Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Homeopatie: Medici homeopati, tratamente homeopate
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sanatate
Pages: 1, 2, 3
elle_ni
vreau sa merg la un homeopat pentru o groaza de problemute, dar nu stiu la cine sa merg....

daca aveti vreo recomandare, mi-ati fi de un real folos...

multumesc anticipat :-*
elle_ni
bai, da' nimeni nu stie nimic despre homeopatie???????????

bine, hai sa va provoc, nah, vreau sa gasesc un remediu homeopat pentru acneea asta care ma obsedeaza (desi atrecut, tot ma obsedeaza gandul ca va reveni...), so, nici acum nu mi se aaltura nimeni?
bulina
da si tu o cautare pe net si vei gasi...
eu stiu unul care s-a mutat din Timisoara in Bucuresti il cheama Radu Naghiu si pe care ti l-as recomanda dar habar nu am cum poti da de el...

Nu lua remedii homeopate fara sa fi consultat vreodata un medic homeopat.
Succese nebanuite!
elle_ni
bulina, eu cer detalii...nu am inceput inca sa iau nici un remediu homeopat, tocmia pentur ca vreau intai sa ma informez, apoi nu e bine sa iei nici un remediu homeopat de capul tau (ceea ce tie iti prieste sau trateaza, la mine poate crea reactii adverse, poate inrautati starea mea...).

so, sunt in stadiul de informare, am cautat si pe net, dar voiam sa stiu de la voi, cele care ati fost la un homeopat cam la ce intrebari sa ma stept, am inteles ca dureaza 1-2 ore consultatia (prima)...apoi mai voiam ca fetele sa-mi recomande un medic homeopat bun, nu din auzite, ci probat, ca asa, de pe net, toti isi fac reclama favorabila...

eu am citit despre Teleianu ca ar fi grozav, dar am citi numai pagina lui, unde o groaza de pacienti tratati de el sunt multumiti...


dar eu caut mai mult o recomandare...

oricum, bulina, multam fain...ca pana acum ai fost singura care mi-a raspuns...poate fetele nu stiu...sau poate am "ascuns" io topicul :P :P :P
bulina
Elle dragutza, io te-as ajuta cu draga inima da-s departe rau....
Radu Naghiu e incercat de mine si il recomand cu caldura dar nu stiu sa-ti spun pe unde o fi... Hmm stii ceva o sa caut prin arhivele mele poate gasesc adresa de email...

Eu m-am "incurcat" cu homeopatia acuma 11-12 ani, sunt drugs free cum ar veni de-atunci... Ma suparasem pe doctori si antiobitice prescrise la tot si iaca asa:)
Este foarte important sa stii sa transmiti unui homeopat trairi, reactii, detalii cat mai mici... Dar se invata:) ca si orice de altfel.
Sa ma lasi sa stiu ce ai gasit!
elle_ni
buli, o sa cauty si eu de doctorul asta de care pomenesti tu, pentru k chiar mai deunazi Ariana parca imi amintise ca era candva prin timisoara.....mai caut pe net ceva despre el...

eu am gasit numai despre Teleianu, iar site-ul lui este cel cu acelasi nume ca subiec tul.mi se par interesante detaliile gasite acolo.

bulina, imi poti spune mai multe despre homeopatie...uite, de exemplu nu stiam chestia cu transmisul trairilor, sentimentelor, gandurilor....so, pana la urma e vorba de o incredere oarba in cel ce incerca sa te lecuiasca?o incredere ca intr-un fel de guru?mie mi-a palcut de Teleianu cum ca aduce foarte mult vorba de Dumnezeu, de credinta, de versete din Biblie, si tocmai acest lucru parca imi da si o senzatie vaga de suspicxiune...stii tu cum e...nu stii peste ce sarlatani nimeresti...si la capitolul asta mai sunt patita cu bebe al meu...iar eu la homeopat in primul rand vreau sa merg cu bebe (el e mai important decat toate problemele mele la un lco), deci, din acest motiv pun atatea intrebari si sunt si suspicioasa...NU VREAU SA FAC EXPERIMENTE DEZASTRUOASE PE PIELEA COPILULUI MEU....

deci, daca mi-ai putea da cateva sfaturi ti-as multumi din suflet.
te pup :-*
bulina
elle nici pomeneala de incredere oarba sau amestecarea religiei cu homeopatia...eu nu stiu cine e Teleianu. eu am avut o homeopata Claudia Telescu in Timisoara dar se mutase si ea pe la Bucuresti parca. apoi am corespondat cu Radu Naghiu o perioada, dupa ce plecasem deja din tara.

