Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sunt o fata normala?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Dragoste si Sex
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Kadenzza
Niciodata nu am avut un iubit...........Am avut numeroase ocazii,dar pur si simplu le-am refuzat,din diferite motive.Nu sunt o fata urata (daca la asta v-ati gandit),sunt normala,dar pur si simplu asa a fost sa fie.Cred ca nu mai este nimeni in situatia mea,mi-a fost foarte greu sa scriu ,stiind ca voi fi criticata sau luata in ras.
Copilaria si adolescenta mea au fost ingrozitoare,deoarece am trecut prin multe umilinte,greu de reprodus aici.Am fost jignita de multe persoane ,atat copii cat si oameni maturi.Eram foarte grasa,si nu puneam mare pret pe aspectul fizic.M-au ofensat,fara sa le pese de sentimentele mele,pur si simplu imi spuneau in fata ceea ce simt.
Am suportat multe,am plans mult,m-a durut.De ce oamenii pot fi uneori atat de rai????? De ce jignesc pe cineva fara mila,fara sa le pese ?
In fine,timpul a trecut,am realizat ca e necesara o schimbare,am tinut un regim (Atkins),am slabit mult de tot,ajunsesem la 47 kg,am inceput sa ma aranjez mai mult.
Acum arat ok,nu sunt Miss,dar nici ratusca cea urata.
Problema mea e ca nu ma mai intereseaza ceilalti.Am ajuns sa detest oamenii,mi-e frica de relatii noi,ma sperie lumea....Toata ziua stau in casa,sunt concentrata asupra facultatii mele ( anul acesta dau licenta),apoi vreau sa ma pregatesc de masterat,si chiar nu imi sta gandul la nicio relatie,la nicio iubire.Am ramas fara prieteni,prefer singuratatea.
Ceva sigur nu e in regula cu mine,caci stiu ca sunt diferita,nu sunt ca celelalte fete de varsta mea.
Eu nu am cunoscut prima iubire ,primul sarut,fluturasii din stomac...
Sunt deprimata,plang mereu, nu pot sa uit ce mi s-a intamplat ,zilnic imi aduc aminte de tot,si e oribil....Mi-e greu..........
Morphy
In primul rand tin sa te felicit pentru regimul respectiv, sunt mii de fete care incearca sa slabeasca si nimic! presupun ca esti o persoana ambitioasa, daca ai reusit sa slabesti si ti-ai impus un regim alimentar. Ambitia are mai multe fete, poti s-o folosesti in avantajul tau, sa iti impui sa-ti ridici nivelul social. Sa iti impui sa cauti companie printre persoane! Si eu am suferit multe umilinte la viata mea, am fost intotdeauna slaba, baietii in special ma luau la misto si fetele ma vorbeau pe la spate si uneori imi ziceau lucruri rautacioase in fata.Am plans si eu ingrozitor de mult. M-am inchis in mine , am ignorat persoanele care imi voiau binele si le-am incadrat pe toate in 'enemies'. Am inceput si eu , sa invat , sa citesc, sa fac lucruri pentru mine si m-am obisnuit asa. Sa am grija de mine , in felul meu. Insa la un moment dat ,am ajuns in faza in care esti tu acum. Fara prieteni si fara prieten. Ma simteam singura ba mai mult ma simteam urata si incepeam sa ma urasc. Asa ca m-am gandit cum as putea sa-mi rezolv situatia si am inceput sa devin mai sociabila sa incerc sa dau oamenilor o sansa , am reusit sa citesc multe persoane, sa vad cum sunt ele cu adevarat. Mi-am facut cateva prietene, care m-au ajutat enorm sa trec peste probleme, chiar prin simple cuvinte de genul ' frumoasa bluza' sau freza sau mai stiu eu ce. Lucrurile marunte de genul iti ridica foarte mult moralul, insa trebuie sa dai oamenilor o sansa sa iti vorbeasca, iar cei care te jignesc , trebuie ignorati. Nimic nu merita lacrimile tale, asa sa te gandesti.
Cat despre un prieten, am reusit , cu greu sa am incredere in baieti, insa pana la urma l-am gasit pe cel potrivit, iar acum totul mi se pare grozav si ma bucur ca le-am dat celor din jur o sansa, si mie o sansa !
sper ca te-am ajutat cat de putin. smile.gif
si succes la prieteni !

