Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
scorpirescu
Nu. Ce fel de salata se cerea? unsure.gif
kalua
Salata verde, sau verde cu rosii, castraveti, castraveti, ardei, ceapa. Baga intotdeauna o salata la ce mananci, trage tot IG-ul mancarii respective la vale, e satioasa (are volum mare).
Alinice
Salutare !
MD iaurt 0,1% cu fulgi de orz si ovaz
P ciorba de pu ; o pulpa de pui prajita cu salata de varza si un pahar mare de vin
G 2 prajituri si o portie de coliva-pauza -o inghetata (un mare BEEP )
C fructe ,eventual,dar acum nu mi0e foame deloc.
P si G au fost la parastasul de 9 zile pentru unchiul meu...am fost toti in familie .
Asa ,sa nu uit -azi cand m-am cantarit aveam 69,9 kg.Deci in saptamana cu probleme am pus pe mine 300 de grame.Drept sa spun ma asteptam la mai mult datorita icecream.gif
gloriana
Meniul de azi:
D: iaurt cu fulgi si cafea
P: peste afumat cu rosii, castraveti, masline si salata de varza
G: mere si nectarine
S: crenvursti cu mustar conform
scorpirescu
D (ora 12.30 biggrin.gif) cealalta jumatate de grapefruit ramasa de aseara
P: pastrav la gratar cu brocoli
C: ciugulesc prostii (caise uscate, seminte de floarea soarelui crude) ... si am baut ceva lapte cu cacao (stiu, are zahar zapacitul.gif )
kalua
Nu-i bun, scorpirescu! sad.gif Iar n-ai salata la pranz, micul dejun e bine sa fie consistent si glucidic. Iar ciuguleala e proasta tare. Si ai mai si amestecat caisele uscate, care au IG-ul peste 35, cu seminte, care sunt uleioase. closedeyes.gif
Alinice
O saptamana buna , buna , buna de tot ! biggrin.gif
MD iaurt 0,1 % cu 3 finn crisp 21% fibre si macrou afumat ; cafea cu lapte degresat
P cas ; mici si salata de varza
C fructe
pescarush
de azi ma fac si eu serioasa (sper) tongue.gif

D - cereale cu lapte
ora 11 - un mar
P - cabanos cu tofu spread, rosii, ardei, masline
C - supa de salata, pulpa de pui la cuptor, cu salata
Roxana_
Ce credeati dragutelor, ca v-am parasit tongue.gif? Nici vorba, nu scapati de mine asa de usor. Azi dimineata aveam 64.7 dupa 2 zile, in care am gustat si mancaruri neconforme, dar azi m-am facut cumintica.
D: iaurt cu fulgi
P: pulpe de pui la cuptor, souvlaki de pui (adica am mancat doar puiul, varza si cu tzatzichi) cu castraveti murati; desert alune
G: alune
C: capsune
ToothFairy
Rox, felicitaaaaaari ! Ce super, sa fie intr-un ceas bun, si sanatosi !amandoi...amantrei...hihi smile.gif
Eu is cam busy cu stresiunea asta, cu drumurile casa-Sibiu-Dragasani ...mancatu` a fost conform cat de cat, zic cat de cat pentru ca e greu sa-mi stapanesc pofta de inghetata vara...mananc cam zilnic sau la 2 zile o inghe`...nu s-a pus nimic...e bine..
Azi:
MD - fulgi de ovaz, caise uscate, lapte
G - o nectarina, juma` de mar
P - gratar de piept de pui cu salata
G - jumatate de mar, 2 linguri de inghetata de cacao
C - capsuni, multe..direct de la sursa ..smile.gif
Rox, nu renunti la Monti, nu? Ca eu zic ca e acceptat acest regim si`n perioada de sarcina...smile.gif chiar is curioasa...i-a s-o intrebi pe doamna doctor din partea mea daca se poate tine acest regim si in aceasta perioada ...mersi smile.gif

