Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Retin A sau Smooderm
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Acnee si probleme cu tenul
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Ariana
Pentru ca multe din noi am folosit sau folosim hai sa ne povestim aici despre asta...

Cum se foloseste? :)

Pe fata demachiata dupa 1/2 de ora se aplica pe portiunile cu acnee Retin A sau Smooderm(e acelasi lucru doar ca sunt produse de firme diferite-asa stiu eu) apo dupa alta 1/2 de ora se aplica o crema hidratanta eu folosesc Clean Ac si am incercat zilele acestea si Bioten de la Elmiplant.
Vara (si nu numai) neaparat se aplica o crema cu un factor solar ridicat.Nu puteam sta la solar si nici la un soare puternic pt ca te alegi cu arsuri puternice pe fata.

Asa...eu in ultimele zile am avut o experienta tare neplacuta vis-a-vis de Smooderm.Se pare ca nu pot sa il aplic pe fata 4 zile consecutiv pt ca ma ard...asta am patit...arat ca un far...rosie si iritata de mi-e groaza sa merg maine la birou.Imi pun kilograme de Clean Ac pe fata si Bioten.
Fata s-a curatat dar ma pisca si ma mananca. :)
diotima
Eu una nu am probleme cu fata, dar citisem mai de multisor ca folosisera aceste 2 produse si pe picioare, ca sa scape de firele crescute sub piele (din cauza folosirii aparatului de epilat). Mi le-a trimis mama, dar inca nu m-am dat cu ele. Stii daca au efect pt ce vreau eu?
Ariana
Nu stiu ce efect pot avea in cazul acesta (nici nu stiam ca sunt ok si pt asa ceva)dar sa ai mare grija pt ca sunt patita...neaparat respectat intervalul acela de 1/2 de ora si ma gandesc ca si in cazul acesta e nevoie de crema hidratanta.
Speram sa apara si celelate fete cu detalii.
Ciresica
ariana, draga mea, eu sunt patita cu retin_a. pe la inceput, cand l-am descoperit, eram asa nerabdatoare sa vad rezultate incat am ignorat primele semne de uscaciune pe fata  :fluierat: (in special barbie si nas) pana m-am trezit intr-o zi rosie si cu usturimi.  :frustraree: abia atunci m-am potolit. dar sa stii ca acum daca ma dau cu retin imediat ce imi curat fata nu mai am nimic. cred ca s-a obisnuit pielea cu el, nu stiu.
oricum de vreo 2 saptamani am inceput cu brevoxyl, alta belea care mi-a uscat obrajii de ziceai ca am smirghel.  de fapt beleaua sunt eu ca nu am rabdare niciodata.  ;D
iar dupa brevoxyl imi dau cu sebium crema. in sfarsit mi-am cumparat-o si eu. vad ca e un pic grasa, dar nu mi-a facut nici un cos. si miroase a... miere.  :-  dar imi place cum e pielea mea de dimineata.
elle_ni
QUOTE
iar dupa brevoxyl imi dau cu sebium crema.


esti sigura ce e indicat sale folosesti pe amandoua simultan?si io am vrut sa aplic skema asta, dar m-am gandit ca nu cumva brev.cu sebium-ul sa nu se anuleze sau sanu genereze alte minuni pe moaca....

si dupa brev.aplic biotenul sau lavodermul 9in ultimul caz se cam usuca fata dupa cateva aplicari), sau gerovital plant antirid, sau gerovital h3 (senzatie naspa, ca crema e extrem de grasa, si nu stiu nici daca-mi blokeaza porii, au ba)....