OH BTW , esti perfect normala! totul trece :* nu-ti fa griji. fericirea are multe fete!
angeldust
Inclin sa cred ca problema de fond e ca desi acum ai slabit si arati ok, in sinea ta te vezi tot acea fata grasuta pe care lumea o ia la misto. E drept ca oamenii sunt rautaciosi si copiii in special dar doar in masura in care le permiti. Cunosc fete plinute sau chiar urate pe care nu indrazneste nimeni sa le ia la misto si asta nu pentru ca ar avea un pistol la cingatoare ci pentru ca se simt foarte bine in pielea lor si au o atitudine grozava fata de ele si restul lumii.
Inteleg ca ti-ai format un reflex de aparare si ca de teama sa nu fii ranita preferi sa te retragi in lumea ta si sa nu socializezi dar nu e deloc ok ce se intampla. Iti sabotezi singura sansa la fericire si la o viata implinita in felul asta.
Daca tu esti mereu morocanoasa si primul instinct este sa respingi orice incercare a cuiva de a se apropia de tine e firesc ca oamenii iti vor raspunde cu aceeasi moneda. Sa nu iti faci iluzii ca cineva va intui ca sub aceasta duritate si acreala se ascunde defapt o fiinta minunata si sunt convinsa ce defapt asa sta treaba.
Stiu ca iti trebuie mult curaj sa iesi din carapace dar gandeste ca per ansamblu vei avea de castigat din treaba asta. DAca te ajuta cu ceva...incearca sa te gandesti ca oamenii aia rautaciosi de care ti-e atata teama sunt in realitate niste oameni cu complexe si lipsuri poate mai mari ca ale tale si incearca sa accentuze ce nu ai tu pentru a distrage atentia de la ce le lipseste lor.
Cindy
Kadenza, notiunea de "normalitate" e relativa, nu exista decat raportata la ceilalti, iar ceilalti nu sunt intotdeauna si un exemplu pozitiv, un model.
Angeldust are multa dreptate in ce spus..
Te-ai refugiat in tine insati, pentru a te ascunde, a te feri de potentialele dezamagiri pe care le-ai suferit si in trecut si care probabil te-au marcat foarte mult. E mai sigur asa pentru tine, pt ca nu iti ofera incertitudini, dezamagiri, nu trebuie sa te aventurezi intr-o situatie noua, necunoscuta, te complaci intr-o siguranta comfortabila, desi este clar ca nici asa nu iti este bine. Probabil esti o persoana sensibila, care pune foarte mult la suflet..stiu cum este. Dar daca fizic ai facut o schimbare si inca una foarte vizibila, poate este cazul sa faci o schimbare si in rest. Incearca sa te distantezi de tot ce s-a intamplat, in fond ele au ramas in trecut, nu trebuie sa iti afecteze si viitorul. Stiu ca poate parea usor sa zici ceva de genul, dar iti spun din experienta. Am invatat ca daca sufar sau nu, situatia tot aia este, ce a fost a fost, de ce trebuie sa imi fac rau si mie insami?! Am suferit si eu dezamagiri, chiar de la prieteni apropiati si culmea e ca ei nici macar nu isi dadeau seama, uneori oamenii sunt mult prea egoisti ca sa constientizeze si altceva decat propria persoana si propriul beneficiu. Probabil in cauza ta a fost si acel teribilism caracteristic adolescenilor, dornici si ei sa se remarce, sa epateze, sau poate doar prostia lor. Am devenit putin mai circumspecta, nu mai am aceeasi incredere in oameni, am invatat sa fiu eu altfel..Cred ca am inceput sa divaghez. Ideea e ca trebuie sa lasi trecutul sa fie trecut, sa iei din el doar ce a fost constructiv si sa mergi mai departe. Nu te gandi daca esti normala sau nu, gandeste-te doar ca esti tanara si nu merita sa iti irosesti acesti ani, altfel cu siguranta ii vei regreta mai tarziu. Incearca sa incepi o noua viata, sa iti gasesti noi prieteni, sa iesi mai mult in oras, sa relationezi mai mult, lucrurile vor veni in rest de la sine..
Bia
Kadenzza, bine ai venit pe eLady. Sa stii ca inteleg perfect ce simti. Si eu am trecut prin ce treci tu, de fapt chiar trec. In ultima perioada nu ma mai pot lauda ca sunt acea skinny girl cu un trup perfect cum eram odata: m-am ingrasat cateva kilograme, vreo 10-12. De la 48-50 de kg in 2 ani am ajuns la 62. Mie personal nu mi se pare ca arat atat de rau asa, am 1.72 inaltime dar prietenii mei, daca se pot numi asa, au grija sa ma faca sa ma simt oribil in pielea mea repetadnu-mi obsesiv ca sunt grasa, ca sunt grasa, ca sunt grasa, ca am celulita in mod sigur, ca o sa ajung la 25 de ani fara sa se mai uite nici dracu la mine si ca ei nu stiu cum pot eu trai asa.
Chiar intr-o discutie despre tinerelele astea ce se dau in barci cu barbati mult mai in varsta cand mi-am spus parerea (si anume ca n-am nimic cu ele, daca arata bine si se simt bine din punct de vedere moral, de ce nu?) mi-au aruncat o replica de genul: daca nu erai grasa si urata puteai si tu sa fi ca ele.... Asta s-a intamplat dupa Craciun imediat, trebuia sa planificam revelionul si cred ca e de inteles ca nu am mai pasit toti la aceeasi petrecere... E groaznic cand cei din jur te critica fara niciun resentiment si au impresia ca pot spune orice despre tine daca oricum nu te (mai) incadrezi in standardele lor.
De atunci am luat decizia ca nu are rost sa ma infometez pentru nimeni si ca prietenii sunt aceia care te sustin nu aceia ce te fac sa te simti rau in pielea ta. Poate doar pentru mine, daca eu consider necesar si pentru sanatatea mea si ca trebuie sa ma iubesc mai mult si sa cer maii mult de la cei din jurul meu. Mi-am dat seama ca am si calitati: am o piele frumoasa, am par dragut, ma machiez bine... faptul ca nu mai sunt atat de slaba nu inseamna ca n-ar trebui sa mai am viata personala.
Tu ar trebui sa iesi in lume, sa gusti cate putin din tot ce e frumos: sa iesi la film, in parc, sa te joci cu zapada impreuna cu copii mai mici, sa-ti iei un animal de compania care te iubeste neconditionat, orice te face sa te simti bine. Nu e nevoie sa ai deja prieteni. Daca iesi singura la un film, spre exemplu, incearca sa intrii in vorba cu cineva si sa te imprietenesti. Eu mereu fac asta cand sunt in autobuz, la piata, la scoala, la cumparaturi, etc., si ma face sa ma simt mai bine...
Te pup si sper ca viata ta sa devina mai frumoasa cat de curand... kiss.gif
rozy
pink...eu tind sa cred ca prietenii(sau cum vrei tu sa-i numesti) iti spun asa "la misto"..probabil pt ca ai mentionat tu de mai multe ori ca te-ai ingrasat....si ei fac asta vrand de fapt sa demonstreze contrariul.stiu ca mai aveam si eu colege...care tineau cure fara sa fie grase..si cand aduceau vorba despre asta...ca s-au ingrasat zapacitul.gif si ca sunt disperate....le luam peste picior...zicandu-le chestii de gen.."da...deja esti exagerata...etc"...deci cam cum fac si amicii tai.acum nush..eu zic ca asa o fi...altfel nu inteleg cu cineva ar putea spune altcuiva asemenea vorbe nesigur.gif
Cindy
Dap, si mie mi se pare cam exagerat..Depinde si ce anturaj are Pink Lemonade.. magindesc.gif
Bia
Nu, Rozy, nu sunt vorbe spuse la misto. Eu la ei chiar nu m-am plans... Plus ca au aruncat vorbe si despre o alta amica la care cresterea in greutate a fost super rapida. De fapt, ei comenteaza si arunca cu venin in general, dar pana sa ma loveasca si pe mine nu am luat chiar asa de mult in serios aceasta latura a lor. O singura data am luat apararea unei amice pe care o tot blamau, ea nefiind de fata. Am aflat si eu, finally, cat sunt de barfitori si de superficiali. Dar na, este usor sa arunci cu pietre. Le-am spus ca nu-i consider in masura sa-si dea cu parerea atata vreme cat ei nu-s nici pe departe intruchiparea perfectiunii si au spus ca nu conteaza cum sunt ei ca ei nu se considera perfecti insa asta nu schimba cu nimic faptul ca eu arat asa cum arat. Parerea mea e ca acestia sunt oameni fara preocupare care-si inghesuie frustrarile in vorbe urate aruncate celor din jur.

Mama mea m-a invatat un lucru: Daca nu ai nimic frumos de spus despre cineva, taci din gura. Nimeni nu vrea sa auda insulte. Invata sa pretuiesti oamenii dupa calitatile lor, pentru ca tocmai aceste calitati ii fac atat de minunati.
rozy
ppff....incerc sa-mi imaginez ce fel de persoane sunt acelea...si cu ce scop vor ele sa te demoralizeze..cert e ca in nici un caz nu-ti sunt prieteni nusepoate.gif cel mai bun lucru ar fi sa te indepartezi de ei...si nicidecum sa le permiti sa-ti "submineze" increderea in tine mwah1.gif
Bia
QUOTE(rozy @ Jan 8 2008, 11:49 PM) *
ppff....incerc sa-mi imaginez ce fel de persoane sunt acelea...si cu ce scop vor ele sa te demoralizeze..cert e ca in nici un caz nu-ti sunt prieteni nusepoate.gif cel mai bun lucru ar fi sa te indepartezi de ei...si nicidecum sa le permiti sa-ti "submineze" increderea in tine mwah1.gif


Chiar asta am facut. Nu mai permit nimanui sa ma faca sa ma simt prost. closedeyes.gif Am postat pentru ca am vrut sa fie un exemplu pentru toate cele ce varsa lacrimi pentru persoane ce nu merita... am plans si eu mult pana m-am saturat, poate am luat cam tarziu aceasta decizie dar mai bine mai tarziu decat niciodata! rusinosul.gif
Ice_qween
Eu cred ca un psiholog te-ar sfatui mult mai bine.Incearca,poate te va ajuta.La faza cu baietii si eu am fost ceva de genul,f neancrezatoare,ii catalogasem pe toti intr-un anumit fel si ii luam la misto.Asta pana m-am riscat,bineinteles cu cineva care mi s-a parut mai special,desi iti spun sincer ca am murit de frica ca voi ramane dezamagita.Nu a fost asa,chiar era ceva special si m-am si casatorit cu el smile.gif.Prietene nu am nici una pt ca nu am incredere in ele si mi-e bine si fara,il am pe el cel mai bun prieten,pot vb orice cu el si este super.Nu toti sunt la fel sa stii,dar trebuie sa poti face diferenta intre ei pt ca sunt multi care se prefac.Bafta si ai incredere in tine!
leo
pink_lemonade si kandenzza ma astept ca oamenii care va aruncau chestiile alea in fata sa fie un pic mai frumosi ca Mr sau Miss Europa. in cazul asta: asta este....


daca nu seamana cu descrierea de mai sus inseamna ca ar trebui cand mai vorbesc neintrebati sa le puneti oglinda in fata si sa ii puneti sa descrie persoana pe care o vad.

de ce oare trebui sa fie unii oameni atat de idioti?
Diana.
Pai... din punctul meu de vedere este pentru simplul motiv ca pot; intrebarea ta mai mult sau mai putin retorica retorica se poate extinde mult: de ce oamenii trebuie sa fie rai, inculti, cretini, ... Ce e rau este ca toate "aptitudinile" astea lovesc in cei care le cad victime. nusepoate.gif
kary_pink
QUOTE(leo @ Jan 10 2008, 11:03 AM) *
de ce oare trebuie sa fie unii oameni atat de idioti?


