Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jocul la bursa
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Cariera, Afaceri Proprii
kalua
Nu stiu daca topicul asta se incadreaza bine la cariera si afaceri, dar fiind vorba de bani cred ca aici e cel mai bine.

Ati jucat, jucati?

Eu nu, dar dragul meu s-a ocupat si cu asa ceva, chiar fara agent. Principiile lui:
- banii investiti trebuie sa fie "bani de joc", adica in plus, care sa nu ruineze pe nimeni daca se pierd
- bursa trebuie controlata de n ori pe zi pentru a remarca trendurile
- e bine de avut cat de cat intelegere pentru businessul firmei in care se baga banii pentru a intelege ce sau ce alte firme i-ar putea ridica sau scadea valoarea bursiera.
Master of Norules
QUOTE(kalua @ Jul 10 2007, 06:49 AM) *
Nu stiu daca topicul asta se incadreaza bine la cariera si afaceri, dar fiind vorba de bani cred ca aici e cel mai bine.

Ati jucat, jucati?

Eu nu, dar dragul meu s-a ocupat si cu asa ceva, chiar fara agent. Principiile lui:
- banii investiti trebuie sa fie "bani de joc", adica in plus, care sa nu ruineze pe nimeni daca se pierd
- bursa trebuie controlata de n ori pe zi pentru a remarca trendurile
- e bine de avut cat de cat intelegere pentru businessul firmei in care se baga banii pentru a intelege ce sau ce alte firme i-ar putea ridica sau scadea valoarea bursiera.



Ar mai trebui ca firma in care investesti sa fie stabila.Apoi ideal e sa cumperi actiuni cand sunt in scadere si sa le vinzi cand sunt in crestere.
Doar ca la noi daca actiunile nu sunt mai vechi de 1 an platesti la stat 16% parca din valoarea castigului.Daca act sunt peste un an platesti 1%.
Pe termen scurt e posibil sa fie castiguri da pe termen lung poate fii o afacere profitabila si sa te trezesti ca ai castigat mai mult decat te asteptai.
Acuma inainte de a te apuca de asa ceva tre sa studiezi piata si sa nu te avanti, rabdarea da roade de multe ori la jocurile la bursa.
Na ca v-am impuiat capul:-)
walpurgik
Eu nu l-as numi chiar joc, pentru ca e de facto o investitie, modul de manageriere a portofoliilor, respectiv tranzactionarea, punerea ordinelor in piata trag dupa ele poate ideea de miza si de pariu, dar au in spate o intreaga analiza financiara si o informare vigilenta si permanenta asupra simbolurilor tranzactionate. In primul rand depinde de piata pe care iti exerciti si manuiesti actiunile, pentru ca difera de la tara la tara foarte mult.
M-am distrat intr-o zi caci pe Wall Street la bursa din New York s-au executat niste tranzactii pe Microsoft in cca 2 minute, rulajul insumand mult peste toata suma rualta pe bursa din Romania de la inceputurile ei promitatoare adica de acum vreo 5 ani incoace (8 miliarde $). Deci imaginati-va diferenta de calibru pe care piata de capital o prezinta in fiecare tara (in America un procent de 60% din populatie are bani al bursa, 40% Germania, fata de Romania unde exista putin peste 100 000 de investitori). Bursa de valori din Romania prospera din ce in ce mai mult, cei care urmaresc si canalul tv The Money Channel poate au o idee mai bine formata despre ce se intampla in termeni de investitie la noi. Avand o economie care se dezvolta (acuma +- daca o simtim pe pielea noastra mos1.gif ), existand din ce in ce mai multe fonduri straine care investesc in tara noastra, toate astea creeaza un mediu propice bursei de valori, numarul de investitori crescand o data cu constientizarea a ceea ce se poate realiza facand o astfel de investitie. Intr-adevar, bursa trebuie urmarita zilnic si e destul de dificil sa ai un job si sa stai cu stres nestiind ce se intampla in piata in absenta unui broker.
Nu stiu daca sa fiu de acord cu faptul ca banii pe care ii investesti trebuie sa fie left overs, e drept totusi ca trebuie sa uiti de ei pt o investitie viabila pe termen lung, dar cu cat suma e mai mare cu atat avantajele cresc si anume, investesti mai mult poti, castiga mai mult (in conditiile in care bagi bani pe o piata regular (Bucuresti) si nu pe una cu risc maxim gen Bursa futures din Sibiu), scade comisionul acordat Societatii de valori mobiliare prin care realizezi tranzactiile, daca piata e prielnica si brokerul inspirat poti face si 100% banii investiti intr-un an sa zicem. Asta numai sub auspicii favorabile, bineinteles se poate intampla si reversul monedei, dar cu precautie si atentie permanenta acordata investitiei e numai de bine.
Bull market piata in crestere: aplauze.gif
Bear market, piata in scadere: ametit.gif