or exista si din aia cu multa religie bagata printre stiinta,dar sigur n-ar avea trecere la mine.
citeste un pic -cine e homepatia si ce vrea ea :)) eu nu am ce sa-ti spun in doua cuvinte dar ma mir foarte tare ca tu ai incerca ceva fara sa citesti si sa te documentezi in prealabil.
io trebuie sa inteleg inainte despre ce dicutam in propozitie si abia apoi sunt dispusa la mai mult:)) asa sunt inginerii astia, trebuie sa inteleaga fenomenu, bata-l vina unde mai pui ca omu e un mecanism complex rau:)
Homeopatie in Bucuresti a existat dinainte de 89, era singura farmacie homeopata din tara la vremea respectiva. Incearca si pe la veterani acolo nu la cei repede transformati in homeopati dupa revolutie...
riana
Elle-ni, prima consultatie dureaza mai mult pt ca dr. te intreaba fel de fel: de la istoricul bolilor tale, la cel al rudelor. Apoi: ce-ti place sa mananci, ce nu-ti place, cum bei lichidele -calde/reci, cum dormi, ce visezi, ce te doare si cum te doare -ascutit, profund...si etc.
Pt fiecare pacient dr. creaza un tablou alcatuit din : simptome + trairi emotionale + caracteristici psihice si aplica un remediu care sa lucreze la nivelul celor 3.
Incredere in medicul tau iti trebuie, pt ca tratamentele homeopate, de regula dureaza mult, cu variatii ale simptomelor (se pot agrava, pot sa revina altele vechi) ...asa ca e ff important sa ai incredere in medicul la care ai mers, ca stie ce face, pt a respecat tratamentul dat de el.
Mai sunt niste restrictii : cafea, menta, eucalipt, musetel....ti le va spune doctorul.
kalua
Apropo interdectie la menta - Elmexul are o pasta de dinti compatibila cu tratamentele homeopatice, fara mentol.
elle_ni
aiiiii...fetelor, sunteti mana cereasca....io ma gandeam sa-mi fac un pergament de acasa cu toate cele...k io ma pierd printre atatea detalii, tre' sa mi le pun frumos pe hartie....credeti ca rade de mine daca procedez asa?

kalua, dar pastele obisnuite de dinti sunt contraindicate in homeopatie?adica colgate, blendamed....?
riana
De regula cam toate contin mentol. Dar cam la orice plafar se gasesc paste de dinti homeopate si nu sunt scumpe. Eu folosesc de exemplu Etera, nu-i rea.
Despre lista...  :)...banuiesc ca nu sunt identice listele de intrebari ale homeopatilor...si nu sunt intrebari complicate, te gandesti o secunda si-i raspunzi....ca doar spui exact ce ti se intampla...nu trebuie sa fii atenta sa "cosmetizezi" raspunsul.
elle_ni
in nici un caz nu am de gand sa cosmetizez raspunsul, caci in felul asta mi-as cosmetiza singura si tratamentul...ma gandesc, ca, atunci, pe moment, sa nu uit de ovarul polikistic de acum 1000 de ani, de durerile frecevnte de cap...adica de lucruri care s-au intamplat succesiv, dar pe care le pot omite din greseala...caci nu cred ca el va lua toate bolile posibile si imposibile si sa ma intrebe.

de aceea as vrea sa-mi fac eu o lista cu ceea ce consider eu important in momentul de fata sa-i spun, si, daca mai e ceva de spus, cu siguranta ma va intreba el atunci.nu-mi place sa fiu luata pe nepregatite, si aceasta prima consultatie mi se pare extrem de importanta, de aceea vreau sa-i acord o maxima atentie.

sper ca nu m-ai inteles gresit....
riana
Da, din punctul asta de vedere e bine sa-ti faci o lista, sa te gandesti si parintii, bunicii, fratii ce boli au avut/au.
Ma gandeam ca vrei sa faci o lista pt intrebarile gen " pe ce parte dormi" - la astea raspunsul il stii pe loc si nu are sens sa te muncesti de acum, mai ales ca nu cred ca toti dr. pun aceleasi intrebari.
Dar despre bolile tale, manifestari, istoric e bine sa faci un biletel ca sa nu omiti ceva.
Mai sunt unele intrebari mai ciudatele, unde esti tentat sa raspunzi putin mai evaziv...mai ales ca nici tu nu te-ai gandit poate la asta...si aici e bine sa te gandesti cateva secunde si sa raspunzi sincer.
De ex pe mine m-a intrebat ce imi reproseaza prietenii  :-X sau de ce imi e frica (si nu se refera numai la serpi soareci...ci si cele mai ascunse temeri ale tale)
De aceea ti-am zis ca,  e posibil ca unele intrebari sa ti se para ciudate, personale, fara legatura cu medicina, dar chiar daca  intrebarea sau raspunsul te jeneaza putin, trebuie spus adevarul gol golut.
:P hai ca acum o sa crezi ca cine stie ce grozavie e consultatia la homeopat...nu e , dar seama mai mult cu o discutie la psiholog .
elle_ni
QUOTE
:P hai ca acum o sa crezi ca cine stie ce grozavie e consultatia la homeopat...nu e , dar seama mai mult cu o discutie la psiholog .


stai linistita...in mod sigur va fi o experienta deosebita, avand in vedere ca psihologia ma fascineza....deci, pana la urma e bine sa-mi iau ceva notite...ma gandeam kiar sa notez si unele lucruri, de ex.ca mananc exagerat de condimentat (atunic cand mananc, k in ultimul timp nu prea mai halesc nimic de rau ce-mi e...)adica cateva amanunte referitor la modul de laimentaie, kiar si la comportamentul social, cateceva depre mine (fire isterica, extravertita...bla, bla...)

