Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Interzisul fumatului in multe tari din EU si in baruri, restaurante
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei
kalua
Chiar trebuie sa ne fie luata prin lege alegerea de a fuma sau nu?

Dupa cum bine stiti in multe tari din UE este interzis fumatul in locurile publice acoperite, inclusiv restaurante, baruri, cluburi.
Eu sunt fumatoare si nu as fi avut nimic impotriva daca 80% din restaurante ar fi fost pentru nefumatori, chiar as fi mers cu placere in ele cand as fi crezut de cuviinta. Dar asa, cand mi se impune sa nu mai fumez, nu-mi mai trebuie sa ma duc nicaieri daca nu chiar trebuie.

Ma scoate din sarite uniformizarea asta, politicienii decid pentru mine ca nu mai am voie sa fumez, ca nu-i sanatos, dar pe de alta parte se plang ca nu exista fonduri pentru pensii. Pai daca toata lumea se lasa de fumat creste media de viata cu cativa ani si banii din traista statului sigur nu se inmultesc, o sa ajung la 100 de ani si voi muri de foame...
Sau se gandesc aceeasi politicieni ca fumatorii sunt prea tampiti si nu-s in stare sa decida singuri daca vor sa se lase de acest viciu?

Lumea iese afara la fumat, un aspect social pozitiv, intri in vorba cu ceilalti fumatori. Numai ca lumea care locuieste deasupra restaurantelor, crasmelor, sunt deranjati de poluarea sonora care are loc mai nou, unii au reactionat cu un lighean de apa aruncat in capul fumatorilor.

In restaurantele nemtesti profitul a scazut simtitor.
In cluburi nu mai miroase a fum acum, putea a transpiratie si alcool, viva aerul sanatos!
Diana.
... sa adaugam liberul acces la droguri? sau la prostitutie? sau, poate, free xxx pe unde ti-i lumea mai draga? Exista in multe tari UE. Fara restrictii. biggrin.gif
pescarush
Aici, demult e introdusa legea asta. Chiar anul trecut protesta un patron de restaurant la TV ca i-au retras licenta pentru ca el, in restaurantul lui a permis sa se fumeze.
Cu restaurantele, sunt de acord cu tine kalua, poate ar trebui sa lase cateva cu licenta pentru fumatori. Dar in alte locuri publice, ca de ex. la servici, imi pare bine ca nu le mai permite sa fumeze decat afara, la min. la 3 m de usa de intrare. Mai nou (nu stiu daca e deja aprobata legea, sau inca se fac demersuri) vor sa interzica fumatul chiar in masina proprie, daca e un copil cu tine. laudabil, intr-un fel, dar ma intreb ce facem cu drogurile????

maat, gand la gand cu bucurie. iloveelady.gif
Bacardi_Girl
100% de acord! Primul lucru la care m-am gandit dupa ce am auzit de legea asta a fost faptul ca vor pierde foarte mult barurile, restaurantele and co. si ca automat vor protesta iar de legea asta se va alege praful. N-a fost asa. Apoi m-am gandit: ok, majoritatea localurilor sunt compartimentate si vor face o incapere pentru fumatori. N-a fost chiar asa. Stateam de vorba cu un patron de local si-mi spunea ca-l costa sa faca asta si ca mai bine o lasa balta. Cand l-am intrebat daca e constient ca-i vor scadea vanzarile a dat din umeri nesigur...Un lucru care iarasi nu mi se pare firesc este ca tu, ca femeie, sa umbli pe strada cu tigara aprinsa, pufaind de zor! Nu mi se pare ok. Poate ca e chestie de obisnuinta, poate ca in capul nostru se formeaza niste conexiuni nu tocmai placute cand vedem o femeie fumand pe strada. Noroc ca la noi e mai ok ca altfel nu prea mai era aglomeratie decat vara la terase smile.gif Iar in cluburi e cel mai rau! Sa stai tu ca pe ghimpi, nici vorba de relaxare si distractie ca te gandesti mereu la tigari. Si sa fii nevoita sa iesi iarna pe frigurile astea sa fumezi clantanind din toate alea iar cand intri inauntru sa mirosi mai ceva ca aia de fumeaza carpati! mad.gif