New York
Mexico

Bruxelles
Chicago

Frankfurt
traders at work

Buenos Aires
Tokyo
kalua
walpu, da-mi voie sa te contrazic. Cu precautie nu cumperi actiuni, ci niste fonduri de investitie, unde castigul (daca e sa fie) e minimal in comparatie cu cel pe care-l poti face cu actiunile. Asta cu fondurile e de obicei un fel de-a tine banii la banca cu dobanda mai mare (adica banii lucreaza, nu stau pe raftul bancii).
walpurgik
Un portofoliu de investitie trebuie diversificat in mod eficient atat pe termen scurt cat si pe termen mediu sau lung in functie de orizontul investitional al clientului. Bursa nu e echivalenta unei rulete. Un broker bun are intotdeauna si o doza de precautie intrucat momentan variatiile de la o zi la alta pe bursa de valori si RASDAQ sunt foarte mari, iar fara precautie si fara marcarea din cand in cand a castigului pe actiunile care au adus un castig suficient de mare din considerente care tin fie de analiza fundamentala sau tehnica, profitul poate fi diminuat. (un broker f bun cauta intotdeauna maximizarea profitului si prin speculatie si de aici eventualul risc pe termen scurt).
Fondurile de investitii nu fac altceva decat ceea ce face un broker bun doar ca la o scara mult mai larga si cu riscuri asumate mai mici, investitii orientate mai mult pe termen lung, realizand un profit mai mic din care investitorului in fond ii revine o parte din profit restul retinandu-si insusi fondul.
Eu cand ma refeream la fonduri straine tinteam spre banii straini care au inceput sa intre in acest an destul de puternic pe companiile cele mai reprezentative dar si pe cele mici si nicidecum orientarea investitorului catre fonduri de investitii. Toate investitiile straine care au intrat in Romania au declansat scaderea valutei si aprecierea leului greu si asta se observa big time in tara noastra astazi.
Master of Norules
Eu cred ca prospectarea pietei o poti face si singura.Tre sa fii atent la indicii de crestere si scadere si daca te-ai hotarat unde vrei sa investesti e bine sa ceri sfatul unui brocker pt ca ei au informatii si din underground si ei asta fac every day.
Si mai e ceva cand vezi ca ai castigat te gandesti ca e rezultatul tau nu al brocker-ului si esti de 2 ori mai bucuros.
E drept ca poti sa si pierzi dar tendinta in bursa e ascendenta nu descendenta.
Mai e o chestie inainte de a se da dividentele in perioada in care se dau care difera de la societate la societate cresc bine actiunile apoi urmeaza un dead line cand nu mai poti cumpara actiuni si sa primesti si dividente si apoi scad.
Acuma depinde cat de rentabil poate fii ca poate dividente nu iti dau cine stie ce si atunci nu-i asa rentabil dar se poate intampla sa iti dea dividente chiar si peste 50% din act si atunci e rentabil cu toata scaderea tot esti in profit.
Una peste alta e o investitie care merita si asa e cu cat investesti mai multi bani cu atata sansele de castig sunt mai mari.
goldfrapp
QUOTE(kalua @ Jul 10 2007, 02:49 PM) *
Nu stiu daca topicul asta se incadreaza bine la cariera si afaceri, dar fiind vorba de bani cred ca aici e cel mai bine.

Ati jucat, jucati?

Eu nu, dar dragul meu s-a ocupat si cu asa ceva, chiar fara agent. Principiile lui:
- banii investiti trebuie sa fie "bani de joc", adica in plus, care sa nu ruineze pe nimeni daca se pierd
- bursa trebuie controlata de n ori pe zi pentru a remarca trendurile
- e bine de avut cat de cat intelegere pentru businessul firmei in care se baga banii pentru a intelege ce sau ce alte firme i-ar putea ridica sau scadea valoarea bursiera.