______________


so, la mine retinul nu a avut nici o reactie urata, ca la cat ne-a batut la cap angelito cu aplicarea lui, putem sa recit si in somn schema, si am respectat-o cu maxima atentie...in schimb, dupa o luna am renuntat la retin, din cauza lipsei de timp (cremuirea si timpul de asteptare coinidea cu baita bebelului).

daca respectati timpul de astepatre, daca va hidratati fata exact dupa o ora(mai bine zis tre' satreaca cel putin o ora de la aplicarea retinului), daca nu va expuneti la soare, daca nu folositi sapun care sa contina benzoil peroxide, parca (daca gresesc, rog mintile luminate sa ma corecteze :P), daca incepi cu aplicari rare, ajungand treptat la repatari zilnice (sau in functie de doleantele tenului....)...eu cred ca tenul nu va avea de suferit.

pupicei si rabdare cu retinul....se pare ca da rezultate in cazul consecventei....eu nu m-am convins, pentru ca nu mi-am dat sansa aceasta...
Ciresica
pai nu cred ca are nimic daca dupa brevoxyl dau cu sebium crema. sebiumul crema tocmai este ptr o piele grasa cu probleme care sufera de uscaciune din cauza tratamentelor. oricum astept vreun sfert de ora pana sa o aplic, asa ca...  ???
Ariana
E chiar indicat sa hidratezi dupa brevoxyl ma gandesc eu...
Eu ma mir in continuare la mine brevoxylul a avut un efect super.Cred ca sunt eu defecta.

Ce sa va spun fetelor!!! Sunt disperata...nici nu pot sa dorm...mi s-a iritat si pielea de la ochi -nu m-am dat cu Smooderm acolo - dar probabil a ajuns cum m-am tot pigulit pe fata.
Mi-am pus unguent cu galbenele pe zonele critice si parca parca a mai atenuat nebunia.
Maine nici nu merg la job pt ca arat oribil.Ma tot uit din 10 in 10 min la ochi...faza e ca nici nu am stat cuminte si m-am tot frecat.
Daca nu se imbunatateste situatia cred ca am sa merg la medic si nu pentru peeling chimic ,asa aveam in program ci pentru tratament.Asa ca...aviz amatoarelor aveti mare grija.

Elle ,am respectat schema de tratament,am aplicat produsele in ordine si la orele indicate. :o
Sa imi tineti pumnii!!!
Ciresica
ariana, bafta multa sa-ti treaca. mergi la un medic daca e asa de rau...  :-*
Ariana
Va tzuc...nah ca azi ii mai bine un pic.Dar am tras o sperietura pe cinste aseara.
arissuca
Ariana, si eu am patit din astea (m-am iritat rau de tot in jurul ochilor cand mi-a ajuns acolo Smooderm sau cand m-am dat cu retinol). Mie mi-a trecut imediat (adica dupa jum de ora :D ) daca m-am demachiat si mi-am aplicat ulei de masline sau vit E uleioasa (din fiole) care e chiar grozava. O perioada chiar am folosit constant vit E in jurul ochilor deoarece nu ma mai multumea nici o crema pt ochi si pot spune ca a fost net superioara tuturor cremelor (pana am descoperit Blossom :) )
Ariana
Fetele situatia e sub control nu mai arat de parca m-am pregatit sa concurez la un "miss broasca tzestoasa"...Ma enerveaza ca imi facusem planuri sa merg la peeling chimic azi dar m-am linistit total.
Arissuca am sa imi cumpar si eu fiolele...recunosc ca am emotii dar fie ce-o fi...si pt ridurile de expresie tu ce fel de creme folosesti?Tot Bloosum?
arissuca
Ariana, eu am riduri sub ochi si unul pe frunte. Atât...DEOCAMDATA. Pe mine ma terorizau rau cele din zona ochilor. Bine ca le-am  atenuat cu serul 8) . Pt zona asta mai folosesc crema antirid Blossom (stiu ca au si o crema speciala pt ochi dar nu am gasit-o, mi-a fost lene sa mai caut si stiam ca e mai degraba anticearcane si impotriva pungilor si abia in al treilea rand antirid... si doar30ml!). Crema Blossom intra fff rapid in piele si iti da pt cateva momente senzatia ca pielea e usor intinsa, ceea ce e si normal avand in vedere ca aspectul asta e mentionat si in "indicatii").