Edit: Cu drogurile e totusi altceva.
Diana.
Prin natura lor barurile, restaurantele, discotecile sint "locuri de pierzanie" unde se bea si se fumeaza. Unii chiar isi baga si-altele. Faza cu copilul mic la restaurant... sincer, ai mei nu m-au luat ever la restaurant cu ei. Daca era terasa in aer liber, alta mincare de peste. Acu stau si ma gindesc: boon, sanatatea copiilor; da zic io in sinea mea, daca copilu` vede la restaurantu` cu pricina un cuplu non-conformist el 60, ea 18 care se pupa de zor si-si plimba si miinile hai sa zic.. prin locuri enteme care ieste... ... ASTA o fi sanatos? Ca io am vazut asa ceva si mi s-a facut mie scirba.

Daca se fac silocuri pentru fumatori, io nu am nika impootriva; la restaurant nu prea fumez cind merg (rar) da daca vreau s ama duc si io cu fetele sa beau un cocktail la un bar mai scuturat si nu poci... nu mai are nici un haz sa ma duc.
fortelady
copiez ce am scris mai de mult


In general, nu ma preocupa decat in masura in care ma ating legile UE.
Dar acum mi se pare ca s-a sarit (Mult) peste cal.
Mai nou, fumatorii nu mai au voie sa fumeze in tot felul de locuri amenajate pentru ei - adica, baruri, cafenele, in LOCURILE SPECIALE pe care tot UE i-a obligat pe angajatori sa le puna la dispozitia lor!!!!
nu-s fumatoare, nu-mi place de nici o culoare fumatul, fumul de tigare (mint de fapt, imi place narghileaua, fara sa fac un obicei din asta) - dar asta e de departe una din cele mai mari tampenii auzite in ultimii ani. si slava domnului am auzit destule.
bine ca prigonim fumatorii (btw, aia platesc o gramada de taxe si impozite la buget cand isi cumpara pachetu' ala de tigari)- stiu si eu bla bla-ul cu "cat costa sa tratezi un fumator" - dar ... frate, tot la fel costa sa vindeci un drogat (si doamneee e plin de seringi prin parcuri, peste tot pe unde am fost), sa tratezi un alcoolic, o "bomba biologica" care-si face veacul prin cine stie ce cartier de negri/chinezi/arabi/romani/whatever. ba chiar nitel mai mult, ca in afara de alcool, care-i impozitat, nu prea am sesizat sa puna statu' bir pe restu de chestii (da, stiu, Olanda e exceptia, da' in rest?). nu mai zic de legea care ma obliga sa fac loc de fumat amenajat ca dupa aia uuuuuups, nu mai e legal sa aveti asa ceva?
m-am hotarat, nu-mi place UE. nu-mi mai place (eu care eram mare fan) - le-as trimite cadou baietilor isteti care scot legi d'astea un bax de trabuce (de contrabanda) si-as veni cu politaiu' dupa mine sa-i prind in flagrant. sa vada si ei cum e !!!



mi se pare o tampenie ce face UE. si daca vor sa se afume, care e problema lor?
masina aia e UN SPATIU PRIVAT. fac ce vreau in el adica. e culmea sa vina unu' sa-mi dea peste degete ...

disclaimer: nu fumez, da ma revolt!