Pentru ca atat stiu sa fie closedeyes.gif ...si este bine sa fie tratati cu indiferenta.
claudia_electra
vai ce gunoaie nusepoate.gif . pink, mi-a placut enorm ce ai scris/ cum gandesti! sunt convinsa ca stii tu perfect unde se afla echilibrul intre grasa si slaba, asa ca nu parerea unor nulitati fara valori trebuie sa te ghideze. imi place si mai mult de tine kiss.gif !
leo
QUOTE(kary_pink @ Jan 10 2008, 11:32 AM) *
Pentru ca atat stiu sa fie closedeyes.gif ...si este bine sa fie tratati cu indiferenta.


eu nu ii tratez deloc cu indiferenta. eu le spun doar ca nu accept sa fiu tratat astfel de oameni care imi sunt inferiori (oamenii care ne sunt superiori nu isi pierd timpul cu caracterizari, au alte tinte). din punctul meu de vedere aceasta este o tentativa de a gasi oameni inferiori lor. ei stiu ca nu au prin ce straluci si se consoleaza incercand sa coboare macar verbal pe altii din jurul lor.


asa ca... genul asta de om imi este dusman. si se extinde asta si asupra celor care ii vorbesc pe altii in absenta lor. Problema este totusi ca o persoana nu este vazuta prin ceea ce este ci prin felul in careti-o descriu altii. asa ca oamenii astia strica reputatia...
clara
ah si eu am trecut prin liceu de barfele colegelor cu greu.................ba ca sunt prea slaba , ba ca nu ma machiez, tin minte ca imi cautam o pereche de jeansi si la un moment dat am inceput sa plang ca tot ce probam aratau ingrozitor pe mine, pana la urma mi-am luat o pereche cu 3 numere mai mari sa fie mai largi si ii putam cu 2 perechi de dresuri pe dedesubt sa par mai grasa. Oricum imi pierdusem increderea in cei din jur, nu aveam prieteni si prietene. Dar de atunci multe s-au schimbat si inca mai am tendinta sa-i inlatur de langa mine pe cei pe care ii consider nocivi mie. Ideea e ca trebuie sa iti gasesti un echilibru interior, si cel mai important sa te accepti asa cum esti. Nimeni nu e perfect in viziunea lui, stiu fete foarte frumoase care nu ies din casa ca se simt grase.... doar ca se simt nu ca ar fi... Un eveniment neplacut m-a invatat ca cel mai important lucru este viata si ca trebuie sa te bucuri la maximum de ea cu bune si rele ca nu sti ce se poate intampla maine.
Kadenzza
Vreau sa va multumesc pentru sfaturi.Stiu ca nu va intereseaza problemele mele,caci sunt personale,dar chiar aveam nevoie sa discut ( sa ma confezez) .Eu nu am cu cine sa vorbesc ,parintii mei sunt de moda veche,nu le pasa,incerc sa le spun si schimba subiectul.Ei sunt un pic mai in varsta ( au 56 de ani),si nu ma inteleg.Am o sora ,dar este cu 13 ani mai mare decat mine,e casatorita,are 2 copii,si o alta mentalitate.
Ma simteam oribil,trebuia sa spun cuiva,caci nu mai rezistam.......E greu,si pe deasupra am si de invatat mult de tot.Pt. sesiune,pt licenta,si nu reusesc sa ma concentrez.
Poate ca e timpul sa ma maturizez sa vad lucrurule altfel,dar e dificil,Zilnic port dupa mine povara amintirilor .
Nu ma intelege absolut nimeni,toti vecinii vorbesc despre mine,comenteaza,am devenit un subiect bun pt "prietenii" mei.
Poate ca o sa ma indragostesc vreodata,dar el nu ma va intelege....La 21 de ani fara experienta?!?!?!?!?!?!Unele fete sunt deja maritate,au copii,si eu...
Nu stiu mai nimic,sunt infantila,traiesc in lumea mea,pe care mi-am creat-o tocmai pt ca realitatea ma depaseste.
Nu pot sa uit trecutul,m-a traumatizat.Am fost jignita de atatea ori,si intr-un hal fara de hal... Crying or Very sad Credeti-ma,cuvinte ca "obeza","proasta",'urata","nasoala" sunt un NIMIC in comparatie cu tot ce mi s-a spus.Am ajuns sa ma urasc,sa vad viata in negru,sa plang mult,acum sunt prea sensibila,totul ma afecteaza,nu mai am vointa.Nu am incredere in nimeni si nimic,ma vad cu alti ochii.
Sper sa ies din starea asta,cat mai curand,sa ma gandesc la viitor.
E hilara situatia mea,o stiu,dar nu pot sa o accept .
Va pup !!!!!!!!
Teocris
Pot sa spun ca stiu despre ce vorbiti.Din pacate si eu am trecut prin astfel de chestii angry.gif Eram complexata de greutatea mea in copilarie.Greu ma integram intr-o gasca,pentru ca ceilalti copii radeau de mine si ma faceau sa ma simt prost.Pana intr-o zi(destul de tarziu,16-17 ani)cand mi-am zis STOP!!!PANA AICI!!! ninjafist.gif
Nu merita sa suferi si sa te amarasti pentru niste oameni care nu vad mai departe de nasul lor.Si ca sa le dau peste nas nu m-am injosit in fata nimanui,mi-am facut prieteni care ma vad asa cum sunt eu de fapt si am trecut la un alt nivel.
Pe lumea asta sunt oameni si OAMENI.Timpul cerne prietenii si raman numai cei adevarati.
Capul sus!!!Dracu'nu-i asa negru!

QUOTE(Kadenzza @ Jan 10 2008, 04:09 PM) *
Vreau sa va multumesc pentru sfaturi.Stiu ca nu va intereseaza problemele mele,caci sunt personale,dar chiar aveam nevoie sa discut ( sa ma confezez) .Eu nu am cu cine sa vorbesc ,parintii mei sunt de moda veche,nu le pasa,incerc sa le spun si schimba subiectul.Ei sunt un pic mai in varsta ( au 56 de ani),si nu ma inteleg.Am o sora ,dar este cu 13 ani mai mare decat mine,e casatorita,are 2 copii,si o alta mentalitate.
Ma simteam oribil,trebuia sa spun cuiva,caci nu mai rezistam.......E greu,si pe deasupra am si de invatat mult de tot.Pt. sesiune,pt licenta,si nu reusesc sa ma concentrez.
Poate ca e timpul sa ma maturizez sa vad lucrurule altfel,dar e dificil,Zilnic port dupa mine povara amintirilor .
Nu ma intelege absolut nimeni,toti vecinii vorbesc despre mine,comenteaza,am devenit un subiect bun pt "prietenii" mei.
Poate ca o sa ma indragostesc vreodata,dar el nu ma va intelege....La 21 de ani fara experienta?!?!?!?!?!?!Unele fete sunt deja maritate,au copii,si eu...
Nu stiu mai nimic,sunt infantila,traiesc in lumea mea,pe care mi-am creat-o tocmai pt ca realitatea ma depaseste.
Nu pot sa uit trecutul,m-a traumatizat.Am fost jignita de atatea ori,si intr-un hal fara de hal... Crying or Very sad Credeti-ma,cuvinte ca "obeza","proasta",'urata","nasoala" sunt un NIMIC in comparatie cu tot ce mi s-a spus.Am ajuns sa ma urasc,sa vad viata in negru,sa plang mult,acum sunt prea sensibila,totul ma afecteaza,nu mai am vointa.Nu am incredere in nimeni si nimic,ma vad cu alti ochii.
Sper sa ies din starea asta,cat mai curand,sa ma gandesc la viitor.
E hilara situatia mea,o stiu,dar nu pot sa o accept .
Va pup !!!!!!!!

Nu pot sa cred ca ai o parere asa rea despre tine!!!!!!
Schimbarea drastica a felului cum gandesti este nu numai necesara ci OBLIGATORIE!!!!!!!
Rautatea oamenilor nu va disparea ,dar tu poti schimba ceva prin felul de a gandi si de a te purta.Fi mai nepasatoare la vorbe rele si mai receptiva la nou(oameni,lucruri,sentimente) love.gif Fi mai vesela si cand te apuca gandurile negre gandeste-te ca undeva exista cineva care se simte si mai rau decat tine.Eu cand procedez asa ,vad altfel lucrurile,dintr-o alta perspectiva.
Nu vad nimic hilar in ce povestesti.E chiar ceva serios si grav.Asa ca,daca mai ai ceva de zis,descarca-te!Aici nu va rade nimeni de tine iloveelady.gif
kary_pink
Kadenzza te-ai gandit sa te inscrii la o sala sau un curs de dans sau nu stiu... sa mergi undeva unde sa ai contact cu oamenii pentru a putea depasi starea asta?Daca te izolezi nu rezolvi nimic, din contra...
Ai mai multa incredere in tine si in sufletul tau care sunt sigura ca este unul frumos smile.gif
Fanny
Kadenzza, mintea este o arma foarte puternica, dar tu o folosesti intr-un mod gresit. Gandirea asta pesimista risca sa te distruga. Ia exemplu de la atii, observa-i cum se comporta in societate si cum se apara de rautati. Ai vazut in din experientele descrise de fete, nimeni nu e scutit de ironii, malitiozitate. Dar fiecare isi croieste un scut care il protejaza de ,,loviturile" vietii.
Renunta la ideea ca fata pe care o vezi in oglinda e plina de defecte. Ai o multime de calitati, sunt convinsa de asta. Este nevoie doar sa-ti ,,lucrezi" putin optimismul si increderea in sine. kiss.gif