Roxana_
Empty, nu renunt la Monti, pentru ca mie mi-a intrat in reflex. Eu de mai bine de juma de an nu mai tin Monti ala strict, pe care l-am tinut la inceput...adica mai gust din cand in cand cate ceva neconform, dar asta nu inseamna ca se intampla zilnic. D-na doctor stie de Monti, chiar i-am dat si dansei cartea si a spus ca n-are nimic impotriva. Ce vreau eu sa mananc mai mult in aceasta perioada ar fi lactatele, cu care stiti ca nu-s prea prietena. Probabil ca va trebui sa iau si calciu, ca acolo stiu ca am stat tot timpul prost.
gloriana
Eu cred ca se poate tine. Pentru mine deja nu mai este un regim ci un mod de viata.
Azi:
D: iaurt cu fulgi si o cafea
P: carnaciori fripti cu salata de varza si iaurt. Simt nevoia de lactate. Probabil o fi vreo lipsa de calciu.
S: mere si nectarine
Roxana_
Gloriana, cum mai stai cu greutatea? Ti-ai revenit? Ai scazut sub 70?
gloriana
Am ajuns iar la 70 si deocamdata ma mentin. Totul a inceput de la ovulatie. De doua saptamani am avut pofta de mancare si sete dar mi-am revenit. Astazi e prima zi dupa 2 saptamani cand nu am mai simtit foamea ingrozitoare chiar si dupa ce mancam.
scorpirescu
Vaaaai, ce de rele am facut, Kalu. Sorry sad.gif
Atunci nu-ti mai spun si ce am mancat azi ca ma bati.

Ba iti spun, dar apoi fug repede pana nu apari. biggrin.gif
D: iaurt cu fulgi
P: un snitzel de pui cu salata de varza
C: lapte si cateva feliute de salam

Am uitat de grapefruit, dar ii prea tarziu acum.

Mai, da ii obligatorie salata la pranz? Eu am inceput o saptamana nebuna, sper sa nu tina mult si abia am timp sa respir.. asa ca n-am avut timp de gatit sau ceva. Am mancat ce-am prins la mana. Aia.
Of.
dr_wise
'Neataaaaaa!
Jur ca am fost cuminte, doar seara am rontait cam mult.
Ieri:
d - cirese proaspete cu iaurt 0% grasimi si fulgi ovaz, black coffee
ceai verde + apa plata
p - piept pui gratar cu ghiveci de legume la cuptor (fara cartofi)
apa plata
s - eiiiii, aici e aici.....alune caju...pauza....mancarica de fasole verde cu piept de pui, rosii, un paharel miiiic de Cabernet Sauvignon.....la meciul Olanda - Italia am rontait seminte de dovleac...in lipsa merelor...
Astazi:
d - caise deshidratate cu iaurt 0% si fulgi ovaz, black coffee
Aseara am trecut pe la Carrefour, am avut intentia sa-mi cumpar o inghetata Tonitto fara zahar, am pus-o in cos, am plimbat-o 5' prin magazin, dupa care am depus-o la locul ei pe raft...uite asa am mancat eu inghetata! Va recomand exercitiul asta pt tot ce cumparti neconform. Daca constiinta voastra rezista 5' cu "otrava' in cos, e de rau...
pescarush
O iau si eu pe urmele doftoresei, cu meniu de mimozela. laugh.gif (doar ca eu am noroc ca nu-mi cere organismul mancare seara, dupa ora 6 - 7)
Pe azi mi-am propus:
D - cereale cu lapte
ora 11 - un mar
P - 2 pulpe de pui la cuptor cu salata de rosii
C - magindesc.gif inca nu stiu, cred ca fac conopida la cuptor, cu salata.

