Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Putem sa schimbam legea!
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie
Diana.
La topicul despre violenta domestica au existat intrebari: ce putem face? Raspunsul este: TOTUL!
Avem drept de vot. Avem partide politice (unele dintre noi sint poate membre ale vreunui partid politic sau macar simpatizeaza cu vreunul).
Ce de e de facut?
Trebuie facut ceva la nivel legislativ; atita timp cit nu exista legi dure care sa protejeze persoanele abuzate, noi tot o sa vorbim si-o sa vorbim- iar in timp ce noi vorbim si ne dam cu parerea, alte mii de femei incaseaza pumni si suturi, sint invinetite si li se spune ca nu sint nimic altceva decit gunoaie umane.
Avem drept de vot si putem face ceva...
... unde-s multi,puterea creste. smile.gif

... eu, de exemplu, am ceva contacte la un anumit partid politic.
Si putem aduna semnaturi si online si in real life, putem cere sa se faca ceva;
Ia ginditi-va: daca fiecare dintre noi s-ar apuca sa stringa semnaturi si ar "bombarda" birourile parlamentarilor, daca am trimite comunicate catre presa centrala... cit timp am putea fi ignorate?!
pescarush
eu va sustin... online, ca asa pot de-aici.
dar, maat, trebuie facauta si muuuulta propaganda. pe-aici sunt legi dure si de aia tot o incaseaza destule femei (in general, femeile sunt cele agresate, chiar daca mai sunt si cazuri de barbati agresati).
Diana.
Buuun... deci, ce parere aveti? ce credeti ca trebuie facut? cine stie cite semnaturi trebuie strinse pentru a avea sanse de reusita? cine stie care sint prevederile legale din prezent in acest sens?
Fanny
ma documnetez si ma intorc cu raspunsuri
Diana.
Cind o sa avem cit de cit idee despre ce e vorba in propozitie o sa il contactez pe un domn deputat (care in viata de zi cu zi e medic) din grupul d-lui Stolojan, domn deputat cu care s-a intimplat sa ma "intersectez" ; cum ii am numarul de telefon, emailul si cum mi-a spus la un moment data ca daca am vreo idee de initiativa legislativa, sa nu ezit sa ii dau un semn, si cum stiu ca e om serios, chiar asa o sa fac.

O sa incerc sa ma documetez si eu. Cine poate, sa ia legatura cu organizatii de femei , nu conteaza de care, sa vedem daca putem beneficia de sustinere si daca se implica si altii in adunarea de semnaturi.
Daca ne organizam cum trebuie, avem toate sansele sa reusim!
Fanny
CUM PROPUNEM LEGI

ARTICOLUL 74 din Constitutia Romāniei
(1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care īşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar īn fiecare din aceste judeţe, respectiv īn municipiul Bucureşti, trebuie să fie īnregistrate cel puţin 5.000 de semnături īn sprijinul acestei iniţiative.

Eu aş miza pe un grup de femei care sa susţină legea īn parlament, nu pe barbaţi. La contacte, nu-i problema smile.gif atāta timp cāt avem un plan de bun. Să nu uităm că 2008 e un an electoral, iar parlamentarii se vor lupta pentru a iesi in faţă. In caz ca se votează legea uninominalului, cu atat mai mult vor fi interesati.
Teocris
Voi face orice sa ajut!!!
Spuneti unde,cum si cand pistolar.gif
Diana.
Semnaturi... Bun asa! Problema e ca trebuie sa existe ceva pe foile cu care cerem semnaturi!

