Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Model de scrisoare de intentie pentru master
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Cariera, Afaceri Proprii
oliviana
Va rog mult de tot daca aveti vreun model de astfel de scrisoare (se cere la SNSPA) sa m-il trimite-ti. Deja au inceput inscrierile si m-am apucat de dosar dar nu am idee cam cum sa sune aceasta scrisoare care e determinanta in nota de admitere.
Stiu in mare ca trebuie sa motivez de ce am ales acest master dar m-ar ajuta ca forma sa vad cam cum se prezinta o scrisoare de genul asta.
Multumesc frumos
Diana.
Oliviana, fara suparare, daca o sa scrii si scrisoarea de intentie tot cu greseli de ortografie, o sa fie buuuuba mare. Nu ai voie sa faci asemenea greseli; vorbim totusi de un model de scrisoare de intentie pentru inscriere la un master, la Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative - totusi ...
Grija mare si bafta!



Scrisoare de intentie

oliviana
QUOTE(Maàt @ Sep 10 2007, 12:58 PM) *
Oliviana, fara suparare, daca o sa scrii si scrisoarea de intentie tot cu greseli de ortografie, o sa fie buuuuba mare. Nu ai voie sa faci asemenea greseli; vorbim totusi de un model de scrisoare de intentie pentru inscriere la un master, la Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative - totusi ...
Grija mare si bafta!

Mersi mult pentru sfaturi, am gasit un model adecvat. Stiu ca fac multe greseli, poate din graba sau poate din greseala. Voi fi mai atenta pe viitor
cristina_stefania
QUOTE(oliviana @ Sep 17 2007, 10:15 PM) *
Mersi mult pentru sfaturi, am gasit un model adecvat. Stiu ca fac multe greseli, poate din graba sau poate din greseala. Voi fi mai atenta pe viitor



Te rog frumos sa ma ajuti si pe mine cu un model de scrisoare de intentie , tot pt un masterat la SNSPA .

Iti multumesc anticipat .
Fanny
Nu exista o scrisoare tip. daca respecti regulile expuse in linkul pus de Maat (si le adaptezi la nevoile tale) e foarte usor sa-ti organizezi prezentarea personala.


Paragraful 1: -mentioneaza la ce aplici si de ce (cu referiri la curicula)

Paragraful 2: - vorbeste despre experienta ta anterioara - facultate, sesiuni stiintifice, lucrari publicate (daca exista), activitatile extracuriculare care te leaga de acel domeniu De ce ar trebui sa te aleaga tocmai pe tine? Acesta este cel mai important lucru, deoarece acum trebuie sa prinzi „in capcana” cititorul. - trebuie sa cuprinda esenta CV-ului.

Paragraful 3: vorbeste despre planurile de viitor si ce intentionezi sa faci cu experienta acumulata in cadrul programului de master.

Paragraful 4: Incheierea. Fii afirmativa, multumeste cititorului pentru ca iti ia in considerare inscrierea la masterul respectiv.


Fanny
Pe un site american am gasit cateva tipsuri in plus.

Scrisoarea de intentie=autobiografia intelectuala a unei persoane. Reflecta experientele educationale si dorinta de a-si continua linia lor in directia x.
Ce ai facut in facultate, cum si cu cine. Dar cu referinte stricte la domeniul academic! Proiecte la care ai participat alaturi de profesori, cursuri extra-curiculare, schimburi de experiente, reusite profesionale in domeniu vizat.
Este bine ca inainte de a te apuca de redactat, sa cunosti la ce te "inhami". Cerceteaza programa masterului, intereseaza-te ce reusite au absolventii acelui master si daca domeniu spre care masterul deschide calea este cel pe care ti-l doresti. Cerceteaza si numele profesorilor si cauta referinte despre acestia.
Stilul folosit - unul direct, foloseste verbe la diateza activa nu pasiva, nu folosi cuvinte cu sens ambiguu, fi pozitiva. Incearca sa cuprinzi doar sinteaza, fii concisa.
Reciteste scrisoarea si corecteaz-o. Elimina redundantele, foloseste cuvinte de legatura intre paragrafe, explica titulaturi/nume de cursuri care nu se inteleg. (ASA NU sunt absolventa a CRP din cadrul FJCS, zapacitul.gif )



Cateva sugestii despre continutul scrisorii se gasesc si pe:
Sursa: www.unm.edu/~grad/eforms/intentletter.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.