Help - Search - Members - Calendar
Full Version: La ce ora se culca copiii vostri?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie
kalua
Cate bordeie, atatea obiceie si asta nu numai la nivel de familie, ci si de comunitatea, de tara in care traim. smile.gif

Fiica-mii i-am dat stingerea pana la 9 ani cel tarziu la 8 seara, intre 9 si 10 ani cel tarziu la 9, iar acum, ca are peste 10 ani, se intampla sa se culce si pe la 9 si un sfert, 9 jumatate. Vinerea si sambata are voie sa stea pana la 10, dar rar reuseste. laugh.gif
Nu e obosita dimineata si se scoala intotdeauna fara probleme, bine dispusa si pusa pe fapte mari.

La ce ora dati voi stingerea copiilor vostri (si cati ani au copiii)?
Laryss_A
ce topic simpatic ca si idee kalua ! nu am copii (inca) asa ca nu pot raspunde foarte ontopic insa motivul pentru care postez este acela ca mi-a rasarit in minte intrebarea ' dar eu la cat ma culcam cand eram mica?' si...se pare ca a trecut multa vreme , nu imi mai amintesc absolut deloc nici cand ma culcam , nici daca ma trimiteau parintii la culcare sau picam eu de somn....oare am nevoie de lecitina huh.gif
divi2007
este f important somnul la copii, eu si daca ma trimitea mama la culcare susoteam cu sora si povesteam pt ca nu puteam adormi chiar de fiecare data, nu mai zic ca pt mine trezitul era un chin. crying.gif noroc cu saraca bunica ce avea grija sa nu uit pachetelul si ghiozdanul asa adormita eram zapacitul.gif
Cleo
zana
7 ani
cel tarziu la 9 fara comentarii
de regula la 8 cu rare vociferari
Diana.
Si la mine s-a aplicat ora de culcare 8 seara, pina cind atunci cind am intrat in gimnaziu s-a facut 9, iar cind am ajuns la liceu, 10.
Si pentru ca am fost un cobai bun, cind voi avea copii voi aplica acelasi program care mi-a fost facut mie. Somnul este extrem de important pentru cresterea sanatoasa si un copil/adolescent obosit nu va avea capacitatea de inmagazinare a informatiilor de care are nevoie in perioada in care i se formeaza personalitatea si ar trebui sa isi puna si bazele culturii generale.
Poate pare ca am idei invechite, insa nu mi se pare normal ca un copil de 14-18 ani sa stea pina noaptea tirziu la calculator sau sa isi petreaca noptile prin cluburi si discoteci, desi am vazut ca e la moda...
pescarush
ai mei vor avea 9, respectiv 12 ani in vara asta. amandoi se culca la 9:30. nu l-as putea baga in pat mai repede pe cel mic, daca stie ca frate-sau inca nu se culca (dorm impreuna, desi au camere separate). vinerea si sambata au voie sa stea pana la ora 10.
cornelia69
Ai mei se culca la 21.30. Asa ma stradui sa ii tin in frau .... biggrin.gif In week-end ii las sa stea mai mult, insa nu prea reusesc ei sa stea. De fapt cel mai tarziu reuseste cel mare, asta inseamna 15 ani, ora 24.00?!?! E maxim cat poate sta. Cel mic....ce sa zic? La 22.00 cade lat! laugh.gif
Philia
wow....la 8 30 si are 15 ani ph34r.gif rare cazuri cand se intampla asa ceva.
eu pana in clasa a patra trebuia sa ma culc undeva in jurul orei 9....apoi,ma culcam cand vroiam magindesc.gif
unicorn
noi abia la ora 11 seara facem nani inca suntem mici si mai papam lapte cu sticla asa ca dupa laptic facem nani dar bine de tot pana a dou zi la ora 10-11 , dupa o anumita varsta e bine sa culci copilul cel terziu la ora 9-10seara parerea mea, cu toate ca nu am fost copilul care sa doarma asa devreme eu intotdeauna ma culcam la 12noaptea cu toate ca mama ma punea in pat la 9 eu i-mi gaseam de lucru in camera mea pana noaptea.................. blush.gif
Fanny
QUOTE(oana_82 @ Jan 4 2009, 09:54 AM) *
Neata. Ma simt groaznic. Nu stiu de ce ,dar copiii mei adorm in jur de ora 1 noaptea, uneori si ii prinde si ora 2.
Daca mai continua asa, nu stiu ce ma fac.
Ce ar trebui sa fac sa le reglez ora de somn?


