Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dependenta de gatit
Forum pentru femei - eLady.ro > Gastronomie si retete culinare > Gastronomie
asgaard
pentru mine gatitul e un viciu. si n-are nici o legatura cu mancatul. daca nu mananc sunt cam artagoasa, dar daca nu gatesc cateva zile simt ca-mi lipseste ceva biggrin.gif
dr_wise
Cleo dear, chiar vrei sa ma corupi?! Eu nu stiu cum sa ma indoctrinez ca toate dulciurile alea groaznic de bune sunt otrava pt corpul meu...ca am un pancreas mai tare decat suma tuturor aurolacilor din Ro... iar tu vrei sa ma inveti acu, la batranete, sa fac crema de zahar ars! Pai crezi ca pot sta cu drogul in casa, pana nu-l termin???? Nein!
Mai bine anunta-ma cand vi si o taiem la Marco Polo, frumos, elegant, si punctam sosirea ta pe meleaguri dobrogene cu o panacotta bestial de gustoasa, sau cu o crema de zahar ars la On Plonge...lasa-te pe mana mea de drogata, ca te duc la sigur acolo unde au drogurile cele mai fine si mai bine preparate, ce sa-mi mai bat eu capul cu prepararea lor!
A propos, ai ceva ganduri de aterizare soon? kiss.gif
Cleo
QUOTE(dr_wise @ Jul 24 2007, 10:51 AM) *
Cleo dear, chiar vrei sa ma corupi?! Eu nu stiu cum sa ma indoctrinez ca toate dulciurile alea groaznic de bune sunt otrava pt corpul meu...ca am un pancreas mai tare decat suma tuturor aurolacilor din Ro... iar tu vrei sa ma inveti acu, la batranete, sa fac crema de zahar ars! Pai crezi ca pot sta cu drogul in casa, pana nu-l termin???? Nein!
Mai bine anunta-ma cand vi si o taiem la Marco Polo, frumos, elegant, si punctam sosirea ta pe meleaguri dobrogene cu o panacotta bestial de gustoasa, sau cu o crema de zahar ars la On Plonge...lasa-te pe mana mea de drogata, ca te duc la sigur acolo unde au drogurile cele mai fine si mai bine preparate, ce sa-mi mai bat eu capul cu prepararea lor!
A propos, ai ceva ganduri de aterizare soon? kiss.gif


laugh.gif din pacate nu aterizez anul asta dar tare mi-ar place sa ma intalnesc cu cateva dintre voi sa ne hlizim live macar pt cateva ore smile.gif

eu nu-s asa innebunita dupa crema de zahar ars si de fapt dupa dulciuri ...mie-mi place sa le fac ...ce drac de placere o mai fi si-asta? magindesc.gif
fortelady
salut, sutn forte si ma alatur voua celor dependente de gatit.
spargem topicu; in 2? smile.gif "cui ii place sa gateasca/dependenta de gatit"
kalua
Si eu, si eu. Si-mi place sa incerc retete noi sau fac ce-am mancat undeva si n-am reteta, mai dau gres, dar hey, asa se-nvata si numai asa ies si minunatii demne si de-un bucatar cu stele. rock.gif
Diana.
Da, si mie imi place. Tare. Mai ales sa ma apuc de facut "combinatii" dupa cum ma taie capul si dupa ce gasesc la indemina in frigider. Si sa fie liniste, sa nu am "preceputi" care sa-si dea cu parerea in bucataria mea. Acolo io-s "sefa".
Insa nu imi place sa ma puna cineva sa stau in bucatarie, dar asta cred ca nu are legatura cu gatitul ci cu faptuL ca atunci cind sint fortata sa fac ceva, capat o incapatinare de catir si refuz. laugh.gif
Ala80
Si mie imi place la nebunie sa gatesc. Mai ales felurile de mancare ca-i plac lui. Din pacate nu am intotdeauna cheful necesar si ajungem sa mancam destul de des in oras.
De ceva timp m-am ambitionat sa gatesc in fiecare zi sau la doua zile. So far, so good. Sper sa ma tina! blush.gif
sushi
de ce "dependenta"? de ce nu "hobby"? nesigur.gif
Cleo
Maat imposibil sa nu gasesti ceva la tine-n frigider laugh.gif ...deci tu, practic, poti gati orice

in rest cam cum spune kalua ...io-s pofticioasa si deci curioasa sa incerc diverse .... incerc orice, mai adaptez dupa gusturile familiei si-ntr-un final pesemne fac treaba buna
divi2007
da mai degraba e hobby ca dependente suntem de nevoie mai mult decat de placere vb in cazul meu nesigur.gif
angeldust
Buna, ma numesc Angeldust si am 3 ani de cand m-am lasat laugh.gif Mai am mici scapari, cam o data pe luna asa, dar in rest sunt clean biggrin.gif

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama, dar care este scopul acestui topic, ca eu nu m-am prins? biggrin.gif Vrea cineva sa se lase de "dependenta" asta si nu stie cum? Ca as avea eu cateva solutii biggrin.gif
Cleo
QUOTE(angeldust @ Jul 24 2007, 06:25 PM) *
Buna, ma numesc Angeldust si am 3 ani de cand m-am lasat laugh.gif Mai am mici scapari, cam o data pe luna asa, dar in rest sunt clean biggrin.gif