lxn
Nici eu nu sunt fumatoare, insa normal mi s-ar parea sa existe, peste tot, delimitari clare intre spatiile de fumatori si cele de nefumatori. Nu auzisem insa de treaba aceasta, sa n-ai voie sa fumezi la fumatori blink.gif
Intr-adevar, un pic cam aiurea, as putea spune, pana la urma e decizia fiecaruia ce face cu sanatatea si banii lui. Da, sunt de acord sa nu fie lasati copiii in medii in care se fumeaza. Apai, daca ajung sa interzica fumatul in masina, o sa-i interzica omului sa fumeze si acasa, unde sta cu copilul mai multe ore decat in masina? N-as crede...
Ciudat, oricum, insa este, poate, si vina patronului roman care face, cum altfel, decat dupa capul lui. Se da lege sa se delimiteze spatiile, ei bine, degeaba, el tot le lasa amestecate. Nu stiu ce sa zic, poate am gresit in ce am zis, nu's foarte la curent, parerea mea e ca ori se delimiteaza cele doua categorii de oameni cu spatiile aferente, ori o lasa balta, masurile astea radicale bat spre comunism deja...
roxanica10
Nici eu nu-s fumatoare (am fost un pic prin tinerete), dar nu-s de acord cu regulile astea aberante. Nu trebuie marginalizati fumatorii. Fiecare e constient de riscurile pe care si le asuma fumand, asa ca nu-i necesar sa vina UE sa interzica fumatul peste tot. Profu' de engleza (englez din GB) ne spunea ca Anglia nu a aderat la UE pentru ca cetatenilor ei nu le place sindromul de turma...
Diana.
Nu-s` dom`le, dar ce e dus LA EXTREM e ...dubios. Ce imi place mie e cind vaz vreun parlamentar care a votat pro legea asta, stind senin cu tigara-n bot! laugh.gif
lexie, nu e comunism, e prostie . smile.gif
pescarush
QUOTE(lxn @ Jan 21 2008, 06:05 PM) *
Nici eu nu sunt fumatoare, insa normal mi s-ar parea sa existe, peste tot, delimitari clare intre spatiile de fumatori si cele de nefumatori. Nu auzisem insa de treaba aceasta, sa n-ai voie sa fumezi la fumatori blink.gif
Intr-adevar, un pic cam aiurea, as putea spune, pana la urma e decizia fiecaruia ce face cu sanatatea si banii lui. Da, sunt de acord sa nu fie lasati copiii in medii in care se fumeaza. Apai, daca ajung sa interzica fumatul in masina, o sa-i interzica omului sa fumeze si acasa, unde sta cu copilul mai multe ore decat in masina? N-as crede...
Ciudat, oricum, insa este, poate, si vina patronului roman care face, cum altfel, decat dupa capul lui. Se da lege sa se delimiteze spatiile, ei bine, degeaba, el tot le lasa amestecate. Nu stiu ce sa zic, poate am gresit in ce am zis, nu's foarte la curent, parerea mea e ca ori se delimiteaza cele doua categorii de oameni cu spatiile aferente, ori o lasa balta, masurile astea radicale bat spre comunism deja...


lxn, sa stii ca astia chiar pun problema sa interzica fumatul chiar si in locuinta proprie. anyway, nu stiu cum ar putea impune lucrul asta, ca doar nu pot intra in fiecare zi in locuintele oamenilor, si vorba voastra, asta chiar mi se pare si mie absurd. adica, un parinte care fumeaza, trebuie sa fie constient ca-i face rau copilului daca-l tine in fumul lui de tigara.
si eu am fost fumatoare in tinerete (nu inraita), dar m-am lasat in urma cu 6 ani jumate. apoi, am facut o alergie la ceva substante la locul de munca si de atunci nu mai suport nici fumul de tigara, imi face foarte rau. hai ca m-am abatut de la subiect.
a, dar ce mi-am amintit sa spun. am fost anul trecut in Romania si de cate ori urcam in lift mi se facea rau, se pare ca multi nu mai stiu ce inseamna bunul simt si fumeaza peste tot. asta chiar mi se pare strigator la cer.
Diana.
Apai.. si daca avem gaze si ...trebe.... da` si- asta polueaza, o sa ne interzica sa mai mincam fasole?? laugh.gif
ok, sa inchida fabricile de tigarete atunci domle! biggrin.gif
pescarush
maat, asta a fost si intrebarea lui fiu-meu: "pai daca fac asa rau tigarile (aici sunt campanii serioase in scoala impotriva tigarilor) si n-ai voie sa fumezi nicaieri, n-ar fi mai usor sa nu le mai fabrice?" closedeyes.gif
Bacardi_Girl
Exact! Ca sa fie treaba treaba...sa vezi atunci ce mai contrabanda! Si in ce locuri mizere si conditii precare or sa se faca pentru ca eu cred ca daca o sa inchida fabricile chiar asa o sa se intample. Faptul ca sunt interzise drogurile ii opreste pe cei care le fac?
kalua
In America exista cateva orasele unde fumatul este interzis total, pana si in propria locuinta. zapacitul.gif

