Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TBC la trompele uterine
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sanatate
geoo
Am o mare problema! O prietena foarte buna a fost operata in urma cu 6 luni de chisturi la ovare!!! In urma operatiei (la Cluj), si probabil din cauza fragilitatii ei s-a pricopsit cu TBC in aceeasi zona!! I s-a dat tratament, boala a disparut ea si-a revenit chiar s-a ingrasat ... de la 43kg a ajuns la 51 ... totul bun pana acum 3 zile cand in urma unei investigatii ginecologice a descoperit ca boala a recidivat! I s-a dat trimitere la fostul Spital Filaret din Bucuresti!!!

Va implor ... are cineva o recomandare de doctor bun in domeniu?! Fata mea e disperata si sincer si eu incep sa devin ... isi pierde sperantele si nu suport sa nu o pot ajuta cu nimic!
fortelady

Spitale cu traditie in ginecologie in Bucuresti sunt Municipalul/Universitar si Polizu. Cam toti medicii care sunt la obstretica/ginecologie acolo sunt foarte buni.
Cand maica-mea a avut niste probleme foarte nasoale (am povestit eu pe aici) aveam mai multe optiuni, printre care si Fundeni-ul; noi am ales Polizu (medicul meu e acolo) si ulterior nu am regretat. Eu va sfatuiesc sincer sa va orientati spre unul din astea doua; marea majoritate a profesorilor din facultate pe domeniul asta activeaza acolo... (cred ca se poate verifica usor pe site-ul facultatii de medicina).
Multa sanatate prietenei tale!
Fanny
e o situatie delicata,asa ca insista, oricat de speriata e...sa vina in Bucuresti si sa-si faca cercetarile de rigoare.
din cate cunosc Spitalul Filaret este actualul Institut National de Pneumologie "M. Nasta". banuiesc ca o trimit aici din cauza bolii, nu din cauza localizarii ei.



geoo
Multumesc Forte!

Da Fanny acela este spitalul si o trimit acolo din cauza bolii!!! O tot arunca din ginecologi in medici specializati in TBC si invers! Fiind o boala atat de des intalnita ca TBC-ul dar localizata atat de dubios ... foarte putini sunt in stare sa dea un tratament sau chiar sa o opereze!! Din pacate ar fi a doua operatie ... si pronosticul nu e incurajator sad.gif dar incerc sa-i dau sperante cand si eu simt ca terenul e minat!! sad.gif
Diana.
E teren minat, din pacate, tbc ul pe trompe din ce am gasit eu apare si in tandem cu cancerul endometrial... sad.gif Multa sanatate prietenei tale, Geo!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.