Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Totul despre anticonceptionale
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Ginecologie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Meg
poti folosi, rau nu are ce sa iti faca. dar nici prea mult bine..
stiu ca se punea iaurt natural - dintre metodele "casnice". dar sincer.. pana maine.. fa un ceai si spala zona si .. asteapta.
probabil maine vei primi ovule si/sau pastile.
sorry sad.gif
lxn
Stiu ca si ceaiul de pelin este bun pentru spalaturi, mie mi-a recomandat medicul sa ma spal cu el si o data la doua saptamani pentru ca e dezinfectant pentru zona respectiva. Multa sanatate!
divi2007
QUOTE(lxn @ Dec 9 2007, 08:30 PM) *
Stiu ca si ceaiul de pelin este bun pentru spalaturi, mie mi-a recomandat medicul sa ma spal cu el si o data la doua saptamani pentru ca e dezinfectant pentru zona respectiva. Multa sanatate!


de ce doar o data la 2 saptamani ?
lxn
Am inteles ca folosit prea des ar schimba flora din zona. Nu mai stiu exact raspunsul complet al medicului insa am retinut ca, atunci cand am intrebat daca sa ma spal zilnic cu el, mi-a zis ca mai bine mai rar, pentru dezinfectare. Cand zic sa ma spal ma refer la spalaturi in interior, nu la suprafata.
divi2007
eu am inteles exterior zapacitul.gif
lxn
Nici eu nu am fost prea explicita, ce-i drept biggrin.gif Eu am folosit irigatorul pentru a ma spala cu ceaiul de pelin, insa Azur nu cred ca ar trebui sa se spele decat la suprafata pentru ca e bine sa dezinfecteze zona insa nu-i bine sa foloseasca irigatorul fara recomandarea medicului. Cu siguranta maine o sa-i dea tratament, probabil spalaturi si ovule, crema, una alta. Sa ne spui cum s-a rezolvat, Azur!
Meg
ailei, mai bine sa nu incerce cu irigator! cred ca o sa urle de durere!
..sper ca s-a dus la medic, pana una alta.
azur_deissima
Va multumesc mult pt grija si raspunsuri,fetelor! kiss.gif

Da,am fost astazi la doctor,mi-a confirmat diagnoticul si mi-a dat ovule si crema antifungica si niste pliculete de...ceva,cu care sa fac spalaturi vaginale sad.gif(

Offf!
Meg
cred ca e vorba despre tantum rosa?
e bine ca ai primit tratament. tine-te de el!
lxn
Pai de aia zisei si eu ca nu-i recomandat irigator, mai ales ca o ustura, insa din cate stiu tantum rosa se poate folosi in ambele metode, si la suprafata, si in interior, dar cred eu ca i-a dat la suprafata. Important e sa se vindece repede! Cam asta este tratamentul care se da in cazuri din astea. In cateva zile te pui pe picioare. Sanatate!
coolgirl
Desi nu am folosit pana acum,ma cam bate gandu' sa incep sa folosesc. Eu si prietenul meu suntem impreuna de 3 ani,si ne-am inceput viata sexuala acum un an si un pic biggrin.gif . pana acum am folosit prezervativul ... dar ni s-a cam luat de el.As vrea sa incer anticonceptionalele,dar nu am timp sa ma duc la un medic si am vorbit cu niste prietene care au fost si nu au rezolvat nimic pentru ca tot au aparut efecte secundare.
Acum ... intrebarile mele ar fi : care sunt cele mai eficiente?ce efecte secundare pot aparea? toate protejeaza impotriva sarcinii daca sunt luate dupa prospect? si daca varsta are vreo legatura cu administrarea lor?

Stiu ca sunt cam multe intrebari blush.gif dar am auzit atatea ... si as vrea sa aud cat mai multe pareri kiss.gif biggrin.gif . Astept raspuns :*
Diana.
Cea mai mare prostie ar fi sa iei anticonceptionale "dupa ureche". Nu exista "nu am timp" cind e vorba de sanatatea ta, draga mea. Citi ani ai?
coolgirl
QUOTE(Maàt @ Dec 30 2007, 02:42 AM) *
Cea mai mare prostie ar fi sa iei anticonceptionale "dupa ureche". Nu exista "nu am timp" cind e vorba de sanatatea ta, draga mea. Citi ani ai?