Dupe ce se vor linisti cu fumatorii ii vor lua pe cei supraponderali in colimator.
Diana.
Pai s-a incercat un demers simliar cu prohibitia in State (care a dus la cu totul altceva) si cu interzicerea consumului de alcool la rusi (Perestroika lui Gorby). Rezultatul? Nul...
Szimcsi
Bineinteles ca sunt total enervata de aceasta lege. Prima oara am simtit in "plamani proprii" efectele legii cand s-a interzis fumatul in trenuri. Si cum mergeam cu trenul cate 6 ore pe saptamana, nu mi-a picat deloc bine.

De fapt, am observat ca simteam cu atat mai mult nevoia sa fumez, cu cat stiam ca nu am voie zapacitul.gif

Daca se va interzice si in restaurante nici nu mai imi trebuie sa mananc in oras. Sau in baruri si cluburi? Pai, ce haz mai are sa ies la un club daca nu pot sa imi aprind o tigara langa berea aia?

Bine ca au rezolvat toate problemele tarii. Nu le mai ramasese decat asta!! closedeyes.gif
Diana.
QUOTE(kalua @ Jan 22 2008, 10:20 AM) *
In America exista cateva orasele unde fumatul este interzis total, pana si in propria locuinta. zapacitul.gif
Dupe ce se vor linisti cu fumatorii ii vor lua pe cei supraponderali in colimator.

... si dupa aia pe uriti. Sau pe cei cu boli congenitale. Pe oricine pune in pericol "sanatatea publica".

Dragut este ca intotdeauna drumul spre iad e pavat cu intentii bune. smile.gif
albinuza
aici nu se fumeaza in absolut nici un loc din cele pe care le-ati enumerat.
arata foarte bine fumatorii in fata barului cu berea sau cu mai stiu eu ce in mana, tragan din tigara repede pentru ca frig afara...
si in fata cluburilor acelasi lucru se intampla. din aceste motive eu nu cred ca voi calca in vreun club pe aici!!
maghi24
QUOTE(pescarush @ Jan 22 2008, 01:23 AM) *
lxn, sa stii ca astia chiar pun problema sa interzica fumatul chiar si in locuinta proprie. anyway, nu stiu cum ar putea impune lucrul asta, ca doar nu pot intra in fiecare zi in locuintele oamenilor, si vorba voastra, asta chiar mi se pare si mie absurd. adica, un parinte care fumeaza, trebuie sa fie constient ca-i face rau copilului daca-l tine in fumul lui de tigara.
si eu am fost fumatoare in tinerete (nu inraita), dar m-am lasat in urma cu 6 ani jumate. apoi, am facut o alergie la ceva substante la locul de munca si de atunci nu mai suport nici fumul de tigara, imi face foarte rau. hai ca m-am abatut de la subiect.
a, dar ce mi-am amintit sa spun. am fost anul trecut in Romania si de cate ori urcam in lift mi se facea rau, se pare ca multi nu mai stiu ce inseamna bunul simt si fumeaza peste tot. asta chiar mi se pare strigator la cer.

cei care fumeaza [o parte dintre ei]nu au kiar idee cum se simpt cei din jurul lor care nu fumeaza ca inhaleaza mai mult decit cel fumator.vezi ceva inestetic tinere pe straa cu tigarea in mina ,si plus de asta cel care nu fumeaza stind aproape de fumator au un miros neplacut zapacitul.gif crying.gif zapacitul.gif
Diana.
Nu te supara, eu nu am inteles nimic . sad.gif
Szimcsi
Eu cred ca am inteles ideea pe care s-a chinuit sa o exprime laugh.gif
kalua
Si eu cred, dar nu bag mana-n foc c-am inteles bine. laugh.gif