Cat de sigure sunt in acest moment investitiile la bursa, deoarece in ultimele saptamani sintagma de "minime istorice" imi da senzatia de eticheta pt acest domeniu.
Si cu ce ma ajuta firmele de brokeraj?
kalua
Bursa n-o sa fie (mai) niciodata sigura, de-aia-i si atat de interesanta si atragatoare. Pe brokeri ii platesti si ei au grija de actiunile tale.
kalua
S-a bagat vreuna dintre voi la cumparat actiuni zilele astea? Un AIG, ceva? nesigur.gif
Diana.
AIG e pe duca. Varza! Nu as cumpara asa actiuni.
kalua
N-o sa fie lasata o fosta cea mai mare firma in domeniu sa se duca de rapa. Si cursul a scazut de necrezut, de la 70 la 2 dolari (ba a fost si sub 2!).
Master of Norules
Ia sa va zic ce-au facut minunatii astia de la Banca Transilvania. Au trimis la actionari o foaie care a ajuns dupa ce nu se mai putea face nimic cum ca se divide numarul de actiuni care-l ai la 10 si sa cumperi actiuni ca sa ai un numar rotund de actiuni altfel algoritmul iti rotunjeste in minus pana da un numar divizibil cu 10 adica pierdeai niste actiuni de la 1->9. Si ma uit si eu de curiozitate sa vad cum sta treba cu actiunile bancii. Acum nu sunt tranzactionabile si ce vad ultimele tranzactii au fost la 2600 ron in conditiile in care actiunile erau pe la aprox 7000 si sau tranzactionat 7 milioane sase sute si ceva de mii de actiuni in ultima zi. Asa le vand dupa dividerea asta, ca m-au enervat.
Am citit acum ca noroc ca Banca Transilvania nu era tranzactionabila ca scadea mai tare indicele BET ca urmare a ceea ce se intampla in America.
Eu nu prea m-am mai uitat de ceva vreme la actiuni, da' daca stiam mai din timp mai cumparam.
Asa ca poate fi o strategie de a cumpara cine afla si apoi sa aiba loc o crestere. Eu stiu ca ideal e sa cumperi actiuni cand sunt in scadere si sa le vinzi cand sunt in crestere. Intreaba un broker cat sunt de sigure actiunile si apoi mai gandeste-te.
Exista si posibilitatea sa dea faliment cand scaderea e atata de mare, la noi in oras e destul de subtire reprezentanta si n-au nus ce intrare pe piata.
Diana.
Nu m-as baza pe asta; sua e in pragul alegerilor si o folosire a bugetului - banii contribuabililor - pentru a salva inca o firma privata ar duce la scintei. Deja e circ pe scena olitica americana.
Inca doua firme mari imobiliare din SUA sint aproape falimentare, plus mareata banca si de-acolo fondul AIG... Daca guvernul vrea sa le salveze pe toate, datoria publia amerficana o sa ajung ain cosmos, de de tariile cerului a trecut demult.
Fanny
AIG a fost deja salvat de Federal Reserve. Era imposibil sa n-o sustina statul.

American International Group, cea mai mare companie americană de asigurări, va fi salvată de la faliment de guvernul american. Rezerva Federală va acorda AIG un împrumut de 85 de miliarde de dolari, urmând să primează, în schimb, un pachet de 79.9% din acţiunile companiei. Probeleme AIG au fost cauzate în mare de portofoliul său de obligaţiuni subprime, iar pierderile au crescut pe măsură ce criza acestei pieţe s-a agravat.
După ce a salvat de la faliment giganţii ipotecari Freddie Mac şi Fannie Mae, guvernul american intervine din nou în economie, salvând cea mai mare companiei de asigurări, American International Group, confruntată cu grave probleme financiare. Federal Reserve a anunţat aseară că va oferi grupului AIG un împrumut de 85 de miliarde de dolari pe o perioadă de 2 ani, primind în schimb drept garanţie 79,9 la sută din acţiunile companiei şi dreptul de veto faţă de acordarea de dividende către acţionari.

The Money Channel
Cleo
despre cutremurul de pe Wall street de saptamana asta

banca Lehman Brothers da faliment, Merrill Lynch e cumparata de Bank of America si AIG primeste un ajutor care-i va costa enorm

am gasit un articol interesant care explica motivele crizei

Most pundits agree that the financial distress on Wall Street will soon hit Main Street. But to figure out where the crisis is going to end it’s important to first understand where it began.

The crisis started with banks lending as much as possible to as many people as possible, throwing standards out the window. The money was mostly used to buy houses in a real estate market that was white hot. (Remember, people were rushing to buy, sometimes paying premiums, because prices were rising so rapidly.)

That held for a while, until homeowners in California and Florida and then the rest of the nation started to fall behind on their mortgage payments. By that time, those mortgages had been bundled and sold -- then sold again and again -– as very complex financial instruments that looked extremely profitable but were actually toxic.

