Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Culoarea roz
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Moda
Diana.
Ce parere aveti despre culoarea roz? biggrin.gif
Va place? Daca da, de ce? Aveti haine sau alte lucruri roz?
kalua
N-am, nu-mi place si de cele mai multe ori mi se pare caraghios cand vad pe cineva mai in varsta de 18 ani (cu indulgenta) in culoarea asta.
Iar combinatiile roz-alb mi se par de prost gust.
kary_pink
Mie imi place atat timp cat nu este o nuanta tipatoare smile.gif Mi se pare o culoare solara si frumoasa atunci cand este asortata cu gust.

Am bluzite, halate, pijamale,costum de plaja,prosoape, cercei cu pietre roz...dealtfel si camera mea e roz laugh.gif

Offtopic: imi plac culorile deschise care exprima viata, cheful de bucurie, speranta si optimismul...
Ala80
Si eu am multe (poate prea multe) chestii roz, majoritatea primite cadou. Le-am indesat intr-un geamantan si le-am uitat intr-un colt. Nu ma mai pasioneaza culoarea asta deloc.
Cleo
imi place rozul dar pt Karli.
am si eu niste tricouri roz zmeuriu insa nu le port, am purtat rar de tot culoarea asta

insa imi place pt fetitze. Se potriveste de minune cu dulceatza mutritelor lor smile.gif
divi2007
imi placea rozul cand eram bruneta mai taia din raceala culorii, dar de cand sunt blonda deja am impresia ca nu mai merge, parca as fi stupid in roz ca sa nu mai zic ca iesi f tare in evidenta imbracata iar daca ma mai si fardez cu roz la ochii deja e to much parca as fi de plastic laugh.gif ( asa zice sora mea)

la fetite mici merge de minune culoarea asta li se potriveste dar la oamenii mari parca ii face mai infantili si asa unii gandesc ce gandesc despre blonde dar pana nu m am vopsit nu am crezut fluierat.gif

eu in dulap haine de iarna am doar gri, mov f inchis ( ca mov deschis sau tipator e cam mult si pic in alta extrema ) alb si negru trebuie sa fac ceva ca mai sunt culori dar astea imi plac laugh.gif
Philia
Eu am o singura bluza roz,dar nu am mai purtat-o de muuult.
E adevarat ca pe la 15-16 ani am avut perioada roz,cand aveam pantaloni,geaca,manusi,fular s.a.m.d.
Dar acum,sunt prin debara,uitate pe undeva biggrin.gif
Fanny
o bluza roz pe care o port rarisim, o pereche de ,,babusi" si o pijama.
Culoarea nu se potriveste prea bine adultilor si e pacat ca unii nu se prind de asta. Zilele trecute, intr-un magazin, am vazut o faza burleasca. Vanzatoarea incerca sa convinga o duduie la 45 de ani care mai era si supraponderala sa-si cumpere o bluza pe visiniu sau maro, nu pe roz. zapacitul.gif Iar respectiva tinea cu dintii la haina de culoare vesela si tot se admira in oglinda. Nu stiu cum s-a abtinut vanzatoarea sa-i spuna ca arata grotesc sau s-o azvarle afara din magazin!
fortelady
eu am o camasa roz smile.gif pe care o pun la cate un costum sobru, sa-l indulceasca. nu-mi place rozul in general, dar uneori mai trebuie sa "tai" din costumele scortoase gri, negre etc cu o culoare mai dulce
scumpic
Eu am 2 tricouri si o camasa roz cu alb.De obicei o imbrac sub sacou negru si tricourile vara, cind e foarte cald si ma satur de alb.
kalua
Mi-am adus aminte de-o faza: la serviciu, o tanti la vreo 45 de ani, rotunjoara bine, din Spania,venita la un meeting important. Eloisa debordeaza de optimism, vorbeste mult (o engleza foarte buna si aproape fara accent spaniol) si e plina de energie. Era vara si era imbracata cu un costumas cu flori mari, iar peste umar si-a aruncat un sal mare pink de te dureau ochii daca te uitat mai mult la el. La meetingul cu pricina luau parte numai barbati si ea si mi-a spus ca salul ala e un semnal vizual ca trebuie luata in seama. Nu stiu cat a facut salul, dar tin minte ca Eloisa si-a atins scopurile atunci. Si nici foarte caraghioasa nu arata.
fortelady
daca vreau sa atrag atentia
1. ma imbrac in rosu
2. arat decolteul morderis.gif
Altheea
QUOTE(fortelady @ Dec 30 2007, 02:11 PM) *
daca vreau sa atrag atentia
1. ma imbrac in rosu
2. arat decolteul morderis.gif

pai la asa decolteu...l-as arata tot timpul rolleyes.gif
lotte
Am o bluza si un pulover roz, bluza o port cam o data pe an, iar puloverul doar cand sunt in toane foaaaarte bune.
Altfel, nu suport aceasta culoare.
Nu as putea sa dorm pe lenjerie de pat roz, asta e cosmarul meu laugh.gif
Cindy
Mie nu mi se pare grotesc sau mai stiu eu cum sa vezi persoane mai in varsta imbracate in roz. Dar depinde si de forma fizica a persoanei. Daca arata foarte bine, in nici un caz nu cred ca ar arata hilar.
Eu nu port in general roz, pt ca sincer nu prea imi place. Nu stiu exact de ce, am impresia ca il asociez in inconstientul meu cu o oarecare doza de imaturitate, de copil rasfatat, care nici nu stie exact ce vrea. Pentru mine toate culorile au simbolistica lor. laugh.gif