Chestie nasoala: a-nceput turismul de fumat, adica fumatorii care locuiesc cat de cat in apropiere de-o granita cu o tara in care se mai fumeaza in locale, trec granita si se duc acolo la restaurante si baruri. Multi vor da faliment din cauza asta. sad.gif
Diana.
... Iar altii isi vor creste veniturile. Piata, deh!
maghi24
QUOTE(Maàt @ Jan 28 2008, 06:34 PM) *
Nu te supara, eu nu am inteles nimic . sad.gif

nu cumva ce am scris mai sus nu a inteles?cu putina rabdare cred ca reusiti
Diana.
Forumurile de discutii NU sint locuri de decriptare a meseajelor. O vizita la regulamentul forumului te va lamuri.
Ellinida eisai?
albinuza
hai ca am vrut sa scriu si ieri la asta si nu am apucat!!
io am cam inteles ideea, dar nu o aprob!
adica nu ca nu o aprob...inteleg ce zici tu si cum te simti, dar gandeste-te si la noi cei fumatori!
adica voi sa va simtiti bine in aer curat da?
si pentru asta noi tre sa iesim afara sa fumam o tigara? da stati voi la o terasa daca vreti aer curat!
sau mergeti in baruri strict pentru nefumatori. noi nu mai avem nici un loc special pentru noi!
sa se faca frate baruri pentru ne. si baruri pentru fumatori!
nush daca am fost coerenta ca am scris repejor! sorry biggrin.gif

Diana.
Ai fost. smile.gif
asgaard
bag seama ca albina e o tanara din aia inestetica cu tigara in mana... ntz ntz biggrin.gif
albinuza
apropo de asta cu tigara in mana pe strada!
nici eu nu fumez pe strada... in tara la mine, la mine in oras, unde ma cunoastea lumea..
in schimb aici fumez pe strada pentru ca daca ies intr-un bar, oricum fumez pe strada ca nu pot inauntru!
si a venit al meu in weekend la mine, si mi-am aprins o tigara linistita!
mi-a facut capu tandari (la figurat evident) ca eu cu el nu fumez pe strada ca nu e frumos! si ca lui nu-i place!
am aruncat 3 tigari dupa 2-3 fumuri! biggrin.gif

asgaard
si eu mai fumam pe strada cand aveam chef (acum m-am lasat tongue.gif ), nu mi s-a parut niciodata o mare impolitete, acum nu stiu ce sa zic, cred ca depinde si de atitudine, am vazut femei care au pur si simplu un aer vulgar, fara sa-si dea seama...
in schimb tineam tigara in mana stanga, ca zice-se ca asa trebuie sa procedeze o doamna biggrin.gif
Szimcsi
Asa este,depinde foarte mult de atitudine. Sunt femei care pot fuma pe strada si sa fie "cool" biggrin.gif Si femei care arata hidos cu tigara in mana. Mie in general nu imi place sa fumez pe strada. Decat noaptea, ca atunci nu ma vede nimeni biggrin.gif
maghi24
QUOTE(Maàt @ Jan 29 2008, 10:23 AM) *
Forumurile de discutii NU sint locuri de decriptare a meseajelor. O vizita la regulamentul forumului te va lamuri.
Ellinida eisai?

