Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
scorpirescu
Offfff! Asa-i cu curmalele sad.gif of omg.gif

O sa am grija cu musli atunci, ca am tot mancat. Dar sa stii ca eu si cu multe din neconformitatile mele am slabit biggrin.gif un pic, asa zice lumea. Probabil de la diferenta fata de meniul meu dinainte. smile.gif
Cu siguranta insa mai putin decat daca ar fi fost constiicioasa.
Mersi mult de raspunsuri kiss.gif
ToothFairy
Hello gagici,
Ieri am facut painica filozofului...e f f buna calda...am papat 2 felii marisoare asa, simple...de fapt am facut-o s-o pap azi cu vinete.
Am mai facut azi clatite cu gem de caise conforme..am fost foarte harnicuta, pana m-a lasat butelia crying.gif mor de nervi...mai am o bucatarie, dar e in casa si nu prea o folosim sa nu se afume tot p-acolo, desi am hota..cre`ca o sa apelez la un vecin mai priceput, sa mi`o schimbe p-aia din casa cu aia din bucatarie, ca mama si papa nu`s acasa....
Pana una-alta, sa postam meniul de ieri si de azi:

IERI:
MD - fulgi de ovaz cu lapte
P - 2 felii de drob, cu 3 ardei copti
G,C - o piersica, 2 prune din gradina marisoare, o felie mare de pepene rosu

AZI:
MD - 3 clatite cu gem de piersici ... cum am facut ochi, cum m-am dus ca teleghidata sa imi fac clatite smile.gif) zici ca ma hipnotizase ideea
P - iar drob- 3 felii, 2 felii de telemea, 2 ardei cruzi, unu` copt
C - planuiesc o pizza si niste salata de vinete... ca`mi vine bibitu` pe la mine p-acasuca si tre` sa ma prezint onorabil smile.gif)
Blatul la pizza cre`ca-l fac dupa reteta painicii filozofului...
Vad ca-s cam nehalita in ultima vreme, ma simt agitata asa, si stand p-acasa halesc...de plictiseala, de placere, de pofta...de dragu` de-a manca smile.gif))
Da` las`ca incep treaba de saptamana viitoare si mai uit de papica.
M-am ingrasat aproape 1 kg de cand sunt acasa...ma dispera, ca vara eu deobicei slabeam 1 kg..il dau eu jos...

scorpi, eu imi iau musli d-aia cu fructe si scot stafidele,bananele. fulgii de porumb...e o treaba migaloasa si tre sa ai nervii tari, da` cateodata chiar nu am chef sa mananc fulgi de ovaz...aleg cam juma` de cana de cu seara, pun lapte peste, iar dimineata se umfla si pare mai mult:))) si te tine si mai mult cutia... curmalele le las, ca-s bune, si daca nu ai de dat jos prea multe kg, eu zic ca nu stagnezi din 2 bucatele minuscule de curmale...wink.gif
Si eu-s cam limitata aici in a`mi cumpara produse Monti...la SB gasesc cam ce doresc, da` aici nu gasesc nici un fel de faina conforma...sad.gif( noroc ca mi`am facut aprovizionarea de la Sb, a si ras maica-mea de mine cand m-a vazut cu bagaju` plin de fainuri si fructoza smile.gif)
Fanny
Ieri am mancat conform, dar mult.
MD: cafea cu lapte
11.00: fincrisp cu branza almette
14.00: copan cu salata
19: mazare
dupa 21.00 fructe si fistic

Azi
D: cafea cu lapte /// caise
P: snitel neconform de pui cu salata crying.gif (am incercat sa-l jupoi, dar n-am reusit in totalitate. Asa mi-a trebuit dac-am trimis pe altii sa-mi ia mancare.)
C: clatite (sper!)
Alinice
Salutare dragutelor !
MD 2 felii de paine cu tarata , iaurt degresat si un castravete ; cafea arabica
G o caisa si o piersica
P urda si 2 felii de sunca presata de curcan ; cotlet de porc la gratar cu 5 ardei copti
C nu stiu ,dar inca nu mi-e foame pentru ca am luat P la 17. Cred ca fructe sau o salata asortata magindesc.gif
Week-end placut ! kiss.gif
pescarush
sper sa reusesc si eu sa ma tin de Monti azi:

