Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Grafologie
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Horoscop, Interpretare Vise, Paranormal, Divinatie, Fenomene inexplicabile, Ufologie
blondina
  Grafologia este stiinta care dezvaluie caracterul unei persoane prin analizarea scrisului acesteia.Grafologia se ocupa cu analizarea punctuatiei,a formei literelor,a asezarii in pagina,a aspectului general al scrisului si a semnaturii.
  Analiza grafologia se bazeaza NUMAI pe studierea scrisului de mana(care este unic la fiecare individ).Scrisul se prezinta sub forma unei actiuni inconstiente(unui arc reflex),deoarece invatand sa scriem se creeaza(independent de noi) o legatura intre starea mentala si muschii din organism.

Mai jos voi prezenta unele tipuri de scris,impreuna cu explicatiile de rigoare.


               Tipuri de scris
1.Scrisul plebeian.Este grosolan,greoi si brutal.Este scrisul oamenilor vulgari,carora nu le place sa scrie,si care,daca sunt siliti la asta,pun in scris asprimea creierelor lor,care gandesc putin,si a mainii lor nepricepute.
2.Scrisul practic.Este cel al medicilor,arhitectilor,al celor de la asigurari etc..Litere sunt putin armonioase,legate,stranse,mici,deseori lizibile.
3.Scris estetic.Acest tip de scris are o traiectorie usoara, curbe gratioase,litere tipografice.Scrisul muzicienilor,in general,urca armonios;cel al pictorilor are curbe artistice,un pic moi;cel al sculptorilor are litere distincte;cel al actorilor are inflorituri,putina vanitate si inclinatie spre fantastic.
4.Scrisul caligrafic.Este cel al functionarilor.Idealismul lipseste.Este un scris sec,banal.
5.Scrisul intelectual.Literele au inaltime mijlocie,inclinatie moderata,linii sobre,punctuatie regulata,semnatura ascendenta,semne diferite ale ordinii,ponderatiei si ale unei ambitii laudabile.
6.Scrisul genial.Acest tip de scris prezinta o armonie superioara intr-un scris juxtapus,dovata a unui spirit intuitiv si a imaginatiei creatoare.Inflorituri nu exista.
7.Scrisul mixt.Este cel al oamenilor de arme(soldati,aviatori).Denota nerabdare,nervozitate.Finale cuvintelor au forme de lovitura de spada.
8.Scrisul rotunjit.Acest tip de scris denota blandete,farmec,bunatate,uneori slabiciune.
9.Scrisul in unghi.Persoanele care poseda un astfel de scris sunt caracterizate drept persoane sobre,severe,curajoase,rigide,uneori cinice,predispuse spre a sicana.
10.Scrisul patologic.El arata deranjamente de impresie sau de expresie.Este intotdeauna bizar.El se manifesta in diferite forme:tremuraturi,salturi bruste,rupturi,exagerari,randuri foarte ondulate.Criminalii au semnele lasitatii si brutalitatii,un scris levogir,litere enorme,impastrate.
      Norocul si scrisul
   Semnele sansei
*randuri ascendente.
*barele lui 't' inalte sau ascendente.
*litere legate si clare.
*margini mari
*'o' si 'a' deschise.
*punctul pe 'i' bine indicat.
  Semnele nesansei
*randuri descendente.
*bare absente,prea joase sau descendente.
*litere separate si malformate.
*absenta marginilor.
*'o' si 'a'inchise.
*punctele pe 'i' prost indicate.
     Influente care modifica scrisul
Firile nervoase au scrisul sacadat,alcoolici il au tremurat,nebunii il au excentric etc..
Anumite profesiuni ingreuneaza mana;altele,cele liberale,ii dau o sinceritate mare.Persoanele cu simt estetic au un scris armonios.
Varsta influenteaza : scrisul greu,ezitant,impersonal al copilului,se afirma,se personalizeaza.Spre 20 de ani scrisul se precizeaza.In pragul batranetii,scrisul tinde sa fie mai putin ferm si sa fie tremurator.
Se recunoaste extrem de usor sexul celui care scrie.Scrisul feminin este,in general,lejer,rond,inclinat,cu finale lungi,litere supraridicate,mai alungite si mai mici in ansamblu decat ale celui masculin,care este ferm,mai sobru,mai legat..
  Scrisul englez este,de obicei,inalt,in unghi,cu trasaturi contrastante si malformate.
  Scrisul german este aproape intotdeauna regulat,ponderat,inclinat.
  Scrisul slav,prin rotunjimi si ornamente,arata supletea.
  Scrisul latin este armonios,artistic,mai putin energic ca cel anglo-saxon.
Meg
eu scriu apasat si cica sunt hotarata  8)
blondina
Eu am scrisul foarte mic,rotunjit si foarte dezordonat.  :fluierat:
Lyssuk
magindesc.gif Din tot ce am citit acolo cel mai bine mi se potriveste scrisul mixt, dar nu am nicio legatura cu arme, armata... guns23.gif sniper.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.