Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lentile cosmetice de contact
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Frumusete
aby
salut..nu stiam unde sa postez un topic nou asa ca daca tot suntem la make-up pot sa va intreb daca stiti ceva despre lentilele de contact pentru schimbarea culorii.cam ce pret au si cum se utilizeaza,daca sunt periculoase..?etc. kiss.gif
walpurgik
Lentilele de contact de orice fel sunt ok atata timp cat ai cea mai mare grija cu dezinfectarea si nu le porti prea mult timp ca ochiul sa-ti respire normal. Se intampla ca se cam modifica metabolismul corneei daca e suprasolicitat ochiul. Modelele existente in tara de lentile cosmetice nu sunt extraordinar de reusite, mai ales daca culoarea ta naturala e inchisa sau ca unele culori sunt nenaturale. Nu costa foarte mult: softlens natural colors de la Bausch de ex. ceva peste 100 si ceva de ron pe langa mai vine solutia de intretinere. Poti merge intr-o optica si ceri sa-ti puna sa probezi daca au testere. Se fac niste masuratori si apoi le poti achizitiona pe cele care iti plac. Eu zic ca merita macar testat, sa nu ramai cu piticul.
Cindy
Lentilele de contact nu sunt periculoase in nici un caz, daca ai grija, le folosesti cum trebuie. Pretul este cel de care spunea si Walpu in varianta de o luna, maxim 8-12 ore (3 perechi). Mai exista si in varianta in care poti sa dormi cu ele, varianta de un an etc. Depinde si de firma.. Trebuie sa te interesezi sa vezi ce iti convine mai mult. smile.gif
Eu am lentile de vedere, sincer nu ma tenteaza deloc sa imi schimb culoarea ochilor, nu as mai fi eu. Daca ai culoarea inchisa, intr-adevar se vede destul de nenatural.
pink
Hi sweet_girl sincer m-ar interesa si pe mine niste lentile de vedere k deja de 7 ani m-am saturat de ochelari si sunt foarte nepractici iarna cand intri de la frig la cald se abutesc si nu mai vezi nimic crying.gif . As vrea sa stiu care sunt cele mai bune lentile si ce preturi au blush.gif tongue.gif
pink
sorry vroiam sa zic aburesc blush.gif
Cindy
Pink, te inteleg, nici eu nu suport ochelarii si nu neaparat din motive estetice. Eu am mai spus, am de la Baush & Lomb varianta de o luna,am dat 135 (cred ultima oara) pe 3 perechi (asa vin astea, nu separat). Eu sunt foaarte incantata de ele, nu am avut nici o problema cu ele. Ca pret, mi se pare foarte ok, am avut si altele mai scumpe, dar care nu mi s-au potrvit atat de bine.
Dar cum spuneam, trebuie sa te duci tu sa analizezi oferta in functie de ceea ce cauti. Daca vrei sa folosesti zilnic, cate ore, daca vrei sa poti si dormi cu ele, varianta de 2 saptamani, o luna, un an, colorate sau nu, firma etc..smile.gif Bafta!
pink
multumesc sweet_girl tongue.gif o ma interesez si eu mai mult [font="Comic Sans MS"][/font][size="3"][/size][color="#00FFFF"][/color]kiss.gif
Bia
Fetelor, am si eu o intrebare. La inceput este normal sa simti ca ai ceva in ochi si sa vezi incetosat? huh.gif Ca eu asa vad. mad.gif Plus ca sa misca un pic lentila cand clipesc. blink.gif Inseamna ca nu e raza de curbura data corect sau dioptria? este mult mai mare decat am eu la ochelari: -2.75 fata de -2.25. nesigur.gif Merci anticipat. pupaceala.gif
Cindy
Nu este normal. Mie nu mi s-a intamplat niciodata asa. Pur si simplu nu le simt.
Nu am inteles..tu porti lentile cu dioptrie mai mare decat a ta?! De ce?
walpurgik
De cand stiu eu de lentile, toti medicii mi-au zis ca dioptriile la acestea se dau chiar un pic mai mici decat cele dela ochelari pentru ca tipul de corectie este totala, nu risti sa te uiti pe sub lentile ca la ochelari. Ceea ce ti se intampla tie, ca se misca, este ca cine ti-a masurat diametrul pentru lentile ti-a facut-o gresit, e o lentila mult prea mica pentru ce-ti trebuie tie. Lentila nu are voie sa fuga si nici sa vezi incetosat pentru ca nu-i axata cum trebuie. Fuga la oftalmolog, e greseala lor, sa ti-o schimbe. Normal ar fi trebuit sa-ti faca o proba cu niste lentile la cabinet sa vezi cu care te simti bine.
aby
bun si daca de exemplu din greseala iti dai cu mana pe la ochi..?se poate intampla ceva?cum ar fi sa se rupa sau altceva....?
Bia
QUOTE(walpurgik @ Dec 14 2007, 11:38 PM) *
De cand stiu eu de lentile, toti medicii mi-au zis ca dioptriile la acestea se dau chiar un pic mai mici decat cele dela ochelari pentru ca tipul de corectie este totala, nu risti sa te uiti pe sub lentile ca la ochelari. Ceea ce ti se intampla tie, ca se misca, este ca cine ti-a masurat diametrul pentru lentile ti-a facut-o gresit, e o lentila mult prea mica pentru ce-ti trebuie tie. Lentila nu are voie sa fuga si nici sa vezi incetosat pentru ca nu-i axata cum trebuie. Fuga la oftalmolog, e greseala lor, sa ti-o schimbe. Normal ar fi trebuit sa-ti faca o proba cu niste lentile la cabinet sa vezi cu care te simti bine.


