Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Color & Soin
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Pages: 1, 2
arissuca
Ma bate gandul unei schimbari cu ocazia unei nunti biggrin.gif M-am cam plictisit de culoarea mea, in plus, ca sa prinda henna trebuie sa stau cate 8h cu ea pe cap si am o perioada teribil de aglomerata. As vrea un brunet sau un ciocolatiu si m-ar tenta sa folosesc Color&Soin, din descriere pare mai putin agresiva decat alte vopsele. A incercat-o careva? Ati fost multumite? Ce culoare ati luat, daca a prins, cat a tinut, cum se comporta la spalat, daca parul a aratat mai lucios/mai mat comparativ cu folosirea altor vopsele? Multumesc!

PS Am dat un search pe forum si am gasit prea putine informatii, strecurate m mult la topicul "henna".
asgaard
Eu am folosit destul de mult timp si am fost foarte multumita. Timp de mai bine de un an m-am vopsit cu saten deschis, eu avand parul castaniu inchis si-mi iesea un ciocolatiu destul de placut. Nu mi-a iesit niciodata la spalat, nu mi-a distrus parul, in ceea ce ma priveste tinea mai bine decat o vopsea cu amoniac, adica parul se deschidea la culoare pe masura ce trecea timpul.
Povestea mea de dragoste cu Color et Soin s-a terminat, am mai povestit pe aici, cand am luat din nou aceeasi nuanta si mi-a iesit parul ROSU. Pe cutie scria acelasi lucru, saten deschis. Am fost dupa aceea sa-mi iau un saten inchis pe care sa-l pun peste dezastru si farmacista mi-a zis ca s-ar fi schimbat gama de culori, iar ceea ce luam eu drept saten deschis se chema acum acaju, cred. Eu am nimerit faza de tranzitie, adica numele vechi si vopseaua noua. Ma tem sa nu se fi stricat si asta definitiv, cum se intampla cu produsele aduse in Romania.
Mie imi placeau nuantele tocmai pentru ca erau foarte naturale, de la "accident" n-am mai avut curaj sa-mi iau, nici nu stiu daca nuanta pe care o foloseam eu mai exista. Se gaseste sigur la farmaciile Catena si la Ki-life, in Piata Amzei.
Bafta si sa-mi spui cum ti-a iesit, poate imi fac curaj sa ma vopsesc si eu din nou kiss.gif
arissuca
Multumesc mult pt raspuns! kiss.gif Saptamana viitoare o sa ma vopsesc, nu m-am hotarat inca ce culoare o sa-mi iau, depinde de inspiratia de moment cand o sa am catalogul de culori in fata, oricum, nu m-ar deranja daca ar iesi accidental roscat, numai sa fie o culoare frumoasa.
arissuca
QUOTE(asgaard @ Aug 21 2007, 07:52 AM) *
Eu am folosit destul de mult timp si am fost foarte multumita.
Bafta si sa-mi spui cum ti-a iesit, poate imi fac curaj sa ma vopsesc si eu din nou kiss.gif



Din pacate nu am reusit sa ma vopsesc cu Color&Soin, la singura farmacie din Tecuci unde se gasea, mai erau doar nuante care nu mi s-ar fi potrivit, mi-au promis ca o sa faca ei comanda si cand am revenit ca sa cumpar vopseaua mi s-a spus ca nu mai colaboreaza cu firma asta. Si eram exact cu 2zile inainte de nunta mad.gif nu mai aveam cum sa o comand prin posta, decat prin curierat rapid si nu se merita. Asa ca m-am facut cu Wellaton, rosu inchis (ca sa nu fi o problema cand o sa trec din nou pe henna). Poate data viitoare o sa-mi comand prin posta Color&Soin, oricum, pana la sfarsitul anului nu cred ca o sa am timp de henna, asa ca mai bine ma fac cu ceva cat mai putin nociv.
roxanica10
Arissuca, ai fost mireasa? smile.gif
arissuca
QUOTE(roxanica10 @ Sep 6 2007, 11:34 AM) *
Arissuca, ai fost mireasa? smile.gif


laugh.gif Nuuuu, am fost d-soara de onoare biggrin.gif Dar am prins buchetul blush.gif
roxanica10
A...oki, las' ca tot e bine. Ce-i cu tine de n-ai mai scris pe elady? Nu mai ai timp?
arissuca
QUOTE(roxanica10 @ Sep 6 2007, 12:14 PM) *
A...oki, las' ca tot e bine. Ce-i cu tine de n-ai mai scris pe elady? Nu mai ai timp?