In rest folosesc Smooderm si crema antiacneica de la Elmiplant/Eritroacneol pt hidratare. Mi-e teama sa folosesc pe toata fata crema Blossom pt ca in compozitie are ceva subst cu gr 3 si 4 de comedogenie, asa ca nu ma risc. Sper ca pana o sa-mi apara si alte riduri o sa scap definitiv de comedoane  :) ca sa pot folosi fara teama creme antirid. :hohote:
walpurgik
Oricat as face peeling de cu seara cand sa plec a doua zi in oras mi se cojeste fata de numa, de la dragul de smooderm. mai ales cand pun fornd de ten, ma si hidratez ca atare dar tot una. Intrebare: cum naiba ies acuma din casa ca dupa ce mi-am trantit un Dream mat mousse fata mea arata ca un deshert din ala arid cu crevase si crapaturi? I am desperate. Nici macar cashmereul nu ma ajuta. Partea nasoala e ca nu vad nici o imbunatatire in textura pielii ci numai e sensibila si cu pete in zona T si ceva cosuri pe care mi le-a scos patzania asta de subcutanat.  :( astept incurajari. multzam.
kale
in cazul meu retin a a fost si este, de fapt, cam singurul care da rezultate bune, in sensul ca vindeca tot si scoate petele...din pacate usuca, dar i-am gasit nasul  ;)...se numeste hydrabis de la bioderma, este o crema pt ten uscat, foarte hidratanta si ma dau cu ea in fiecare dimineata si seara, dupa ce folosesc retin...evident, cu retin nu ma dau zilnic
loredana
Buna. Urmaresc de ceva timp discutiile voastre despre retin-a si m-am hotarit sa incerc si eu.Il folosesc cam de o saptamina,cu pauzele de rigoare dar intrebarea mea este cam dupa cit timp se vad rezultatele si cind ar trebui sa ma opresc? Multumesc
angeldust
QUOTE
Oricat as face peeling de cu seara cand sa plec a doua zi in oras mi se cojeste fata de numa, de la dragul de smooderm. mai ales cand pun fornd de ten, ma si hidratez ca atare dar tot una. Intrebare: cum naiba ies acuma din casa ca dupa ce mi-am trantit un Dream mat mousse fata mea arata ca un deshert din ala arid cu crevase si crapaturi? I am desperate. Nici macar cashmereul nu ma ajuta. Partea nasoala e ca nu vad nici o imbunatatire in textura pielii ci numai e sensibila si cu pete in zona T si ceva cosuri pe care mi le-a scos patzania asta de subcutanat.  :( astept incurajari. multzam.



Te inteleg perfect walpu, si eu am patit, mai ales ca tot Dream matte mouse am si eu, si fondul asta de ten nu arata bine decat pe fatza super hidratata. Eu mai demult cand aveam fatza asa uscata si imi trebuia remediu de urgenta ma dadeam cu crema "Spirulin" de la Hofigal sau chiar cu unguent cu galbenele in caz ca altceva nu aveam prin casa. Partea proasta e ca de la spirulin imi lucea apoi fata toata ziua asa ca am incetat sa o mai folosesc.
17girl
        Am si yo cateva intrebari, ca nu am inteles: :-X
1. Alergiile/iritatiile/mizeria scoasa la suprafata de RETIN_A trece? daca da dupa cat timp?
2. Rezultatele au fost bune/f bune/ normale/ proaste?
3. E cel mai bun produs de cosuri incercat de voi?