Scorpi, salate trebuie tot timpul, nu numai la pranz, ci si seara, dimineata (daca mananci lipidic - sper ca ai invatat pana acum ce inseamna lipidic biggrin.gif ). Daca nu ai timp sa faci salata, macar pune niste legume crude langa mancare: rosii, ardei, castraveti, ridichi etc. Merg si muraturi.
P.S. Roxy, si eu ca tine, nu mai tin strict Monti, dar principiile mi-au intrat in sange. 322.gif

edit: Acum am vazut ca ai mancat snitel. In ce faina a fost prajit? Pentru faza 1 e conforma faina de soia sau naut, iar pentru faza a 2-a e buna si faina integrala. Seara lipsesc niste legume de langa salamul ala. Plus ca e bine pe cat posibil sa evitam mezelurile, contin amidon si zahar, majoritatea.
dr_wise
Masa de pranz: piept de pui gratar cu dovlecei gratinati + salata de rosii si castraveti
Digestia mi-am facut-o in parc, la umbra farului.
Acum ma dreg cu un ceai verde mentolat.
CyL
ziua buna girls,
revin cu meniul de ieri:
MD: salata de ton cu masline, rosii, catrvete, branza si un iaurt milli
P: doua mere si jumate de cabanos .. wink.gif))ah, stiu ca am baut niste granini de mere si de portocale, vreo doua pahare.
C: o salata verde cu pui, masline, branzica, un pic iaurt (3% grasime) + doua cubulete cioco cu portocale.

azi,
MD: salata verde cu pui, cateva maslime, urda si un iaurt.
P: un mar, 100gr alune
C: n'am idee.. probabil tot niste pui cu salata.

+apa, ceai. mi'am propus ca pana la sf lunii iunie sa ajung macar la 60 kg. azi dim cantarul arata 64, de la 61.. dar am mancat cam sarat zilele astea.. cred ca asta e motivul.. si am cam papat cioco 85%.. si laptele ala praf.. si se apropie si minunata data..
gata, mimoza mi's si eu de acum! biggrin.gif

v'am pupat girls :*
dr_wise
Hahahaaa! Bag seama, in curand vom numi rubricuta asta "La mimoza MM-sta SRL".
stoina
Buna ziua, dragelor,
Sint intre doua drumuri, intre 2 case(cu bagaje si ici si colo) si maine plec in Grecia, pentru aprovizionare la florarie. Am programat cu mult in urma calatoria asta si n-am incotro. Revin duminica seara, cu ajutorul lui Dumnezeu.
Pap conform, desi vad ca stagnez. Totusi mi se spune ca am mai slabit, poate fata mea lunga de nesomn si cearcanele maaari si negre dau impresia asta laugh.gif

Rooooooooox, ce bucurie, draga mea! sa fie intr-un ceas bun, cu sanatate si noroc! Te imbratisez cu drag, mamico si pastreaza-te sanatoasa si sub observatie. Ti-ai gasit un medic bun?
kalua
Hai bine-ai venit si-ti pun imediat si sare pe coada si-ti urez drum bun! laugh.gif
Am uitat sa va zic faza: vineri m-am intalnit cu nasa-mea, care normal ca-i din Iasi. Si nu stiu cum vine vorba de flori sau de zona unde are stoina floraria si-i zic ´ca iaca, aia cu floraria noua de-acolo e Irina mé. Si nasa-mea ma-nnrßtreaba care florarie, taraba sau de-asta fitoasa. S-apoi ii explic eu in mare cum arata (ca am vazut-o doar in poze) si mi-a zis ca boaaaah, asta-i floraria cea mai eleganta, nici n-a intrat in ea, ci s-a uitat numai de-afara cum si ce are inauntru. laugh.gif
Alinice
Un raport scurt ca nu am timp...
MD iaurt degresat cu fulgi de orz si ovaz ; cafea cu lapte degresat
G cas ,rosie castravete; salam
P piept de pui la gratar si salata de rosii, ceapa , castraveti
C fructe .
Drum bun si zile bune in Grecia Stoina ! biggrin.gif Ce as merge si eu in Grecia ...dar ca turist .
gloriana
Salut, fetele,
Astazi a fost o zi haotica la capitolul mancare.
D: iaurt cu fulgi si o cafea
P:bip
S: mere
scorpirescu
Pescaaaa wall.gif m-am gandit eu ca ii pre dificil pentru mine. Daca iti spun ca snitzelul respectiv l-am luat primit de la o colega care nu tine cure sau ceva cred ca iti raspunde la intrebare. Of, am uitat ca astea au si faina. sad.gif