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama, dar care este scopul acestui topic, ca eu nu m-am prins? biggrin.gif Vrea cineva sa se lase de "dependenta" asta si nu stie cum? Ca as avea eu cateva solutii biggrin.gif


Buna, eu sunt tot eu. Scopul ierea tongue.gif sa va inducem o oaresce dependenta si voua celor care ati fost la dezintox laugh.gif . Iar noi suntem ambitioase si desigur speranta moare ultima tongue.gif ... be aware! laugh.gif
Diana.
Va iubesc. Eram deprimata si am inceput sa citesc aici si pe la ce nu ne place sa facem. Si m-a busit un ris sanatos, de ma tin cu miinile de burta si va multumesc ca existati in viata mea!
asgaard
kiss.gif dependentele
pentru cine a intrebat : e dependenta si nu hobby ca de, te intreaba omul daca mergi la munte in week-end si tu : "pai azi ma gandeam sa gatesc, ca de mult n-am mai facut ceva bun" nusepoate.gif
roxanica10
La mine nu stiu daca-i o dependenta sau fac de nevoie. Cert e ca-mi place sa-l vad pe al meu cum infuleca...zici ca-i un bebe. Cand ajung in bucatarie sunt si eu creativa, dar e mai greu pana ajung. Imi place ca-mi dati si voi un pic de elan cand va citesc si mai aflu si diferite secrete de aici...nu mai e nevoie s-o sun pe mami. Nu stiu daca-i noroc sau sunt inzestrata cu ceva talente, ca mancarurile imi ies gustoase.
angeldust
Ahammzzz deci asa, voi sunteti ca in bancul ala cu "blonda sexoasa si tzatzoasa...nu caut nimic doar ma laud" laugh.gif
Apai dependenta placuta va doresc atunci, ca pe mine nici o sansa sa ma convertiti laugh.gif
Diana.
Pai, bre, n-o incercat nimeni. Oricum te convertesti singurica de fiecare data cind ti-e foame si nu ai nimic gata. Un ou ochi si tot faci. biggrin.gif
fortelady
amin.
ma duc sa trag un busuioc pe nas. si-o tzara de otzet balsamic, preparat in casa.
Diana.
Poti tu sa te descinti cu apa de la noua fintini si lapte de mita de la noua case, daca ai morbul gatitului, nu scapi!
Nimphetamin
N-a mai postat nimeni la topicul asta de multa vreme. Eu abia acum l-am gasit si trebuie sa ma spovedesc si eu: sunt dependenta de gatit/ Imi place sa gatesc! blush.gif
Anul trecut am fost jobless vreo 2-3 luni si gateam aproape non-stop. Nu mancam, dar gateam! Al meu sot era f incantat, dar totusi...uneori deraiam blush.gif
Si imi amintesc ca era perioada aia caniculara si eu gateam la toate okiurile aragazului. Ce sa mai, era sauna la mine in bucatarie zapacitul.gif

Dar nah, dependenta asta indragostita.gif
Diana.
Eu chiar am devenit total dependenta de gatit. Mai ales de cind am bucataria asta faina, ar fi si pacat. Adevarul e ca am o placere bolnava sa stau cu orele in bucatarie, sint totally addicted. Am vecine pe-aici care imi spun ca nu-s normala, insa pe mine ma ... relaxeza!
Si o chestie: in ultima vreme nu mai sint asa de mult atrasa de mincaruri exotice, cred ca am ajuns la saturatie si recuperez cu dorul de mincaruri romanesti sau macar mai comune, pe cit se poate.
Diana.
Alaltarieri ma simteam naspa. Aka asa, fara chef, parca nimic nu mai avea nici un haz. Ma simteam obosita.
Nu mai gatisem in adevaratul sens al cuvintului de citeva zile, ca aruncat o bucata de carne pe gratar si taiat o salata nu se cheama "gatit.
M-am apucat sa fac de mincare si in citeva ore terminasem 4 feluri si nu mai eram obosita deloc.
Clar sint dependenta de gatit!
Cindy
QUOTE(Diana @ Feb 17 2012, 03:11 PM) *
ca aruncat o bucata de carne pe gratar si taiat o salata nu se cheama "gatit".

haha that's me! morderis.gif
Globetrotter
QUOTE(Diana @ Feb 17 2012, 03:11 PM) *
ca aruncat o bucata de carne pe gratar si taiat o salata nu se cheama "gatit.


Nu? crying.gif Mi-ai spulberat sperantele...
Diana.
laugh.gif Pentru mine. Ca la mine gatit inseamna ce are nevoie de peste 2 ore laugh.gif
Valentina30
Deci si eu sunt in tabara lui Globe si Cindy... laugh.gif Abia acum realizez ca m-am amagit atatia ani, cu impresia ca m-as pricepe cat de cat gatit.
Diana.
Pai si cine a zis ca nu te pricepi, sa il omor?! omg.gif
angelamaria681
Pentru mine gatitul este si un mod de relaxare..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.