Intrebarea de la bar, mutata aici.
janis
Chiar ieri am citit un articol despre culcatul copiilor (din greseala a ajuns la mine:P) si acolo scria ca daca nu vor sa se culce atunci se pot obisnui prin faptul ca se culca toata lumea la o ora stabilita pana se obisnuiesc ei (sau macar se pun in pat si parintii in camera lor), si dupa un timp parintii renunta la obicei dar pentru copii ramane regula fara exceptii. Nu stiu cat de eficienta e metoda...Dar am zis sa scriu daca tot am citit. Daca vrei iti trimit si titlul cartii de unde s-a inspirat articolul (un psiholog destul de renumit), dar mai tarziu ca nu sunt acasa.

La ce ora se trezesc copii daca se culca asa de tarziu, nu merg la gradinita?
Oana
Janis, nu merg la gradinita, au implinit un an. Am doi baietei gemeni si daca unu din ei adoarme, celalalt are grija sa-l trezeasca.
kalua
Pune mana si fa ceva acum, cat nu e prea tarziu. Nu poti sa stai cu bratele-n san si sa astepti sa se culce ei de buna voie mai devreme. Foarte important este un plan zilnic, care este respectat orice s-ar intampla, de la ora de sculat, cele trei mese, jucat intre ei, jucat cu tine, iesit afara, anumite rituale. Astfel stiu si ei ce se intampla si ce urmeaza. Pentru culcat (si dormit!) exista multe carti de specialitate, te rog sa le cauti (or fi si pe la biblioteci) si sa aplici metodele descrise acolo. Nu e usor, trebuie consecventa si nervi buni, dar "orice copil poate invata sa doarma" (titlul cartii care m-a ajutat pe mine la vremea respectiva).
Oana
Mersi, Kalua. Sigur caut cartea, trebuie sa pun piciorul in prag, altfel santajistii astia mici fac ce vor.
Light Blue
Poate copilasii tai dorm dupa-amiaza si se trezesc prea tarziu, Oana? Nu-i adoarme nici macar baita de seara?
Voi stati langa copil pana adoarme sau il puneti in pat, ii cititi o poveste si apoi copilul se culca singur si cumintel? Daca da, cum ati reusit? Uneori nu pot sa stau langa fetita mea sa o adorm, cum sugereaza Janis, pentru ca mai am cate ceva de pregatit. Si daca a dormit dupa-amiaza e f. greu sa o adorm repede pe la ora 8 sau 9 seara. Chiar m-ar interesa o carte de acest fel.
kalua
Eu am folosit metoda Ferber. Daca folositi metoda asta, uitati-va neaparat ca (virgula) cartea originala (dupa care a fost tradusa cea cumparata de voi) sa fie scrisa dupa 2006. Metoda asta nu se potriveste tuturor copiilor! Pe noi ne-a ajutat imens, asta mica nu mai dormea decat vreun sfert de ora la bucata (de cand incepusera sa iasa dintii, dar de-acum iesisera, se dezobisnuise pur si simplu sa doarma la bucata), ea morocanoasa si peste zi din cauza asta, iar eu aratam ca doua stafii.