Am aproape 20 de ani, stai linistita ca nu am 14 ani.Si crede-ma ca poate exista "nu am timp".Voiam doar sa ma documentez putin,sa stiu si eu ceva concret,pentru ca am auzit atatea din toate partile. Dar daca m-ai luat cu draga mea, e clar ca nu pot gasi aici un raspuns. smile.gif , multumesc oricum.
lxn
Draga noastra, e pacat ca nici nu ne-ai cunoscut bine si deja consideri ca nu poti afla aici un raspuns concret. Consider ca te pripesti un pic cu afirmatiile si ca ar trebui sa incerci sa ne asculti parerile inainte sa dai cu parul smile.gif
Hai sa-ti spun cum stau lucrurile: Maat te-a intrebat cati ani ai, si a fost indreptatita sa o faca, pentru ca ai spus doua lucruri de importanta majora "nu am timp sa merg la medic" si "am intrebat prietenele si am auzit tot felul de pareri". Ei bine, aceste doua afirmatii sunt din start gresite cand este vorba despre ceva atat de important, si anume viata sexuala.
In primul rand, daca prietenele tale nu au avut un fost multumite de ce au aflat de la medic, asta nu inseamna ca nici tu nu vei fii. Asta este gandirea de turma, nu gandirea care te va face sa gasesti pastilele potrivite pentru corpul tau. Faptul ca nu ai timp sa mergi la medic este o scuza pentru ceva, sunt convinsa. Iti spun si solutia: cand te intalnesti cu prietenul tau, banuiesc ca te vezi ziua, nu la 12 noaptea. Ei bine, mergeti impreuna la un cabinet ginecologic sau la o clinica particulara si acolo poti afla care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi pentru prescrierea unor anticonceptionale. Vei afla ca ti se face un control de rutina, analize de tip sange, urina si alte lucruri. Poti intreba si cat dureaza tot, iar la urmatoarea intalnire cu prietenul tau faci consultul si analizele. Un medic bun iti va face analizele si-ti va prescrie niste anticonceptionale care se potrivesc organismului tau.
In plus, daca noi iti recomandam pastilele folosite de noi, cu siguranta exista sanse foarte mari ca ele sa nu-ti fie potrivite tie, si asta pentru ca fiecare are niste pastile care i se potrivesc. Cat despre efectele secundare, acestea sunt aproape inevitabile in prima luna sau primele doua luni. Daca dupa o vreme tot nu te impaci cu ele, mergi la un nou control si vorbesti cu medicul tau despre asta.
Coolgirl, cand vine vorba de sanatate, nu te joci, cu atat mai mult cu cat pastilele acestea produc modificari hormonale. Niste pastile nepotrivite organismului tau pot avea efecte la care nu te-ai gandit si vei suferi mult mai mult si vei avea nevoie de si mai mult timp sa mergi pe la alti doctori!
PS: consulta si topicul cu cabinete ginecologice bune si poti parcurge si tot topicul acesta cu info despre anticonceptionale, sa te convingi ca-i o mare greseala sa faci ceva dupa ureche.
Diana.
Ma minca taare limba sa zic ceva, da` am sa incerc sa fiu blinda.
Mda, "aproape 20 de ani" si le stie pi taaaaati si inca ceva pe deasupra! Brava fatuca. smile.gif Eu nu am pretentii de-astea absurde nici la "apropape 35". morderis.gif
Esti chiar simpatica cind imi spui ca poate exista "nu am timp"- oare ce te-ai face daca ai avea programul meu? laugh.gif

Daca "draga mea" nu ti-a placut, atunci sa o luam alftel: mai fato, sa iti zic la ce sa te astepti de la anticonceptionale luate de-amboulea- numai citeva, asa "mizilicuri"- doar vreo 32 de efecte adverse la care te expui prosteste cind iei anticonceptionale fara a-ti fi prescrise de medic.
Efectele adverse ale anticonceptionalelor
- exanteme (eruptii cutanate- bube adicatelea);
- cloasma (pete maro-galbui pe fata);
- eritem nodos;
- instabilitate emotionala;
- stari depresive;
- embolism ;
- tromboflebita;
- cefalee;
- intoleranta la glucoza;
- tulburari gastrointestinale;
- dereglari hormonale;
- ingrasare accentuata;
- stari de voma non-stop;
- noduli la sini;
- retentie de lichide
- maladii ale ficatului;
- hipertensiune arteriala;
- dificultate în respiratie;
- durere severa în piept care poate ajunge in bratul stang: simptom de boala cardiaca;
- atac migrenos sau cefalee severa, prelungita si neobisnuita;
- pierdere partiala sau completa a vederii sau vedere dubla;
- vorbire greoaie sau incapacitate de a vorbi;
- modificari bruste de auz, miros sau gust;
- ameteli sau lesin;
- slabiciune sau amorteli în orice parte a corpului;
- durere severa în abdomen;
- sangerari intermenstruale;
- modificarea secretiei vaginale si chiar infectii vaginale (de ex. candidoze);
- durere severa sau umflarea picioarelor;
- exoftalmie
- diplopie