Azi:
D: iaurt si fulgi
P: poti spune ca l-am sarit, n-am mancat decat 1 mar si ala pe fuga
G: capsuni si cirese
C: conopida in inel de carne tocata (de pe forum de aici, ar trebui sa fie ok, si n-am pus faina ca nu am din soia sau naut asa ca n-am pus deloc... va dati seama cum a iesit, dar e comestibil) Cu rosie (in loc de salata) Si un pic de cioco amara o sa iau imediat

Scorpirescu amarat si obosit.
Nimphetamin
Scorpi, de ce tii tu Monti? Am vazut ca esti slaba, arati minunat, deci la ce-ti mai trebuie?
In plus, imi dau seama ca nu ai citit mai nimic despre subiectul asta.

In alta ordine de idei, sa stiti ca ma gandesc serios sa ma intorc....da, stiu... spasita...am mai zis...
Nu ma pot apuca chiar acum, ar insemna sa-mi arunc tot ce am din frigider. Am mai slabit ceva, dar nush, nu mai am bucuria pe care o aveam cu Monti. Cand eram montiganca eram vesela, nu vreau sa slabesc scrasnind din dinti, ma intelegeti?

Imi cer scuze daca am fost estifftopic.gif
pescarush
Nimphe, noi te primim cu bratele deschise inapoi. iloveelady.gif
Scorpi, e greu pana iti intri in "ritm", pana iti intra in sange principiile. La mine a durat aprox. 2 luni, timp in care am si dat jos ce aveam in plus. Daca vrei sa tii dieta asta nu dispera, scrie aici si noi iti corectam greselile si asa inveti ce ai de facut.
Eu cred ca este o dieta sanatoasa, chiar daca nu trebuie sa slabesti. Pentru mine, cred ca este foarte buna, oricvum n-am fost o mancatoare de paine, cartofi, orez, paste, nici ininte. Singurul punct in care m-a lovit... dulciurile.
CyL
ziua buna,
completez meniul de aseara
C: salata de varza cu cepaa verdem urda si piept de pui (fiert)+ putintica supa de pui, dar numai zeama (avea si orez in ea), si trei patratele de cioco (pofta mare de dulce zilele astea.. )

azi,
MD: fulgi de ovaz cu 500ml suc de rosii si cateva frunze de varza.
G: un mar
P: o sa pap niste capsuni si dk nu'mi trece foame.. o sa recurg tot la alune..
C: n'am idee

nimph.. spun si eu ce au spus si fetele pana acum.. monti a devenit un stil de viata, nu'l mai consider un regim. inainte, abea asteptam sa termin un regim sa pot sa mai pap si altele inafara de.. "nimic". acum.. mi'e super bine, am invatat multe si continui.. iti intra in reflex la un moment dat, fara sa vrei.. smile.gif