Inca ceva. Nu te grabi sa-ti faci un iubit sau multe prietene. Imprieteneste-te inainte cu tine insati.
Diana.
... ba mai mult, eu ti-as sugera sa INVETI SA TE IUBESTI! floricele.gif
lxn
Fetele au spus tot ce as fi spus eu si in plus. Asculta-le sfaturile!
Si eu, asemenea lor, am trecut printr-o perioada, in liceu, in care aveam numai ganduri negre, de razbunare pe cineva si chiar pe mine. Un coleg de clasa imi facuse atata rau cu inventiile lui la adresa mea, raspandite in grupul lui de prieteni, incat ajunsesem sa-mi doresc sa dispar pur si simplu. Am facut exact ca si tine, am disparut... apoi, dupa o vreme, am reaparut, mai increzatoare in mine, mai puternica si le-am dat peste nas celor care si-au permis sa-si bata joc de mine cand ei nu-mi ajungeau nici la nas. Apoi i-am lasat alaturi de mine numai pe cei care mi-au demonstrat ca-si merita locul.

Asa cum a spus Maat, invata sa te iubesti, apreciaza-ti munca, spune-ti ca esti frumoasa, puternica si lucrurile se vor schimba. Bineinteles, in timp. Incet incet lasa oamenii in preajma ta, socializeaza 5 minute pe zi sau cat timp te simti confortabil. Trebuie sa aplici reteta impotriva fobiilor: sa-ti infrunti trecutul si temerile. Fii puternica, esti desteapta si sensibila, meriti sa fii fericita! Da-ti sansa asta!
Cindy
Kadenzza, eu cred ca te gandesti si iti pui prea multe probleme. wink.gif Invata sa te accepti, sa te iubesti si ia lucrurile asa cum vin.
Nu trebuie nimeni sa te judece, nimeni nu are dreptul asta.
Baiatului aluia poate o sa ii faca placere sa te ajute sa descoperi anumite lucruri. Sau daca tu nu vrei, nici nu trebuie sa afle mai mult decat decizi sa ii spui tu! wink.gif
splendora
Kadenza, sunt o groaza de fete grase, slabanoage, urate ....tot ce crezi tu ca n-ar atrage un baiat , care au iubiti foarte frumosi, foarte destepti si care le iubesc exact asa cum sunt. Daca esti o fata faina care stie sa se faca respectata, poti gasi sau sa fii gasita de un baiat asa cum vrei tu, indiferent cum arati. Nu-ti face probleme ca n-a aparut pana acum, asta nu are legatura cu tine, neaparat. Fii deschisa, optimista....nimeni nu vrea pe cineva trist si saturat de viata. Nu esti prima care la 21 de ani nu are prieten...decat sa fi avut pe cineva la 18 care te-ar fi facut sa suferi, mai bine astepti pana la momentul potrvit pt cineva care merita!!
afobia

DECI .. EU CEL PUTIN TE INTELEG PERFECT .. si eu am fost foarte grasa cand eram mica , in cls 9 aveam 75 kg la 1,63!! si din cauza asta , in acea perioada am suferit o psihoza si nici eu nu ieseam din casa si pe mine ma 'barfeau' vecinii si eu am fost la fel si la fel de complexata si facuta in toate felurile .. si eu am plans si mereu ma intrebam de ce oamenii sunt asa rai..

Si la fel ca tine , am fost foarte ambitioasa , iar intr o vacanta de vara , 3 luni de zile am stat numai la sala si mancam numai lucruri slabe gen carne fiarta , legume fierte [doar atat!] si .. a fost greu .. insa am reusit sa slabesc pana la 55 kg si de atunci mai ma ingras un kilogram sau doua in plus .. dar mai mult nu pot sa slabesc sau sa ma ingras.

Si eu ma detestam cand eram mai mica si ma rog , eu ma simteam complexata si din alte motive gen faptul ca sunt araboaica si eram data la o parte , faptul ca eram numai si numai cu cartea , faptul ca eram grasa , pana si faptul ca eram creola ma complexa!

.. pe mine si acum ma sperie lumea si viata mai mult decat .. moartea .. si eu am 19 ani si am refuzat o gramada de relatii pe motive stupide si eu mi am format o personalitate [un fel de a ma proteja] incat din figuranta si fitoasa nu ma scoate lumea ... nu bag in seama pe oricine si tratez lumea cu indiferenta , insa crede ma , cel putin pentru mine , este cel mai bine si mi place mai mult asa.. daca pastrez distanta fatza de lume .. stiu ca o sa mi fie mai bine.

Si ba mai mult .. tocmai faptul ca sunt asa de rece si de rea .. hah , nu m a oprit sa nu am prieteni .. am un grup mic de amici/amice cu care ma inteleg f bine si ca sa spun asa , sunt eu cum sunt .. fara privirile mele de dura si replicile sarcastice si reci la adresa 'celorlalti' ... nu e nevoie sa placi si nu ai cum sa faci sa te placa toata lumea , pana la urma tot va exista cineva care sa nu te placa [sau in cazu meu sa nu ma placa] . dar nu trebuie sa ti pese , gandeste te cat de mult te intereseaza pe tine parerea lui x sau y .. ce rol joaca x sau y in viata ta ? nici una ! n ai nici o treaba nici cu x si nici cu y ! lol ! ma doare in fund de ei ! fii mai nepasatoare !

oarecum pe unii i am 'educat' cum sa se poarte cu mine , le am spus frumos care e limita mea si ce accept si ce nu accept si practic ASTA TREBUIE SA FACI , sa fi dura si sa nu se vada ca suferi vreodata! sa te doara undeva de toti .. ca esti cea mai tare .. ca nu se poate juca nimeni cu tine ..

.. Lumea ma stie ca nu suport sub nici o forma vreo gluma pe seama mea si intrerup orice vorba cu cineva care doar incearca sa ma ia peste picior sau ma rog , am eu anumite faze in mine si de la inceput i am pus in tema cu cum imi place sa fie o persoana sau nu .. indirect vorbind .. ma rog , asa am facut si n am avut probleme de ani .. toti s au conformat .. vad persoane de care se fac mistouri la greu insa e si o parte vina lor pentru ca nu au stiut sa se impuna .. sa si spuna limitele .. doar tac sau unii mai si zambesc .. unii simt nevoia sa iasa in evidenta si cum altfel decat sa faca misto aiurea de oameni ? da , lor nu le pasa de sentimente .. heh ..

pur si simplu sa nu mai stai la discutii cu cei care se iau de tine , sa nu lasi lumea sa te calce in picioare , din moment ce ii permiti unuia , toti or sa se ia de tine si usor nu poti scapa de asta.

de exemplu , sa spunem ca cineva iti spune ca esti urata sau grasa .. nu poti pur si simplu sa le tragi o privire dura si sa le spui ceva usturator ? pentru ca al dracu de bine te simti dupa ce ii lovesti si pe ei unde ii doare si mai tare.nimeni nu e perfect.

si inca o chestie .. cand te simti complexata , toti or sa o simta .. cand te simti bine in pielea ta , se vede ! asa ca fi mai cu nasul pe sus si lasa i sa barfeasca pe la spate , nu trebuie sa ti pese ..

Sunt multe in situatia ta , nu esti singura .. iar in legatura cu oamenii si eu ii detest cateodata si singuratatea mi face parca mai mult bine , stiu ca te gandesti "jeez,am 21 ani..nu ies pe nicaieri.n am nici un fel d viata.stau in casa toata ziua.toti se uita urat la mine si vorbesc.sigur rad de mine.toti se poarta urat cu mine.sunt o urata..de ce mai traiesc?care e scopul meu in viata?ce o sa ma fac daca ma indragostesc?dar oare o sa ma indragostesc?adica,cum sa ma placa cineva asa cum sunt?"