        Eu mi-am luat de curand retin-a dar nu l-am incercat inca k sa nu-mi apara ceva mai nasol.... eu am o acnee usoara ,dak se poate spune asa, si am 17 ani... deci intr-un fel e normal sa am cosuri, cred  :'(!?

pup`s & hugs
MonicutzaB
eu fac in felul urmator si sunt destul de multumita de rezultate (practic nici nu mai sper sa am tenul impecabil ... doar acceptabil  :():
duminica seara imi fac masca cu aspirina dupa care folosesc ca masca Beauty Flash Balm/Clarins.
luni, marti, joi, vineri - seara, dupa demachiere cu Sensibio H20 ma dau cu retin A, in strat subtire, pe toata fata, mai putin zona ochilor
miercuri, sambata - seara, dupa demachiere ma dau cu Vaseline (am aflat ca exista si in Romania o varianta germana cu extract de galbenele - MELKFETT - cam 80'000 lei)
daca seara ma dau cu retin A dimineata folosesc Sebium creme sau Roc Calmance, daca ma dau seara cu Vaseline, dimineata folosesc DDMG/Clinique.
dupa schema asta am fata destul de hidratata pentru a folosi un fond de ten matfiant.

QUOTE
Intrebare: cum naiba ies acuma din casa ca dupa ce mi-am trantit un Dream mat mousse fata mea arata ca un deshert din ala arid cu crevase si crapaturi? I am desperate. Nici macar cashmereul nu ma ajuta. Partea nasoala e ca nu vad nici o imbunatatire in textura pielii ci numai e sensibila si cu pete in zona T si ceva cosuri pe care mi le-a scos patzania asta de subcutanat. :( astept incurajari. multzam.


dupa ce te dai cu fondul de ten pulverizeaza pe fata niste apa termala (Avene, Evian sau, varianta mai ieftina, apa minerala normala intr-un pulverizator), ajuta si la hidratare si fixeaza si machiajul.