gata, v'am pupat girls, bizi la munca..
o zi placuta sa aveti.
scorpirescu
Offf, ma si duc acasa sa schimb pozele sad.gif
Deci: pozele respective (mai ales alea in care apar in intregime) sunt de prin 2002-2004 cand eu abia reuseam sa ma mentin la 50 de kilograme. Trebuia sa mananc ca disperata pentru asta pentru ca absolut nimic nu se prindea de mine. In plus eram mereu trista si deprimata si sufeream de corason ca un caine batut, plus stateam cu chirie intr-un oras complet strain si cu slujbe vai de capul lor, bolnava, cu sitemul imunitar la pamant etc. Asta s-a adunat la faptul ca metabolismul meu imi permitea oricum de cand ma stiu sa mananc orice fara sa pun un gram pe mine si sa nu-mi fac niciodata probleme cu greutatea fara regimuri de slabit si sport. Asa de bine s-a adaugat incat am slabit mai mult decat si-ar fi dorit oricine.
Ei bine, din 2005 pana in prezent eu am ajuns la 60 de kilograme, deci nu mai sunt valabile pozele alea, no. sad.gif Acuma nici nu sunt cu probleme serioase de greutate, dar mie nu-mi place cum sunt si daca stiu ca se poate face ceva, de ce sa nu fac. Vreau sa am grija de mine si vreau sa arat bine. Si alea 10 kilograme s-au depozitat pe burta, dos si un pic si pe picioare. De la brau in sus sunt tot o diva laugh.gif Acum pot sa fac ceva si fara eforturi supraomenesti, de ce sa astept sa ajung la 70 de kilograme, nu?
Si da, nu prea am citit multe despre dieta asta pentru ca nu am avut timp. Incerc sa prind din mers. Nu o tin stricta si nici nu mi-am propus asta, dar vreau cat de cat sa imi "curat" un pic felul cum ma alimentez. Am renuntat aproape complet la paine, alte dulciuri decat ciocolata neagra, cartofi, orez normal, incerc sa nu fac combinatiile alea de glucide cu lipite cat de cat si incerc sa evit produsele cu IG peste 50. Mai am si scapari, recunosc.
Mi-am umplut frigiderul cu vinete, dovlecei, brocoli, conopida... chestii care pana acum lipseau complet din frigiderul meu. Am fost in supermarket si mi-am cumparat numai carne de pui, orez basmati sau cum ii spune care am inteles ca e ok, cereale, conserve de ton si peste congelat sa reusesc sa-mi incropesc asa cat de cat ceva asa impiedicata si incepatoare in ale bucatariei cum is. Inca n-am gasit paste integrale (daca or exista) si la fainuri nu m-am bagat ca oricum nu le stiu folosi. Mancarea mea ii cam searbada si fara gust, cred ca numai eu ca am facut-o as putea-o inchiti, dar ma stradui.
Am slabit cel putin 1 kilogram pana acum dupa calculele mele, iar unii mi-au spus ca se si vede pe mine biggrin.gif. Eu daca ajung la 55 sunt multumita, iar la 53 cu 2 kile de siguranta pentru excese sunt fericita biggrin.gif
Stiu ca nu trebuia sa scriu asta la topicul asta, sper sa nu ma bata prea tare Kalua. Stai sa o mituiesc putin... Kaluaaa kiss.gif kiss.gif kiss.gif dar m-ati intrebat si am zis sa va explic versiunea mea.

Pescarusu, multumesc mult mult mult ... am stiut eu ca esti o scumpa. Se vede din poze kiss.gif
Nimphe, asta e pentru tine kiss.gif ca si tu esti o dragutza si ma duc acasa sa caut o poza mai 'explicativa' sa vezi ca nu vorbesc prostii. smile.gif

kiss.gif pentru toata lumea si sper sa fiti ingaduitoare cu mine si sa ma primti aici chiar daca nu respect mereu si exact dieta. Pliz (stau asa ca cuti din poza si ma uit la voi sa va impresionez).

Scorpirescu dog.gif (n-am gasit smylei cu puppy eyes)
dr_wise
SOS!!!
Kalua dear, am luat aseara 12 ardei grasi babani si frumos mirositori. Vreau sa-i fac umpluti in weekend. Da' sincer, nu vreau sa-i umplu numa' cu carne, fiindca iese amestecul ala prea vartos. Pot sa strecor si niste orez basmati in carnea tocata, sau ce recomanzi sa pun in amestec in loc de orez, ca sa iasa mai pufos? N-am alta inspiratie....
lotte
Buna fetelor,

Revin si eu din cand in cand cu meniu:
7.00 iaurt 0,1% cu fulgi de ovaz si capsuni (meniu furat de la poza lui dr_wise)
10. 2 piersici
13.00 tuna cu mancare de dovlecei, pastai, vinete, si doua rosii mari natur.Apoi 2 patratele cioco 85%

diseara o sa mananc salata de varza cu morcovi, ceapa verde, si un pate inedit.