D - o piersica, pauza, cereale cu lapte
ora 11 - cateva alune
P - taietei cu varza
C - cred ca branza cu rosii.

mi s-a pus pata sa fac maine saganaki cu shrimps.

dr_wise
Buna dimineata!
Ce fac fetele?
Am si eu o intrebare intrebacioasa....pt kalua....putem manca in perioada asta MINUNATA pepene rosu in fiecare dimineata? Doar pepene rosu si nimic mai mult, dar fara sa ne ingrasam?
Promit ca-l voi manca doar dimineata.
Am mancat ieri dim si a fost excelent! Nu mi-a fost foame pana la pranz. Spre deosebire de zilele in care consumam iaurt cu cereale si fructe, sau mere rase cu cereale.
E foarte satios! Si nu baloneaza sub nici o forma.
Ma simt minunat!
Asa ca meniul de ieri a fost:
d - pepene rosu
ceai verde
p - iahnie de fasole cu salata de varza alba
ceai verde
s - 3 snitele de pui, 2 rosii babane
pe la vreo 10:30 migdale
Kalua dear, si mai am o problema.....am observat ca greutatea a ramas aceeasi, dar am "expandat", adica ma simt de parca mi s-a intins pielea ca un elastic in unele locuri, semn ca in acele locuri a expandat grasimea sub piele...parerea mea, nu m-am masurat inca.
Stiu ca asta mi se trage de la inghetata neconforma...si alte neconformitati, asa ca am trecut la faza I si sper sa ma tina, ca parca nu mai am ambitia de alta data.
Am o intrebare. Pot combina in salate carnea cu telemeaua de oaie?
Eu pun cubulete de telemea, doar pt a sara salata, nu-mi place sa pun sare si prefer sa adaug branza.
Este OK?
Va pup, acum o tai la plaja.
Weekened placut!
Alinice
Vreau si eu la plajaaaaaaaaa ! smile.gif
Si la noi e vreme de plaja.Voi merge maine la strand , ca azi e zi de smotru.
MD o felie de paine cu tarata prajita + urda+ rosie ; cafea arabica
G o banana verde
P rondele de somon la gratar cu o salata(nu m-am hotarat din ce sa o fac)
C salata din s. verde cu diferite adaosuri proteice...am vazut la dr.wise o reteta si ma voi inspira de la ea , dar cu mai putine ingrediente
kalua
doftoreaso, teoria cu pepenele rosu suna astfel: are IG mare, dar incarcatura glicemica mica. Incarcatura glicemica se ridica insa proportional cu cantitatea ingurgitata, nu-i o valoare absoluta. Deci nu-i ok sa bagi in tine nu stiu cat pepene rosu. Practic as spune sa vezi cum reactioneaza corpul tau la pepenele asta rosu.
Carnea o poti combina cu telemea fara nicio problema.
Iar despre grasimea expandata...ma gandesc sa nu fie ceva legat de menopauza. nesigur.gif Si eu (corpul meu) am inceput sa reactionez cam aiurea, am avut si sangerari de-aiurea, acum vad ca nu-mi mai vine ciclul, cine stie ce-o fi. Marti ma duc la ginecolog, sa vedem ce mai spune tanti aia, ce mai spun eu, ce mai spune corpul meu, comunicam, ce sa facem. zapacitul.gif
Unde-o fi disparut iar stoina din peisaj? magindesc.gif