auzi tu, da' nu i-o fi lene sa citeasca pomelnicu' asta?

oricum, multumesc mult pentru indicatiile astea...printre posturile voastre am gasit unele lucruri pe care nici prin gand nu mi-ar fi trecut sa le analizez...si nici nu as fi crezut ca ar putea prezenta vreo importanta la consultul homeopatic...

k...acum sa vedem daca voi merge sau nu la Teleianu...mai fac ceva sapaturi...parca-mi inspira incredere, numa' prin faptul ca e fondatorul homeopatiei in Ro, cel putin asa am inteles...cine sa ma mai inteleaga...ieri parca nu-mi inspira suficienta incredere, acum, imi inspira...domane, toate femeile or fi asa skimbatoare, sau kiar sunt dereglata si necesit intr-adevar examen amanuntit :o?
riana
Daca ii e lene, nu e dr bun.
Eu cand merg la consultatie (dar acum am si invatat ce vrea de la mine) intai ii spun eu ce si cum, ce simptome am mai avut, ce cred ca le-a determinat sau agravat..si tot asa...timp in care mai intervine si el cu intrebari.
Iar dupa ce termin eu tot ce aveam notat, mai intreaba si el alte lucruri.
Este bine sa te gandesti ce si cum te doare, in ce zona, cu ce intensitate, ce durata, ce fel de durere.
Ca sa fiu mai explicita : eu am mers si am zis "ma doare capul rau, in fiecare zi" si cand m-a intrebat "in ce zona a capului e durerea? " " e profunda, pulsatila, ascutita ?" nu prea am stiut sa-i spun, pt ca nu ma gandisem niciodata, eu stiam doar ca ma doare capul.
Apoi am invatat sa-mi analizez senzatiile, sa le tin oarecum sub supraveghere.
Acum, dupa fiecare consultatie, am un carnetel in care notez : ziua X - am luat tratamentul - am simtit aia si aia si asa. Ziua Y - m-a durut cutare lucru, m-a durut asa, atata timp, cred eu ca de la cutare chestie...sau nu stiu de la ce.
Apoi in ziua viitoarei consultatii fac o sinteza (ca sa nu-l inebunesc pe bietul om) si-i prezint un tablou complet al ultimei luni sau 2 - dupa caz.
Ajuta foarte mult la sintetizarea si prezentarea completa a informatiilor.
Poate parea stresant sa tot notezi intr-un carnetel ce simti dar nu-i deloc complicat.
Eu sunt alergica la multe chestii, vreo 6 alergeni total diferiti, identificati si cati altii n-or fi neidentificati.
Doi ani m-am tratat cu antihistaminice dar nu am avut nici cel mai mic rezultat, doar pumni de medicamente bagate in mine, doctori peste doctori, fiecare cu tratamentul lui, unul mai inutil ca altul....iar altul chiar dezastruos pt mine, fiind pe baza de cortizon mi-a pus sistemul imunitar la pamant.
Dupa tratamentul homeopat se vede clar o ameliorare si chiar si pe alte planuri, nu numai la nivelul alergiei.
Sper sa obtin rezultate si mai bune. Inca nu m-a vindecat complet, asa ca nu ma risc sa ti-l recomand pe dr. meu ca "bun" :D
Sanatate multa  :-*
riana
Inca ceva, de regula, prima doza de tratament e o doza  de curatare a organismului asa ca poti urina mai mult sau transpira mai mult. Toate aceste lucruri trebuie spuse la a doua consultatie.
Sa nu omiti nimic.
elle_ni
QUOTE
ma mir foarte tare ca tu ai incerca ceva fara sa citesti si sa te documentezi in prealabil.
io trebuie sa inteleg inainte despre ce dicutam in propozitie si abia apoi sunt dispusa la mai mult:)) asa sunt inginerii astia, trebuie sa inteleaga fenomenu, bata-l vina unde mai pui ca omu e un mecanism complex rau:)


bulina, fara suparare, dar nu stiu de unde reiese faptul ca vreau sa incerc ceva fara a sti despre ce este vorba...ma rog, din postarile mele rezulta mai degraba contrariul, dar, REPET, pe mine ma intereseaza 2 aspecte:
1.o recomendare pentru un medic homeopat care in cazul lui X a dat rezultate
2.de ce lucruri ar trebui sa tin seama pentru o prima consultatie.

scuza-ma,dar fetele care mi-au dat sfaturi, pot spune ca mi-au furnizat informatii pe care site-urile de profil nu ti le dezvaluie, lucruri marunte, care de fapt si de drept sunt chiar importnate.

nu am nevoie sa mi se spuna pe forum ce este homeopatia si cu ce se mananca.daca ma intereseaza, pot afla singura.lucru cert.deci, eu am cerut cu totul altceva decat ai inteles tu.