Ma rog .. concluzia e urmatoarea

1.NU TE MAI TORTURA TRAIND IN TRECUT ! CE A FOST A FOST SI TREBUIE SA TRECI PESTE ! TOTI SE CONFRUNTA CU ASEMENEA PROBLEME IN COPILARIE SI .. IN ADOLESCENTA ! TREBUIE SA PRIVESTI POZITIV IN VIITOR ! SI NICIODATA SA NU REGRETI NIMIC ORICE AI FI FACUT ! O POTI LUA DE LA INCEPUT SI ACUM ! POTI SCHIMBA PAREREA TUTUROR SI ACUM ! TREBUIE DOAR SA STII CUM !

2.Daca asa ai fost obisnuita pana acum .. sa stai numai in casa , cu greu atunci vei reusi .. [dar nu ma pun cu ambitia ta!] .. daca pentru tine o iesire cu cineva cu care poti sa vorbesti deschis .. sa simti ca ai pe cineva care sa te inteleaga te face fericita , atunci eu ma ofer smile.gif dar intrebarea este ce vrei tu : ce te face fericita : o iesire in oras si distractie sau .. knowledge makes u happy ?

3.Cat despre dragoste .. aoleu!pai in casa n ai cum sa gasesti dragostea!daca tu cauti dragoste,atunci incearca sa iesi,sa cunosti lume,sa te distrezi..dragostea nu vine la tine,trebuie tu sa o cauti..

Dar de fapt tu nu vrei nici dragoste si nici prieteni .. cel putin asa am inteles eu .. ca esti cu examene si nush ce .. si momentan nu ai timp si .. probabil nici chef .. si probabil mai confortabil e sa stai in casa .. cel putin nu se ia nimeni de tine.

Doar asa gandeam si eu mai demult .. trebuie foarte bine sa te gandesti in primul rand CE VREI , care sunt prioritatile tale ?

Incearca sa iesi macar o data pe saptamana undeva si daca nu ai cu cine , iesi singura !

Mi ar placea sa spun mai multe , dar am apasat pe undo si s a sters o gramada din ce am scris si m am ofticat.


rozy
ietiti ce rea e!! biggrin.gif ma mir cum de te domina parintii ..cu asa personalitate pistolar.gif
afobia
QUOTE(rozy @ Jan 11 2008, 11:53 PM) *
ietiti ce rea e!! biggrin.gif ma mir cum de te domina parintii ..cu asa personalitate pistolar.gif



lol , cu ei nu ma pun ! ca sunt parintii mei indragostita.gif si am avantaje de pe urma lor si depind de ei indragostita.gif insa in afara caminului , ma dezlantui.

plus , maicamea e mai a dracu ca mine ..
Diana.
Mica s-afurisita afobia noast` draga de ea. smile.gif las` ca-i bine sa nu se lase in picioare de toti mucosii. smile.gif
afobia
QUOTE(Maàt @ Jan 12 2008, 12:05 AM) *
Mica s-afurisita afobia noast` draga de ea. smile.gif las` ca-i bine sa nu se lase in picioare de toti mucosii. smile.gif


lol .. a da ! si inca o chestie kiss.gif maat kiss.gif rozy kiss.gif pink lemonade kiss.gif
Kadenzza
Va multumesc din nou pt mesaje thankyou.gif
afobia,am citit mesajul tau si trebuie sa recunosc ca ai dreptate blush.gif Esti mai mica decat mine,din cate am inteles ai 19 ani,si totusi esti mult mai inteligenta.Eu stau si traiesc in lumea mea,mereu fricoasa si complexata,cu moralul la pamant crying.gif
Acum am inceput sa vad lumea altfel.Ai mare dreptate-trebuia sa-i pun la punct inca de la inceput! angry.gif rungun.gif Dar mi-a lipsit curajul.
Am stat si am analizat ,si am ajuns la concluzia ca eu nu stau in casa doar pt a invata read1.gif coffee.gif ,ci si de frica.
Eu de felul meu sunt orgolioasa,nu suport sa fiu jignita (cine suporta?!!?!?!?),si atunci cand mi se intampla (aproape zilnic) ma pierdeam,nu mai stiam ce sa fac,incepeam sa plang,aveam crize... eram deprimata
Am suportat prea multe,si ce-i mai grav,am fost umilita in fata multor oameni.Asta nu pot sa uit. nono.gif Nu pot sa uit cum ma priveau,cum radeau,cum se amuzeau pe seama mea,cum ma tratau ca pe un gunoi!
Am sechelele din copilarie,si inca ma deranjeaza
La 16 ani (grasa si total nearanjata) eram indragostita lulea de vecinul meu .Dar el nu m-a placut,si ce-i mai grav m-a umilit in fata prietenilor ,spunandu-mi ca nu ma ridic la standardele lui.Evident,s-a exprimat intr-un limbaj de mahala.M-a durut ingrozitor.
In liceu am avut niste colegi nenorociti,care nu pierdeau nicio ocazie si isi bateau joc de mine mai tot timpul .Si de parca nu era suficient,locuiam (si inca locuiesc) si intr-un cartier plin de infractori,tigani (nu vreu sa fiu acuzata de rasism,nu am nimic cu nimeni,dar cred ca ati inteles ce vreau sa spun) care ................mai bine nu mai zic ce-mi spuneau sad.gif
Sa nu credeti ca numai cei tineri aveau ceva impotriva mea,ci si oamenii maturi.Pana si controlorii RATB m-au facut de ras in autobuzul liceului,mi-au dat amenda pt ca nu aveam bilet,spunandu-mi ca nu le place citez:"fizicul meu".Evident,a aflat tot liceul
Dar ar mai fi si altele la fel de grave.........etc, etc ,etc, etc ,etc, etc si iar etc ( nu mi-ar ajunge noaptea asta sa le scriu,si sunt prea dureroase).
Nu am uitat nimic,le-am retinut pe toate.Pai dupa tot ce mi s-a spus,nu e normal sa am o parere ORIBILA despre mine????????
Din tot ce am scris ar rezulta ca sunt distrusa,terminata.PROBLEMA E CA TOTUSI EU NU SUNT URATA! VA JUR!!!!!!!!
Nu am niciun motiv sa ma laud ,dar chiar nu sunt.Nici senzationala,superba,dar totusi sunt normala,simpla,simpatica,daca vreti
Ma ingrijesc peste masura,sunt obsedata de aspectul meu,fac tot ce e posibil pt a arata ok.Am reusit sa slabesc aproape 30 kg,am sperat ca asa poate lumea se va schimba,dar se pare ca m-am inselat. crying.gif
Imi petrec a buna parte a zilei in fata oglinzii,ma studiez,imi caut defectele care ii deranjeaza atata de mult pe ceillalti.
De cand am slabit,m-am schimbat complet,sunt de nerecunoscut.Mi-am schimbat vestimentatia,m-am vopsit,sunt o alta.Dar degeaba.Sigur se gaseste cineva care are ceva de comentat.Degeaba te ingrijesti fizic,daca psihic esti terminat.Tot nu te place nimeni
Nu mai stiu ce sa fac,e greu singura,nimeni nu ma intelege,spune ca dramatizez prea mult,dar nu e chiar asa.Eu sufar,cred ca am nevoie de un psiholog,poate chiar un psihiatru.

PS:Vreau sa-mi cer scuze pt greselile gramaticale 051103-stupid4.gif ,dar m-am grabit,aveam prea multe idei si putin timp,plus ca am inceput sa plang in timp ce scriam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sper sa intelegeti ! rtfm.gif
Diana.
Darling, da-i la naiba pe toti, gura lumii nu o astupa nici pamintul!
Cindy
Dar de ce trebuie sa depinzi atat de mult de parerea celorlalti?! Probabil de-asta te si ataca, pentru ca te vad vulnerabila. Stii cum se spune, oamenii misei prefera sa te atace si mai mult cand esti la pamant! closedeyes.gif Si eu cunosc persoane care nu arata nici pe departe asemeni unui model, dar stiu sa se faca respectate prin alte calitati!!
Mi se pare ca tu tanjesti cu disperare sa te placa lumea, dar asta nu e posibil daca nu incepi sa te placi mai intai tu pe tine insuti!! Inteleg ca ti-ai format un mecanism de aparare dar incearca sa lasi deoparte trecutul, ce a fost a fost si nu se poate schimba, oricat ai suferi tu si te-ai victimiza!! Merita sa iti compromiti si viitorul din cauza asta?!
Nu te mai agata atat de trecut, tu ai spus ca te-ai schimbat fizic, deci sa zicem ca aparenta cauza a problemelor tale din adolescenta s-a rezolvat,right?! Deci ce te impiedica sa schimbi si celelalte planuri? Placerea de a suferi, de a rememora trecutul, de a te victimiza, lasitatea, comfortul de a te complacea?!
Lucreaza mai mult la increderea in tine, incearca sa ti-o reconstruiesti cu pasi mici! Gandeste-te la toate lucrurile pe care le-ai obtinut pana acum -nu stiu, esti la o facultate (btw care? smile.gif), poate ai si rezultate bune, nu stiu orice si repeta-ti asta!! Mai lasa-l dracului de trecut si nu te mai martiriza atat!! Nu persoanele acelea ti-au facut cel mai mult rau, tu singura iti faci acum! Si le dai satisfactie in felul asta si motive de comentarii!!