Ce misto de Alinice, are vacanta si-i cu gandul la Grecia... indragostita.gif
Iar Roxanica poate ni se alutara iar acum, ca i-au trecut greturile. smile.gif
Fanny
Azi (ca fotomodelele) mi-am permis o zi in care mananc ce poftesc. Fara remuscari. blush.gif
Tomorow, back to the routine.
dr_wise
laugh.gif Fanny, eu am avut o hemoragie de astfel de zile, acum incerc sa-mi impun un regim cat de cat de bun simt...da' nu stiu cat o sa ma tina...ca am inghetata in frigider...
Meniul de astazi:
d - 2 felii de pepene rosu
2L apa pe plaja
p - mititei + frigaruie de porc, salata de rosii si ceapa, vin alb sec
17:30 - 4 piersici
21:30 - telemea + cascaval + 3 rosii
Maine la pranz am de gand sa fac o saramura de pui....tam tam!!!
Poate pun si poze...daca-mi iese una fotogenica...
Roxana_
Multumesc fetelor pentru urarile de ziua mea! kiss.gif
Auzi doftorici, tu ai cam imbatranit, nu-i asa? Discutia asta cu pepenele o avuseram si acu' un an, pe vremea asta. Kari, ne-a spus acelasi lucru. Eu eram aia de manca seara doar pepene si din cand in cand se mai sesiza cantarul. Tu-l mancai si anul trecut, dimineata, dar nu singular tongue.gif.
Kalua, greturile, nu-s chiar trecute, dar nu mai sunt asa de rele. Mi-a spus o tipa sa-mi iau un pachet de biscuiti langa mine, pe noptiera si-nainte sa ma ridic din pat sa bag un biscuite. La ea tinea trucul asta. Inca mananc, ca trebuie...si tot prostii mananc. Acum sunt la capitolul cartofi prajiti cu branza. Am impresia ca-i si pe autosugestie la mine: cum vad o friptura si-o salata (adica mancare sanatoasa), cum imi vine sa vars. Ar trebui sa ma fortez sa mananc. Dar dupa pronosticurile mele, in max 1 sapt e musai sa ma intorc la Monti. Eu ma mir ca dupa atata mancat nesanatos am luat doar 2-3 kg (variez, cand am 67, cand aproape de 68). Cert e ca am facut un pic de burtica. Deocamdata ma incap pantalonii vechi.
Kalua, e cam devreme sa te apuce schimbarile astea. Si pe maica-mea au apucat-o, dar dupa 50. Du-te la doctor si vezi ce se intampla. Oricum, chestie valabila si pentru tine si doftoreasa, 40 de ani e un prag, cand iar ni se schimba metabolismul (sunt convisa ca stii despre asta si tu). Se zice ca trebuie sa mancam mai putin cantitativ, daca putem. Pe mine stiu ca m-a debusolat f tare schimbarea de la 25 de ani. S-ar putea s-o patesc si eu acum la 30.
dr_wise
morderis.gif dear, acum m-am mai desteptat...mananc pepene gol dimineata!
Da domle, imbatranesc! Iar memoria n-a fost punctul meu forte niciodata. Am doar memorie vizuala, asta-i beton! Problema e ca memorez figurile oamenilor si nu stiu de unde "sa-i iau". magindesc.gif
Meniul de ieri fuse:
d - iaurt cu fulgi ovaz si piersici, black coffee
p - saramura de pui
17:00....inghetata neconf.... blush.gif n-am rezistat mult fara...fir-ar sa fie de pancreas aurolac!!!
19:30 un espresso deconf pe o terasa, la o barfa mica cu prietena mea sosita din Canada...nu ne-am vazut de 2 ani
Va doresc o saptamana de vis!
ToothFairy
Meniul de IERI:
MD - 2 felii de pepene babane
P - 2 jumatati de dovlecei umpluti cu branza...au iesit f f buni..
G - o felie micuta de pepene
C - 2 clatite conforme, ABATERE : inghetata

Meniul de AZI:
MD - o canita mica de fulgi de ovaz cu lapte
P - 2 felii mici de painica filozofala cu branza, un gratar cu rosie si ardei crud
-ceai
G,C - fructe.

