Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bradutii nostri de Craciun
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Design Interior
Pages: 1, 2, 3, 4
Diana.
Fetelor, v-ati luat brad ?
Eu inca nu si pentru ca ii prefer pe cei naturali, cred ca e cazul sa ma grabesc. Voi cind faceti bradul de Craciun?
Ala80
Craciunul fara brad natural nu e Craciun. Eu il fac la ai mei, in provincie, pe 24 dimineata. De cumparat cred ca tot atunci il cumpar. Abia astept! smile.gif
Szimcsi
Eu voi face doi brazi: unul acasa la viitorul meu sot blush.gif Si unul acasa la parinti. Abia astept indragostita.gif
dana_ada
si noi facem bradut.nu imi pot inchipui craciun fara bradut(natural desigur).dar la noi se face in ajunul craciunului,si mai sunt cateva zile... sad.gif
Bacardi_Girl
Bineanteles ca fac brad! E o adevarata placere sa impodobesc bradul si casa de Craciun.smile.gif Eu una nu consider ca trebuie sa iei neaparat brad natural.Important este sa faci o sarbatoare in casa ta,sa-ti placa ce a iesit si sa fi multumita. rolleyes.gif
mititik
Noi o sa il facem marti sau miercuri! Tot 2 fac si eu:unul la mine acasa si unul la iubi acasa! Am brad articifial de 5 ani si il prefer celui natural de o mie de ori: e economic, comod, nu face mizerie... Iar pentru miros pun cateva crengute prin casa!
Ador perioada asta din an! indragostita.gif
pescarush
eu l-am impodobit week-endul trecut. pe-aici se impodobesc brazii cum vine decembrie.
mi-am decorat si casa, iar la servici, birourile sunt decorate cu beteala si globuri, flori de Craciun, si bineinteles un brad mare in lobby si cativa braduti mici de decor prin diverse locuri, mai mare dragul sa lucrezi in atmosfera asta (mai ales ca nici nu mai e atata de lucru tongue.gif )
eu am facut brad natural in fiecare an, imi place mirosul.
kalua
Iaca eu sunt singura de la fractiunea fara pom anul asta. Suntem plecati pe toata perioada respectiva, deci ma voi bucura de pomii pusi in lobby-urile hotelurilor. smile.gif Si ma gandesc si eu, precum cumatra vulpe care n-ajunge la struguri si zice ca-s acri, ca scap de atmosfera si treaba de la stransul pomului. rain.gif
dana_ada
ne vine si noua bradutul.maine il impodobim.va vine sa credeti ca sotul meu aduce bradutul tocmai din germania.i-a placut lui acolo,si a cumparat.ce conteaza,noi il asteptam 322.gif
Diana.
Fain, Dana...eu tot nu m-am invrednicit sa il cumpar inca... huh.gif
fortelady
eu il am pe cel de anul trecut. alb (sunt innebunita dupa brazii albi) si artificial.
traditie-traditie dar nu mai am pe constiinta un pom ucis... poate daca ar fi mai multi care gandesc asa, in 10-15 ani stopam masacrul.
oricum, ma uitam la stiri, fata de 2004 s-au taiat cu 20 000 de brazi mai putin (parca, nu mai tin minte). e ceva...
am facut braduletul la birou (tot artificial) de o saptamana biggrin.gif
Bacardi_Girl
Forte sunt total de acord cu tine.Traditia spune sa avem brad iar daca avem brad artificial asta nu inseamna ca nu tinem traditia ca la carte!Daca se inventau brazii artificiali inca de pe atunci sunt sigura ca nu se mai ajungea la toate astea de acum.
Diana.
M-ati innebunit cu brazii artificiali, am meci remiza cu al meu: el pro, eu contra si mi-ati bagat un ui in talpa cu ceea ce mi-ati spus...da` mie tot ala natural imi place mai mult.... crying.gif
Szimcsi
Diana si mie tot ala natural, nu ma pot abtine. blush.gif
MonicutzaB
in concluzie imi voi lua brad natural ... dar cu mari remuscari. nesigur.gif
fortelady
smile.gif sa-l pozati si sa-l puneti aici, sa-l admiram si noi!
Charleene
Ia uitati bradutzul nostru , an de an e acelasi , doar cu putine modificari de tendinta modei din acel an (culori...etc) , totul depinde de imaginatia fiecaruia bineinteles , bradutzul artificial n-ar exista atatea modele daca lumea n-ar cumpara ! Desigur ca bradurile naturale sunt frumos mirositoare , nu am nimic impotriva lor , doar ca nu le putem tine mult decat acel soi de brad "norman" care nu-si pierde spinii , doar ca acela costa cel putin 50€ si e si mic crying.gif ...eu sunt si voi ramane pe artificial , pe masa am intotdeauna impodobit o coronitza de bradutz natural cu fel si fel de lucrusoare frumoase , globuleze , fructe inzapezite si floricele specifice iernii , asta doar asa ca sa am mirosul cat de cat al iernii ! Dar ce conteaza , cand Craciunul si sarbatorile sfarsitului de an se sarbatoresc si asa cu mare bucurie in suflete ! Va doresc toate cele bune cu aceasta ocazie si un an nou ferisict si plin de bucurii , dar si de multa sanatate : LA MULTI ANI 2007 !!! kiss.gif