Light, nu-i normal ca parintii sastea langa copil pana acesta adoarme. E bine de citit o poveste (una linistitoare!), date pupaturile si gata, copilul adoarme singur.
Light Blue
Stiu ca nu e normal sa stea cineva langa copil pana adoarme. Mai ales ca are 6 ani. Dar o asez in pat, ii citesc o poveste, o invelesc, ne gingasim si apoi o las singura. Acum urmeaza: ori striga sa vin sa o dezvelesc, ori sa o invelesc, ori mai rau o vad atarnad cu capul in jos la marginea patului, ori vine desculta dupa mine, etc. Asta mai ales cand doarme dupa-amiaza. Iar daca nu doarme dupa-amiaza este irascibila ziua.
kalua
Acum mie mi se pare ca-i prea mare sa-i mai trebuiasca somn la pranz. E irascibila pentru ca n-a primit corpul somn destul in 24 de ore. Eu in locul tau as scoate somnul de la pranz din schema si-as culca-o la 7 (!). Incet, incet, se va obisnui.
Acum la 6 ani e mai greu s-o dezveti de unele obiceiuri, dar se poate (daca ai nervii tari si esti consecventa).
Oana
Adevarul e ca e si vina mea. Sa nu mai tipe dupa mine, ma asezam langa ei si le faceam masaj pe spate , pe burtica. Se trezesc pe la 10 dimineata, apoi la ora 13 adorm cate jumatate de ora, alearga si se joaca cu o energie incredibila dupa care pe la ora 7 seara le fac baita si se linistesc. Culmea e ca pe la 9 seara ei se trezesc si au chef de joaca sau sunt morocanosi. Aici nu mai stiu cum sa procedez.
Cindy
Ce batai de cap le-am dat si eu alor mei cu ora de culcarel! Niciodata nu o respectam..Ulterior, am invatat si niste smecherii. Ma prefacem ca adormeam, cuminte, si gasisem eu niste lanterne in casa, imi faceam lumina si ma jucam apoi, gaseam diverse activitati interesante de facut laugh.gif, nu il lasam nici pe frate-miu sa doarma, ma uitam la TV cu sonorul la minim. Si la fel cu somnul de dupa-amiaza. Venea bunica-mea la noi dupa ce ajungeam de la gradinita (ai mei lucrau, normal) si invatasem eu ca daca, colaboram si ne culcam, se plictisea si in maxim jumatate de ora pleca. Asadar foarte cooperativi, ne schimbam noi in pijamale, ne faceam ca dormim ca niste ingerasi si dupa ce auzeam incuiatul usii, rapid in picioare, ne jucam luandu-ne la bataie, chestii din astea trendi laugh.gif

Light Blue
Oana, am inteles eu bine? Copilasii trag un pui de somn seara dupa baie la ora 19 si se trezesc la ora 21? Daca da, asta-i problema. Fa-le baie si incearca sa nu-i adormi inca pana la 8-9, apoi poate or dormi si ei toata noaptea. Mi se pare tare odihnitor somnul lor de seara. Normal ca nu mai au somn dupa aceea. De ce dorm asa putin la pranz? Ce ai mai facut?
walpurgik
Eu n-am putut sa dorm la amiaza nici batuta, numai daca lacrimile ma adormeau. Dar chiar e obligatoriu somnul asta, strict biologic sau numai te scapi de copii pt cateva ore?
Light Blue
morderis.gif, Walpurgik. E adevarat ca atunci cand ei dorm capeti timp in plus, dar in realitate le face bine somnul. Ii ajuta sa creasca mari. Iar somnul de noapte inainte de ora 21 este cel mai important pentru sistemul lor nervos.
Am inregistrat si eu in seara asta o victorie. Am lasat fetita sa adoarma singura. S-a perpelit ce s-a perpelit, a durat vreo ora. Pana la urma a adormit.
walpurgik
QUOTE(Light Blue @ Jan 5 2009, 11:54 PM) *
Ii ajuta sa creasca mari.

Hai mai, chiar asa. tongue.gif Eu ziceam ca daca-i obosesti ziua bine de tot cu tot felul de activitati fizice si mentale, ar trebui sa fie obositi seara si sa doarma, nu-i asa? Daca pruncu' sta toata ziua, fara activitate motrica, normal ca n-are somn. Eu ma gandesc, chiar daca nu-i pui in pat la o anumita ora, nu le vine somnul si se culca la un moment dat? Sau si somnul trebuie invatat de mic copil. Stiu oricum cu cat e mai mic copilutul trebuie sa doarma mai mult.
Cindy
QUOTE(Light Blue @ Jan 6 2009, 01:54 AM) *
Ii ajuta sa creasca mari.