Voi ce mai papati pe caldurile astea de nu mai postati ?tongue.gif
Astept ploaia...vad ca s-a innorat...Doamne, de-ar plouaaaaa!
Maine planuiesc salata de vinete cu painica filo . yummy
dr_wise
Heheheheee, scorpi! Me too! Am pus de-o salata de vinete si am de gand sa prestez si la niste painici filosofale in dupa-amiaza asta. Gand la gand cu bucurie!
Pana acum am mancat:
d - pepene rosu
p - o nectarina, apoi ostropel din pulpa de porc cu mujdei, muuuuuuuulta salata de rosii si ceapa
acum: cioco 85% cacao, dupa somnu' de infrumusetare.
Fanny
Pancreasul tau, doftoreaso, o fi ruda cu al meu. Si eu m-am infipt aseara intr-o inghetata neconforma si intr-o tarta cu fructe, desi toata ziua fusesem cuminte.
Azi dimineata, am fost la un eveniment si n-am rezistat zambetului unor mici-prajiturele. closedeyes.gif
Acum ma dreg cu fructe, iar diseara consum peste cu salata. E musai sa ma dreg si cu o tura de Pilates.

dr_wise
Haoleuuuuu, nu-mi mai aminti de sport! Am niste mustrari de constiinta de numa' numa'!!
Ultima data am fost la sport acum 2 weekend-uri, am incercat sa ma energizez, dar era asa de cald in sala si n-aveam aer (ambele aparate de aer conditionat stricate!), incat mi s-a facut greata din cauza caldurii. Nu-mi mai trebe!
Mai am 10 sedinte pe abonament, sunt in concediu, dar habar n-am cum sa le consum.
Nasol, ce mai!
Fanny
Cu marea langa mine, nici ca mi-as face abonament la sala. nusepoate.gif Aquagym ar scrie pe fruntea mea din iunie pana-n septembrie.
Apropo, pune o vorba buna sa se indrepte vremea pana vineri ca o sa aterizez pe litoral cu gasca mare. biggrin.gif
dr_wise
QUOTE(Fanny @ Jul 14 2008, 04:42 PM) *
Cu marea langa mine, nici ca mi-as face abonament la sala. nusepoate.gif Aquagym ar scrie pe fruntea mea din iunie pana-n septembrie.
Apropo, pune o vorba buna sa se indrepte vremea pana vineri ca o sa aterizez pe litoral cu gasca mare. biggrin.gif

morderis.gif OK! Uite cum facem! Eu stau cu fundul meu mare, de la +infinit la -infinit, pe noru' de Cta, da' tu trebe sa-ti iei angajamentul ca sperii norii de deasupra capitalei...si bagi si-o briza usoara si racoroasa de Dambovita...exista asa ceva?! blink.gif
Aquagym la mare...la Mamaia? Unde, soro?
sylvia_31
doctore, ca de-obicei, esti bestiiiialaaaaa morderis.gif , moare de ras omul in preajma ta

aguagym naturel, adica-n apa marii.
sau, si mai fain, la Mamaia, in AquaPark indragostita.gif
dr_wise
Bleahhhhh!
Sa n-aud de Aqua Park.
Domle, mie daca nu-mi sfaraie slanina pe nisipul fierbinte, sa-i trag un SA 1 sau 2 cu sarg (in limbaj naval inseamna o sablare...), nu simt ca votez.
Nici macar pe plaja nu suport sa-mi asez slanina pe plastic. Ce-i aia? Nisip! Ever forever! Sa-mi miroasa pana-n ultimul cromozom a mare si soare!
Punto e basta!...vorba unui amic...
PS: Aqua Park e oblu langa sosea, miroase acolo a gaze de esapament si asfalt incins. Ptiuuu, curat sacrilegiu!
Alinice
Buna fetelor! am revenit si eu pe baricade
Meniul de ieri:
Md ou fiert ,urda , rosie si 3 felii de lebar ; cafea cu lapte degresat
P supa de pui ; chiftelute cu sos de smantana
G nes cu lapte degresat
C salata verde cu ceapa , rosii , branzeturi , carnat.
Meniul de azi:
MD urda cu castravete si lebar ; cafea cu lapte degresat
P 2 chiftelute , 3 felii de carnt si salata asortata cu branza
C fructe.
Am reinceput sa beau apa plata cu lamaie...sper sa dea rezultate.Beau in continuare si ceaiuri...
kalua
Apropo de sport, am fost azi la medic sa-mi dea trimiteri la aia care vreau eu si sa-mi inmaneze si rezultatele analizei de sange. Si vorbeam despre colesterol, care-i ridicat bine, la 235. Si el imi spune ca inca nu-i o problema, cu oleaca de sport se regleaza el. Si eu ma uit la doctor "spooooort?", la care el, da, mai ales acum, vara, mers cu bicicleta, eu dau din cap ca nu, inotat, eu ii zic ca apa din alcurile de pe-aici mi-e prea rece, m-a lasat si el in pace atunci si mi-a dat numai de grija sa fac putina miscare. laugh.gif