Acuma, daca tu consideri ca merita, go for it. Ai aproape 20 de ani si esti majora.
divi2007
intotdeanuna trebuie sa ti faci timp pt sanatate ca fara ea esti un om mort nusepoate.gif , acum poate nu constientizezi dar cand vei afla ce reactii pot da daca nu ti ai facut analizele s ar putea sa fie prea tarziu

nu trebuie sa te superi acum nu ai cum sa intelegi ca esti mai micuta dar cu timpul ne vei da dreptate smile.gif

eu si la 40 de ani o sa mai am de invatat si ma bucur pt ca altfel daca le as stii pe toate dupa ce sa mai traiesc, m as plictisi asa faptul ca zilnic invat sau aud ceva nou ma face sa simt ca exist yahoo[1].gif
coolgirl
Nu am dat cu paru' si nu m-am luat de nimeni.Pus si simplu nu mi-a placut cum am fost abordata ... eu am intrat aici doar pentru niste sfaturi,si nu sa sara cineva in capu' meu ca "nu se poate sa nu ai timp pentru sanatate".Iar daca le stiam "pi taaaati" nu intram aici si nu intrebam. Nu sunt chiar un copil, si nu aveam de gand sa ma duc la farmacie ca la supermarket si sa iau ce am chef.Deasemenea nu m-am dus pana acum la ginecolog din motive personale,nu din cauza prietenelor mele , ele doar mi-au impartasit o experienta si atat. Dar asa e frumos, sa tratezi omu' cu ironie si superioritate in loc sa-i dai sfatul pentru care a intrat aici .Multumesc totusi celor care mi-au spus cateva lucruri smile.gif
Diana.
Ar fi nu numai rau ci si un act de mare IRESPONSABILITATE sa ne apucam sa iti "prescriem" virtual un anticonceptional sau altul: nici medicul nu ar trebui sa o faca decit in urma unor analize amanuntite ((determinarea tensiunii arteriale, glicozuriei, evaluarea functiei hepatice , examinarea sinilor, frotiu citologic, determinarea posibilelor predispozitii genetice) - iar astea nu se fac online.
Nu te-am luat de sus, ti-am vorbit frumos- "draga mea" nu e o injuratura, nici paternalism.
coolgirl
QUOTE(Maàt @ Dec 30 2007, 02:36 PM) *
Ar fi nu numai rau ci si un act de mare IRESPONSABILITATE sa ne apucam sa iti "prescriem" virtual un anticonceptional sau altul: nici medicul nu ar trebui sa o faca decit in urma unor analize amanuntite ((determinarea tensiunii arteriale, glicozuriei, evaluarea functiei hepatice , examinarea sinilor, frotiu citologic, determinarea posibilelor predispozitii genetice) - iar astea nu se fac online.
Nu te-am luat de sus, ti-am vorbit frumos- "draga mea" nu e o injuratura, nici paternalism.


Sa spunem ca mi s-a parut doar mie ca am fost abordata cu ironie.Multumesc pentru informatii.Ma cam ingrozeste numarul de analize dar ... o sa supravietuiesc. :-*
Diana.
Trebe sa le faci; ia partea buna a situatiei, rau nu au ce sa iti faca. smile.gif Trebuie sa iti gasesti timp pentru asta, fa-ti o programare si .... o sa scapi repede, nu te impacienta. smile.gif Bine ai venit la noi welcome.gif
A, analizele de mai sus se rezuma in principal la analiza urinei si o lama a singelui- o picaturica. smile.gif
Bacardi_Girl
Maat wub.gif