Orice "contact" e bun; o foaie lasata la magazinul din colt de unde ne cumparam piinea, la universitati, la serviciu, oriunde, ORICE SEMNATURA a unui cetatean cu drept de vot E BUNA!
Teocris
Asta pot sa fac!!
Dupa aceea unde le trimitem?Cine le strange pe toate?Este un format tipizat?
Ala80
Count me in! kiss.gif

Cred ca pot strange cateva sute numai din compania la care lucrez.
Diana.
Nope! Deocamdata trebuie sa aflam mai multe detalii, sa ne organizam bine! Trebuie sa plecam "la bataie" pregatiti, nu ca sa ne aflam in treaba.
Teocris
Organizat!Altfel nu avem nici o sansa!
Diana.
Tre` sa ma gindesc; deja neuronul meu lucreaza la greu... Putem implica orice cunostinta feminina; nu cred sa existe femeie in tara asta care sa creada ca e normal sa manince bataie, sa fie injurata de partener.
Si nu e vorba doar de femei: copiii sint si ei victime, pentru ca sufera, cresc strimb, intr-o atmosfera de frica... trebuie musai sa punem accent si pe aces aspect.
Teocris
CODUL PENAL

LEGEA PENTRU PREVENIREA SI COMBATEREA VIOLENTEI IN FAMILIE




Art. 149 - Rude apropiate

Rude apropiate sunt ascendentii si descendentii, fratii si surorile, copiii acestora, precum

si persoanele devenite prin īnfiere, potrivit legii, astfel de rude.

Dispozitiile din legea penala privitoare la rude apropiate, īn limitele prevazute de alineatul precedent, se aplica īn caz de īnfiere cu efecte depline, persoanei īnfiate cāt si descendentilor acesteia si īn raport cu rudele firesti, iar īn caz de īnfiere cu efecte restrānse, īnfiatului cāt si descendentilor acestuia si īn raport cu rudele īnfietorului.


Art. 2.
(1) In sensul prezentei legi, violenta in familie reprezinta orice actiune fizica sau verbala savarsita cu intentie de catre un membru de familie impotriva altui membru al aceleiasi familii, care provoaca o suferinta fizica, psihica, sexuala sau un prejudiciu material.
(2) Constituie, de asemenea, violenta in familie impiedicarea femeii de a-si exercita drepturile si libertatile fundamentale.


Art. 4.
De efectele prezentei legi beneficiaza si persoanele care au stabilit relatii asemanatoare acelora dintre soti sau dintre parinti si copil, dovedite pe baza anchetei sociale.
FluturasCuReactie
de trei ori ura pentru ideea dianei clap5.gif pistolar.gif i'm in!!
Diana.
legea asta e apa de ploaie! blink.gif ca sa nu zic o mare porcarie!

Nu va entuziasmati inca, ca nu o sa fie usor!
Teocris
Poate si asta e de folos pentru a nu incepe de la zero
unfpa.ro/presa/com_presa/saisprezece/
Diana.
Pfui, am vazut; unde-s initiativele de la punctul 16? mad.gif
Teocris
Nu stiu closedeyes.gif dar ....
Diana.
aia sint useless...
Diana.
Ramona, cunoastem povestea ta, ea a fost citita la Am "aflat" ce inseamna violenta domestica
scumpic
Nu se pot stringe semnaturi online?
Altheea
Maat, am toata increderea ca putem schimba legea dar sunt sceptica in privinta schimbarii mentalitatii victimelor. cred aici trebuie lucrat mult, poate mult mai mult. Ce ne facem cu femeile pentru care in viata de familie violenta are statut de "normalitate"? Sau cu cele care nu vorbesc de teama urmarilor, de rusine sau pentru faptul ca el este singura sursa de venit intr-o familie cu 3-4 copii? citeam o statistica pe net ca peste 30.000 de femei au fost agresate in familie in aproape 4 ani iar mai mult de 200 si-au pierdut viata. dar in realitate numarul lor este mult mai mare, pentru ca nu au curaj sau nu stiu cui sa se adreseze. pedepsirea agresorului nu este suficienta, in cele mai mult cazuri chiar si un ordin de restrictie nu valoreaza nimic. daca omul vrea sa-si mai ciomageasca inca o data femeia nu-l va tine departe o hartie. trebuie facut in primul rand ceva pentru ele.
adaposturile au caracter temporar, de maxim 90 de zile. si dupa ce se va intampla? cate vor reusi sa-si plateasca o chirie si sa-si hraneasca copiii singure? cine le va oferi lor o casa tip ANL cu o chirie modica astfel incat sa-si poate continua viata pe propriile lor picioare? stim toti unde se duc aceste locuinte si cum sunt ele subinchiriate de catre "sarmanii" chiriasi. dar asta este deja alta problema.
procentul femeilor care se vor intoarce de unde au plecat va fi foarte mare. dar merita luptat pentru restul, cat de mic ar fi numarul lor.
Girl on the moon
Maat,