Noi incercam sa te ajutam aici, dar nu putem daca nu incerci sa te ajuti si tu singura!!

Afobia, good point! 322.gif

angeldust
Si eu am observat ce a observat sweet sa stii. Si anume ca tanjesti cu disperare sa te placa lumea. Ceea ce nu e chiar un lucru "anormal" sa zic asa, toti ne dorim intr-o mai mica sau mai mare masura sa fim acceptati, placuti, sa ni se dea atentie. It's human nature. Si exista diferite cai prin care oamenii incearca sa obtina asta. Sper ca esti constienta ca plangandu-ti de mila nu o sa reusesti sa castigi respectul nimanui. Da, oamenii iti pot arata compasiune si poate parea ca le pasa de problemele tale, ca doar nu ii doare gura, dar at the end of the day fiecare are problemele lui, propriile drame cu care se lupta si care mereu vor fi mai importante decat ale tale. Stii cum se zice ...."la toti ni-i greu" tongue.gif
Inteleg ca totusi nu ai stat cu mainile in san si ai incercat sa rezolvi oarecum problema cum ai crezut tu de cuviinta. Ai slabit, ai mai multa grija de tine....toate astea sunt foarte ok, atata vreme cat nu se transforma intr-o obsesie. Dar dupa cum ai observat si tu, lumea nu a devenit mai buna, mai intelegatoare si mai prietenoasa doar pentru ca tu ai acum haine cu cateva masuri mai mici. Si e normal sa fie asa, pentru ca problema de fond nu era asta. Problema ta e una de atitudine, de felul in care te percepi si ii lasi pe altii sa te perceapa.
Din ceea ce ai scris tu, eu inteleg ca tu urasti oamenii, ti-e teama de ei si fii convinsa ca asta razbate si la exterior. Cine isi doreste in preajma lui un om deprimat, care se vaicareste mereu si pe deasupra mai si uraste oamenii? Eu una nu...fug de oameni din astia si inclin sa cred ca nici macar tu nu ii accepti. Cu cat intelegi mai repede ca oamenii sunt asa cum sunt ..adica stupid, selfish and horny laugh.gif si ca toti vor sa fie acceptati si pretuiti in ciuda defectelor lor, asa ca tine....cu atat mai repede o sa fii pe calea ce buna care iti va rezolva problemele. wink.gif
claudia_electra
QUOTE(angeldust @ Jan 12 2008, 10:15 AM) *
oamenii sunt asa cum sunt ..adica stupid, selfish and horny laugh.gif


Memorabila!! morderis.gif
angeldust
Nu imi asum creditele pentru descoperirea asta tongue.gif Am auzit-o si eu...o dau mai departe tongue.gif ca pentru mine se califica la "descoperirea secolului"
leo
kadenzza, de ce crezi ca nu intereseaza pe nimeni problemele tale? pe mine unul ma intereseaza si sunt sigur ca si pe fetele de aici le intereseaza la fel de mult, dovada multitudinea de post-uri scrise, unele depasind ca spatiu pe cele din alte articole.

un simplu sfat o sa iti dau. cand privesti in oglinda, nu privi defectele. incearca sa privesti calitatile si sa le maximizezi efectul. minimizarea defectelor o poti face si mai tarziu cand te simti mai fericita si mai optimista. invata sa te iubesti pe tine mai intai, iar in felul asta vor fi obligati si cei din jur sa te iubeasca. este la fel ca atunci cand vinzi un produs: daca tu, care l-ai realizat, nu ai incredere in el, cum o sa impui clientului sa creada in el si, implicit, in tine?

Te salut si astept sa ne spui in curand ca esti fericita sa fii tu!!!!

a...apropo....eu nu am vazut femei urate pana acum. poate imi prezinti si mie una....
afobia
Stii , cateodata aveam si eu o paranoia ca tot timpul se vorbeste de mine .. de rau adica .. cu timpul mi am dat seama ca nu era asa de rau cum credeam si ca oarecum , eu eram cea care practic , i se parea ca toti nu fac altceva dekt sa vorbeasca despre mine .. cred ca intervine si paranoia in tine si cred ca ai avut prea mult timp sa te gandesti la ceea ce s'a intamplat.

.. pentru ca toate gandurile astea vin cand ai timp sa te gandesti la ele , pur si simplu nu te mai gandi la ele blush.gif si chiar nu ai cum sa faci sa te placa toata lumea si nici nu ai nevoie sa te placa toata lumea ! cu ce te ajuta ? cu ni-mic.

Take a break!Have a kit-kat or something! 322.gif uita'te la un film , comunica despre orice altceva in afara de probleme , incearca sa vezi cat mai mult posibil viata in roz .. [eu o vad in verde laugh.gif]

Nu ai nevoie de zeci de mii de oameni care sa te placa , dupa aia ai intra intr o alta extrema : nu ai stii ce sa mai faci ce sa mai schimbi la tine cum sa te mai aranjezi ca sa te placa la fel de mult sau poate si mai mult si disperarea ta ar fi cum sa RAMANA TOTI CU IMPRESIA CA TE PLAC.SA AFLI MEREU DACA TE MAI PLAC SAU NU.

AND ITS BORING!Chiar asta e scopu tau in viata?sa faci pe ceilalti sa te placa?De asta ai nevoie?!

Nu , nu ai nevoie ! E f simplu ! Si pana la urma , ce sectie faci la facultate [ca probabil facultatea nu ai spune o] si iti place ce faci ?cu cine mai ieseai tu inainte .. sau ai pe cineva cu care sa iesi ?

Incearca sa faci tot felul de lucruri pentru propria placere , pentru a te rasfatza , sa vezi ce bine te simti ..sa nu te mai gandesti la ei.sa nu te mai consumi. A,si nu sunt mai inteligenta decat nimeni,pur si simplu am trecut si eu prin asta si .. stiu cum e.

Ti am spus , pur si simplu nu te mai gandi la ce a fost , schimba'ti gandirea si comportamentul si nu mai plange atata ! ca o sa seci de tot laugh.gif ! kiss.gif nu te mai gandi la trecut ..

Buna , Rozy , scrie odata ca pe tine te astept! kiss.gif laugh.gif sunt curioasa
rozy
eu zic ca cel mai bine pt tine ar fi sa schimbi total mediul...de ex...daca dupa ce termini fac, gasesti un loc de munca in alt oras,ar fi super! nu ai mai vedea niciodata fetele celor care te-au suparat....ai lua-o de la 0....noi vecini,noi colegi,noi cunostinte....care nu stiu problemele tale si nu pot profita de vulnerabilitatea ta.cu putin efort ai putea afisa o atitudine mai prietenoasa,dar care impune respect in acelasi timp!
daca nu e posibil cu mutatul din oras.....poti sa incerci alte solutii.frecventeaza locuri unde nimeni nu te cunoaste...la o sala de exemplu!incearca sa socializezi!chiar daca la inceput ti se va parea greu,si fortat...cu timpul va veni de la sine!
good luck kiss.gif
Teocris
Te-ai gandit ca poate acum,dupa ce te-ai schimbat atat de mult cum spui,sunt invidiosi pe tine?Parerea ta despre ei care este?Tu ii vezi pe ei perfecti si fara de cusur?
Eu zic sa nu te mai uiti atat in oglinda si sa cauti defectele tale(o sa se sparga intr-o zi!!!!! nusepoate.gif )Daca tot vrei sa faci comparatii,fa o lista cu defectele care crezi ca le ai tu si ,alaturi,o lista cu defectele celui pe care credeai ca il iubesti si care te-a jignit(apropo:un om care crede ca un alt om nu se ridica la standardele ce le-a impus si care pe deasupra denigreaza si jigneste fara a se gandi la sentimentele celuilalt NU MERITA NICI SA TE UITI LA EL!!!!!!!!! nusepoate.gif )O sa fii socata si poate iti mai vine mintea la cap.
Nu mi-o lua in nume de rau,dar cred ca in cazul tau numai asa poti avea o sansa la o viata normala.Gandindu-te ca pe lume sunt oameni si rai si buni vei putea sa te accepti asa cum esti si nu vei cadea intr-o depresie din care cu greu iti vei reveni.
Urmatorul mesaj il astept mai optimist!!!!! bataita.gif hug.gif
lxn
Afobia, aplauze.gif Poate ca din sfaturile tale o sa-si dea seama ca nu este singura si ca se poate trece peste astfel de probleme.