Pangasius cu sos de capere, orez basmati, niste fasole verde si salata asortata.
Deseara vreau sa fac o mancarica de gulie cu snitele de cascaval edam, cu salata. Sper sa-mi iasa socoteala pentru ca trebuie sa umblam oleaca sa vedem de spalatorul de vase.
scorpirescu
Cam asa is io cand citesc meniurile lui Kalua.

zapacitul.gif

Pangasius (was??!!? huh.gif ) cu sos de capere (humm unsure.gif s-ar putea sa stiu ce sunt astea, dar nu-i sigur ca nu le confund), orez basmati ( uraaa... asta stiu ce e de vreo cateva saptaamani), niste fasole verde (bingo! astea le stiu) si salata asortata ( blink.gif cu ce? cu poseta? ... :ma scarpin in cap: ).
Deseara vreau sa fac o mancarica de gulie (am vazut o data in piata, era eticheta sub ea... asa o treaba rotunda din care ies niste craci biggrin.gif ) cu snitele de cascaval edam (o fi ceva marca straineza) , cu salata (din aia cu rosii, ceapa, castraveti si salata... ce buna is biggrin.gif).

Deci Kalua draga, esti ceva zeu al bucatariei. Sau un "Picasso" total neinteles pentru mine decat din intamplare. Si nu pot sa-mi zic decat "crede si nu cerceta" biggrin.gif.

Toate astea se vor a fi un compliment, Kalu. kiss.gif

Eu azi:

D: fulgi de ovaz cu iaurt 0%
P: conopida cu branza la cuptor si salata
cioco 75%
C: 2 felii de pepene. Daca mi se mai face foame o sa mananc niste sprot afumat cu paine integrala de secara cu seminte (phii... ce de-a bani am dat pe bazaconia asta).
Si probabil o sa rontai niste alune de padure si cioco 85%.
Fanny
morderis.gif Deci voi doua (Dofto si Scorpi) faceti atmosfera de aici mai ceva ca a unui club de comedie. biggrin.gif
Cina mea: cod la cuptor cu un salata de castraveti cu iaurt

Am luat din piata cateva prunoaie imense. Abia astept sa ma infig intr-insele! indragostita.gif
kalua
scorpi laugh.gif laugh.gif
Pangasius e-un peste, caperele sunt mici si verzi, salatei ii spune asortata ca-i cu de toate in ea. De ce-i spune asa, nu stiu, chiar ar fi bine sa intrebam. Dar pe cine si unde? zapacitul.gif
Edam-ul e un fel de cascaval, olandez, se aseamana cu babybel-ul frantuzesc.
scorpirescu
Ioooooiii, amu ca zici ca seamana cu babybelu frantuzesc m-am lamurit. zapacitul.gif
laugh.gif

Am descoperit dara ca si eu consum salata asortata. biggrin.gif Cool.