When they went bad, those questionable mortgages were held by a wide range of firms, including some of the Wall Street’s storied investment banks. And now three of them -- Bear Stearns, Merrill Lynch, and Lehman Brothers -- have been obliterated.

The aftermath will be felt well beyond lower Manhattan. Their collapse signals a sea change for this country's financial system with every American vulnerable to its effects.

Banks will likely hesitate to loan money to anyone but the most upstanding borrowers. That translates into less money going into the system for homes, cars, TVs and even microwave ovens.


http://www.cnbc.com/id/26727015
angeldust
Dupa ce bancile centrale din mai multe state s-au unit ca sa scoata pe cine e nevoie din rahat, astazi bursele au avut o crestere spectaculoasa.

"Titlurile societatilor de investitii financiare (SIF) s-au scumpit vineri in medie cu 14,53% la Bursa de Valori Bucuresti (BVB), aprecierea fiind limitata de blocarea tranzactiilor pe finalul sedintei, deoarece jucatorii nu au mai putut plasa ordine la preturi superioare limitei maxime de variatie.

"Practic, investitorii sunt blocati de sistemul de tranzactionare sa introduca un ordin la o cotatie care depaseste limita maxima de tranzactionare de 15%", a declarat, citat de NewsIn, Stere Farmache, presedintele-director general al BVB. "
Master of Norules
Legea bursei sau nus cum sa-i zic, actiunile scad pana la un prag si apoi cresc spectaculos. Sunt cresteri de peste suta la suta la unele actiuni intr-un intreval de timp nu foarte mare. Unde-i cresterea mare e si riscul mare (acum daca nu risti, nu castigi) pt. ca cred ca jocurile sunt facute mai in spate decat avem noi accesul, dar, urmarind zilnic, pe langa cei mari, poate castiga fiecare.
E palpitant sa joci la bursa si cand sunt banii tai ai o doza mai mare de precautie pt. ca nu prea ai chef sa pierzi, investesti ca sa castigi.

S-au lovit americanii de propria lor strategie de a tot vinde mai departe, na ca mai le trebe cate un faliment d-asta ca sa isi dea seama ca startegia e toxica. Cre' ca sunt multi evrei in America, IMHO.
kalua
Cine-a fost destept si a avut cojones, a cumparat. AIG, de exemplu. Deja au crescut cam 65% fata de pretul minim pe care l-au atins saptamana asta. Nu-i mult inca, dar se fac ele mari si tari.

Jocul la bursa e de fapt speculatie.
Cleo
partea care tine de asigurari (polite etc) la AIG e in regula, restul a fost adus in starea asta falimentara insa la o companie de marimea AIG-ului trebuie sa sapi al naibii de mult sa resusesti sa-i dai jos. Si-s legate si celelalte companii de ele Sunlife (noi cu astia avem asigurarile de viata) apoi am vazut ca Swissre si RGA (companii de reasigurare- lucram cu amandoua) au si ei interese acolo deci cei 'mari' sint conectati si daca vreunul boleste sint si ceilalti afectati intr-o masura mai mare sau mai mica.

jucatul la bursa clar e o speculatie insa o speculatie bazata pe informatii clare. adica 80-90% informatie si restul speculatia sau hazardul
cine are sume (importante) de bani de 'jucat' poate realiza niste castiguri fabuloase.
am cunoscut un tip care facuse vreo 800.000$ s-a dat 'in barci' (high life) si s-a reintors de unde a plecat. Eu as fi pus o parte mai mare deoparte si-as fi rulat restul si tot asa. Cine nu are suficiente cunostinte pt a juca singur poate sa apeleze la o agentie de brokeraj sa-i plaseze ei banii pe unde considera ca-i avantajos.
M-as baga la asa ceva daca as avea cu ce biggrin.gif
angeldust
Din pacate la noi in Romania nu exista nici macar o educatie in ceea ce priveste economisirea. Noi consumam in medie cu 15% mai mult decat producem. Asta ar putea la un moment dat sa fie o piesa cheie in declinul economiei noastre.
Si romanul se plange ca "domle nu sunt bani" dar daca te duci intr-un Real sau un Selgros nu prea vezi pe nimeni ca sta si se uita pe eticheta cat e pretul, toti baga in cos pana la refuz, nu pentru ca ar avea neaparat nevoie ci "ca sa fie". Daca te duci in Mall si vezi cum in primele 3 zile au disparut toata hainele faine din noua colectie, nu te poti abtine sa nu te intrebi "Oare cine cumpara pantofi de 6 mil cand un salariu bunicel e undeva la 20 de mil?" Sau daca te uiti ce masini au romanii nostri comparativ cu statele vecine unde puterea de cumparare e mult mai mare, sau cand vezi ca la o familie de 3 persoane exista 3 masini si niciunul nu renunta la masina lui, si cate si mai cate....