si inca o kestiuta:nu trebuie sa fii inginer ca sa vrei sa intelegi diverse fenomene, nu trebuie sa fii nici inteligent, nici idiot pentru a vrea sa te documentezi, DAR e musai sa fii atent la cursul unei discutii, sau la o intrebare pusa, pentru a da un raspuns corect, la obiect, fara a jigni sau a fi ironic.si, in general, tot daca esti ATENT, intelegi ce vrea persoana sa spuna.e atat de simplu sa judeci si dai verdicte, dar e mult mai greu sa nu te impiedici de cuvinte si, daca nu vreisa ajuti, sa treci peste topicul respectiv ca si cand nu ar exista.

si, iarasi sa nu-ti fie cu suparare, dar de multe ori tonul face muzica...nu cred ca am deranjat atat de mult prin topicul deskis, ca sa fii atat de....acida.

te pup si-ti multumesc oricum pentru informatii.
Cleo
eu in ultimii ani (inainte de a pleca) am locuit la Buzau si stiu un medic homeopat f bun. Dar nu stiu cat te ajuta ..... daca vrei nr ei de telefon ti-l dau.

Ea de altfel are specializarea neuropsihiatrie si e o tipa tare tare draguta. Am fost si eu la ea dar cred ca am o tratamento-fobie pt ca nu pot urma un tratament care spune iei asta la ora 10,15 apoi cu 30 minute inainte de masa apoi iar la 14,25 (exagerez) dar intotdeauna am avut cel putin 6 feluri de remedii si nu am fost in stare sa ma tin de tratament pana la sfr. In orice caz cunosc multa lume care a reusit sa se tina de tratament si ameliorarea era evidenta.

sa-mi spui daca te intereseza ...
elle_ni
h_2004, m-ar interesa numele doctorului, pentru ca am intels ca asa, brusc si dintr-o data au aparut asa multi medici homeopati ca nu mai stii daca ala e bun sau nu.

eu am o listuta (mica, ce-i drept), cu medicii de care am auzit dela terte persoane, si caut ceva referinte despre ei....deci, numele arfi binevenit (mi-l poti trjmite eventual pe privat)...

in ceea ce priveste tratamentul hoemopatic, stiu ca tre' sa-l iei la o anumita ora, idea cu notatul intr-un carbetel nu mi se pare deloc "ciudat", avand in vedere ca eu pentru puiul meu notez intr-un carnetel tot-tot:ce mananca in fiecare zi, cate scaune are, cate likide bea, cand merg la consult cu el...so, tipicara in unele kestii sunt...

ar mai o parte cam proasta: eu nu mananc nici la ore fixe, nici la nefixe :o...adica nu prea mananc....pentru ca mi-e rau...am o singura masa pe zi, ori tratamentul hoeopat il pot lua si pe stomacul gol, fara amai manca ceva peste o jumatate de ora?bine, ca sunt unele intrebari pe care e bine sa le pun medicului (k doar el stie mai bine decat noi), dar ma gandesc ca mai multe idei nu strica.
Cleo
elle_ni din pacate n-am agenda la mine dar dupa-masa cand ajung acasa iti scriu numarul .... pana la urma poti sa o suni si eventual sa-ti recomande ea pe cineva  ??? ... singura chestie este ca sper ca mai e acolo pt ca nu mai stiu nimic de ea de vreun an .... oricum incercarea moarte n-are. ok?  :-*

cred ca ideea cu luat inainte de masa cu 30 min sau poate chiar cu mai mult este sa nu "ingropi " remediile alea in mancare, daca la tine e stomacul gol mai tot timpul cred ca se asimileaza instantaneu .... nu ca asta ar fi un lucru bun, stomacul gol adica...

aici in farmacii este o sectiune mare cu produse homeopate si printre altele au si pasta de dinti, probabil au aparut si in Bucuresti.
elle_ni
h_2004, uite k pana cum nu m-a preocupat pasta de dinti fara mentol, unde mai pui k mie imi place pasta dedinti s-ti ia gura foc...dar voi merge kiar astazi la un plafar, si sa vedem ce gasesc...kiar daca nu am ajuns inca la homeopat.

deh...problema cu stomacul gol nu e una fericita, dar este unul in principalele motive pentru care vreau sa merg (acnee si diskinezie biliara).

te tzuc si astept nr.tel.(cand poti si cand il gasesti) :-*
riana
Nu trebuie sa mananci/bei nimic 15-30 min (difera de la medic la medic durata) inainte de a lua remediul si nici alte 15/30 dupa.
Grauntele alea nu se ating cu mana, nu se tin langa telefonul mobil, televizor (surse de radiatii), nu se tin in locuri cu lumina puternica sau mirosuri puternice.
Se tin sub limba pana se topesc(zona e fff puternic vascularizata si remediul ajunge mai repede in sange)
Dr. de care am auzit ca ar fi foarte buni, dar eu incepusem remediul deja, ar fi :
-Mariana Trifa  212.78.69
-sotii Chirila 491.51.33
-Teleianu 320.64.14