Asta am sa fac, numai ca e departe rau de mine. Cred ca schimb centrul optic cu altul... Multumesc mult fetelor.
Cindy
QUOTE(aby @ Dec 16 2007, 06:09 PM) *
bun si daca de exemplu din greseala iti dai cu mana pe la ochi..?se poate intampla ceva?cum ar fi sa se rupa sau altceva....?


smile.gif Nu. In cel mai rau caz, poate sa iti cada din ochi, dar este putin probabil daca sunt puse cum trebuie. De zgariat sau rupt, se poate intampla daca ai unghii mari, este mai recomandabil sa fie putin mai scurte.

Bia, eu ma duc la Optiblu si sunt foarte multumita. Foarte amabila si draguta doctorita de acolo, si in general personalul.
Bia
QUOTE(sweet_girl @ Dec 16 2007, 09:00 PM) *
smile.gif Nu. In cel mai rau caz, poate sa iti cada din ochi, dar este putin probabil daca sunt puse cum trebuie. De zgariat sau rupt, se poate intampla daca ai unghii mari, este mai recomandabil sa fie putin mai scurte.

Bia, eu ma duc la Optiblu si sunt foarte multumita. Foarte amabila si draguta doctorita de acolo, si in general personalul.


Imi dai si mie un PM cu adresa, te rog? Ma dispera ochii astia si sunt dependenta de ochelari.
Cindy
QUOTE(Bia @ Dec 16 2007, 11:02 PM) *
Imi dai si mie un PM cu adresa, te rog? Ma dispera ochii astia si sunt dependenta de ochelari.


Dap, stiu cum e..Ti-am trimis. smile.gif
aby
Ai mei tot spun ca pot sa iau boli sau infectii daca imi pun lentile si nu prea sunt de acord.Voi care aveti ati patit asa ceva?
Cindy
Nu. Daca respecti cateva chestii de bun simt sa le spun asa, nu se intampla nimic. wink.gif
aby
ok am sa le zic si lor.ms kiss.gif
aby
salut.....pana la urma faza cu lentilele s-a dovedit a fi un esec.i-am convins pe ai mei sa-mi ia lentile de ziua mea care este maine si azi cand am fost sa mi le cumpar am descoperit ca nu pot purta.dupa 5 minute cu ele in ochi mi s-au inrosit ochi si au inceput sa-mi curga lacrimi.cica ar fi o reactie alergica sau inca sunt prea mica sa le port.apoi a trebuit sa-mi cumpar niste medicamente sa nu cumva sa mi se infecteze si uite asa am dat 50lei pe nimic...nu mai spun ca deabea mi le-a pus tipa..eu nu cred ca ma descurcam cu ele... sad.gif
Fanny
Aby, sunt sigura ca ai ochisori frumosi si fara lentile. Ai grija de ei! smile.gif
La multi ani kiss.gif
walpurgik
Nu cred ca ai mai putin de 13 ani, cum au eleve de-ale mele care poarta lentile. Ti s-au inrosit ochi fiindca nu era tipul potrivit de lentile adecvate tie-tre a-l descoperi (mie m-s bune Bausch&lomb pe care le-am purtat ani de zile iar de la ciba vision mi se inrosesc ochii la 5 minute, la altii, invers poate). Ia in calcul ca daca masuratorile nu-s bine facute iti fuge de pe ochi si o simti ca un corp strain.
Cindy
QUOTE(aby @ Feb 15 2008, 06:56 PM) *
salut.....pana la urma faza cu lentilele s-a dovedit a fi un esec.i-am convins pe ai mei sa-mi ia lentile de ziua mea care este maine si azi cand am fost sa mi le cumpar am descoperit ca nu pot purta.dupa 5 minute cu ele in ochi mi s-au inrosit ochi si au inceput sa-mi curga lacrimi.cica ar fi o reactie alergica sau inca sunt prea mica sa le port.apoi a trebuit sa-mi cumpar niste medicamente sa nu cumva sa mi se infecteze si uite asa am dat 50lei pe nimic...nu mai spun ca deabea mi le-a pus tipa..eu nu cred ca ma descurcam cu ele... sad.gif