Si acum ca sa fiu totusi on topic: coolgirl welcome.gif la noi si te rog, considera-te o norocoasa (si chiar vorbesc serios) pt ca ai aflat ce analize sa ceri doctorului sa-ti faca pentru ca sunt o gramada care iti recomanda asa...in pasi de dans (asta ca sa nu ma exprim urat). Mie una asa mi s-a recomandat, am cerut eu sa-mi faca analize si mi-a pus doar cateva intrebari dupa care mi-a spus ca nu are sens si ca sa ma grabesc cu tratamentul (eu le-am luat pt chisturi) asa ca din pacate am cedat si m-am ales cu niste pete pe fata -ceea ce spunea si Maat mai sus- de care nu am scapat nici acum si nu stiu ce sa le fac pt ca a trecut destul de mult timp si inca nu au trecut iar acum s-ar putea sa trebuiasca sa reiau tratamentul wacko.gif
Diana.
BiGi, poate te ajuta, avem pe site de mult timp chiar, din 14 aprilie 2006 un articol care este bine documentat:
Ce este si cum se trateaza melasma/cloasma. Poate te ajuta cu citeva informatii. smile.gif
Bacardi_Girl
Da bre fa-ma sa ma simt vinovata ca n-am cascat ochii bine pana acum laugh.gif Trebuie sa recunosc ca intru mai des pe forum si probabil de aia nu l-am vazut blush.gif
Diana.
Nu esti singura: 97% dintre vizitatorii elady (adica peste 100.000 de persoane pe luna) intra in site si nu intra in forum; noi pe forum sintem "minoritatea" de 3 la suta care nu intra in site. laugh.gif
Bacardi_Girl
Hihihi...iata explicatiunea laugh.gif
lxn
Recunosc, nu intru pe site blush.gif dar am un motiv intemeiat. M-am wub.gif de fetele astea dulci de aici... si gata cu offtopicul biggrin.gif

Coolgirl, bine ai venit la noi si speram sa asculti sfaturile fetelor de aici pentru ca au trecut prin multe si nu vorbesc cu pacat. Nici eu nu's venita de mult in grup, insa sunt foarte dragute si primitoare si m-au facut sa ma simt ca acasa.
Asa ca ai incredere ca nu-ti dam sfaturi rele, nu suntem rautacioase si nu dorim decat sa te ajutam, pentru ca de asta ai apelat la un forum, nu-i asa? Succes cu analizele si sa ne spui cum a mers wink.gif
Mona_sweet
Am nevoie de ajutor. Am inceput sa iau anticonceptionale Jeanine la recomandarea medicului ginecolog in urma unui control si analize de sange acum 18 zile. De 4 zile mi-a aparut o sangerare de culoare inchisa. Nu este in cantitati mari,dar este prezenta si ma deranjeaza. Am inteles ca acest lucru este normal pana cand corpul se obisnuieste cu anticonceptionalul dar as vrea sa stiu cat dureaza. In saptamana viitoare teoretic ar trebui sa-mi vina ciclul, dar daca dupa aceea sangerarea continua, ce-ar trebui sa fac? Acest lucru imi provoaca disconfort desi nu simt nici o durere, insa nu-mi convine sa stau tot timpul cu "scutece" smile.gif. Astept cu nerabdare raspunsuri si sfaturi de la voi. Multumesc mult de tot.
Diana.
Mona, pareririle sint contradictorii, insa se pare ca foarte multe persoane care au apelat la jeanine au avut aceeasi problema cu tine. Pe mine chestia asta ma pune pe ginduri rau de tot. Eu l-as bate pe medic la cap totusi. Si in astea 4 zile nu a dat semne ca se opreste?!

A, si inca ceva; ai mai avut episoade de-astea hemoragice inainte de a apela la Jeanine?

Oups!
Ia uita-te pe prospect:
Il mai ai?
"Nu folositi contraceptivele orale combinate daca suferiti de una din afectiunile enumerate mai jos.
- Daca aveti sângerari vaginale inexplicabile.
Daca apare oricare dintre aceste conditii pentru prima data în timpul folosirii contraceptivului, opriti imediat administrarea si consultati-va medicul. Între timp, folositi metode contraceptive non-hormonale."
Deci, raspunsul e pe prospect: nu trebuie continuata ingerarea contraceptivului in caz de singerari vaginale in afara menstrei.
Sper ca ti-a fost de ajutor.
Philia
Di,sper sa nu vorbesc cu pacat,dar si eu am avut sangerari in primele 2 luni si ginecologul meu a spus ca e spotting si ca se intampla frecvent sa apara mici secretii maronii,caci este modul de adaptare al organismului la anticonceptionale.
Bineinteles,doar doctorrul tau stie exact despre ce poate fi vorba,asa ca daca persista mergi la un consult wink.gif
Diana.
Si eu am patit-o: minulet la recomandare medicului in 2003. Stari de voma si hemoragii intermenstruale; medicul mi-a recomandat renuntarea la ele de urgenta. smile.gif Nu e obligatoriu sa ii recomdande si ei acelasi lucru. smile.gif Insa e evident ca numai medicul poate decide. smile.gif
Matra
Eu folosesc mercilon de aproape trei ani si nu am avut probleme de la el. M-am obisnuit foarte repede, fara stari de greata sau sangerari excesive la inceput. Nici la capitolul ingrasat nu m-au afectat foarte tare desi de cand le folosesc am luat cam trei kg peste media mea dinainte sa recurg la pilule, kg pe care ba le slabesc, ba le pun la loc. Singura problema ar fi ca sabesc destul de greu de cand iau pilule.
Am avut noroc de o doctorita competenta cand mi le-a prescris desi nu m-a pus sa fac analize de ssange. Doar a discutat cu mine istoricul de sanatate al meu si in familie.
alia
[quote name='Maàt' date='Dec 30 2007, 02:51 PM' post='135000']
deci ma puteti ajuta?