:-*
walpurgik
multumesc pentru sugestii fetelor. Intre timp tratamentul cu smooderm a mai evoluat, post-ul ala era de la inceputuri. Dupa el ma dau seara cu un strat considerabil de ictyane si dimineata cu sebium reparatorie. Acum e mai bine, intr-adevar trebuie enorm de multa rabdare, pana se curata tot. Stiti cum, daca drumul spre iad e pavat cu intentii bune, aici e invers, drumul spre rai e pavat cu suferinte si muuuuuuuuuuuuuuulta jumuleala de piele. 
:-[
Cu fondurile de ten tot n-am scos-o la capat, toate pe care le-am probat usuca initial si daca nu ai facut peeling inainte se descuameaza suficient de mult ca sa-ti strice make up-ul. Mai nou, negasind Photakne, mi-am luat tot de la bioderma photoderm max 100, crema coloranta cu protectie solara. Nu e foarte lejera pana patrunde in piele, dar nici pielea tratata acneic nu e asa de hidratata asa ca e bun. Culoarea e superba, de nuanta bronzului, nu foarte puternica sau artificiala. Luceste un pic fata de la ea, dar in mod frumos, parca un luciu de bronz si nu imbacsita de sebum.
Problema mea acum e urmatoarea: eu folosesc smooderm pe frunte nas si barbie; mai nou mi s-au uscat pleoapele si poate un pic sub ochi si mi se duce pielea. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum, poate sa se intinda actiunea smoodermului pe alte zone ale fetei numai din circuitul lui prin tesuturi, caci nu ating acele zone deloc? Si pe obraji unde am pielea mai uscata erau ceva semne de decuamare pana am inceput sa folosesc ictyane.
pupici ploios fetelor!  :-*
tits_herbert
Fetelor, Sebium Crema este intr-un ambalaj galben?
walpurgik
da, galben cu alb. fii atenta care iti trebuie, reparatorie, matifianta, ca-s mai multe.
tits_herbert
Wal, eu vreau sa fac tratament cu Retin A si nu sunt sigura care crema ar fii mai buna Sebium sau Sensibio (care nu are nici parfum), desi eu am tenul mixt. Nu stiu ce sa fac.
Ariana
Titzule vezi ca fetele spun ca e mai bin Ictyan-ul la capitolul hidratare in caz de tratament cu RetinA.Si Angelito si Kale au laudat crema asta.
tits_herbert
Mami Ariana :-*
Ictyane de la ce e. Zi si mie exact, ca am fost azi in 3 farmacii sa-mi iau Clean AC si alea ziceau ca nu au Cleneance :o, m-am enervat.
Parca tot de la Avene e, nu?
Ariana
Ictyane  e de la Ducray iar Clean Ac e de la Avene.Ca pret cred ca sunt amandoua pe aproape 350.000 -400.000 de mii parca...
Eu am laut Clean Ac-ul de la o famacie Sensi Blu.Initial si eu am vrut Ictyane dar nu l-am gasit in momentul acela si am optat pe Clean Ac pt ca eram nerabdatoare sa incep tratamentul cu Retin(Smoodem in cazul meu).
Eu am genul ala de fatza care luceste ca un bec si mi-a fost sincer putin teama de Ictyane.Insa Angelito si Kale spun ca ele nu s-au iritat deloc datorita Ictyan-ului , eu nu pot sa spun acelsi lucru despre Clean Ac.Si totusi imi place f f mult.
Sa ai mare grija cu ochii tiztule...eu in vacnata de iarna am tras o spaima buna-din greseala am dat cu mana pe la ochi si a fost nasol de tot.
walpurgik
ictyane e de la ducray, clean ac de la avene, pt tratamente reparatorii, cleanance e gelul de curatare tot de la avene si sebium/sensibio de la bioderma. Desi are in compozitie numai glicerina si vaselina, intr-adevar ictyane mi se pare ca repara cel mai bine pielea deshidratata si culmea pare mai grea sebium decat asta. eu ma dau cu sebium reparatorie pe zona t numai dimineata si pe obraji cu ictyane, seara cu ictyane pe toata fata la o ora dupa ce aplic smooderm/retin-a, pe zona t. cu retin-a te dai la vreo juma' de ora dupa ce te speli pe fata. ai grija daca faci baie inainte, asteapta o ora pana aplici tretinoidul caci altfel iti va patrunde foarte adanc in straturile pielii si o sa se decuameze mai multe, deci o usturime rezultata de iti vine sa fugi prin casa sa te bata zefirul in fata sa te calmezi. din cand in cand seara mai aplic si spirulin de la hofigal in monodoze, fara conservanti.
asculta si tu sfatul fetelor cum am facut si eu: sa nu te panichezi la inceput de ce iti poate iesi pe fata de la chestie asta de crema(eu nu am avut in viata mea atatea nebunii pe fata ca atunci cand am inceput trat. asta). ranforsez ideea de rabdare, oh, ca multa trebuie si perseverenta indiferent de cat de rau debuteaza tratamentul. rezultatele sunt considerabile si se vad de la o luna incolo.
bafta,`tits, iar daca te apuca disperarea la inceput  :hainoroc: si tu ca nu degeaba manageriezi un bar aicea. coboara din birou cu profanii si incalca regula care interzice alcoolul in timpul jobului.  :fluierat:
tits_herbert
Sarumana ::)
Maine ma infiintez la farmacie si imi iau Ictyane. Ca am vazut azi atatea creme ca nu mai stiam care pentru ce mai era.
As vrea si ceva intern, daca tot incep. Da-mi si pe aici o sugestie :P

Wal :-*, zic eu ca nu poate sa fie mai rau decat e acum...., dar sunt convinsa ca asa va fi. Nu stii cat mi-a luat sa ma conving sa incep tratamentul, pentru ca eu nu prea iau/utilizez medicamente decat in cazuri extreme. Dar acum pasul a fost facut, am retinul, maine crema si poate ceva intern si la o eventuala disperare mai iau un gat :hainoroc: :P