Eu merg la dr. Marius Radu (asa cum am mai zis, nu ma pronunt insa categoric in privinta lui  ;) inca nu sunt vindecata complet, sunt doar "ameliorata) 336.25.07
Este un dr. tanar, imi place amabilitatea lui, faptul ca-mi raspunde la tot ce-l intreb si faptul ca nu are aroganta medicilor "consacrati"
Sper insa sa aiba priceperea lor  :fluierat:

daca mai ai intrebari...si te pot ajuta, cu draga inima
riana
Si inca ceva....remediile nu se iau la ora fixa....ci de regula dimineata si/sau seara si/sau pranz.
In general se iau cateva zile...2 sau 7 de ex si apoi 3-4 saptamani astepti sa-si faca efectul, sa lucreze.
Asa a fost la mine dar remediul si modul de administrare difera de la pacient la pacient.
elle_ni
QUOTE
Dr. de care am auzit ca ar fi foarte buni, dar eu incepusem remediul deja, ar fi :
-Mariana Trifa  212.78.69
-sotii Chirila 491.51.33
-Teleianu 320.64.14


multumesc,riana...cei trei medici ii aveam deja pe "listutza", dar nu stiam dacasunt  sau nu buni.am luar referinte despre ei numai de pe net...

sotii chirila (in voluntari am inteles ca stau si ofera consulatii) am inteles ca ar fibuni si pe latura pediatrica , latura care ma intere ff.mult pentru bebelul meu (desi practic orice homeopat ar trebui sa stie sa recomande un remediu, indif.devarsta...sau poate gresesc eu...)

de Teleianu am citit numai pe site-ul lui, dar mai caut...

iar de Mariana Trifa am numai cateva pareri, dar multumitoare...

si totusi Teleianu asta parca-mi inspira incredere...si azi...ca si ieri...

iertati-ma fetelor, daca va inebunesc cu medicii homeopati, dar chiar ma preocupa lucrul asta, si cand am cautat un pediatru pentru bebe, am tot studiat problema, ca tot cu stangu'n dreptu' mi-am dat...iar cei bine cotati au dat-o'n bara nashpa...de cteva luni a trebuit sa trag ponoasele incompetentei lor si reclamei prost facute....(eu, pe langa bebe :( ).

va tzuc  :-*
Cleo
elle_ni uite nr: 721066- cu prefixul de BZ (ca nu mai stiu care-i ala parca 0238) dr Pavlovschi.
sper ca din toate informatiile primite sa gasesti ce cauti  :-*
elle_ni
multumesc, h_2004...il adaug la listutza...si sa vedem ce gasesc pe net si despre el...
:-*

orasul in care ofera consultatii medicul nu importa prea mult, pentru ca ma pot deplasa oriunde in tara...doar n-oi pleca peste mari si tari...numa' bun sa fie medicul...

in Bucuresti am vazut o groaza de oameni disperati care vin pentru un consult si asteapta ore intregi, sarmanii....asa si eu pot veni o data pe luna si-n iasi daca-i nevoie...
Cleo
e o d-na doctor si e tare tare draguta .... iar pana la BZ faci maxim 2 ore
elle_ni
:oops:...io credeam ca e barbat...dar nu-i bai, aici sexu' nu conteaza :hohote:
angeldust
eu mai mult decat o parere personala si neavizata despre homeopatie nush ce sa iti spun , eu cred ca se bazeaza in mare parte pe autosugestie , dar nu am incercat
Pacat ca nu mai e Carmelia pe aici , ca ea zicea la un mom dat ca e f incantata de homeopatie , ca a scapat de atacurile de panica cu ajutorul ei
:-*
riana
Elle-ni, dr. Teleianu nu mai ofera consultatii din septembrie, tocmai am aflat.
Are probleme de sanatate.
elle_ni
QUOTE
Elle-ni, dr. Teleianu nu mai ofera consultatii din septembrie, tocmai am aflat.
Are probleme de sanatate.


asa e riana, din pacate nu mai ofera consultatii la clinica ProHomeopatia, dar o doaman dragutza mi-a "divulgat" tel.dansului de acasa si aseara nu m-am lasat pana nu l-am gasit la telefon.intr-adevar, nu mai da consulatii decat extrem de rar acasa, dar, pentur ca este vorba de un bebe de 10 luni (el ma intereseaza in prmul rand, apoi problemele mele), maine am intalnirea cu dansul acasa.

va voi povesti cum a fost si daca m-a "analizat" si pe mine sau numia pe bebe.

va tzuc si tineti-mi pumnii sa fie bine  :)
riana
Super  :-*
Multa sanatate bebelului si tie .
Daca poti, numai daca e posibil in cursul discutiei, poti sa-l intrebi te rog daca d-na dr. Fagarasanu, care ofera acum consultatii la Pro Homeopatia, e ok ? Am inteles ca e pediatru la baza si as dori sa stiu daca se ocupa si de adulti. Te rogggggggg muuuuult.
Saru-mana.
Pufu
Eu la homeopat am ajuns ca la medicul de ultima speranta: daca nici ala nu ma ajuta, nu ma mai ajuta nimic pe lumea asta. Pacientul nu eram eu, ci fiica mea, care avea atunci doar 7 ani. N-am avut nici eu mare incredere in homeopatie - atunci nici nu stiam prea bine cu ce se mananca - dar a dat rezultate spectaculoase.Din pacate n-am reusit sa ne mai tratam nici unul la homeopat pentru ca d-na doctor nu mai ofera consultaii, nici la pacientii vechi (nu stiu de ce , auzisem la un moment dat ca a avut un necaz si a facut o depresie nervoasa) iar la alt medic n-am mai incercat. Femeia aceea mi-a inspirat incredere, mi-a arata ca rezultate exista, iar eu nu m-am mai putut orienta spre alt medic.
Homeopatia este intr-adevar o alternativa mult mai simpla, mai putin daunatoare si cu rezultate mult mai bune, zic eu.
elle_ni
QUOTE
S
Daca poti, numai daca e posibil in cursul discutiei, poti sa-l intrebi te rog daca d-na dr. Fagarasanu, care ofera acum consultatii la Pro Homeopatia, e ok ? Am inteles ca e pediatru la baza si as dori sa stiu daca se ocupa si de adulti.