Ma laud cu 52.600Kg, acum, cat le mai am, si nu revin la 53 laugh.gif


Scorpi, este faina si la vorba si la port, bine ai venit 322.gif
Teocris
7.30- un pumn de cirese
11- fulgi cu lapte
17- ciorba de salata si cas de carne facut in casa(un fel de drob)
20- un mar mare


Vreau sa incep cura cu drojdie de bere. Cata drojdie trebuie sa iau in fiecare dimineata? O lingurita? Drojdie proaspata sau uscata?
pescarush
Lotte, viziteaza-ne mai des. kiss.gif
Doctore, daca vrei sa faci ardei umpluti de faza 2, pune orez basmati. Altfel, nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. Dar cred ca-ti poti permite vreo 2 zile pranz de faza 2. Pune o salata langa ei si ai rezolvat.
Teo, habar n-am de cura cu drojdie de bere, cred ca n-ai nimerit topicul bun. Doar daca vreo fata de pe-aici a tinut-o inainte de Monti.
Scorpi, impartasesc si eu ce am invatat. Desi am citit cartea de 2 ori, cred ca cele mai multe lucruri practice de-aici le-am invatat. Stii tu, teoria ca teoria, praftica ne omoara. Lasa, bine ca a trecut perioada aia grea din viata ta. Toti avem si perioade mai grele, dar trecem peste ele (speram fara urme prea vizibile).
Hai sa pun si eu meniul pe azi, sa ma intorc la treaba:

D - cereale cu lapte
ora 11 - un mar
P - conopida la cuptor cu branza si smantana, salata de rosii, ardei si ceapa verde
C - salata de conopida cu maioneza, rosii, ardei

Sa fac spovedania completa: pe langa meniul expus, mai scapa cate o bucatica de ciocolata (chiar si alte dulciuri neconforme), aproape zilnic ohmy.gif Cred ca sunt intr-o perioada cam... pofticioasa si neserioasa.
Pup fetele. kiss.gif O zi buna.
albinuza
ma mai bag si eu din cand in cand:D
md: cereale cu iaurt 0,1%
p: mancarica de ceapa cu pui
c: nu stiu! probabil bag niste alune.
si evident o bere care stiu ca nu-i conforma.... blush.gif
ToothFairy
In ultima carte Monti spune despre cura de drojdie...ca este foarte buna datorita continutului mare de vitamine B...sincer, nu stiu daca este vorba despre drojdia asta din comert sau alta..mai iau si eu din cand in cand, mari efecte cu "din cand in cand"-ul meu nu am observat smile.gif
Azi papat asa:
MD - fulgi diversi (grau, ovaz) cu lapte
P - 1 copan mic de pui, o felie de peste pane, 2 bucatele de conopida pane cu salata
C - fac un ghiveci
Eu ma agit cu invatatu`, am maine examen, mi-e un pic frica da` nu are ce sa se intample altceva decat sa`l iau biggrin.gif
Ieri m`am scapat intr-o inghetata Nestea d-aia cu o forma rusinoasa smile.gif))) si ma doare gatu` acum...tata Monti m-a blestemat tongue.gif
Pupicioi
scorpirescu
Meniul meu pe azi:

D: iaurt cu fulgi
P: conopida cu inelu (am facut aseara sa-mi ajuga laugh.gif creca o sa manc singural la ea o saptamana ca sora-mea nu vrea carne de vita nici taiata cu lama)
C: inca nu stiu ... tre sa ma gandesc + cioco neagra 85%


Adaugati si la mine cate o bere neconforma la fiecare meci al Romaniei blush.gif Bre, nu se poate meci fara bere .. dijeaba. Si stuchit samante pe joc (ok, de la asta ma pot abtine, nu-i problema)

O sa revin sa completez meniul de seara.

