Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cate flotari reusiti sa faceti?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sport si Fitness
kalua
Ieri la serviciu a fost un mic concurs de flotari intre doi masculi care la inceput au dat din gura ca fac fara probleme 100 de bucati. Unul a facut 35, celalalt 51. laugh.gif
Aseara, acasa, ne-am trantit toti 3 (fiica-mea, scumpul meu si eu) pe jos si si-a masurat fiecare puterile in materie de flotari. Eu n-am reusit nici macar una. ohmy.gif

Cate flotari reusiti sa faceti voi?
angeldust
Io fac 10 da si alea cu chiu cu vai laugh.gif Kalua vezi daca faci Pilates tongue.gif E singurul sport care nu lucreaza deloc bratele. Eu cei mai multi muschi la mana cred ca i-am facut de la dus tigara si sticla de bautura la gura laugh.gif

Abdomene reusesc ceva mai multe laugh.gif
dr_wise
QUOTE(kalua @ Mar 28 2007, 03:36 PM) *
Ieri la serviciu a fost un mic concurs de flotari intre doi masculi care la inceput au dat din gura ca fac fara probleme 100 de bucati. Unul a facut 35, celalalt 51. laugh.gif
Aseara, acasa, ne-am trantit toti 3 (fiica-mea, scumpul meu si eu) pe jos si si-a masurat fiecare puterile in materie de flotari. Eu n-am reusit nici macar una. ohmy.gif

Cate flotari reusiti sa faceti voi?

Pai poate or reusi ei, da' in alte conditii de temperatura, umiditate si presiune... wink.gif asa, pe uscat, e grele! Doar daca le puneati pe podea niste postere cu Pamelutza(Anderson) sau Msele Electra...
Eu doar duminica la "kamikaze" fac flotari, cam 10 maxim maximorum...ca-s grele ale naibi, cica sa stam sprijinite in genunchi si cu picioarele incrucisate, talpile in sus frumusel...ei, sa va vad cate puteti asa?!
Dar la abdomene sunt dr docent, puteti sparge lemne pe slaninutza mea de pe burta....fac 100 norma uzuala, si spre fata, si pe lateral, cu un singur cot ridicat sau doar mana intinsa spre genunchiul opus flexat...la sala, acasa ffffffffffffffffffoarte rar si mai mult de 50-60nu! In schimb imi mai plac exercitiile pt muschii feselor...sprijinite pe spate, fara sa ridicati coloana de pe podea, doar fundul sus si picioarele flexate, mainile pe langa corp pe podea, picioarele departate; apropiati genunchii de 20 ori normal, fara sa puneti fundul jos, apoi alte 20 apropieri rapide, alte 20 normale si tot asa pana la 100. ei, cum e?
divi2007
nici 5 flotari nu pot, in schimb abdomene da acum insa m-am cam lenevit si se cam vede ca nu mai arata abdomenul meu ca in liceu nusepoate.gif
dr_wise
Pai engage,ca peste 10 ani o sa zici ca nu mai arata nici macar ca acum!!!! Am prietene slabe carora le atarna pielea pe burta...asa ca da-i cu sport, ca muschii nu asteapta sa te energizezi, se blegesc cand ti-e lumea mai draga!
divi2007
stiu ca peste 10 ani o sa se lasa muschii si pielea crying.gif

kalua
Abdomene pot face si eu multisoare, in toate partile, nu de-astea vorbeam.

dr_wise, flotarile alea pe genunchi sunt de dama biggrin.gif , centrul de greutate se schimba si sunt mai usor de facut. wink.gif