Meg
Charleene, FOARTE frumusel bradutul tau! si trebuie sa recunosc.. m-am uitat la toate pozele cu el! si atmosfera a fost de basm... kiss.gif
Charleene
Meg , iti multumesc ptr complimente , ma bucur ca ti-a placut kiss.gif ! Intr-adevar sarbatorile de iarna , mi-au dat intotdeauna acea motivatie de-a reliza decoratii calduroase si f primitoare , pe langa care sa se bea un paharel si sa se mance la o masa primitoare si voioasa in compania oaspetilor dragi ! Sunt sigura ca fiecare are aceea sclipire copilareasca-n ochi atunci cand vin sarbatorile sfinte !
Numai bine tuturor va doresc si un AN NOU FERICIT 2007 smile.gif !
kalua
Anul asta, pentru ca voi fi acasa, fac brad! De-abia astept! 11bradut.gif
camelia_cris
Si noi facem brad! smile.gif Mai ales ca anul asta ne-am mutat la casa, o sa fie un brad mare, mare si bogat! De-abia astept sa vad incantarea din ochii fetitei mele cand o sa se trezeasca in dimineata de Craciun si o sa vada ca i-a adus Mosul brad!
irinica
La mine nici nu incape vorba ca n-as face! Tematica anul asta e stabilita: INGERI!

Imi adun din timp cele necesare pt. reusita. Craciunul, bradul pt. mine sunt...mirifice!
lxn
Stralucitor, impodobit si colorat, bradutul este cel ce aduce spiritul Craciunului in casele noastre si ne imbie sa-l facem paznicul cadourilor Mosului.

Desi initiatorul obiceiului impodobirii bradului nu este cunoscut, se pare ca traditia a luat nastere in jurul secolului 16 in zona Germaniei si ca aceasta cutuma ar fi rezultatul impreunarii mai multo obiceiuri practicate in aceasta perioada a anului.
La inceput brazii se impodobeau cu mere, nuci si flori de hartie si erau pusi in curtile caselor, pasul urmator fiind facut de Martin Luther care a impodobit un brad micut in casa sa, pentru a simboliza stralucirea stelelor pe cer. Pana in secolul al 17-lea, obiceiul a patruns incet incet in casele oamenilor de la oras, neajungand inca in mediul rural. In secolul al 18-lea incep sa fie folosite lumanarile pe post de luminite.
La inceputul secolului al 19-lea, impodobirea bradului devine populara in randul nobilimii si se propaga cu rapiditate in casele roiale, pentru ca mai apoi sa patrunda in toate casele, fie ele bogate sua sarace si in toate locurile din lume.

Pentru traditionalisti, exista si o regula ce nu trebuia incalcata: bradul nu trebuia adus in casa sau impodobit inainte de data de 24 decembrie si nu trebuie aruncat mai devreme sau tinut mai mult de data de 6 ianuarie, incalcarea regulii aducand ghinion. Ulterior, anumite religii sau state si-au format propriile reguli si date intre care e bine sa tii un brad in casa.

Iata si cativa brazi care sunt aproape de originea acestei traditii, datand din 1850, 1900 si 1951:







Personal, mi-ar placea sa vad si cum impodobiti voi bradul de Craciun, pentru ca sunt asa de multe podoabe frumoase incat sunt convinsa ca fiecare va fi special in felul lui. Fie el natural sau artificial, sa ne traiasca bradutul!

Al meu arata cam asa:






Diana.
Faaain topic, o sa vaz cum oi face si io poza bradutului- deocamdata nu e impodobit.
Si-o sa iau unul si la birou. smile.gif
kary_pink
Al meu arata asa:





Azi l-am impodobit si e mai traditional cu de toate indragostita.gif
lxn
Dar mai ales cu bomboane fluierat.gif. E foarte frumos si cozy! rolleyes.gif
Diana.
O sa ma faceti sa bocesc... mi-aduc aminte de cind eram cupil...
lxn
Eu am o singura figurina din ciocolata in bradut, un om de zapada duuulce de la prietenul meu, primita de Mos Nicolae, printre altele. Si, pentru ca avea agatatoare, i-am promis ca o sa fie singura dulceata pusa in brad biggrin.gif
Cleo
chiar azi am impodobit bradul desi cumva anul asta n-am intrat inca in spiritul Craciunului

Aici toti brazii sunt din specia din poza, mai molid asa. sunt asa de desi incat nu poti agata globuri decat la suprafata.
Eu am luat unele acum 5 ani si mai adaug 2-3 si parca m-am saturat de alea vechi (rosii si aurii) dar mi-e mila sa le arunc. Am vazut azi unele o frumusete indragostita.gif

pozele n-au iesit prea clare, e mai dragtua realitatea cu mirsoul, dar o idee va faceti