Lotte, mersi mult de primire!!

Pusicon.
S.
albinuza
Scorpiuta draga, daca nu ai mult de dat jos, mai merge cate o neconformitate!
eu le-am anuntat pe fete ca nu o sa fie chiar conforma toata treaba! mie imi era frica de renuntarea la cartofi prajiti, dar se pare ca nu am avut probleme...
la bere nu pot dom'le daca nu pot!!
call what u wanna call me, i'm a fucking alcohoolic!! biggrin.gif
si am slabit 10 kile intr-o luna:D
si-am mancat frate nu gluma...
kalua
Doftoreaso, eu am gasit reteta de ardei umpluti perfecta pentru mine, asta dupa multe incercari cu de toate celea. E postata la retete.

Teo, Montignac chiar recomanda drojdia de bere. Fii atenta ca-i lipidica, deci nu se amesteca cu alimente cu IG-ul intre 35 si 50.
In ce forma vrei sa o iei? In Germania, de ex., in forma de pastila contine si multe chestii neconforme.

lotte, chiar asa, poate ne onorezi mai des cu prezenta biggrin.gif

scorpi, de ce sa zic ceva? Noi vorbim aici vrute si nevrute, nu postam numai strict meniul.

Roxanici, cum se chema medicamentul ala care l-ai luat tu la inceput? Cred ca am nevoie de el, fac ce fac si nu pot sa ma adun, nu dau de dinafara, dar surplusul asta minimal nu-mi place. Si mai e si vara, costum de baie & stuff... zapacitul.gif
Da matusa-mea o fuga pana la Timisoara (cu ansamblul ei de dansuri unguresti biggrin.gif ) si-as ruga-o sa-mi ia.

Am mancat un mar mare, apoi vreo 5 gnocchi cu spanac (conformi) cu rosii si-un ardei kapia rosu. Deseara mananc mancarica de carne de pui sau curcan cu fasole vered si-o salata de rosii. Si sper sa ma opresc aici si sa nu mai bag si alte tampenii in gura.

Empty, bafta maine!
Roxana_
Kari kiss.gif Metabol se numea. Mie mi-a fost f bun, ca m-a tinut departe de dulciuri.
Fusei si eu cam neserioasa astea 2 zile, in sensul c-am bagat niste covrigi de Buzau, neconformi (dupa masa ieri si azi dimineata). In rest conform de conform:
D: iaurt cu fulgi
P: ciorba de vacuta, pate inedit, pulpa de pui, 2 rosii si-un castravate)
G: covrigii de care va spuneam
C: capsune...si seara l-am vazut pe al meu ca manca niste chiftelute si-am mancat si eu vreo 5 (erau mici de tot) cu mustar (erau conforme);
Azi:
D: covrigi (c-am intrat rapid in sedinta si n-am putut sa-mi fac iaurtul cu fulgi)
P: zeama de la ciorba de legume, ficatei de pui cu castraveti; desert alune
C: capsune
Lotte, ma bucur pentru scadere smile.gif.
Empty bafta. Cyl, mie nu prea mi se pare ca tii Monti...dar daca tu te simti bine si nu te ingrasi e ok.
Scorpi, abia astept sa vad pozele cu tine la 60.
Stoinici, nu stiu cum oi rezista in ritmul asta. Mai ai si tu grija de tine. kiss.gif
dr_wise
QUOTE(pescarush @ Jun 11 2008, 02:28 PM) *
Doctore, daca vrei sa faci ardei umpluti de faza 2, pune orez basmati. Altfel, nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. Dar cred ca-ti poti permite vreo 2 zile pranz de faza 2. Pune o salata langa ei si ai rezolvat.