Pentru a va putea canaliza eforturile pe o linie cat de cat corecta - inclusiv din punctul de vedere al unei eventuale initiative legislative - propun sa o contactezi pe doamna Gabriela Cretu care este europarlamentar. Dumneaei are inclusiv blog. Cu un simplu google, il gasesti. Detaliile ei le poti gasi aici : http://www.europarl.europa.eu/members/publ...RO&id=33977 + gabriela.cretu- at -europarl.europa.eu

E o tipa super ok si cred ca macar v-ar putea sfatui cum si de unde sa incepeti.

Incercati!

Eu nu o cunosc foarte bine personal, dar am avut ocazia sa stau de vorba cu ea si e de departe o feminista convinsa.

Succes!
pescarush
Altheea are dreptate. Am mai spus-o si eu, mai greu va fi sa inteleaga si sa-si schimbe mentalitatea (lucru care se face prin educatie, bineinteles).
Si apoi, se cere legea complementara, de suport a sotului care intretine copiii si nu are venit sau are un venit insuficient pentru a trai cat de cat decent.
dr_psy
Putem schimba legea, dar nu putem schimba mentalitatea femeii batute. Ea considera ca i se cuvine asta din pacate. Cunosc pe cineva care lua bataie. Nu cred ca acum o mai bate caci a imbatranit sotul tare si e cam bolnav. Ea alearga pentru el la toti doctorii si-l tine de mana ca pe un prunc. Il iubeste sau joaca teatru de nu se mai poate? Eu cred ca joaca: si joaca teatru pentru banii si relatiile batranului ei sot.
Mai grav este ca in casa asta a crescut un baiat, viitor barbat. Stiti cum se purta cu fetitele cand avea 5 anisori? Le imbrancea de frigider ca tata pe mama!
Daca ar fio avut o fata tot rau era: ar fi fost o fiinta de asta care stie din fasa ca trebuie sa ia bataie.
Asa stia si prietena mea de la mama ei: Bataia e rupta din Rai! De fapt cand s-a casatorit cu acest individ batran s-a vazut ca de la mama stia si ca femeia trebuie sa atarne de gatul cuiva toata viata si nu se poate descurca singura, asa ca sta batuta pentru Wolkswagen!
ramona banuta
am vazut ca autoritatile nu misca niciun deget, am incercat sa vb cu mai toti si toti spun ca "da o sa se rezolve , ca vor vb mai departe", dar cum am iesit pe usa s-a uitat discutia.
Am ajuns la concluzia ca in tara asta trebuie sa ne facem dreptate singuri sa aplicam legea junglei. Va vine sa credeti ca fostul meu sot mi-a zis ca daca pana acum nu i-a facut nimeni nimic, si daca ma mai prinde si ma bate din nou stie ca nu va face nimeni nimic?. Si asa este.
Sistemul din Romania este de vina pt tot ce se intampla in vietile noastre. Si daca au murit oameni la revolutie si tot nu s-a facut nimic , ce d-zeu sa mai fac sa mai schimb ceva in tara ca sa nu-mi cresc copilul in asa ceva.


QUOTE(Girl on the moon @ Feb 6 2008, 10:52 AM) *
Maat,

Pentru a va putea canaliza eforturile pe o linie cat de cat corecta - inclusiv din punctul de vedere al unei eventuale initiative legislative - propun sa o contactezi pe doamna Gabriela Cretu care este europarlamentar. Dumneaei are inclusiv blog. Cu un simplu google, il gasesti. Detaliile ei le poti gasi aici : http://www.europarl.europa.eu/members/publ...RO&id=33977 + gabriela.cretu- at -europarl.europa.eu

E o tipa super ok si cred ca macar v-ar putea sfatui cum si de unde sa incepeti.

Incercati!

Eu nu o cunosc foarte bine personal, dar am avut ocazia sa stau de vorba cu ea si e de departe o feminista convinsa.