din pacate riana, abia acum am vazut postul tau...iar mai devreme am fost la dansul.daca il voi mai suna cat de curand, il voi intreba.daca nu (si daca nu e urgent in cazul tau) peste fix o luna merg si eu la un consult si-l voi intreba atunci.

imi pare tare rau  :( ca nu am vazut mai devreme, dar abia acum am intrat pe forum...
riana
Cand poti...saru-mana.
M-am hotarat sa merg la un alt medic pt ca desi am ameliorari, mai am si recaderi.
Si intr-un an de zile (poate ma insel eu) cred ca ar trebui sa dea roade un tratament homeopat, clar.
Asa ca mi-am cam pierdut increderea in dr. meu.
Si pt ca nu vreau sa-si "faca mana" pe mine, vreau si eu la un medic "testat"  :'(
elle_ni
ok, riana...te tin la curent...daca am ceva lucruri de lamurit cu dr.teleianu, profit de ocazie si il intreb si de dr.care te intere, daca nu, ramane pe luna viitoare, adica 10-11 februarie.
catallinag
QUOTE(riana @ Jan 5 2006, 12:03 PM) *
Elle-ni, prima consultatie dureaza mai mult pt ca dr. te intreaba fel de fel: de la istoricul bolilor tale, la cel al rudelor. Apoi: ce-ti place sa mananci, ce nu-ti place, cum bei lichidele -calde/reci, cum dormi, ce visezi, ce te doare si cum te doare -ascutit, profund...si etc.
Pt fiecare pacient dr. creaza un tablou alcatuit din : simptome + trairi emotionale + caracteristici psihice si aplica un remediu care sa lucreze la nivelul celor 3.
Incredere in medicul tau iti trebuie, pt ca tratamentele homeopate, de regula dureaza mult, cu variatii ale simptomelor (se pot agrava, pot sa revina altele vechi) ...asa ca e ff important sa ai incredere in medicul la care ai mers, ca stie ce face, pt a respecat tratamentul dat de el.
Mai sunt niste restrictii : cafea, menta, eucalipt, musetel....ti le va spune doctorul.


buna! As vrea sa te intreb mai multe despre dr Marius Radu. Am vazut ca ai fost la consultatie la acest homeopat acum ceva vreme si as vrea sa aflu daca ai continuat tratamentul cu el si daca ai avut rezultate. Sunt in cautarea unui homeopat bun. Am incercat la o doamna doctor, dar sunt dezamagita. Tie cum ti-a fost?
Diana.
A urmat cineva vreun tratament homeopat? Daca da, pentru ce afectiuni si cu ce rezultate?
Cleo
eu am sa va spun cum arata o consultatie la homeopat
se intocmeste un dosar pe baza unei discutii foarte lungi despre antecendentele tale medicale si a intregii familii (deci si bunici si matusi) se vorbeste despre absolut tot.
sint multe remedii pt multe afectiuni

regula ar fi sa bati recipientul in palma de 10 ore (le energizezi cred), le iei cu 30 de minute inainte de masa, nu mai folosesti pasta de dinti cu menta (aici exista si pasta de dinti homeopata), cred ca nici vinul (rosu? ) nu e permis pe durata tratamentului.

Eu am inceput de cateva ori un tratament insa sint prea lipsita de rabdare si n-am ajuns sa-l tin pana la capat niciodata.
Dar ai mei au tinut cu totii (felurite tratamente) si s-au declarat multumiti de rezultate
scorpirescu
Eu am urmat 2.