n inteleg poate i-mi spui ce am gresit magindesc.gif care e problema ta daca am gresit sau daca sint elinidacum spui tu .inpuscati-ma daca am gresit nu sariti cu gura pe mine ca si voi a-ti facut greseli . tinind cont ca sint incepatoare probabil rau am facut ca am intrat pe said. si eu care credeam ca nu sinteti asa rai... nusepoate.gif
Fanny
Este vorba de scriere corecta, Maghi. Tuturor ne e mai usor sa intelegem un mesaj scris fara prescurtari si cu semne de punctuatie la locul lor. smile.gif
N-avem de ce sa te impuscam, dar iti putem sugera - fara sa te superi, sper - sa incerci sa scrii astfel incat mesajul sau sa fie inteligibil, corect si coerent.
Lilisor
In Iasi (adica unde sunt eu indragostita.gif ) sunt destule baruri in care nu sunt separate locurile pentru fumatori de cele pentru nefumatori, dar majoritatea au o delimitare destul de clara. Desi nu suport fumul de tigara, mai fumez si eu... Si asta se intampla atunci cand ies intr-un bar ceva, cu prietenele sau prietenul (fumator inrait). Mi se pare total deplasat sa vina ei sa intrezica total fumatul in locuri publice. Nu am apucat sa ma informez prea bine, dar din cate stiam eu nu ai voie sa fumezi pe strada... La munca nu, in localuri nu, in masina ta doamne fereste sa indraznesti.... Mai bine stai acasa... permanent... Chiar nu cred ca e cea mai inteligenta idee... Dar ce sa'i faci closedeyes.gif ....
Diana.
Mam`zel Maghi, te-am intrebat in greaca daca "esti grecoaica", pentru ca vad ca scrii din Grecia; daca erai grecoiaca, aveai o scuza, asa nu ai nici una. Nici macar una mica. Noi nu "a-m" facut greseli. Mataluta, da. Ti-am atras atentia finut, dar daca nu pricepi, ti-o trintesc din avion: exprimarea corecta in limba romana este o conditie de baza pentru a fi membru al acestui forum.
Pune mina pe-o gramatica si nu te mai burzului ca nu ne impresionezi in nici un fel.
maghi24
QUOTE(Fanny @ Jan 29 2008, 07:44 PM) *
Este vorba de scriere corecta, Maghi. Tuturor ne e mai usor sa intelegem un mesaj scris fara prescurtari si cu semne de punctuatie la locul lor. smile.gif
N-avem de ce sa te impuscam, dar iti putem sugera - fara sa te superi, sper - sa incerci sa scrii astfel incat mesajul sau sa fie inteligibil, corect si coerent.

sint de acord cu voi,nu am scris poate corect dar,Maat a inteles ceva si are dreptate.locuiesc in strainatate, si am destui ani aici motiv pentru care este greu sa mai scriu corect.adevarul e ,ca am vrut sa scriu repede fara sa vad unde am gresit.sorry.
QUOTE(Maàt @ Jan 29 2008, 09:22 PM) *
Mam`zel Maghi, te-am intrebat in greaca daca "esti grecoaica", pentru ca vad ca scrii din Grecia; daca erai grecoiaca, aveai o scuza, asa nu ai nici una. Nici macar una mica. Noi nu "a-m" facut greseli. Mataluta, da. Ti-am atras atentia finut, dar daca nu pricepi, ti-o trintesc din avion: exprimarea corecta in limba romana este o conditie de baza pentru a fi membru al acestui forum.
Pune mina pe-o gramatica si nu te mai burzului ca nu ne impresionezi in nici un fel.

magindesc.gif nusepoate.gif iloveelady.gif

QUOTE(maghi24 @ Jan 31 2008, 01:14 AM) *
:nusepoate
magindesc.gif nusepoate.gif iloveelady.gif

oare ce cauta barbati pe forum pentru femei..?? angry.gif
Philia
Maghi,e un forum public si se poate inscrie oricine aci:barbati,femei si chiar neutri biggrin.gif
Oare la Maat te referi ca-i barbat? magindesc.gif
Diana.
Ma tem ca da. biggrin.gif

Cum, fata...neutri? avem hermafroditi bre, pe-aici si tocmai eu nu stiu?! laugh.gif
Maghi, avem atitea fete care locuiesc in strainatate de ani de zile si scriu mai corect decit ce-i din tara, ca... ... dar sa nu pricepi nici limba tarii in care stai?!
Philia
Maat,mai stii biggrin.gif
Eu nu spun nimic biggrin.gif
Diana.
La ultima verificare (acum 5 minute) nu-mi crescuse inca nimic, so, trust me: inca sint femeie laugh.gif
albinuza
si speram ca vei ramane asa biggrin.gif