Succes!



I-am scris doamnei Gabriela CRETU. Acum sa vedem ce raspuns voi avea.
Fanny
Nu-i normal sa se intample asa ceva. Iti tin pumnii. smile.gif
leo
va bateti cu morile de vant si nu ajungeti nicaieri. legi exista dar nu le respecta nimeni si daca le respecta tot acolo se ajunge. in plus din diverse motive nici victimele nu fac reclamatie. ca sa nu mai spun de mentalitatea unor femei ca trebuie sa fie batute. cand cu un prijej spuneam intre niste necunoscuti ca eu nu am ridicat niciodata mana la prietena mea, o fata din grup mi-a replicat "Cum, nici o palma? Ce fel de barbat esti tu?". daca persoana in cauza ar fi fost partenera mea cum ar fi trebuit sa ma port cu ea ca sa obtin statutul de barbat? asa ca aici luptati cu toti barbatii si cu o parte buna din femei.

si apoi legea mai dura va schimba ceva? nu cred...chiar sunt sigur ca nu!
eu am ales sa ma schimb pe mine, iar in felul asta am mai schimbat doi oameni. poate ca prin puterea exemplului lor si ei vor schimba 4 si asa va aparea o noua conceptie. suna stupid dar e mai sigur decat legi facute pe jumatate.

ce face femeia respectiva dupa? unde locuieste? cine o intretine (ca daca e independenta si nu e masochista sigur pleaca singura)? cum creste copii? pe scurt...conditia economica din tara noastra permite cu greu unei singure persoane sa creasca copii. daca trebuie sa luptati cu ceva luptati cu economia.




QUOTE(ramona banuta @ Feb 12 2008, 01:38 AM) *
Sistemul din Romania este de vina pt tot ce se intampla in vietile noastre. Si daca au murit oameni la revolutie si tot nu s-a facut nimic , ce d-zeu sa mai fac sa mai schimb ceva in tara ca sa nu-mi cresc copilul in asa ceva.


daca aia a fost revolutie eu sunt preoteasa. si am carente serioase la capitolul asta. atat sexuale cat si religioase:))
aia au murit de prosti, sau sa spun tradatori?
kkarina
nu se poate face nimic si unele fomei chiar merita bataie iloveelady.gif


Diana.
Ce ai scris matale mai sus e trolling si de-aia iti iei ban.

Iar linkul din semnatura mai e un motiv de ban.
Teocris
Ce raspuns penibil!:nusepoate:
E barbat sigur!
Astfel de pareri sa le tii pentru tine!
leo
QUOTE(teocris7 @ Mar 29 2008, 12:11 PM) *
Ce raspuns penibil!:nusepoate:
E barbat sigur!
Astfel de pareri sa le tii pentru tine!



hei! nu discrimina! smile.gif) iloveelady.gif iloveelady.gif

ce pot sa spun? va omorati degeaba pentru ca legi exista si o sa stam cu inca o lege in brate sa facem nimic.

viata m-a invatat ca adevaratele drepturi sunt cele pe care ni le asumam noi, nu cele primite de la societate.
unele femei isi asuma dreptul de a nu fi lovite, altele nu. si asta nu o va schimba nici o lege.
Teocris
In data de 25 noiembrie ONU a lansat o campanie de combatere a violentei impotriva femeii care a durat pana in 10 decembrie si s-a intitulat "Femei in umbra. Umbre..."
Campania asta, ca si cea de eliminare a pedepselor corporale aplicate copiilor (care s-a desfasurat in perioada 16 octombrie - 10 decembrie 2008 si s-a numit: "Mainile tale ar trebui sa protejeze, nu sa pedepseasca. Ridica mana impotriva bataii copiilor" ) au fost foarte putin mediatizate.
Tot in sprijinul combaterii violentei impotriva femeilor si Avon a lansat o campanie. Au un produs, bratara respectului, special creeat pentru aceasta campanie. Veniturile provenite din vanzarea lui vor fi alocate in totalitate acestei cauze.

Se pare ca nu numai noi am vazut ce amploare ia violenta. closedeyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.