Diana.
Grozav si bradul tau, Cleo... moamaaa, abia astept asa ii impodobesc si eu pe ai mei (cel de la birou nu e inca luat,insa nu e timpul pierdut!).
kalua
Foarte frumos, Cleo! aplauze.gif
Eu pe-al meu il impodobesc cel devreme pe 22. magindesc.gif
walpurgik
Ce brad des si frumos e! wub.gif
Noi am decis ca acest Craciun sa fie pentru re-armonizare cu sine si detasare de contingent, ca sa zic asa...fara ocolisuri, merem in Egipt. Nu o sa avem bradut, insa plecarea asta e poate ce ne trebuie la momentul de fata. smile.gif
walpurgik

3 chestiute care imi plac nespus, un ingeras, un om de zapada traforat, cum faceam cand eram mici si la Befana, vrajitoare buna ce tine la poporul italian loc de Mos Craciun. smile.gif
lxn
Fooooarte frumos bradutul tau, Cleo! Imi place ca-i asa de des si e superb impodobit! 11bradut.gif
Walpu, eu propun sa iei o instalatie de pom cu tine si sa impodobesti o camila, ar fi cel mai deosebit brad de pe topicul asta biggrin.gif Cele 3 decoratiuni sunt foarte dulci!
Cleo
girlies thanks.gif

aici toti brazii sunt asa stufosi, asta-i soiul.

am niste Mosi cu mutrita rustica, i-am luat anul trecut pe nimic, dar imi plac tare mult. Se incadreaza cu mobila smile.gif

photobucketul nu merge astazi asa c-am micsorat pozele si le atasez aici. daca dati click pe ele se vad marite.

pescarush
si bradutul meu de anul asta:



iar aici, semineul:
EDITAT POZA LIPSA
Laryss_A
Iaca si bradutul meu. Micut, ce-i drept, dar va sta singurel de sarbatori asa ca am decis sa nu fie unul prea mare ci mai degraba sa fie destul cat sa dea "aerul" specific .
POZE LIPSA
Diana.
Frumosi bradutii vostri... smile.gif
lxn
Foarte frumos! aplauze.gif
Teocris
Si noi am impodobit bradutul sambata seara.
Ne-am distrat copios,mai ales ca papusica vroia sa puna numai ea podoabele in brad fara ajutorul nostru
Si iata si bradutul desenat de ea
lxn
Dulce foc! Pacat ca nu's mai mari pozele, dar se vede oricum ca-i dulce foc papusica rolleyes.gif
Philia
Eu inca nu am bradut,ca abea pe 24 il impodobessc,dar va arat ce mi-am facut de lucru biggrin.gif

Diana.
Azi facem poze la pomul de la birou: de-abia l-am instalat, nu e inca impodobit. Pe-ala de-acasa de-abia pe 24. smile.gif
Forte, fain pomul tau! Parca anul trecut era unul alb...( da` e foarte posibil sa ma fi lasat pe mine memoria... laugh.gif ) ai luat altul anul asta?

Poke, am sa imi iau si eu coronite... smile.gif Fain tare-tare aranjamentul cu globurile albastre!
Szimcsi
Mie imi place tare combinatia rosu-auriu. Sau rosu simplu. Sau auriu simplu.

O sa pun si eu fotografii zilele astea.
Cleo
QUOTE(Szimcsi @ Dec 20 2007, 04:35 AM) *
Mie imi place tare combinatia rosu-auriu. Sau rosu simplu. Sau auriu simplu.

O sa pun si eu fotografii zilele astea.


timp de 4 ani mi-am decorat brazii cu rosu si auriu, deci am avut numai globuri rosii si aurii, luminitele si niste ruban care se pune pe orizontala tot rosu si auriu. Anul trecut am gasit si niste globuri de un verde irezistibil si le-am adaugat in decor

imi place mult si combinatia albastru arginitiu.



Diana.
Pomul meu de la birou de anul asta.


Meg
Tati a insistat sa ii facem bradut fetei.. eu am cam carcotit, pentru ca am vazut-o cum reactioneaza la beteala.. pana la urma a facut, nu s-a lasat.. totusi am fost tare incantata, e super frumos bradutul nostru wub.gif
pacat ca plecam si il lasam singurel..

Detaliu:

ps: a se vedea si un ochi de matza care vrea sa afle daca o vede cineva... closedeyes.gif
Fanny
vad juma de cap de pisic pufos in prima poza. smile.gif hihihi, acum vad mentiunea ta de la final.
bravo pt vedeta! victory.gif
Philia
Si bradutul meu.
E cam stramb intr-o parte,dar vazuseram o gramada si eram deja satuli sa cautam sad.gif.
Anul viitor iau brad artificial ca e mai plin biggrin.gif

lxn
Ce-mi plac bardutii vostri, faini tare. Sper sa fie Mosul darnic si sa aduca sub toti bradutii acestia minunati numai cadouri frumoase!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.