In Romania intalnesti f rar oameni de rand care sa joace la bursa. Sunt foarte rari si cei care au acolo macar cateva sute de euro pusi deoparte pentru zile negre. Insa 3 din 4 persoane pe care le cunosc au cel putin un credit in curs de achitare sau planuri sa ia un credit in viitorul apropiat.
Adriana C.
QUOTE(angeldust @ Sep 20 2008, 04:27 PM) *
In Romania intalnesti f rar oameni de rand care sa joace la bursa. Sunt foarte rari si cei care au acolo macar cateva sute de euro pusi deoparte pentru zile negre. Insa 3 din 4 persoane pe care le cunosc au cel putin un credit in curs de achitare sau planuri sa ia un credit in viitorul apropiat.


Pe mine m-ar interesa acest subiect, dar informatiile sunt foarte putine si abstracte. De exemplu, imi poate spune cineva unde gasesc un broker care sa tranzactioneze pentru mine?
Fanny
Incearca un google cu "agentii de brokeraj" si reusesti sa gasesti liste organizate ca in pagini aurii.
A juca la bursa acum, cand cotatiile scad vazand cu ochii, cere mare curaj sau de o suma de bani la care nu tii. Riscul sa-i pierzi e mare mare. closedeyes.gif
kalua
Noi am inceput sa cumparam. Pai daca nu acum, atunci cand? Unele au crescut cu 200% deja.
Master of Norules
Broker intai intereseaza-te in orasul tau care sunt comisioanele si fa o comparatie calitatea serviciilor, comision. Daca urmaresti actiunile o perioada te lovesti de diversi termeni si incepi sa inveti si poti sa-ti faci o idee despre bursa, apoi cand cumperi actiuni daca vrei undeva anume e bine sa intrebi un broker cat de solida e firma respectiva.
Fanny
Spre ce domenii v-ati indreptate, Kalua? magindesc.gif daca se poate spune...
Cele mai sigure din punctul meu de vedere ar fi cele in energie.
Ca tot suntem pe subiect sa spun si ca administratorii pensiilor private au cerut Comisiei de supraveghere sa le permita sa nu investeasca o vreme pe bursa, din cauza riscurilor majore.


kalua
No risk, no fun si nu castiguri repede.
Actiunile unei firme pe care le-am luat si vineri crescusera frumusel de tot se vor prabusi luni. laugh.gif Asta era o banca (nemteasca).
Am mai luat de la o firma de care apartine si Quelle, asa ca zic multumesc frumos clientilor care comanda de la ei. thanks.gif
kalua
Mai vroiam sa adaug ca tot ce facem noi acum e speculativ, deci risc mare. Si nu bagam multi bani si vrem sa cumparam si sa vindem repede.
Master of Norules
Unde-i riscul mare si castigul/pierderea poate fi mare si pe termen scurt chiar merita riscul -numai sa nu dea faliment- pt. ca actiunile au o curba descedenta, apoi cresc si tot asa in functie de cerere si oferta. Daca le urmaresti atent ajungi oarecum sa preconizezi cresterile si scaderile.
kalua
Ei, nu va spun ca parca traiesc un roman de actiune. laugh.gif Numai fiind vorba de Hypo Real Estate: vineri discuta statul ca le da 35 de miliarde (deci cresc), sambata ca nu le da nimic (deci se duc la vale tare), abia aseara ca le da 50 milioane, azi la prima ora scazusera cu 4% fata de vineri la inchiderea bursei. In vreo 20 minute au castigat vreo 2%. Si tot asa...
Iti trebuie nervi buni si certitudinea ca, orice s-ar intampla, nu panichezi. rock.gif
LostWhispers
Kalua ai ales bine quelle s au extins mult , la noi la anul la Quelle va avea o colectie Botezatul, niste creatii mai moca bineinteles cat sa si le permita mai multa lume, am vazut ca si la tv prezentatoarele imbracate de la quelle laugh.gif eu imi iau ca nu prea avea nimeni unele hainute dar acum si prin oras am vazut nusepoate.gif
Eu abia astept sa vad colectia lui Botezatu de la quelle magindesc.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.