Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Totul despre activitati de import
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Cariera, Afaceri Proprii
esha
Buna fetelor...

Ia nitica atentie la fata.. biggrin.gif eu ma gandeam ca o afacere cu importul (facuta in regim persoana fizica) ar aduce niste banutzi bunutzi.. Voi ce parere aveti?

Eu am gasit tot felul de chestiutze ieftioare pe net care aduse in tara.. s-ar vinde destul de bine.. acum nu prea stiu care e treaba cu vama, TVA-ul si alte taxe (carora eu nu prea le gasesc rostu')...

Acum intrebarea: stie cineva deva despre cei cu taxele vamale.. eu am tot cautat pe net dar.. nu-s nultumita cu ce-am gasit si nici nu prea pricepusi.. wacko.gif Stiu clar ca daca importi din UE nu platesti nici vama nici TVA.. dar ce se intampla in cazul in care importi din USA, China (Long live China laugh.gif ) Filipine, Noua Zeelanda etc.. ??????

Personal chiar acum astept un pachetzel din US... am platit 25$ ca sa vina a 5-6 zile si deja s-au implinit 15 zile si el tot nu a venit frustaremare.gif ahh si am mai facut o vizita si la posta si-mi zise ca vezi Doamne pachetul tre sa trea acolo 1 sapt. pana vine vamesu sa-l vada.. ce sa vada????? Chiloteii si sosetelele???? rusinosul.gif

Ca sa nu va spun .. atat timp cat am stat in posta avusem ceva de genu.. ca tre sa platesti 3euro pe fiecare articol de imbracaminte pe care il ai in pachet (chiar daca ai 3 bluzite de bebe)


Eu sunt revoltata pe sistemul asta de cah cahh.. so please.. daca stiti niste modalitati de transport mai ieftine si mai rapide.. sau macar rapide.. pleaseeeeee let me know...


until next time... kiss.gif and have a great time this summer!!! inocentul.gif
kalua
esha, te rog sa nu mai scrii cu tz si sh. smile.gif
Apoi nu e clar ce vrei: sa-ti deschizi firma sau te intereseaza numai numele altor firme de import?
fortelady
mergi la Registrul comertului pentru lamuriri cu privire la actele tale ca PFA si la un contabil autorizat pentru TVA, acte etc.
Exista un site care contine codul fiscal (imi scapa acum numele lui) si in Codul Fiscal sunt toate informatiile
rfelicia
QUOTE(esha @ Jul 17 2007, 04:45 PM) *
Buna fetelor...

Ia nitica atentie la fata.. biggrin.gif eu ma gandeam ca o afacere cu importul (facuta in regim persoana fizica) ar aduce niste banutzi bunutzi.. Voi ce parere aveti?

Eu am gasit tot felul de chestiutze ieftioare pe net care aduse in tara.. s-ar vinde destul de bine.. acum nu prea stiu care e treaba cu vama, TVA-ul si alte taxe (carora eu nu prea le gasesc rostu')...

Acum intrebarea: stie cineva deva despre cei cu taxele vamale.. eu am tot cautat pe net dar.. nu-s nultumita cu ce-am gasit si nici nu prea pricepusi.. wacko.gif Stiu clar ca daca importi din UE nu platesti nici vama nici TVA.. dar ce se intampla in cazul in care importi din USA, China (Long live China laugh.gif ) Filipine, Noua Zeelanda etc.. ??????

Personal chiar acum astept un pachetzel din US... am platit 25$ ca sa vina a 5-6 zile si deja s-au implinit 15 zile si el tot nu a venit frustaremare.gif ahh si am mai facut o vizita si la posta si-mi zise ca vezi Doamne pachetul tre sa trea acolo 1 sapt. pana vine vamesu sa-l vada.. ce sa vada????? Chiloteii si sosetelele???? rusinosul.gif

Ca sa nu va spun .. atat timp cat am stat in posta avusem ceva de genu.. ca tre sa platesti 3euro pe fiecare articol de imbracaminte pe care il ai in pachet (chiar daca ai 3 bluzite de bebe)
Eu sunt revoltata pe sistemul asta de cah cahh.. so please.. daca stiti niste modalitati de transport mai ieftine si mai rapide.. sau macar rapide.. pleaseeeeee let me know...
until next time... kiss.gif and have a great time this summer!!! inocentul.gif


daca cumperi din orice tara a UE pe numele unei societati nu se plateste TVA caci este o tranzactie intracomunitara.. dar cand revinzi marfa trebuie sa adaugi TVa-ul romanesc pentru acel tip de marfa caci apoi trebuie sa depui TVA-ul lunar la stat Nu exista nici o alta taxa. Bineinteles vei plati transportul.... asta depinmde de cantitatea de marfa cumparata.
Daca insa cumperi ca persoana fizica atunci cumeri ca din magazin adica cu TVA inclus Alte taxe nu exista Acum Romania face parte din UE si nu se plateste absolut nici o taxa daca cumperi din una din tarile europene. Pentru orice alta informatie iti stau la dispozitie
Diana.
TVA-ul se trimite catre bugetul de stat si trimestrial, nu numai lunar. wink.gif
Si anumite produse au si alte taxe, cum sint redeventele. Si functie de produse mai sint si alte taxe . Daca ar fi cum spui tu, am trai intr-un paradis fiscal, dar nu e cazul.
biggrin.gif
... A, vama spune ceva? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.