Va pup pe amandoua.
17girl
        Cam cum arata tenul vostru (pt fetele care au incercat retin_a ) dupa 3-4 saptamani de tratament? . Inca se exfoliaza puternic sau ...? Si cat timp dureaza perioada de "rabdare"?.... eu chiar nu stiu daca sa incerc sau sa raman la produse mai usurele ca keracnyl , eritroacnol etc
          A.... am descoperit in Bolero (era un articol despre ceaiuri ) ca ceaiul detoxifiant (si cel de slabit  ;)) elimina odata cu toxinele si calciul si magneziul din organism.... :'(
 
pup`s & hugs
Diana.
Si eu tot Dream mat mousse mi-am luat si dupa ce ma dau cu el parca-s la circ ! :-X
Retin A sau Smooderm merg si pentru ten uscat?!
Intreb si eu, nu dati cu parul ! :trozneala:
tits_herbert
Hai sa-mi dau si eu cu parerea :P cred ca retin A si smooderm sunt pentru tenuri acneice cu probleme, acum pentru ten uscat cred ca il poti folosi doar pe zonele strict afectate, pe cosuri. Zic si eu tot asa fara par :fluierat:
angeldust
Diana am inteles ca ai ten uscat , deci e si normal ca Dream matte sa nu arate bine pe fatza ta, orice ai face. E un f.d.t f f uscat.

In legatura cu RetinA eu una nu iti recomand...pt ce vrei sa il folosesti?
Diana.
Tits, nu am cosuri ci  niste "chestii" ciudate care parca ar fi piscaturi de tintari nescarpinate, aparute de vreo 3 zile...  :-X
Angel, pai eu am citit undeva ca e bun si ca tratament pentru tenuri de peste 30 de ani...
Sint intr-o ceata totala.  :-X
Dar daca ziceti voi, ca nu-s pentru mine, nici Retin A si nici Smooderm, nu le iau.  :-*
bubulina
Eu am inceput cu Retin a (ma rog cu Airol care e acelasi lucu, dar mi se pare mai hidratant) acu pe m vreo 2 ani cind l-a introdus angelito pe alt forum. Nu am avut acnee, dar uhh am remarcat o imbunatire considerabila a pielii.
Aveam niste chisturi subcutanate si au desparut ca prin minune. Nu m-am ars nicoadata cu asta, desi mi s-a intimplat cu AHA de citeva ori.
Am inceput sa-l folosesc ca la carte, dar intre timp pielea mea s-a obisnuit. Asta a durat citeva luni. Imi aduc aminte ca l-am aplicat pt citeva luni in fiecare seara. Chestia cu iritatiile, mizerriile ce le scoate la suparafata sau cu deshidrateare sunt trecatoare. Efectele bune raman. Acum il aplic si citeodata ma dau imediat pe fata cu apa termala sa se absoarba mai repede. Nixi urma de iritatii...Deshidratarea mai poate aparea dar acum e destul de bine cu DML de la Clinique. Si nu mai e cum era.
Eu il folosesc pe post de antirid, exfoliator..E una din putinele creme la care nu as renunta.
Ariana
Si eu sunt incantata de efectele retinului pentru ca m-a salvat de punctele negre.In schimb  cand m-am incumetat sa ma dau cu el zilnic a fost nasol...cred ca mai multe dintre noi am avut aceeasi patanie.Nasolul cel mai mare e ca dupa megairitatie nu mai poti s ate dai cu nimic ca sa salvezi moaca...ramai asa descuamata si se uita toti ca la felul 3 la tine.
tits_herbert
Fetelor :-* , gata m-am apucat, in sfarsit de treaba. Aseara am facut prima smacuiala si vreau sa stiu la cat timp o fac pe a doua. Nu in seara asta nu ???
Mi-am luat ictyane pana la urma si mai vreau sa stiu daca ma duc la solar, trebuie sa astept pana se termina tratamentul nu?
A, da si retin a il intind pe zona t ca pe o crema nu? O las sa  intre in piele sau o masez.
Spuneti tot :pistolar:
ioannaraluka
Diana, intr-adevar si eu am citit mai demult pe net ca Retin A era considerat un bun si ieftin antirid, dar folosit cu precautie, deci cred ca merge si la ce vrei tu, insa ma gandesc ca trebuie utilizat mai rar decat in cazul tenurilor problematice.
    If used over a period of years, tretinoin will continue to reverse aging of the skin and can continue improving the skin’s appearance even ten years after starting treatment.
In alta ordine de idei, mi-a luat asa: Retin A si crema Glycon, sa le folosesc alternativ, o seara unul, o seara altul, am citit aici
http://www.skinsite.com/info_retin_a.htm
ca merge de minune Retin cu un produs cu AHA
    Tretinoin works best when used in combination with alpha hydroxyacid preparations. Deci, am la activ doua utilizari de Retin si una de Glycon, ce am constatat pana acum, este un ten mai fin, dar e inca devreme sa ma pronunt, sper sa scap fara sa ma decojesc  :P
Tits, ai grija cu zona T, in special intre sprancene, eu cand foloseam produse agresive mi s-a uscat rau si am facut cojite mult timp chiar daca nu mai dadeam decat cu creme hidratante. Nu prea ai ce masa, ca intra foarte repede in piele.
tits_herbert
ioana, tocmai in zona aceea este problema no. 1  :frustraree:
Si spune-mi te rog, la cate zile se face tratamentul la inceput? Pot sa il fac in fiecare zi?
ioannaraluka
Nu prea, eu as zice ca la 2 zile, chiar la 3 daca apar cojite sau inrosire, pana se obisnuieste tenul, apoi sa ramai pe o zi da, una nu, sau in fiecare zi in cel mai bun caz, daca nu ai efecte secundare, dar asta dupa cel putin 2 saptamani, depinde si cum reactioneaza tenul.
Asteptam sa vedem ce zic fetele care il utilizeaza mai de mult timp, eu mai mult m-am documentat decat m-am dat cu creme, sunt abia la inceput.  :-*
tits_herbert
nu am simtit nici o usturime la aplicarea retin a, doar un disconfort cand am cremuit ???
17girl
        si yo am incercat ieri pt prima data retin_a si n-am simtit nimic.... ??? Are un miros cam... cah.... dar trece... Ce vreau eu sa intreb: cum face retin_a sa imbunatateasca considerabil pielea daca o usuca asa tare incat neaparat dupa 1/2 ora tre sa aplici crema hidratanta? adica ma refer la efectul antirid!
        sper ca intr-o luna sa vad efecte! cer prea mult?