Maat, trebuie sa recunosc ca am fost putin socata sa vad ca ai deschis tu topic`ul asta si ai astfel de curiozitati! tongue.gif kiss.gif
kalua
Si mie-mi plac culorile solare pentru lenjerie, prefer galbenul si nu mi-ar trece prin cap sa cumpar ceva roz.

Pentru copii mi se pare ok, iar singura varsta in care se poate combina rozul, albul si fundite, floricele aplicate e pana la max. 3 ani dupa parerea mea. kiss_girl.gif
kary_pink
Cred ca uneori se cam exagereaza, corect nu spun nu, atunci cand se foloseste rozul.Dar se exagereaza si cu alte culori...
Pana la urma este doar o culoare.Mi-a parut rau sa vad cat il criticati dar la topicul: jurnal de moda se strecoara si roz la unele vestimentatii...

Pentru mine nu este decat o culoare care imi place sa o folosesc.Chiar prefer o nuanta de roz placuta decat portocaliu sau verde fosforescent closedeyes.gif
kalua
kary, sper ca nu te simti atacata personal sad.gif si sa porti in continuare roz. smile.gif Stii tu vorba cu gusturile si cel mai important e ca fiecare dintre noi sa se simta bine in ceea ce pune pe ea, nimic nu face mai mult decat chestia asta. rock.gif
kary_pink
ohmy.gif Kalua chiar deloc Imi exprimam doar parerea tongue.gif

Unii pro,altii contra asa e in toate in viata...poate mie imi place rozul si Bergman iar altuia negru si Spielberg ...incercam doar sa imi exprim parerea, ca nu trebuiesc criticati cei care poarta aceasta culoare.(asa gandesc eu)

Nu vreau sa supar pe nimeni dar eu nu pot sa concep ca exista idei de genul ca cineva ar putea fi dat afara dintr-un magazin doar pentru ca are anumite preferinte vestimentare...
roxanica10
Mie-mi place rozul si am multe haine in aceasta culoare, in special pullovere, camasi, bluze, tricouri, lenjerie intima. Chiar mi-a dat soacra-mea toamna asta o salopeta roz mai inchisa si-o port cu placere cu un tricou roz. Deci, eu n-am idei preconcepute si daca-mi place cum arat in hainele roz, le imbrac.
Acelasi lucru pot spune despre portocaliu intens, verde praz. Trebuie sa recunosc totusi ca-n ultima vreme am facut o pasiune pentru maron si bejuri.
lotte
Mie imi place puloverul roz al lui Roxi wub.gif
Mai fetelor, mie mi se trage trauma cu rozul din America. Am locuit un an jumate intr-un oras din sud unde toate fetele erau blonde, cu ochii verzi/albastri si imbracate in roz! De-atata roz chiar ca mi s-a aplecat.

Insa portocaliul il iubesc! tongue.gif
Marbella
Iubesc rozul, chiar daca am peste... (ceva ani)dar sa-l port discret.Mi se pare de bon ton combinatia alb - roz cu conditia ca rozul sa fie perlat si pal.Nu suport rozul tare, strident, parca ar striga "prost gust".Culoarea asta parca indulceste, fie ca este un sal, o bluza simpla sau un taior simplu.Mi se pare feminina atata timp cat nu se face exces.B.t.w. si baia mea este tot roz.
Master of Norules
Nu-mi place de loc rozul am avut perioada mea de pink cand multe haine le aveam roz, zici ca eram pantera roz:-) m-a tinut vre-un an, apoi end of story for ever.
Si mie imi place portocaliul acum desi multa vreme nu mi-a placut. Anyway peste toate troneaza frumos albastru care o sa fie tot timpul my favorite color.
Mi se pare putin rautacios sa dai verdicte ca rozul nu se potriveste decat pana la.Fiecare se imbraca cu ce crede ca-i sta bine sau in ce se simte bine.Am mai spus-o cred I don't care what people said daca mie mi-s comode hainele in care sunt imbracata nu-mi pasa ce zice lumea ca m-am imbracat in nus ce culoare sau ca sunt aproape tot timpul imbracata sport. N-o sa ma imbrac never intr-o tinuta in care nu ma simt confortabil, doar de dragul tinutei.
pescarush
si mie-mi place rozul, desi, in afara de un pulover de schi, nu cred ca mai am nimic roz.
mie imi plac culorile, nu pot sa ma imbrac doar in tonuri de gri, sau bej (maro), negru etc. trebuie sa mai fie ceva sa inveseleasca.
culoarea mea favorita ramane verdele.
imi place sa ma imbrac in rosu (mi-am luat si masina rosie tongue.gif - asa s-a nimerit, n-am cautat-o special), si in ultimul timp am mai adaugat si putin portocaliu garderobei mele.
inclusiv haina de iarna (de zi cu zi) o am rosie, altfel intru in depresie, daca vad numai culori inchise doar pentru ca e iarna.
lotte
Pesca, suntem alike!
Culoarea mea preferata e verde, imi place mult sa ma imbrac si in alb, mai nou incerc galbenul.......
pescarush
lotte friends3.gif eu nu pot purta galben, ma arata prea palida.
divi2007
fetelor am observat ca ne plac culorile care ne avantajeaza eu cel putin daca vad ca ma avantajeaza incepe sa mi si placa happy.gif