Cred ca m-apuc de antrenament de flotari.
roxanica10
Eu niciodata nu am putut sa fac flotari. Nici macar alea pe genunchi pe care ne pune sa le facem la aerobic. Sunt varza la capitolul brate. In schimb, cand faceam dans de performanta n-aveam nici o problema cu sustinutul bratelor la vals.
La abdomene stau binisor.
kalua
Le-am incercat pe astea de dama cu talpa- sus, am facut 15 fara probleme. dance.gif Macar atat.
Trebuie sa mai exersez, sa pot face macar 5 de-alea normale.
Philia
hm...se pare ca sunt campioana!
eu rezist la 20 facute pe talpi,dar sprijinita pe palme,nu in pumni biggrin.gif
cat despre abdomene fac pana ma plictisesc.noroc ca m a apucat lenea si nu mai vreau sa fac deloc laugh.gif
angeldust
Flotari din astea de muieri am facut acu 20 da imi tremurau mainile de doamne feri la ultimele 5 laugh.gif Oricum sunt foarte out of shape. Dupa Paste am zis ca ma apuc de sala, ca nu am fost in viata mea si trebuie macar o data in viata sa le incerc pe toate laugh.gif
zetta
sa inteleg angel ca de cand s-a deschis topicul ai exersat la capitolul flotari? maine, poimaine ne spui ca faci o suta la sala laugh.gif
angeldust
n-am exersat, dar am citit acum despre flotarile astea pentru "duamne" si normal ca trebuia sa incerc si eu laugh.gif Da, musai trebuie sa merg la sala sa imi cresc muschiul ca nu se stie cand se mai imbata vreo prietena si se ia de lume prin discoteca si eu va trebui sa sar la sacrificiu laugh.gif Trebuie sa am brandul format

Oricum, atunci cand am dat bacul din sport, punctul meu forte nu erau flotarile si abdomenele ci saritura in lungime laugh.gif Si punctul dezastru a fost rezistenta, mai ca nu m-au luat cu ambulanta de acolo cand am terminat de alergat...unii dadeau deja a doua tura si eu tot la prima eram morderis.gif
divi2007
eu am zis ca ma apuc de sport mi-am comandat un stepper nu a venit si a si trecut o luna jumate, angry.gif
Master of Norules
Flotari nu pot nici eu sa fac nici una n-am putut never asa ca ce sa ma mai consum:-)
Meg
25 .. normale..
in liceu aveam un coleg care face flotari si batea din palme cand se ridica .. intelegeti voi.
eram minunata smile.gif
Master of Norules
QUOTE(Meg @ Jul 6 2007, 07:08 AM) *
25 .. normale..
in liceu aveam un coleg care face flotari si batea din palme cand se ridica .. intelegeti voi.
eram minunata smile.gif

Asa face si instructorul unde merg eu la aerobic da in Brasov si ne intreba data trecuta cate putem face eu i-am zis ca el oricate noi nici una eu nu pot normale da-apai de alea.Curata fibra:-)
Philia
si eu puteam sa fac 4-5 din alea cu batut din palme biggrin.gif
dar intre timp m am atrofiat si reusesc din alea normale dar nu mai mult de 12-15 wink.gif
cristy
Eu flotari normale (cu picioarele intinse, sprijinita in palme) fac cu usurinta 30, dar nu fac nici una cu batut din palme biggrin.gif. Stau foarte prost insa la capitolul abdomene (abia fac vreo 7) si si mai prost la exercitii pentru picioare si fese. Cat timp am fost insarcinata (am 3 copii) nu am putut face sport si acum se resimte. Acum ca s-au mai marit copiii, ii pun pe ei sa stea pe picioarele mele cand fac abdomene biggrin.gif Sper sa imi revin la forma fizica macar de dinainte de a fi insarcinata, daca nu din liceu smile.gif
kalua
Fostul barbat al verisoarei mele facea cel putin vreo 20 cu noi doua capre pe el. nesigur.gif
Eu tot n-am mai lucrat, sa-mi fie rusine! nusepoate.gif
Simonac
hai sa ma bag si eu in seama...aseara am reusit sa fac cu chiu cu vai 10 flotari pt dame zapacitul.gif ..intr-adevar, bratele nu sunt lucrate mai deloc: asa ca mi-am propus sa-mi iau 2 sticle de jumatate (pe post de gantere) si sa fac ceva pana nu se flescaieste carnea pe mine... nusepoate.gif
geoo
flotari pe bune.....nul barat de la mine morderis.gif
in viata mea nu am putut si nici nu cred ca voi putea vreodata! Chiar si dupa 4 luni de sala.....(acum 4 ani tongue.gif) nu puteam sa fac! nesigur.gif
Simonac
incearca si ai sa vezi ca reusesti... cel putin astea pt doamne sunt mai usoare, din celelalte nici eu nu pot saa fac...cred ca nici nu stiu sa stau(oricum iti trebuie muschi, nu gluma...ca sa sustii posteriorul blush.gif )
geoo
QUOTE(Simonac @ Jul 31 2007, 04:50 PM) *
incearca si ai sa vezi ca reusesti... cel putin astea pt doamne sunt mai usoare, din celelalte nici eu nu pot saa fac...cred ca nici nu stiu sa stau(oricum iti trebuie muschi, nu gluma...ca sa sustii posteriorul blush.gif )