De-aia am ramas eu mica de statura? magindesc.gif
kalua
Chiar asa, de unde-o aveti pe asta cu somnul obligatoriu de pranz? magindesc.gif Eu nu mai tin minte exact ce scria in toata literatura de specialitate pe care am citit-o (si-am citit cativa metri), scria ca pana la nu stiu cate luni un pui de somn si inainte de masa, unul si dupa-masa, apoi numai dupa-masa, dar pana pe la 2 ani. De asta cica-i nevoie. Dupa aceea - dupa fiecare individ (ca exista copii care dorm toata ziua pe ei), dupa gradinita, dupa parinti.
Lexie
Ah, nici eu nu puteam dormi la pranz, nici cand m-a lasat mama sa dorm la gradinita intr-o dupa-amiaza ca a avut treaba nu au avut sorti de izbanda cu mine. Toti copiii dormeau, eu m-am ridicat in chisere si am zis ca eu nu pot sa dorm si vreau acasa, si i-am trezit si pe toti ceilalti biggrin.gif
S-a lecuit mama cu mine de atunci. Atat timp cand am fost bebel, probabil ca dormeam la pranz, cand am crescut, no way. Si nici nu m-au obligat, santajat etc, si uite ca am crescut mare. tongue.gif

Parerea mea e ca pana la 1 an - 1 an jumate musai trebuie sa-i faci copilului programul astfel incat sa se odihneasca la pranz si seara, are nevoie de odihna, daca e obosit plange si e irascibil. Apoi, depinde de fiecare copilas in parte, nu poti sa-l obligi, mai rau faci.
La fel si cu mancatul tot din farfurie cand se mai mareste, nu prea mi se pare in regula...
Fanny
Eu am dormit la pranz pana la inceputul scolii, iar de atunci incolo, doar daca-mi era somn si decideam eu.
Pana la 5 ani am stat multa vreme la bunica si singura grija a mea si a sorei era sa ne jucam. Dupa pranz dormeam o ora-doua si apoi iar joaca pana seara. Ulterior, la gradinita, stateam pana la ora 4 si era aveam program de dormit, fie ca voiam sau nu.

Cum lucrurile sunt diferite de la caz la caz, o solutie ar fi ca parintele sa-si poate da seama, prin observatie, daca propriul copil are nevoie de suplimentul de odihna la miezul zilei sau nu si sa actioneze in consecinta.
Oana
Am reusit sa-i adorm in jur de ora 21- 21,30.
Se mai trezesc pe la 23 si mai stau treji jumatate de ora, dar eu voi fi perseverenta, observ ca totul e sa ma impun putin.
Activitate fac toata ziua, in special dupa ora 15, alearga in patru labe, se fugaresc unul pe celalalt in frunte cu Laura.
Ea construieste casute din cubulete si ei vin si dezasambleaza cu placere, apoi trec in bucatarie si umbla la dulapul cu farfurii, am pus acolo special numai din plastic. Scotocesc peste tot. Au o energie debordanta. Deschid toate sertarele posibile si imprastie tot ce se poate laugh.gif
Am mutat ora de facut baita la 20,30. Cred ca voi reusi sa-i dezvat si de obiceiul de a se trezi pe la miezul noptii.
Multumesc de sfaturi, fetelor si in scurt timp vreau sa-mi cumpar si cartea de specialitate.
Light Blue
Am gasit o explicatie stiintifica:
Copii mici pana la 5 ani au nevoie obligatoriu de somnul de dupa-amiaza pt ca au creierul in formare. Daca nu dorm vor avea carente in dezvoltarea sistemului nervos. Poate or mai fi si exceptii?! Dupa 5-6 ani nu mai este obligatoriu somnul de dupa-amiaza.

Cat despre somnul adultilor, alarma:
Un adult trebuie sa doama in medie 7-8 ore noaptea, adormind inainte de miezul noptii. Cine doarme prea putin sau prea mult se ingrasa mult mai repede pe o perioada indelungat. Cred ca de aceea m-am ingrasat, ca ma culc tarziu.
Nell
Bine v-am gasit wave.gif ! Ma bucur sa schimb cateva "vorbe" cu voi.
Eu am un jucaus de trei ani si noua luni care nu se da batut inainte de ora zece seara.Am incercat in fel si chip dar are energie si chiar daca il pun in pat nu adoarme. In schimb doarme la pranz bine.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.