pup`s & hugs
angelito
Fetelor, Retin-A imbunatateste pielea in principal pe doua cai:
1) exfoliaza si elimina stratul superficial de piele, astfel incat netezeste pielea si "sterge" pete, cicatrici, riduri, vergeturi etc.;
2) stimuleaza sinteza colagenului - deci pielea devine mai rezistenta "din interior", si se produc mult mai greu riduri si altele.

Pentru fetele cu ten uscat si/sau sensibil, care vor sa foloseasca Retin-A (sau Smooderm, are aceeasi compozitie) ca anti-rid si pentru ameliorarea aspectului general al pielii, eu cred ca trebuie sa puneti in balanta avantajele si dezavantajele, si daca voi constatati ca avantajele sunt mai mari decat dezavantajele, sa-l folositi. Posibilele dezavantaje sunt uscarea, descuamarea si iritarea pielii, si efectul sensibilizant. Toate acestea pot fi evitate intr-o mare masura daca se respecta cu sfintenie ritualul de tratament (cel pe care l-a postat Rose), si se foloseste o crema hidratanta si emolienta performanta si un produs solar cu protectie ridicata. Totul e sa vedeti cum reactioneaza tenul vostru la el, pentru ca nimeni nu poate prevedea aceasta reactie. In functie de ea continuati tratamentul sau nu.

Si pentru fetele care au inceput tratamentul, chiar daca la inceput vi se pare ca nu se intampla nimic deosebit, nu va lasati pacalite si nu incercati sa folositi produsul mai des decat trebuie - va spun din proprie experienta, eu dupa 2 aplicari consecutive am patit-o rau! Asa ca ma bine aveti rabdare...