1. Ma durea undeva in zona ficat-stomac. Doctorul meu de familie mi-a spus ca am gastrita mi-a dat vreo 2-3 tratamente care nu au avut nici un rezultat, drept pentru care m-a trimis sa-mi fac o endoscopie. Eu am zis ca asa ceva nu fac biggrin.gif si povestind cu o colega de servici despre asta ea mi-a spus: de ce nu incerci un tratament homeopat? Si am luat la intamplare din pagini aurii.
Consultatia s-a desfasurat cam asa cum spune Cleo. Doctorul te intreaba tot felul si te indeamna sa-i spui tot ce te supara. absolut tot. Daca sunt boli in familie si de care. Daca iti pica parul si daca da din ce parte a capului mai mult. Daca dormi bine noaptea. Daca nush ce faci cand ploua si tot felul. Pe baza a ce-i spui tu el iti face o schema de tratament. Tratamentele homeopate sunt de lunga durata. Cel mai scurt dureaza cam 3 luni. Ideea de baza e ca toate suferintele tale au legatura una cu alta si este foarte posibil ca una sa fie determinata de restul si invers ca un cerc vicios si daca vrei sa te faci bine trebuie sa lucrezi pe toate planurile. Tratamentul va fi pentru toate problemele tale. Este 100% natural, sunt numai minerale si nu ataca in nici un fel organismul. Poti sa-l faci si cand esti gravida din cate stiu (dar mai bine intrebi exact), poti sa bei alcool ca nu va afecta tratamentul, poti sa il faci in paralel cu alte tratamente din medicina obisnuita.

Mie mi-a facut o schema din asta pe 3 luni. Erau vreo 40 de butoiase de pastilute cred (mi le aranjasem in dulapior in oridinea in care trebuiau luate pe zile. Sunt pastile diferite luni miercuri si vineri, altele marti si miercuri si altele in weekend. La fel sunt diferite dimineata fata de pranz sau seara. Se iau cu 15 minute inainte de masa parca. Ok, deci ce vreau sa spun e ca e o schema foarte complexa. Nu trebuie insa sa te sperii ca is asa multe pentru ca sunt mici mici si rotunde si sunt dulci ca niste bombonele. Nu ai voie sa pui mana pe ele deloc si trebuie tinute sub limba sa se topeasca.
Trebuie respectate niste reguli. Ce imi amintesc eu: fara pasta de dinti mentolata.. se inlocuieste cu una fructata (la plafar ... Etera), fara ceaiuri medicinale (sunt permise ceaiurile de tei si fructe de padure, fara apa minerala.
E foarte migalos, dar merita. Eu il recomand din tot sufletul.
Timp de 3 luni cat am facut tratamentul tot m-a durut stomacul, dar dupa ce am terminat nu m-a mai durut deloc. Nici pana in ziua de azi. Si m-am simtit eu mai bine, mi s-au intarit unghiile, nu mi-a mai picat parul o vreme, n-am mai racit.
Doctorul mi-a spus sa mai continui 3 luni, dar eu nu am mai avut rabdare.

2. A doua oara am facut cand am fost depistata cu infectie HPV (am povestit si la topicul cu pricina). Dupa ce am umblat 2 ani prin tot felul de doctori nepasatori si nu-mi trecea infectia (nu se stia deocamdata ca e HPV si era numai pap2) si imi tot dadeau tratament dupa tratamet m-am dus la un doctor ginecolog mai bun (si mai scump, clar) si mi-a spus: infectie HPV, leziuni precanceroase pe colul uterin, pap3 etc. si "daca nu iti trece nici dupa tratamentul asta facem biopsie". Cam nasol. M-am speriat si am mers si la medicul homeopat sa vedem ce zice el. Mi-a spus ca pentru infectiile genitale ar trebui macar vreo 9 luni sa fac tratament homeopat. El mi-a dat pastilele pentru primele 2 luni si mi-a spus ca e ok sa il fac deodata cu tratamentul dat de medicul ginecolog ba chiar imi recomanda din tot sufletul sa le fac deodata. Dupa 2 luni rezultatul a fost: leziunile precanceroase disparusera, nu mai aveam celule dubioase, nu mai aveam infectie, se curatase frumos colul si am putut sa imi cauterizez rana. Revenisem la pap 2. Asta a fost acum vreo 4 ani. De atunci am iesit foarte bine la controalele ginecologice (adica tot pap 2 mereu... cica pap 1 numai copii mai au eventual smile.gif ). Eu sunt sigura ca tratamentul homeopat a ajutat foarte mult la vindecarea mea in acest caz. Si nu am mai continuat dupa alea doua luni cand am vazut ca e totul bine. Tot din lene si nerabdare. smile.gif

Concluzia: eu recomand tratamentele homeopate din toata inima. Iti trebuie multa rabdare, dar merita. Eu ce-i drept n-am facut decat cand am dat de greu biggrin.gif Chiar pentru artrita ta, Maat, sau alte probleme care le ai ar fi bine sa incerci. Nu pierzi absolut nimic pentru ca nu iti ataca organismul. In ce priveste banii nu sunt extraordinar de scumpe. Eu mi le-am permis intr-o vreme cand stateam foarte foarte prost cu banii si fara ajutor de la nimeni pentru ca nu i-am spus la mama ca is bolnava. Nu sunt mai scumpe decat un tratament normal. Daca in 2004 ultimul tratament la gine m-a costat vreo 700.000 lei vechi, cel homeopat m-a costat 900.000 lei vechi.
Nu pot sa ma pronunt in ce priveste competenta doctorilor.. poate sunt doctori si mai priceputi si mai putin priceputi.

