Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Limba Italiana
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Invatamant si Educatie > Limbi straine
dr_wise
Fratilor, ma bag si eu ca musca-n lapte, da-mi sta pe limba de multa vreme: niste site-uri de invatat lb italiana stie careva?!
Vreau sa invat italiana si n-am cu cine!!!!
Mille grazie!
dr_wise
Multumesc Diana, banuiesc ca tu m-ai pus "cap de afis"...
Amena
Ciao dottore...

Anch'io amo l'italiano........

Niste site-uri...... hmmmm.... vezi pe la bbc pe-acolo si da-i si-un google, pe search..... trebuie sa fie ceva!

Si sa incerci sa asculti niste cantecele sau sa urmaresti posturi TV italiene sau, si mai bine, filme italiene (cu subtitrare; ti-as recomanda filmele mai vechi, clasice pt ca mie, cel putin, mi se pare ca se vb. mult mai clar si fara jargoanele de azi...).

Acum, dc ai vrea o recomandare de carte (nu online), ti-as propune cursul practic de limba italiana al d-nei Haritina Gherman. Ti se explica acolo de la a la z, cum se spune. Doina Condrea Derer, de asemenea, are carti bune.

Succes si
ci vediamo ... p'aci! laugh.gif


Amena

dr_wise
Multumesc amena!
Astazi am avut timp mai mult si am cautat pe net; intradevar, sunt cateva site-ri, inclusiv bbc, pt cei dornici sa invete lb italiana.
Maine imi aduc o agenda acasa si incep treaba, dar ar fi fost mult mai placut sa am si cu cine conversa.
bendis
Ciao a tutti ! floricele.gif Eu am fost nevoita sa-nvat italiana ( ca sa fiu sincera imi si placea ) asa ca am apelat la "Italiana fara profesor" care e un manual excelent (nu-mi amintesc autorul dar nu cred ca acesta ar fi un impediment in a-l gasi in librarii ) . Apoi , bineinteles , ar trebui sa practici ceea ce ai invatat dar in lipsa unui BUN cunoscator al limbii iti recomand televiziunea . Pe mine m-a ajutat enorm sa consolidez teoria obtinuta din "Italiana fara profesor ".
dr_wise
Multumesc, bendis!
Incerc sa ma tin de niste cursuri on line, incepute de curand, treaba e ca sunt tinute in engl/ it.
Intre timp sper sa-mi cumpar si un "Curs de italiana fara profesor".
iZzy GiRl
vreau sa invat si eu limba italiana.va rog sa imi dati o adresa unde pot gasi ceva care cat de cat sa ma ajute.va rog.:*:*:*
Diana.
welcome.gif
Eu ti-as recomanda prima librarie intilnita in cale:
- dictionare
- gramatica
- cd/dvd uri sa inveti pronuntia.
Bia
Exista niste carti si cu CD-uri incluse. Si-a luat sora mea la Limba Franceza. O sa o intreb cand vine ce editura sunt si iti scriu. Din ce spune ea sunt foarte bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.