Eu am folosit Smooderm de cateva ori, pentru ca imi apareau microchisturi mici si multe pe frunte, si ma enervau teribil. Asa ca foloseam 2-3 saptamani Smooderm, urmand toate regulile, si dupa aceea scapam de ei iar pielea arata foarte bine! In schimb nu l-am folosit mai mult sau pe toata fata pentru ca am incercat si tenul meu n-a reactionat prea bine...

:-* si bafta!!!!
tits_herbert
in cazul asta o sa mai astept pana aplic cea de-a doua transa. Si da mi se pare ca Retin A miroase a branza :P
angelito
Hihihi, Tits, daca nu-ti place mirosul Retinului, incearca Smooderm, ca nu miroase in nici un fel (poate putin, foarte putin, a alcool)!
tits_herbert
Lasa Angelito, ca ma obisnuiesc, acum am inceput cu asta, miros a branza ce sa fac :P

:-*
17girl
      salut!!! :hainoroc:

daca aplic retin_a o data la doua zile + respect jumatatile de ora cu demachierea si hidratarea + aplic factor solar zilnic o sa mi se mai irite pielea ? adik din cate ati observat cele care au incercat/ citit (despre) tratamentul cu el li se intampla tuturor ?

pup`s & hugs
ioannaraluka
Tits, mie nu-mi miroase Retin a nimic  :(.
Cum esti, sper ca nu te cojesti, eu deloc, si ultimele doua dati nu am dat cu crema decat dimineata ;)
17girl, se pare ca nu tuturor, dar asta din ce am citit, eu sunt abia in prima saptamana de utilizare, deci nu ma pot pronunta.
Am uitat, mi-am luat preventiv alifie Melkfett, dar inca nu am folosit-o.
Imi trebuie o crema buna de zi, ca baza de machiaj, aveti ceva sugestii?
Intrebare pentru Angelito, dar nu numai, filtrele solare "naturale" de gen, argila, aloe, catina, din cremele care le contin, pe ambalajul carora scrie ceva: argila are filtru uv natural (ex. Aslavital), sau lotiunea cu lemn de santal de la Lotus Herbals, chiar au efect?
tits_herbert
Ioana nu am nici o problema, nu ma cojesc, nu ma ustura :D
Deci la o adica pot sa ma dau cu crema dimineata ??? nu trebuie neaparat sa ma dau la 30min o ora dupa retin?
Am facut o zi da una nu.
:-*
ioannaraluka
Asa fac si eu o zi da una nu si m-am dat doar prima data si cu crema, celelalte doua dati nu si e ok, sper sa scap ca urasc cojitele pe fata (reminiscente din adolescenta cu tratamente horror) :'(. Cateodata e si problema de timp ca daca ajung sa ma dau tarziu cu Retin nu mai stau o ora dupa aia ca pic de somn.
Nu simt nici usturimi sau altceva, poate suntem noi mai norocoase sau asta e doar linistea dinaintea furtunii? Tu ai crema cu SPF? Daca da, ce folosesti?
Bafta multa in continuare!
tits_herbert
Ioana eu am Ictyane. Eu ma intreb si acum cum am ajuns eu in situatia unui tratament derma ca in copilarie-adolescenta :P nu am avut nimic :'(
Bafta si tie :-*
angelito
Ioanna, produsele naturale cu efect de filtru solar au un efect pozitiv, dar e e neglijabil din pacate... Adica nu te pot proteja eficient de radiatiile UV, pentru asta trebuie neaparat sa folosesti un produs care sa contina filtre foarte performante, fotostabile, si astea nu sunt cele naturale...

Game solare bune sunt cele de la Bioderma, L'Oreal, Garnier, Vichy, Lancome (toate marcile grupului L'Oreal, de fapt), Ducray.

Bafta cu tratamentul si take care  :-*!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.