Master of Norules
Mie nu-mi plac cei care fumeaza pe strada eu nefumatoare fiind, o data ce treci pe langa cineva care fumeaza e un fum cateodata de parca ar fuma cele mai proaste tigari existente. Mie mi se pare lipsa de respect la cei care fumeaza pe strada.Pe cei care fumeaza nu-i deranjeaza dar pt. nefumatori e mai deranjant. Sunt o gramada de locuri in care se fumeaza si la noi inca nu-s interzise. Mie nefumator mi se pare putin absurda ideea ca n-ai voie sa fumezi la bar ca doar de aia te duci sa bei ceva si sa fumezi. Poate statisticile cu multiplele urmari ale fumatului asupra sanatatii i-au determinat sa ia o masura extrema. Dar pana la urma e optiunea fiecaruia si cand incerci sa constrangi nu-i cea mai buna cale.
maghi24
QUOTE(Maàt @ Jan 31 2008, 09:55 AM) *
La ultima verificare (acum 5 minute) nu-mi crescuse inca nimic, so, trust me: inca sint femeie laugh.gif

a,''Maat''matitza trebuia sa scrii era mai dulce blush.gif .poate ca trebuia sa se scrie ;''AU DREPTUL PE SAID NUMAI CINE A TERMINAT UNIVERSITATEA...OXFORD'' .vezi ,daca nu a ce face te legi de nimicuri nusepoate.gif

QUOTE(maghi24 @ Feb 2 2008, 12:54 AM) *
a,''Maat''matitza trebuia sa scrii era mai dulce blush.gif .poate ca trebuia sa se scrie ;''AU DREPTUL PE SAID NUMAI CINE A TERMINAT UNIVERSITATEA...OXFORD'' .vezi ,daca nu ai ce face te legi de nimicuri nusepoate.gif


QUOTE(maghi24 @ Feb 2 2008, 01:03 AM) *
a,''Maat''matitza trebuia sa scrii era mai dulce blush.gif .poate ca trebuia sa se scrie ;''AU DREPTUL PE SAID NUMAI CINE A TERMINAT UNIVERSITATEA...OXFORD'' .vezi ,daca nu a ce face te legi de nimicuri nusepoate.gif


QUOTE(maghi24 @ Feb 2 2008, 01:04 AM) *
a,''Maat''matitza trebuia sa scrii era mai dulce blush.gif .poate ca trebuia sa se scrie ;''AU DREPTUL PE SAID NUMAI CINE A TERMINAT UNIVERSITATEA...OXFORD'' .vezi ,daca nu ai ce face te legi de nimicuri nusepoate.gif
pescarush
mai dar nu se lasa fata asta!
maghi, scuza-ma ca-ti spun, si eu sunt nefumatoare si ma deranjeaza fumul de tigara, dar mai opreste-te femeie! esti ca scaiul pe oaie.
nu e vorba de oameni care au terminat la Oxford (si apropos, se scrie site, nu SAID), ci de oameni care au invatat sa scrie si respecta anumite reguli gramaticale. nu cred ca trebuie sa ai mai mult de 4 clase (daca ai participat la orele de lb. romana) ca sa scrii corect.
scuze, dar de data asta chiar m-am enervat. mad.gif

P.S. si pentru ca tot suntem toate cu facultatea absolvita la Oxford (apropos, nu stiam ca la Oxford se studiaza si lb. romana), sa stii ca am inteles de prima data, nu trebuia sa ocupi o pagina intreaga sa ne spui de 4 ori acelasi lucru.
Diana.
Maghi are deja 3 avertismente date de Kalua pentru deschidere repetata de topic cu acelasi subiect. Inutil sa spun ce urmeaza.

Da, pe "said" au dreptul numai cine, unde "numai cine" ie mai multi. Ptiu, drace!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.