Nu, din pacate nu, sunt intr-o perioada destul de aglomerata, dar promit ca ma revansez eu biggrin.gif Nici pe elady n-am mai scris, nici cu henna nu m-am mai facut laugh.gif
roxanica10
De Kitten mai stii ceva? Ca si tu si ea ati disparut cam in aceeasi perioada smile.gif.
Spor la trebi!
arissuca
Nu, din pacate nu stiu nimic, chiar ma intrebam ce mai face... Nici de sport nu m-am mai tinut (pe topicul ala scriam amandoua). Asta e! Vor veni si vremuri mai linistite biggrin.gif Multumesc pt urare si scuze moderatorilor ca suntem off topic smile.gif
annie90
si unde se gaseste vopseaua color&soin ca eu n-am gasit-o si la ce preturi este magindesc.gif kiss.gif
Diana.
Eu am luat-o de la o farmacie Catena . Era in jur de 30 de lei. Nu mai stiu exact, atunci am luat si o caruta de medicamente. Am vazut si in lantul Donna.
scumpic
Si in Sensiblue. 39 de lei.
Dora
Si eu folosesc Color&Soin.Este o vopsea aproape natuarala (nu prea inghit eu chestii de genul 100% sigura) si sunt multumita de ea. E drept ca prea o gasesc intotdeauna in nuanta care imi trebuie, insa cand gasesc imi fac "provizii", tocmai din acest motiv.
Diana.
Am fost azi si mi-am luat de la SensiBlue o ctie de Color&Soin/3 Chênes. Frateee, dar astia au crescut preturile de numa`numa, am dat 58,20 lei noi pe ea. zapacitul.gif insa macar am gasit nuanta 10N - blond platinat, cica.
Acum sint cu ea pe cap, is curioasa sa vad daca o sa iasa cum iesea de obicei - nu m-am mai vopsit cu marca asta de vreo doi ani.
Globetrotter
In alta parte nu se mai gaseste?
Diana.
Nu am mai vazut in ultima perioada decit la ei. Aveau si la Catena, Cityfrarm si Donna, insa de o perioada lispesc, cel putin eu nu am vazut - si cind aveau, nu era nici o nuanta de blond. sad.gif
Valentina30
Diana, cum a iesit nuanta de blond folosita? Eu una nu am incercat nici-odata Color&Soin si ma intereseaza cum ies nuantele de blond deschis.
Diana.
Hm, damn, ar fi trebuit sa fac poza inainte ca sa iti dai seama cit deschide...
Deschide destul, cel putin pe mine, insa in primele saptamini parul are o nuanta rosiatica.
Asa arata la mine, dupa cum vezi e usor aramiu- nu imi place, insa stiu ca se estompeaza in timp.
Valentina30
Multumesc pentru reply, Diana.
Din poza, arata destul de apropiat cu culoarea de pe cutie... dar conteaza si cum ai fost inainte de a te vopsi, ca sa-mi dau seama cat de mult deschide la culoare.
Oricum, nuanta rezultata pe parul tau nu arata rau deloc, dupa parerea mea. Depinde insa si ce anume iti doresti tu.
Eu sunt pretentioasa la nuantele de blond si de foarte multe ori nemultumita de cum ies pe parul meu. De foarte putine ori a iesit exact ce am dorit eu... Ma bate gandul sa incerc si un Color&Soin... cine stie, poate va fi ce doresc.
Diana.
Valentina, culoarea mea naturala se vede in pozele din postul asta. Nu eram vopsita atunci din cauza problemelor majore.
E un blond nisipiu-saten foarte deschis (la lumina naturala se vede cit e de blond de fapt, la cea artificiala pare mai mult saten-culoarea vintului turbat)
Valentina30
Diana kiss.gif kiss.gif multumesc mult. thanks.gif

