Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alergie la stafilococi/Stafilococie cutanata
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sanatate
Bia
Surorii mele i-a aparut cam de un an - un an si jumatate un fel de ulcior/orgelet//hordcolum care n-a mai trecut pe parte interioara a pleoapei inferioare. S-a infectat si s-a umflat cu tot cu ochi si pleoapa.

A consultat mai multi medici oftalmologi printre care si un homeopat de disperare.
In urma cu un an l-a operat dar medicii nu i-au curatat bine locul. Operatia i-a fost efectuata pe exterior (desi ceilalti medici consultati ulterior au fost uimiti ca aceasta procedura nu s-a efectuat pe interiorul pleoapei) si i-a fost prescris un unguent. Dupa aproximativ 9 luni de la operatie orgeletul a recidivat cu reactii cum ar fi: inrosirea unei portiuni a pleoapei inferioare, durere in timpul clipirii/atingerii, crestere in diametru a orgeletului fara a supura si a prezenta o cale de iesire a infectiei la suprafata. Apoi a consultat alt oftalmolog si acesta i-a prescris picaturi de ochi Floxal fara rezultat insa. La consultarea homepatului i s-a prescris un tratament naturist dar infectia continua sa creasca. Homeopatul nu a pus un diagnostic problemei. In timp ce problema se agrava a consultat un alt medic de urgenta care a diagnosticat problema ca si Salazion (Stafilococie cutanata) si i-a recomandat un tratament cu picaturi Ciloxan, Augmetin antibiotic si comprese alternante fierbinte-rece. Acest tratament a dat rezultat salazionul erupand si iesind o parte din infectie. zona a ramas in continuare infectat. In timp ce salazionul erupea se formau de-a lungul pleoapei inferioare un fel de granuloame (umflaturi care erau si sunt in stare latenta).

Daca v-ati lovit de o problema ca aceasta si ati consultat un medic ce v-a ajutat in prezentarea problemei, dati-mi si mie de veste deoarece problema persista de prea mult timp si noi nu mai stim ce sa facem.
alexaa
cred ca trebuie sa consultati un dermatolog,poate trebuie sa faca niste teste alergologice,ptr,ochi mergeti la conferentiar doctor dumitrache de la spitalul de oftalmologie,e femeie am uitat prenumele ei,dar e printre primii pe tara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.