplica peste cu SPF 30 si este si fondul de ten cu SPF 15. Deci am SPF 30. (SPF-urile nu se aduna)
ToothFairy
Cea mai buna crema ever pe care am folosit-o si cu factor de protectie mare,omogena,usor de aplicat...de la Bioderma...anu` trecut am fost nevoita sa folosesc cu SPF 50,acum am mai redus,am cu 20.Ca pret,is accesibile.si-s si noncomedogene.
happyCat
Sweet, eu as zice ca protectia solara e esentiala daca vrei sa ai un ten (cat mai) perfect. Sa nu uitam ca soarele e factorul principal care imbatraneste pielea, deci... poate ca la 20-30 de ani nu ne gandim inca la riduri si ten imbatranit, dar daca folosim protectie solara din timp, e ca si cum am face o investitie pe termen lung.
Protectia solara e esentiala atat pe plaja, cat si zi de zi, in principiu, oricand iesim afara si expunem tenul la razele soarelui. Si nu trebuie neaparat sa fie canicula afara. Soarele poate sa ne arda si atunci cand mergem la ski, de exemplu si chiar atunci cand e innorat afara (eu am patit-o!). Multa lume se intoarce de la ski cu fata bronzata.

Cum fac eu: zi de zi folosesc crema cu spf15 (momentan imi place hydrance optimale de la avene). Atunci cand stau mai mult pe afara si e soare, folosesc un spf mai ridicat, catre 30. Acum am o crema fluida Shiseido care zice ca e 'face and body' cu spf30, nu e grasa deloc si miroase super.

Asadar, in special pentru tenurile care au fost tratate cu retin A, Boreade, etc, in principiu orice produs care fotosensibilizeaza tenul, protectia solara e esentiala, in fiecare zi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.