Cu totii le-am infruntat, sa nu crezi ca slabele nu o iau in freza cand sunt mici si nu le zice nimeni "doua bete-nfipte-n c*r", nu scapa nimeni, nici perfect sa fie, de rautatile oamenilor. Asa sunt, nu ai ce sa le faci, decat sa-i pocnesti peste bot cu vorbe si sa-i pui la coltul lor. Asa merita si sa nu-ti fie rusine sau teama sa spui ce simti cand cineva te calca pe coada. Eu mult timp am avut teama asta, de a reactiona, ma gandeam sa nu fiu rea, nerusinata, dar mi-am dat seama mai apoi ca de ce nu as fi?! Adica vii tu la mine si-ti bati joc de mine si eu trebuie sa-ti multumesc pentru asta??? NO F*ckin' WAY!

Ia seama la tot ce s-a scris aici si baga bine la cap sfaturile care ti-au fost date, nu lasa se treaca toate astea pe langa tine si sa nu cumva sa indraznesti sa te inchizi iarasi in tine. Cand iti vin idei din astea, baga repede o vorba pe eLady si sigur sarim toti sa te ajutam.

Nu esti singura, pricepe asta! Faptul ca ti-ai spus problema si mai ales faptul ca ai primit atatea raspunsuri inseamna ca SE POATE, inseamna ca noi vedem in tine ce vrei sa vada toata lumea. Eu una vad o fata buna si excesiv de sensibila, care trebuie sa fie un pic a dracu biggrin.gif sa-i mearga bine tongue.gif

Cheer up, o viata avem, si-i plina de probleme, de ce sa ne mai facem in plus cand putem sa le reducem?
rozy
si daca tot ziceai ca nu ai prietene...incearca pt inceput sa ai unele virtuale...si aici ne oferim noi toate friends3.gif
afobia
lxn kiss.gif rozy kiss.gif jeez , am zis ca stau numai un sfert de ora pe forum si stau de 3 ore laugh.gif va pup m'am carat
Kadenzza
Aveti dreptate,poate m-am agitat prea mult.Dar este necesar sa va spun ca eu,desi sunt deprimata ,nu incerc ca arat nimanui.Nimeni nu stie ce simt.Stiau inainte,am facut prostia sa ma confesez unor "bune prietene",si apoi ele au profitat... In societate disimulez.Am simtul umorului ( am mostenit lucrul acesta de la parintii mei),rad tot timpul.Imi place sa intretin conversatii caci sunt studenta la Comunicare,si ar fi culmea sa fiu tacuta.
Sunt dezinvolta (asta pentru ca nu accept ca timpul trece,inca nu vreau sa ma maturizez),imi place sa ma joc mult de tot, dance.gif am doi nepoti mici,pe care practic i-am innebunit. tease.gif Lumea ma vede fericita,nu stie ce ascund.Privesc pozitiv,am fost,sunt,si voi ramane o prietena de incredere.Imi place sa ajut oamenii,si in niciun caz nu sunt introvertita.
Proasta nu ma consider,Slava Domnului !!!!!!!!!! Imi place sa citesc mult de tot ( beletristica ,psihologie,si multa filosofie).Incerc sa uit,imi pierd timpul invatand,uitandu-ma la televizor,ascultand multa ,multa, multa muzica,si uitandu-ma la filme.Dar pana cand?..
Atunci cand mi se intampla ceva,imediat imi aduc aminte si de trecut ,si sufar mai mult.
Am suportat multe,uneori am incercat sa le arat ca nu-mi pasa (desi ma durea....),m-am si certat,dar degeaba...
De aceea am deschis acest topic,caci vroiam sa stiu daca sunt NORMALA.Intru pe alte forumuri,citesc despre fete de 19-21 de ani,unele indragostite,altele deja maritate,insarcinate ,sau cu multe experienta.Iar eu sunt o MISS FAILURE
Stiu foarte bine ca nimeni nu poate fi pe gustul tuturor.Oricat de mega-senzationala-extraordinara ai fi,tot e cineva care nu te place.E normal.Pe mine nu m-a deranjat neaparat lucrul acesta -ca cineva nu ma place.Ci faptul ca mi-au nenorocit copilaria,nu m-au lasat in pace,linistita.M-au insultat prea multi de fata cu altii.Daca nu ma placeau-ok,puteam supravietui.Dar nu trebuiau sa spuna tare.....Ma puteau barfi,dar nu imi spuneam tot in fata.Toti dau 2 bani pe mine.Ma considera un nimeni,desi nu prea cred lucrul acesta (tin sa precizez ca dintre toti ,eu sunt singura care are studii superioare)
Pe mine ma doare atunci cand vad cupluri fericite,indragostite si eu stau pe loc...caci la mine nu se intampla nimic.
Intradevar, trebuie sa recunosc ca am inceput sa-mi fie FOARTE FRICA de oameni,de relatii noi.Tin mult la parerea celorlalti,si daca cineva nu ma place,nu pot sa imi revin.
E normal sa nu am un prieten (desi primesc cereri destul de des)?
Le refuz ,fiinca mi-e teama.... valea.gif
Cand spun cuiva ca nu am prieten,ca sunt INCA VIRGINA(gata ,am spus-o blush.gif ) wub.gif wub.gif wub.gif rusinosul.gif nimeni nu ma crede.
Am destule probleme,nu mai am nevoie de altele ...nu mai vreau sa sufar si din iubire.
Chiar nu am cu cine vb.Nici acasa,nici la facultate,nicaieri.Ma am doar pe mine.........................

rozy
ppff....poi eu cred ca e cam inevitabil sa suferi din iubire... nesigur.gif si eu am suferit...dar analizand dupa...prefer de 1000 de ori sa trec prin toate..indragosteala...fluturasi in organe interne...si in final dezamagirea...decat sa nu simt nic.asa ca....ferindu-te de suferinta...s-ar putea sa-ti refuzi sansa la fericire...oricat de putin ar dura ea( 2 luni...3).trebuie sa accepti toate lucrurile prin care treci..bune ori rele...suferinta,bucurie....pt ca pana la urma asta inseamna sa traiesti! asta e...viata e o "adunatura" pestrita de trairi.....
si faptul ca la fiecare lovitura....tu iti reamintesti toate loviturile din trecut e cat se poate de rau!!! incearca sa blochezi amintirile neplacute...si sa ramai numai cu invataturile trase din ele....si cu lucrurile frumoase care ti s-au intamplat....oricat de marunte ar fi kiss.gif
Cindy
Te inteleg..dar problema este ca daca nu treci peste teama, situatia ar putea continua mult de acum incolo..
Banuiam ca persoanele de care vorbeai nu sunt nimic de capul lor, daca i-ai trata mai mult decat cu indiferenta, ar fi deja prea mult pentru ei. nono.gif
Colegii de la facultate cum sunt? Nu ai prieteni la fac?
Esti la Comunicare si RP? Si eu..La Universitate, la SNSPA unde? smile.gif

off topic: ce zodie esti?
lxn
Asa, si daca esti virgina, ce? Foarte bine, nu-i nici o lege care sa zica "Daca pana la 18 ani nu te-ai culcat cu nimeni, esti un ratat!" Nici sa nu-ti faci griji de asta. Trebuie musai sa faci lucrurile cand le simti, nu din cauza societatii.
Daca ar fi sa ne luam dupa gura lumii, spurcata dealtfel, apai ar trebui sa ne facem roz cu verde in cap, sa avem unghii mov si sa stam in cap o ora pe zi, asta ca sa aiba de ce rade ei mai mult. Unii oameni sunt asa de rai incat dau sfaturi gen "dar de ce nu te faci blonda, ti-ar sta bine" cand ei sunt de fapt convinsi ca vei arata ca dracu', dar o spun numai ca sa aiba motiv de barfa apoi. Asta-i si principiul pe care merg tinerele care se inchina cu 7 maini cand aud ca o fata-i virgina si o tot imping pe saraca sa faca pasul, si cand colo ele nici nu stiu ce-i aia ****!