Cam atat imi amintesc.
S.
Diana.
Oau, va multumesc din tot sufletul! M-ati convins! S-a deschis un cabinet de homeopatie chiar la mine in bloc, la parter.
O sa ma duc sa vorbesc cu doctorita!
Va multumesc din inima inca o data!
Roxana_
Ma bucur ca la Scorpi tratamentele de acest gen au dat rezultate.
Eu am patit-o cam rau de la un tratament homeopat, dar pun totul pe seama dnei doctor de acolo. M-a dus maica-mea prin anul 2 de facultate, slabisem mult (ajunsesem la 54) si-am picat un examen (ca evident mi-au slabit toate, nu numai corpu'); cei cu homeopatia abia ce aparusera in peisaj. Ehe.. si dupa o discutie de 5 min, in care a vorbit mai mult maica-mea, eu o mai contraziceam din cand in cand, mi-a dat un tratament, pe care l-am urmat doar 2 saptamani, ca am observat ca mancam in prostie. Nu mai ma puteam controla. Asa ca de la 54 de kg, am ajuns in 4-5 luni la 78. Cu alte cuvinte, tratamentul ala m-a dereglat cam rau. Dar, sunt convinsa ca de atunci lucrurile s-au imbunatatit. Am si eu o colega care si-a rezolvat nu stiu ce afectiune cu ajutorul homeopatiei.
bebe_maria
Roxi consultatie de 5 minute?! closedeyes.gif
Si eu am facut tratament homeopatic in clasa a 12 a pentru ca mi se umflau amigdalele o data pe saptamana iar antibioticele deja nu mai aveau nici un efect zapacitul.gif , era groaznic. Consultatia a decurs asa cum spun fetele, m-au intrebat de toate pentru toti (la mine au fost 2 medici sot si sotie care m-au consultat) pentru ca homeopatia trateaza intregul organism. De atunci Slava Domnului nu am mai avut probleme. Dupa asta mi=am cumparat si eu carti despre homeopatie pentru ca mi s-a parut un domeniu interesant si am incercat sa-mi gasesc singura rezolvare la unele probleme. Uneori a mers, uneori nu smile.gif ca n-am cunostiinte destul de aprofundate.
Cu siguranta o recomand dar aveti grija sa gasiti un medic competent.
scumpic
Am facut si eu tratament homeopat acum mai multi ani pentru durerile de poliartrita. Consultatia a durat 1 ora, dureaza mult pentru ca trebuie sa afle tot ce te supara, inclusiv pe plan mental, psihic. Ei trateaza corpul ca pe un intreg, nu doar bucatica afectata. Tratamentul mi-a facut foarte bine atunci, nu am mai avut dureri cam 1 an de zile, nu am mai racit, intr-adevar s-au reglat mai multe. Pastilutele sint ca bomboanele CIP de pe vremuri.
Oare de ce nu ma mai duc eu acum la homeopat? magindesc.gif Hai ca mi-ati dat o idee buna!
Diana.
Am fost la homeopat. Pe dna doctor o cheama Mihaela Luciana Dobre. Am "povestit" mai bine de o ora si jumatate.
M-a intrebat ce ma supara (de la nimicurile zilnice pina la ce ma framinta, - aici am mentionat si spamerii biggrin.gif ) Am plins. Mult. Imi curgeau lacrimile fara sa vreau.
M-a pus sa inchid ochii si sa imi imaginez citeva lucruri.
Mersul la un medic homeopat e o experienta puternica care nu poate fi descrisa: este foarte intima, cu adevarat profunda.
... Cel putin asa am simtit eu.
Doamna doctor Dobre nu mi-a luat bani si mi-a spus ca a fost o placere pentru ea consultatia si ca se bucura ca m-a cunoscut.
Am ramas foarte uimita.
Ma duc iar ori simbata, ori luni. A ramas sa o sun simbata dimineata si daca e in oras, vine la cabinet special pentru mine.
Mi-a dat niste granule albe intr-o capsula - a trebuit sa le iau si apoi jumatate de ora sa nu beau nimic sa nu fumez si nici sa maninc.
Am ascultat-o.
Abia astept sa ma duc iar!
bulina
Foarte bucuroasa sunt ca ti-a placut de ea! ALtfel nu ai cum sa comunici cu ea...
Prima consultatie la un cabinet nou cam asa este, pe gratis.
Multa sanatate si succese pe ramura wink.gif
PS.Stiu sigur ca in urma cu 2 ani mai exista un topic despre homeopatie pe-aici...
Diana.
Caut acum.
Bia
Eu am urmat un tratament homeopat pentru sinuzita. Fara rezultate deoarece aveam o alergie foarte urata la ingredientele folosite. Erau niste creme care se puneau in nas cu nu stiu ce extract de la nu stiu ce insecta. Suna copilareste ca nu tin minte si imi cer scuze pentru asta. Cand spui o parere e bine sa ai date exacte si eu nu le am in acest caz. Oricum, peste ani s-a dovedit ca nu era sinuzita ci o rinita alergica. Am tratat-o prin fortifierea organismului la sfaturile unei domnisoare medic de la spitalul Elias.
Diana.
Doamne, esti un fenomen! AAM GASIT! Am unit topicurile intr-unul singur.
Homeopatie, Medici homeopati, tratamente homeopate

Acum stau sa citesc de la inceputuri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.