Buna ziua!Ma indoiesc k intrebarea mea a ajuns la voi...asa k ma voi repeta....am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni..aproape...am fost la medicul ginecolog sa ma interesez de anticonceptionale...mi-a dat yasmin...ar dori sa stiu ce efecte adverse ar pute avea..si dak sunt bune...eficiente..
Va multumesc!
Diana.
Mai, turceste sau chinezeste vorbim?!
Intrebarile astea le pui MEDICULUI si FARMACISTULUI, nu pe forumuri.
Efectele adverse le citesti matale pe prospect; hirtia aia de insoteste folia de pastile. Iei hirtiuta in mina si o citesti. Musai.

Ti s-a raspuns la aceeasi intrebare aici
lxn
Alia, toate anticonceptionalele sunt eficiente, doar pentru asta sunt facute smile.gif Efectele adverse sunt diferite de la persoana la persoana, daca mie imi este bun Yasmin, de ex., tie iti poate provoca greata sau mai stiu eu ce alte efecte adverse scrise in prospect. Anticonceptionalele actioneaza (ca efecte, nu ca protectie) diferit la fiecare persoana, in functie de organismul respectiv.

Daca medicul ginecolog ti-a recomandat Yasmin, probabil ca a facut-o pe baza unor analize si a unui control amanuntit, asa cum este si normal. Singura metoda de a afla daca sunt bune este sa incepi sa le iei in prima zi de ciclu si vezi cum te simti in primele 2 luni. Daca ai efecte adverse sau ceva te deranjeaza, mergi din nou la medic si discuta cu el, iti va recomanda altceva sau iti va reface analizele.
alia
multumesc mult...nu am vrut sa deranjez...sau sa va supar...chestia este k am auzit k dak le intrerup pot ramane insarcinata..Mii de multumiri..
asgaard
Pai daca nu le mai iei, normal ca nu mai esti protejata smile.gif dar tu vezi intai cum te simti cu ele si nu le intrerupe la mijlocul foliei, ca sa nu-ti dereglezi ciclul.
anna_maria7722
buna....sunt studenta si am un prieten de aproape 2 ani...zilele trecute am facut o gafa...am facut dragoste si s-a terminat in mine...pe urma am mai facuto o data si la fel s-a terminat in mine iar...mentionez k nu folosesc nici un fel de contraceptive...am luat si eu diane 35 dar mai mult ca tratament pt tiroida dar profitam k sunt si anticonceptionale... biggrin.gif in fine dupa faza ce am zis-o mai devreme am luat pilula de a 2 a zi si abia pe urma mi-am dat seama ca iau si niste antibiotice pt o infectie ce o tratez...asta m-a pus pe ganduri nesigur.gif deoarece mi-e frik ca nu cumva efectul antibioticelor sa il reduca pe cel al anticonceptionalelor si ma tem....nush...poa e doar o prostie ca ma gandesc la asta...dar nush...tot mi-e putin teama...dak m-ati putea ajuta cu niste informatii in plus as fi foarte recunoscatoare...multumesc anticipat... iloveelady.gif
Dixy
Du-te la medicul tau ginecolog.Mai mult ca sigur iti face testul de sarcina si te consiliaza.Nu mai sta pe ghimpi si fugi
splendora
Mda, de data asta mi-au iesit si mie peri albi.
Lucrurile se cam dau cap n cap. Folosesti contraceptive sau nu? Pana am ajuns la parte cu "iau Diane.." am facut infarct. Daca nu le iei pt a te proteja de sarcina, atunci cum ai lasat sa se intample ce s-a intamplat?!?
Pilula de a 2a zi isi face efectul in general . Un test de sarcina ar fi indicat acum si apoi un doctor. closedeyes.gif
Meg
eu inteleg ca ai luat, deci timpul trecut, deci nu mai iei.
si atunci de ce nu te-ai protejat de 2 (doua) ori?
ia pastila de a 2a zi daca nu e prea tarziu.
larisaaa19