'posteriorul' morderis.gif ce taaare......vai....eu l-am dat la schimb pe altul varianta sport (mai mic SI ATAT! laugh.gif)
La mine e cam tragica situatia....nici la 52 de kg nu ma urneam de jos, si nici acum la 46 laugh.gif
cred ca trebuie sa dau si mainile la schimb! smile.gif

Cat despre flotarile de doamne.....alea merg....dar parca am impresia ca trag matza de coada si prostesc lumea.....tinand cont ca pe bune sunt cam varza!
Simonac
mamaaaaa, da' slaba mai esti... inseamna ca o duci cam rau cu musculetii si carnita
geoo
QUOTE(Simonac @ Jul 31 2007, 05:02 PM) *
mamaaaaa, da' slaba mai esti... inseamna ca o duci cam rau cu musculetii si carnita


care muschi? carnita mai avem de samanta laugh.gif
Io cica vreau sa ma duc la sala da'si bat joc prietenele mele de mine ca...'ce sa modelezi bre?' laugh.gif oricum de o saptamana ma chinui sa mai iau ceva la bord...dar nu se leaga al naibii sad.gif
Simonac
la mine muschi...ioc. in schimb carnitaaaaa avem si de dat (se gaseste si impanata, la oferta)
tu ar trebui sa postezi undeva unde au cure de ingrasare...serios biggrin.gif
Dore
Nu-mi reuşeşte nici măcar una. tongue.gif Mă bazez pe reîncarnare, poate în altă viaţă să am o fire mai sportivă. laugh.gif
Teocris
Eu fac trei laugh.gif si febra musculara o saptamana.
Nimphetamin
Eu fac 10, dar sunt flotari pe jumatate, adica sprijinta pe genunchi, nu pe varfuri.
chintesenta_raului
eu abia mai pot face 2-3 flotari crying.gif in liceu faceam 12 fara probleme, dadeam probleme de forta la sport cot la cot cu baietii, acum sad.gif
angeldust
Io m-am pus acu sa fac iar flotari sa vad cat am progresat de cand s-a deschis topicul. laugh.gif Cu toate ca de atunci am mai fost de vreo cateva ori asa la sala tongue.gif flotari tot 10 pot sa fac, din alea normale nu de muieri si corecte. Deci ciuciu progresu la capitolu asta laugh.gif dar nici nu pot sa zic ca am un scop in viata din a face cat mai multe flotari.
Summer Dream
Cam 15 reusesc si eu ... peste 15 deja ... efort iesit dn comun.Aveam o vreme, acum 10 ani cred, cand ma intreceam cu fratele meu si reuseam cam 30 ... Heee ... s-au dus vremurile alea ... rolleyes.gif
Valentina30
Fac zilnic cate 30-40 de flotari, dar nu le fac legat, ca nu reusesc. Le fac in serii de cate 10-12, cu pauza de 1 minut intre ele, ca sa nu fortez muschii.
In rarele zile cand nu fac gantere, reusesc sa fac 20 de flotari in prima serie, dupa aceea tot numai cate 10. Cred ca imi obosesc foarte repede muschii... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.