Hmm nasol..De care lentile ti-ai luat? Depinde cum spunea si Walpu, daca ti-a facut bine masuratorile sau chiar de igiena tipei care ti-a pus lentilele. Mie, daca mi se inrosesc ochii, folosesc picaturi de ochi, care nici nu sunt mai mult de 10ron. magindesc.gif Si in legatura cu varsta, eu folosesc cam de la 16-17 ani, dar de vedere, nu schimbare a culorii. smile.gif
Btw, la multi ani! kiss.gif
aby
Multumesc pentru urari.... kiss.gif ....paii eu am probat bausch&lomb.la ochiul drept de 2 ori a incercat sa imi puna lentila si a 3-a a reusit,dar ma jena, la stangul a mers mai usor.Am uitat sa mentionez ca dupa ce le-am dat jos ma piscau putin ochii.Acuma referitor la igiena ..inainte sa mi le puna s-a dus sa se spele pe maini.Eu sunt alergica la mai multe si poate si de aceea au reactionat cum au reactionat ochii.
afobia
fetelor , vreau sa mi cumpar lentile de contact .. ce ma sfatuiti , cele care m-ati vazut in poze , mi-ar sta mai bine cu ochii verzi sau albastri ? ? ? kiss.gif
Fanny
Pai tu cum te vezi? cu ochi verzi sau albastri?

La tenul tau, as merge pe o combinatie intre cele doua culori: un turcoaz sau o nuanta marina. smile.gif
afobia
pai si asa o sa cer , fanny ? smile.gif adica "vreau sa am ochii de culoarea turcoazului?" mama , dar ce tentant suna cuvantul turcoaz , t ador fanny!!!!!! kiss.gif

mie mi plac la nebunie ochii albastri
Bia
Booon, mi-am luat astazi, pentru ca nu am gasit ReNu, solutie SoloCare Aqua. Am citit instructiunile. Mi se pare cam aiurea deoarece trebuie folositi numai suportii lor si bla bla... Acum, intrebare: ati mai folosit solutia asta dar in suport Bauch&Lomb, de exemplu? Intreb pentru ca suportii SoloCare Aqua au argint in compozitie si mi-e sa nu fac vreo reactie alergica. Nu am alergie la argint dar asa in principiu...
flirtationship
intrebare stupida: exista lentile care sa aiba si culoare si dioptrii?
Diana.
Dap, exista. smile.gif
Eu nu cred ca ti-am spus welcome.gif la noi, asa ca o fac acum. floricele.gif
Bia
Mie lentilele color + dioptrii mi se par mult mai incomode (unele se simt in ochi, deranjeaza) iar efectul nu este chiar natural.
zizilll
Buna!
Eu port lentile cosmetice SoftLens de la Bausch&Lomb de mai bine de 1 an si sunt ok.
M-au cam deranjat prima saptamana, dar mi s-a spus ca e normal. Le-am purtat la inceput cate o ora-doua prin casa, sa ma obisnuiesc. Acum mi-e bine cu ele...le port cam 3-4 zile pe saptamana, de la 8 pana la 5. Mi se mai inrosesc ochii sau se mai usuca din cauza fumului (sunt fumatoare) sau a aerului conditionat. Dar atunci imi pun cate o lacrima artificiala in fiecare ochi si-mi revin. Eu am avut, albastre, gri, aquamarin...arata f bine ultimele doua, f natural, iar eu am ochii caprui inchis defel. Deci eu zic sa nu va temeti sa incercati lentilele cosmetice daca asta vreti...sa va schimbati putin look-ul. Ele sunt safe atata vreme cat ai grija cu igiena lor si a ochilor.
Diana.
welcome.gif la noi!
Florina
Si eu port lentile de contact pentru vedere de vreo 8 luni si nu am avut probleme cu ele desi este cand le port si cate 12 ore am de firma Focus. Acuma ma tenteaza ideea cu lentilele pt vedere colorate numai ca de la firma asta nu am gasit dimensiunea potrivita pentru mine sad.gif Oare ce culoare arata fain? Eu am ochi albastri si vreau o culoare mai interesanta ...
zizilll
QUOTE(Maàt @ Sep 3 2008, 05:05 PM) *
welcome.gif la noi!


Off: Thanks, Maat!! kiss.gif
Thalassa
As vrea sa port dar nustiu daca se vad ntaural sau nu...
Jo
Natural in mod sigur nu se vad smile.gif
Denisa21
QUOTE(Jo @ Feb 16 2009, 10:34 PM) *
Natural in mod sigur nu se vad smile.gif



Aici te contrazic. Depinde de culoarea ochilor tai si de culoarea pe care o alegi pentru lentile. daca ai ochii caprui inchis sau negri ca mine, da, nu iti poti lua verde deschis sau azur. Eu am lentile albastru mai inchis si gri si se vede foarte putin diferenta. Si chiar dc nu se vede natural, nu arata urat asta este sigur.
Jo
Nu, sa stii ca eu traiesc pe Marte si n-am vazut niciodata lentile de contact in ochii cuiva. Vorbesc si eu ca sa ma aflu in treaba.
MadalinaAna
Mi-am cumparat o pereche de lentile de la optinova...si nu dalea ieftine...problema e ca daca stai in fum doua trei ore,deja incep sa te usture okii si nu le mai suporti...spun de fum pt ca multe folosim lentile mai ales cand mergem la petreceri sau cluburi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.