buna,as avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta:iau anticonceptionale de 3 luni si le am luat corect in fiecare zi pana aseara...ieri la ora 15 am facut sex neprotejat si aseara la ora 19 trebuia sa iau pilula contarceptiva insa nu am uitat sa o iau.daca pana aseara le am luat corect este vreun risc sa raman insarcinata?am luat pilula deabia astazi dimineata dupa 13 ore cand mi-am amintit
asgaard
Ieri erai protejata de pastila anterioara, deci e ok, dar fiindca ai intarziat mai mult de 13 ore cu pastila trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile de acum incolo.
sierra
Buna fetelor! sunt un baiat curios si vreau sa stiu ceva CONCRET despre anticonceptionale pt barbati(adica vreau sa folosesc si nu stiu unde si ce sa caut)
Multumesc anticipat
Fanny
Te sfatuiesc sa intrebi la un cabinet de planning familial.
DidiLox
Buna
Folosesc de 10 luni Tri-Regol(de cand am facut 18 ani)_...si e mai mult decat OK. Mi l-a recomandat o prietena care il folosea deja de vre'un an. Nu am simtit nici un fel de efecte negative. Am slabit 12 kg, nu mai am probleme cu tenul. Menstruatie imi vine in aceeasi zi de pauza la aceeasi ora. Mi-a reglat absolut totul in corp. O singura data am uitata sa iau o pastila...si am luat-o a doua zi cu urmatoparea ...si am avut niste scurgeri ciudate pana cand mi-a venit menstruatia...dar nimic grav.
Mie imi plac si o sa le folosesc in continuare....poate cand fac 2 ani o sa fa o pauza. Inca o chestie... bulinele albe corespund cu perioada de ovulatie adik 6 zile. Niciodata nu fac sex in alea 6 zile pt ca sunt paranoia si mii sa nu se intample ceva nedorit... laugh.gif prietenul meu povine dintr.o famile unde barbatii fac gemeni dintr.o lovitura biggrin.gif
Am recomandat la cateva prietene sa ia...si la fel sunt super ok si au inceput sa slabeasca biggrin.gif it's magic!
V-am pupat
Fanny
Sa intelegem ca te plateste cineva sa le faci reclama? Google e plin de exemple ale nemultumitelor.
chintesenta_raului
ooof, numai mie imi vine sa mananc si gropile din asfalt de cand am inceput sa iau diane35 crying.gif sunt non stop cu foamea in glanda, dar si mai naspa e ca am niste pofte de zici ca sunt gravida. si cateodata mi se face intr-un asemenea hal pofta de ceva ca aproape imi vine sa plang de ciuda sad.gif
Philia
NU se ia anticonceptionale dupa recomandarea prietenelor! frustaremare.gif
Chinte, am avut si eu chestia asta cu poftele mellow.gif si desi ziceau unii sa incerc sa mananc ceva sanatos, nu puteam. Daca eu vroiam chips-uri, cum sa ma indop cu fructe...nu aveau niciun efect.
sad.gif
chintesenta_raului
Poke, dar tu esti slaba, pe mine ma ingrozeste ideea catorva kile in plus. si asa nu sunt eu supletea pamantului. eu in general mananc cat de cat sanatos, dar ma poftesc cateodata niste pofte sa iti sta mintea in loc laugh.gif
ToothFairy
Am luat si io in seara asta prima pastila de Marvelon 28 si mi-a dat stomacu` peste cap, am avut greturi, si`n final am si vomitat...voi ati patit ceva asemanator cu pastilele astea? mentionez ca am mai luat si diane si yasmin (n-am vomitat) mai demult, da` unii doctori nu-s de-acord cu ele in tratamentu` chistului ovarian, asa ca mi-au adaugat marvelonu`.

Ma duc maine sa-ntreb pe nenea de la planning ce parere are de reactia mea de la pastile, desi nu prea-s convinsa de pertinenta parerilor lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.