Acum chiar pot sa-mi fac o buna idee despre cat de bine deschide vopseaua aceasta.
Pentru parul meu, ar trebui inainte o decolorare. Al meu (natural) este saten inchis (inchis bine smile.gif ), chiar spre brunet. De aceea nici nu-mi ies multe nuante de blond asa cum doresc eu. Mereu la radacina iese o nuanta inchisa iar spre varful firului, o cu totul alta nuanta.
Diana.
De deschis, deschide destul de mult, sa stii. Insa iese in nuante aramii. Ai incercat sa nu te decolorezi inaine? E pacat sa il strici (eu stiu pe pielea proprie ce valoare are parul). smile.gif
Valentina30
Multumesc Diana. Am citit acum cate ceva la caderea parului si inteleg la ce te referi.
Eu am un par destul de des si rezistent, de la mama natura sau de la Doamne-Doamne (depinde cum vezi lucrurile). Si nici probleme mari de sanatate nu am avut, care sa-mi afecteze podoaba capilara...
Pana pe la 21-22 de ani l-am avut natural, nu l-am vopsit. Abia de pe la 21 de ani am inceput sa-l colorez cate un pic in nuante apropiate de cea naturala, in nuante inchise de castaniu, ciocolatiu si chiar negru. Iar de nuantele de blond, inclusiv de decolorare, nu m-am atins pana pe la 30 de ani. Asa ca personal, nu consider ca l-am chinuit prea mult. E drept ca de citiva anisori il cam pun eu la incercare cu decolorari si vopsiri dese dar am inca incredere ca rezista.
Inca nu da semne de oboseala.
Scuze de off-topic. Daca-mi spui unde putem vorbi mai mult despre chinurile parului cu vopsitul si decoloratul, iti pot povesti mai multe...

Revenind On, pot spune ca nu ma omor dupa nuantele aramii, dar ma gandesc ca trebuie sa gasesc si alte nuante de blond deschis la Color &Soin, din care sa pot alege ceva pe placul meu.

PS. Da am incercat, de cateva ori, sa-l vopsesc si fara decolorare prealabila. A iesit un (sau o)... cacao. zapacitul.gif
Diana.
Nu e nici o problema. Putem vorbi despre "chinuiala" la Decapaj, decolorare. smile.gif
Un catalog complet cu toate nuantele de la Color&Soin (26 de nuante) am gasit pe siteul asta.
melcri
Imi pare bine ca am dat peste topicul asta,o s aincerc sapt asta culoarea saten inchis(nu vreau nici o nuanta de roscat in ea),aproape de cul parului meu;pare mai putin nociva dupa referinte.
Diana.
Chiar este, Mel. Color & Soin nu arde- sau cel putin eu nu am bagat de seama asta. Partea mai naspa e ca nu au foarte multe nuante. Dupa ce te faci, sa ne spui cum e, daca etsi multumita si daca ti-a afectuat in vreun fel textura parului. smile.gif
melcri
M-am tuns astazi( pe gerul asta);zilele trecute am cautata la sensiblu carrefour,am gasit nuanta saten inchis in catalog,5N,dar nu aveau;oricum imi treb un timp sa cuget dac s-o ami caut ,e pretul destul de mare, desi cred ca imi ajunge sa dau de 2 ori la cei cativa cm de par pe care-i am acum;pana sambata treb sa ma decid,merg la o petrecere.Diana,dupa cat timp treb sa te vopsesti din nou?Dureaza o luna sau o luna si jumatate cam atat trb sa stau eu pana la o noua vopsire cu celelalte.
Cindy
Mel, cauta si in farmaciile Catena, e mai ieftina putin, vreo 40 ron cred.
melcri
Merci 322.gif
Diana.
Mel, e pe baza de henna , asa ca daca te faci la o luna-jumate, doua, nu crez sa fie nici o problema.
La Catena nu m-am uitat, insa o sa ma uit. Si la sensi era pina-n 40 de lei anul trecut, da` na, au trecut timpurile alea! mad.gif
O s ama uit insa, sa vad cit ma oftic de tare daca e mai ieftin la ei. zapacitul.gif
melcri
Merci. Pe internet la mine ar fi vreo 4 ,dar mama spune ca e doar una si cu totul in alta parte decat am citit pe internet ,o sa ma deplasez si eu sa vad care e scorul.
melcri
Imaginati-va ca aveam o vopsea de par,trimisa cadou de cumnata-mea de Craciun,un brown;dar inainte de a-mi aduce aminte de ea am dat telefon la Catena de la mine si a zis ca are toate culorile si costa 42 lei.Sorry,Diana,dar cred ca si tu o folosesti de 2 ori ( dintr-un flacon).Merg sa-mi iau dac este mai ieftina decat in celelalte locuri.
Diana.
Nu, Mel, eu folosesc un tub pentru o singura data.
Nu am incercat niciodata sa o folosesc de doua ori pentru ca eu cumpar numai nuante de blond si mi-i sa nu ies verde la a doua folosire. smile.gif
melcri
Chiar se poate sa-ti iasa verde?