galbenul si portocaliul si pe mine ma fac asa palida zapacitul.gif
acum depinde si de tonul culorii: de ex verdele crud nu ma prinde dar cel inchis da, la fel si movul inchis
tonurile pale in schimb ma fac bolnava.
happyCat
Cred ca depinde ce nuanta de roz este. Mie imi place rozul prafuit, e o nuanta de roz asa mai stearsa, care merge putin spre gri si nu e stridenta deloc. Sunt nuante de roz care sunt tare neplacute insa, daca sunt stridente.

La fel este cu orice culoare, zic eu. Mie de exemplu nu imi place verdele, dar uneori mai vad cate o nuanta de verde care imi place.
Laryss_A
Nu-mi place rozul si nici nu imi amintesc sa imi fi placut vreodata. Nu imi place, la modul ca nu ma imbrac in roz dar nu comentez in general daca vad pe cineva care poarta aceasta culoare decat daca este tipatoare sau in exces.

Ah, am un singur pulover roz si il port cu placere dar este un roz foarte foarte foarte pal, mai mult un fel de alb cu tenta roz.
aby
Culoarea mea prefetata e rozul pe langa rosu.Camera mea e roz,placa de par,haine,creioane,costum..etc...Bine ca nu-mi cumpar numa tot ce e roz,dar de obicei daca imi place ce este pe roz imi iau:D
walpurgik
Si mie imi place rozul, in aproape toata paleta cromatica ce deriva de la el. Imi si sta foarte bine, de la roz pal pana la siclam, iar fata mea fara gloss rozaliu n-are farmec. sexylady.gif
scumpic
V-o amintiti pe Elle Woods? Totul era roz la ea. smile.gif
Fanny
am revazut si eu aseara filmul si recunosc ca unul din costumele pe care le-a purtat.. un roz prafuit... mi-ar fi placut si mie. blush.gif
kalua
Eu, care ma tineam tare ca n-am nimic roz, am descoperit un costum de baie rozaliu deschis cu papuci si genti pe el. laugh.gif Si-mi place (ca altfel nu mi l-as fi luat, nu?). L-am purtat o singura data pana acum, saptamana asta.
chintesenta_raului
roz rulz indragostita.gif

fara a fi vreo "pisi", am o gramada de chestii roz, atata doar ca nu ma mai simt in stare sa le port pe toate. prima camasa roz mi-m cumparat-o cu vreo 2 ani inainte sa inceapa nebunia roz si prietena mea cea mai buna refuza sa iasa cu mine in oras daca voiam sa ma imbrac cu ea, i se parea prea tampita culoarea. acum sunt innebunita dupa rozul pudrat biggrin.gif
bebe_mik
imi place rozul, dar nu exagerat.prefer albastrul .. ma simt foarte bine in culorile vii:)..doar sunt tanara indragostita.gif
Diana.
welcome.gif Bebe !
chintesenta_raului
las' ca diseara va pun poza cu geanta mea roz cu dragoni aurii biggrin.gif sau mai bine o trec la topicul de catastrofe? magindesc.gif
angeldust
suna com(promitator) biggrin.gif sa vedem
Meg
pixuri roz? gramada biggrin.gif
am si eu hainute roz, mai ales tricouri.
culorile pale imi plac, in niciun caz mov galben verde tipator (tipatoare)
expose_yourself
E o culoare foarte placuta si imi inspira multa feminitate.Putin ma intereseaza prejudecatile pe care le au unii sau asocierile nefericite pe care le fac,eu admir mult culoarea asta. In plus imi place sa vad femei imbracate in culori vii pe strada,care sa le evidentieze trasaturile frumoase.
Pink for the win:D
chintesenta_raului
tararararam!!!!!!!!
aplauze pt gentuta roz biggrin.gif

culoarea este de fapt aia care se vede la manere, dar am facut poza pe intuneric biggrin.gif materialul e un soi de satin laugh.gif cand am primit=o am cautat prin tot orasul papuci asortati biggrin.gif dar asta era pe vremuri biggrin.gif

bebe_mik
QUOTE(Maàt @ May 15 2008, 06:20 PM) *
welcome.gif Bebe !


Ms biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.