Sfatul meu este sa lasi fata aceea care este in public volubila, care stie sa rada si care e dezinvolta sa intre la tine in casa si in suflet.. Las-o sa puna stapanire pe tine, da-i voie sa se manifeste, nu o lasa la usa afara cand intri in camera ta si te inchizi iarasi in tine, cu gandurile tale cu tot. Fii optimista, ai incredere in tine smile.gif
lotte
Draga mea,

Sa stii ca eu sunt o ciudatica, oaia neagra a familiei,ca sa spun asa, pentru mine viata nu e standard, cum ar fi firesc, motiv pentru care si eu am fost subiect de discutie pentru vecini si alte persoane, dar nu imi pasa.Trebuie sa-ti dezvolti un pic egoismul, sa nu te crezi Dumnezeu, ca iti pasa de toata lumea, de toate vorbele aruncate, de priviri.
Este foarte simplu sa jignesti, nu te-as sfatui sa faci asta, fii tu insati, eu am o vorba, I don't react to pressure, I respond to it.
Viata e ca o jungla, cum te simt ceilalti un pic sensibil si fara incredere, te haituiesc si involuntar te ranesc, fara sa le pese.
Nu cred ca ai dori sa inspiri mila altora, si sa se apropie de tine.
Este imposibil sa te placa toata lumea; pe masura ce vor trece ani, vei vedea ca e de ajuns sa ai un/o prietena dar sa fie foarte bun.
Nu trebuie sa fugi din calea oamenilor, infrunta-i si invata sa iubesti chiar si lucrurile care nu iti plac, sa te intalnesti cu oameni, sa dai o replica ironica, zambind, fara a jigni.Joaca-te cu oamenii, si nu le pretinde mai mult decat pot ei da.Si nu te supara pe ei, de te jignesc, pur si simplu da-le reject din viata ta biggrin.gif
Eu nu-mi doresc sa ma iubeasca toata lumea laugh.gif

Si urmeaza regula asta: cand inviti pe cineva la tine in casa, nu le arata colturile care nu sunt finisate sau ca perdeaua e rupta in coltul de jos, nereguli pe care poate nici nu le-ar observa dar tu le atragi atentia, ci spune-le ce bine te simti tu in casuta ta, in lumea ta, cu lucrurile dragi tie! Urmeaza sfatul meu si raportand la calitatile tale.

Ideal este sa intalnesti primul barbat si sa traiesti pana la adanci batraneti, dar asta e poveste, cu unele exceptii.Mai tarziu, o sa intelegi de ce te desparti de un barbat si intalnesti altul tongue.gif , poate iubirea vietii tale o gasesti peste 5 ani si avand o alta relatie inainte sa-l intalnesti, o sa intelegi mai bine ce e sacrificiul, daca este asa cum iti doresti.

Ar fi bine cand cunosti un barbat sa nu te ia gandurile inainte si sa creezi o intreaga poveste ca de data asta o sa mearga, o sa va casatoriti, si o sa fie frumos, s-ar putea sa se intample si tu sa-ti doresti altceva.Lasa lucrurile sa mearga firesc, si nu-ti face planuri mai mult de o zi!

Succes!
Bacardi_Girl
Kadenzza iti urez bun venit aici si sper sa faci cati mai multi purici floricele.gif Un prim lucru pe care vreau sa ti-l spun e sa-ti schimbi naibii avatarul laugh.gif Pune si tu unul mai optimist, mai vesel, mai sexos altfel o sa incep sa cred ca fetele astea s-au chinuit degeaba sa te mai inveseleasca!
Eu cred ca lumea te place, cel putin la prima vedere smile.gif Apoi depinde de tine intr-o oarecare masura pentru ca ceea ce emiti tu se simte, ti se citeste in ochi, in gesturi. Daca tu vrei sa pastrezi distanta lucrul asta se simte si oamenii automat te evita. Inchipuieste-ti scena urmatoare: tu stai la o coada pentru a plati niste facturi, ceva...observi cel putin o persoana care iti zambeste sau care are o mimica degajata, placuta cand se uita la tine. Asta poate insemna ca i-ar placea un dialog cu tine.Un dialog banal, despre functionarii cu bete infipte in c.r sau mai stiu eu ce...Daca tu esti rigida, te uiti opac, tot corpul parca striga "lasa-ma in pace!" automat acea persoana nu va indrazni sa-ti adreseze nici macar un cuvant ba chiar iti va intoarce privirea urata si chiar va incepe sa te studieze si nu intr-un mod placut. E un reflex. Poate crede ca ai ceva cu ea, transmiti neplacere si disconfort si automat lumea devine nervoasa, nu mai vede partile tale frumoase, crede ca ai ceva cu ea. E ca intr-un film cu prosti laugh.gif Tu vrei cu totul altceva dar intr-un fel cam aici se ajunge...Cel mai important lucru cu care trebuie sa incepi e sa inveti sa fii mai relaxata.Zambeste mai des si vei observa si altceva.Trecutul nu ai cum sa-l uiti insa cauta partea plina a paharului...cu ajutorul lui iti schimbi viitorul. Gandeste-te cum ti-ar placea sa reactionezi in anumite situatii si lucreaza la partea asta.
Ceea ce a spus rozy e perfect adevarat smile.gif De fiecare data cand vei dori sa vorbesti cu cineva noi te vom asculta si iti vom raspunde. Aici ai gasit niste prietene kiss.gif

Aaa! Uitasem...Sweet sigur nu vrei sa te faci ziarista? M-ai omorat cu intrebarile :offtopic:
Kadenzza
Pt sweet_girl;

Sunt studenta la Comunicare si Relatii Publice "David Ogilvy",in anul III
Ma pregatesc pt licenta si pt un master fie in"Publicitate si reclama',fie in" Comunicare politica. Marketing politic si electoral'


Ce zodie sunt? huh.gif Am vrut sa spun inca de la inceput ce zodie sunt,ca era prea tare!!!!!!!!!!!!!!!!! morderis.gif
Sunt....sunt ,....sunt.....sunt...........................................leoaica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu prea ma reprezinta zodia,stiu. wub.gif ................................................................................
.......................................................
Nu am cunoscut leoaice timide sensibile,complexate,fricoase,plangacioase pana acum
Cred ca e si ereditar in cazul meu.Sau poate conteaza si ascendentul,nu stiu....
Cert e ca nu sunt "very strong'.In schimb sunt prea orgolioasa,incapatanata wall.gif ,capricioasa.si foarte razbunatoare.(cat mi-as dori sa ma razbun pe ceilalti,pt tot ce mi-au facut trampoline.gif sniper.gif guns24.gif rungun.gif )
Citeam zilele trecute tipul femeii leu.Si acolo scria ca ele sunt obsedate de fizicul lor,le plac mult complimentele,se ingrijesc exagerat.Poate asta m-a nenorocit pe mine.Jignirile lor,si suferinta ego-ului meu
Imi plac competitiile,,vreau sa fiu lider in ceea ce fac( desi nu e bine),dar cand vine vorba de mine, atunci devin prea sensibila.
Sunt nemultumita,nu suport cand gresesc,sunt independenta,imi plac lucrurile noi.
Nu suport sa fiu subestimata.
In relatiile cu ceilalti,am simtul umorului,incerc sa ma inpac bine cu toata lumea,nu vorbesc de nimeni,nu obisnuiesc sa barfesc,ii las pe toti sa se simta in largul meu.
Cunosc multe secrete destul de grave ( ale "prietenelor 'mele).A-si putea sa le spun pe toate,sa ma razbun,dar nu vreau ,si nici nu pot.Nu sunt secretele mele,nu am niciun drept.Dar daca le-as spune ar fi grav....
In fine,atat cu autodescrierea,ca risc sa devin boring.
Daca mai aveti intrebari,nu ezitati sa le puneti,ca acum nu mai are niciun rost,spun totul.....


in largul lui,vroiam sa spun............................uf,sunt si blonda ,am uitat sa mentionez weirdo.gif ots.gif afro.gif

pls.gif de fapt,in largul lor..Doamne am innebunit, bataita.gif nu mai sunt atenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dupa ce ca sunt terminata ,mai sunt si analfabeta! E grav! crying.gif bataita.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.