Ai vazut asa ceva? Ca eu ma ingrozesc.
Diana.
Bine, sa nu iti inchipui ca am iesit verde-padure. laugh.gif Doar un verde prazuliu, asa... laugh.gif Alta data mi-a iesit o nuanta bleu-ciel de-mi era mai mare dragul morderis.gif , de-aia iti zic, nu merita sa risti, pentru ca in loc de economie ai toate sansele sa ajungi la altele. Vopseaua o data deschisa oxideaza, de aceea scrie si pe toate prospectele a nu se refolosi pentru o a doua vopsire. smile.gif
melcri
Merci de sfaturi.O sa am grija.Iar in ceea ce priveste pretu,l ideea este: nu daca merita pretul ci faptul ca eu merit lucrul acesta.Si cu siguranta da.
Diana.
Cu siguranta meriti, asta nu se discuta. In fond e o vopsea, nu un iaht smile.gif
Cindy
QUOTE(Diana @ Feb 2 2011, 08:18 PM) *
La Catena nu m-am uitat, insa o sa ma uit. Si la sensi era pina-n 40 de lei anul trecut, da` na, au trecut timpurile alea! mad.gif

La Sensi, Centrofarm, cred ca e in jur de 56 ron. smile.gif
melcri
Gata fetele!Am luat ,vopsit,gata.Merci Cindy de informatia cu Catena.Am fost acolo si mi-a dat cu red 35,70 lei.Nu m-am vopsit cu Belle-color de la Garnier,brun,cum v-am spus,ci cu Color et soin,blond fonce(inchis),ca e mai apropiat de nuanta parului meu si e super;bineinteles ca are nuante de castaniu,nu scap de reflexele rosii la nici o vopsea .N-am pus decat 1/2,caci n-am nevoie,poate nu s-o deteriora,ca nu are amoniac.Mi-am spalat parul cu sampon de la Klorane,ala cu B6 si quinina,apoi l-am dat cu balsamul din cutia vopselei.
Diana.
Si cum e? Esti multumita? Nu ne tragi o poza mica sa vedem cum ti-a iesit?
Bravo, ai facut o afacere!!! aplauze.gif o sa stiu si eu data viitoare!
melcri


Asta e culoarea care mi-a iesit;imi place f mult;parul meu natural are culoarea saten si l-am vopsit cu blond fonce dupa cum v-am scris
Diana.
E faina culoarea! Face "ape". Ma intreb cum e la lumina naturala, banuiesc ca are reflexe mult mai deschise. smile.gif
Si din putinul care se vede, se potriveste cu foarte bine cu nuanta pielii tale! estiok.gif
melcri
Merci smile.gif ,ai facut ce trebuie! Habar n-am cum ai reusit, nu ma pricep.Merci ptr complimente kiss.gif
Diana.
Nu sint complimente, nu fac eu chestii de-astea laugh.gif
Tot ce trebuie e sa dai ai doua pagini deschise:
- una pe forum unde vrei sa apara poza
- a doua cu photobucket unde ai incarcat poza. Apoi click unde vezi in poza de mai jos scis mare "CLICK AICI" si dupa aia o sa vezi ca iti apare in cimpul ala"copied" Revii la pagina de forum si apesi Ctrl si V simultan. Apoi dai add reply si o sa iti apara si tie poza. smile.gif

melcri
Merci de sfaturi,dar si cand o sa-mi iasa nu va mai las cu pozele;am facut la fel,cand am apasat pe ctrl +v in acelasi timp mi-a iesit v,eh si asa mai departe efectiv nu mi-a iesit
melcri
Au reducere la vopseaua de par Colour et soin acum de 15%,adica are pretul de 35,70lei

am facut cadou
Diana.
Multumim!!!! La ce lant de farmacii e reducerea, Mel?
melcri
La farmaciile CATENA
Diana.
Bine de stiut, o sa trec sa imi iau o cutie de rezerva! smile.gif Multam din nou!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.