Merci! Oricum o sa mananc doar weekend-ul asta, cu smantana cat se poate de slaba, sau mai bine cu iaurt, plus o salata de rosii cu ceapa si castraveti...plus un pahar de vin rosu sec...am descoperit un Cabernet Sauvignon de Husi mmmmmm, dumnezeiesc!!!!
D-aia ies moldovencele asa de frumoase si vinul gustos p-acolo...domle, e pamantul bun! wink.gif
Ptiuuu!
Uitai sa dau raportul:
Ieri seara:
caise....fasole pastai cu piept de pui si rosii...capsuni
Astazi:
d - iaurt cu capsuni proaspete si fulgi ovaz, black coffee
ceai verde
p - ceafa porc gratar cu legume (dovlecei, vinete, ardei gras rosu si verde) la gratar stropite din belsug cu mujdei, salata de varza alba; 0.5L de apa plata bauta la umbra farului din Cta, pe o banca, in parc
Acu' rod de zor la Orbit mentolat.

QUOTE(kalua @ Jun 11 2008, 03:08 PM) *
Doftoreaso, eu am gasit reteta de ardei umpluti perfecta pentru mine, asta dupa multe incercari cu de toate celea. E postata la retete.

Sarut-mana! Uite acu' o tai la retete...nu m-a dus mintea! frustaremare.gif
albinuza
Chiar!! apropos de guma! dauneaza in vreun fel mestecatul de guma? ca io as putea sa ma bag la un concurs de mestecat guma... nesigur.gif
dr_wise
Da' caperele astea ce gust au, ca mi-s virgina..... blush.gif am vazut conservate la Mega Image. Merita sa incerc?
Alinice
Ziua buna fetelor !
MD iaurt 2,8% cu branza delis si ardei gras ; macrou afumat si ,bineinteles ,cafea cu lapte degresat
G o cafea neagra si apa
P salata de vinete cu rosie ; peste la gratar cu mujdei de usturoi si sos de rosii
C fructe
Fac eforturi sa nu ma apropii de inghetata !
Beau ceai de papadie si ceai de fructe.
Mama a gasit la supermarket ceai de "capsuni si frisca".Oare o fi conform?
Maine au banghetul elevii din clasa a VIII-a .Asa ca ,dupa sedinta cu parintii , voi petrece...
Iar vineri am serbarea de sfarsit de an scolar.Dupa o saptamana ma pregatesc de concediu cool.gif yahoo[1].gif
kalua
Alinice, pai uita-te ce scrie la compozitia ceaiului.

Doforeaso, caperele au un gust picant. Ar fi bine sa le gusti inainte de-a face ardeii, sa stii daca-ti plac sau nu.
gloriana
Salutare,
Meniul de azi:
D: iaurt cu fulgi si o cafea
P: mazare cu kaizer si salata de varza
S: mere si lapte dulce
dr_wise
Alinice, distractie placuta!
..si eu am banchet...de sfarsit de liceu...numa' ca eu sunt mama de absolvent, asa ca maine noapte voi sta pe net, pana cand vine fiu-meu de la petrecere.
Nu stiu cum sunt altii, da' eu nu pot sa dorm linistita pana nu vine acasa.
In seara asta am mancat: chiftelute cu mustar, fasole verde sotata, rosie, un paharel de vin rosu. Desert...2 cuburi de telemea cu smantana si vin rosu (acelasi pahar)
Kalua, dar daca strecor niste granule de soia in carnea tocata, ce zici?
Philia
Doctore, distractie placuta flacaului!
dr_wise
Merci! Nu prea seamana cu mine cand e vorba de distractie...nu stie sa se relaxeze. Asta are sange de neamt in el, e prea serios, domle!
kalua
Pui si soia daca crezi ca ti-ar place cu ea. smile.gif
scorpirescu
C: mere cu scortisoara, capsuni, cirese.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.