Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anticonceptional respins de organism
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Ginecologie
Andreea1987
salut..va scriu pentru prima data pe forum, si v-as ruga mult daca ma puteti ajuta, acum vreo 2 saptamani, am avut o stare de greata si am vomitat, dar doar la 4 ore jumate dupa ce am inghitit pastila, iau marvelon, iar pe prospect scrie ca pastila isi pierde efectul doara daca vomit in primele 3, 4 ore. Totusi, am folosit protectie suplimentara, dar din gresala, am numarat doar 6 zile zile de protectie, in loc de 7 :nesigur..am fost la un cabinet de planning si mi-a zis doctorita ca in mod normal nu are ce sa se intample, deoarece am vomitat la 4 ore..
Puteti sa ma ajutati? A patit cineva asa ceva? Exista vreo sansa ca pastilele sa nu isi fi facut efectul?
Va multumesc mult!!
mititik
Nu prea sunt sanse! Eu zic sa stai linistita! wink.gif
asgaard
welcome.gif
eu zic sa stai linistita, nu cred ca e vreo problema daca trecusera mai mult de 4 ore, in plus te-ai mai si protejat suplimentar. mai asteapta putin, o sa vezi ca o sa fie ok. si eu sunt cam paranoica in privinta contraceptiei, deci te inteleg smile.gif
Diana.
Schimba anticonceptionalul; mergi la medic si cere altul. Starea de voma indica faptul ca esti alergica la o substanta din compozitia lui si organismul il rejecteaza pentru a se proteja.
Andreea1987
pai eu iau Marvelon de 1 an, si greata s-a datorat din cauza unui aliment pe care l-am mancat, nu am avut nici un fel de probleme cu Marvelon de 1 an
asgaard
Diana, n-o speria pe fata mai rau, te rog smile.gif
eu am inteles ca era una din pastile, nu prima smile.gif si cred ca i-ar fi fost rau si de la urmatoarele, daca era vreo problema. in plus, la inceputul administrarii pastilelor se intampla sa-ti fie greata cateva zile; daca starea asta dureaza mai mult, da, sa mearga la medic sa le schimbe
Andreea1987
va multumesc, m-am mai linistit, sigur nu imi era greata de la pastile, nu era prima pastila, si iau deja de 1 an marvelon...dar daca am vomitat la 4 ore dupa, si am folosit protectie 6 zile, sper sa fie ok..oricum, de abia ieri seara am terminat folia, deci mai am de asteptat pana vine smile.gif
ligia
salut,
fetelor,care sunteti din Ploiesti,stiti vreun ginecolog bun(priceput,bland si care sa-ti vorbeasca si frumos si sa te lamureasca despre ce e vorba) ?am descris idealul? nu exista?cel putin in ploiesti?
voi ce ziceti?
eu am avut diverse experiente neplacute crying.gif
Meg
Ligia, mai este deschis un topic cu recomandari.
de ce nu vii in Bucuresti daca nu gasesti acolo unul care sa iti placa? probabil in B ai avea de unde sa alegi.. mai multe persoane isi spun parerea despre medicii din B, zic eu. Si oricum nu stai departe..
Sanatate!

ON topic: ar fi cam tarziu sa zic si eu ceva biggrin.gif
sidonia
Buna!
Am si eu o problema si sper din tot sufletul sa imi gasesc pe aici rezolvarea.De 3 luni am inceput sa iau anticonceptionale dar o luna am intrerupt pt ca am fost nevoita sa fac moldamin.Dupa acea cura de moldamin am luat iar novinette dar am observat ca dupa ce mi s-a incheiat menstruatia a persistat o scurgere sanvina...foarte mica..un strop dar este zilnica iar la contactul sexual este ceva mai mult..Dureri nu am ..nu am nimic altceva decat aceasta mica sangerare...Cineva mi a zis ca este efectul advers al anticonceptionalului..aAsa este? Ce sa fac sau ce sa iau?
ToothFairy
sidonia,si eu iau anticonceptionale demult..am prietene care iau si ele...n`am mai auzit de reactii d-astea adverse..nu mai cauta leacuri din popor,eu zic ca cel mai bun raspuns ti-l poate da un ginecolog...scurgerile alea sanguine pot fi de mai multe cauze,nu neaparat de la anticonceptionale..fa o vizita la medic!sanatate multa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.