Caperele cred ca is alea de le pune la restaurant pe pastravul la gratar si sunt asa un pic piscacioase. Is mici, verzi.. arata asa ca niste macese. Ovale.
Fanny
Yellow! smile.gif
Inceput ziua cu 4 prune imense si cafea cu lapte
Planuiesc pentru mai tarziu sandvis cu somon, ardei/ castraveti.
Iar pentru diseara... tot peste. zapacitul.gif
dr_wise
Buna dimineata!!!!
Ieri seara am calcat stramb cu un ice tea de 330ml.
Gata, am zis!
Adica seara trecuta am iesit la o plimbare cu gasca si ne-am oprit la o terasa. Am comandat mititei, ca altceva interesant n-aveau, si i-am mancat cu mustar..probabil neconf. Desert niste alune prajite + un espresso decofeinizat.
Asta e!
Asa ca azi e musai sa fiu Maica Tereza.
Fac o iahnie de fasole right now si curat "matzu" de toxine. + ardei copti cu mujdei...NEBUNIE!!!
Va anunt ca vremea s-a nasolit in ultima ora, nu-i nici o sansa de plaja, asa ca voi lua "Fotbal si pizza"/John Grisham si voi vegeta precum o foca pe banchiza.
Sa aveti o zi de marti minunata!
...azi e marti, nu?!
Alinice
Buna fetelor! La noi trebuie sa aprinzi lumina , asa de tare e innorat...si a tras deja o ploaie cu bulbuci!!!
MD 2 cremvursti cu mustar conform , urda si castravete ; cafea cu lapte 0,1%.De maine trec pe MD cu fulgi tot restul saptamanii.
P varza anatolica.Nu stiu ce salata ar merge la varza asta zapacitul.gif
C fructe.
Nu-i bai ca ploua...oricum stau toata ziua pe net cautand informatii despre Paralia Katerini (mai ales pe forumuri).
ToothFairy
Alinice, ce cremvusti papi tu conformi ?

dr_wise, erai cu mine gand la gand cu salata de vinete si painica...ma confundasi cu scorpi...da` te iert...tongue.gif smile.gif
Roxana_
Empty, am sesizat si eu ca doftoreasa se grabeste de zor...si nu stiu de ce, ca doar e in concediu.
Scorpi, nu pot sa intervin si sa nu spun c-ai fost dementiala. morderis.gif
Leea
Bine v-am regasit, dragutele maichii!

De ieri am trecut si eu din nou cu arme si bagaje in barca Monti.

Azi:

MD - 1 cafeluta, 1 pahar lapte gol, ca n-am avut pofta de mai mult
P - ratatouille cu telemea, o bucatica de piept de pui
Dupa-masa cateva cirese
C - guacamole, rosie; Rafaello din urda
kalua
Leea, ptiu, ca nu-mi vine sa-mi cred ochilor c-ai revenit! welcome.gif back! dance.gif friends3.gif
pescarush
morderis.gif morderis.gif doctore si scorpi, you made my day! morderis.gif
eu sunt cea mai neserioasa montiganca din ultimul timp, dar intru pe-aici de placerea de a va citi, sa vad ce mai faceti.
Leea, welcome back! cum stai cu kg? te-ai ingrasat, daca n-ai mai tinut Monti?
deci, planul meu pe azi (sa vad la sfarsitul zilei ce se alege de el nesigur.gif ):

D - iaurt cu fulgi de ovaz, germenid e grau, capsuni si blueberries
ora 11 - un mar
P - mancare de mazare (am luat proaspata, din piata) cu carnati prajit
C - supa de salata, salata cu ton.
ToothFairy
Azi am papat ce mi-a poftit inimioara, si fuse bun:
MD - fulgi de ovaz cu mar ras, scortisoara
P - am facut niste lipii (din faina integrala, tarate, apa, sare, praf de copt si le-am copt pe fundul unei cratite) :)si le-am papat cu salata de vinete...asta din cauza ca`mi facea fitze cuptoru` si am zis sa am ceva "painica" sa pot papa vinetele ...si cu rosii
G - o felie de pepene
C - fructe
Abatere: cioco blush.gif
scorpirescu
D: iaurt si fulgi de ovaz
P: file de peste montignac cu rosii si orez basmati gatit cum scrie pe punga lui (dar sincer mi-a picat destul de greu combinatia orez+scortisoara ... n-am observat pe moment dar acum ma resimt)
C: o cana cu lapte, cateva alune, un pic de cioco. Cred ca o sa bag si niste pepene rosu mai tarziu.
kalua
file montignac fiind o bucata din muschiul lui nenea Montignac? magindesc.gif laugh.gif
dr_wise
Salve!!!!
Leea, bine ai revenit!!! welcome.gif
Meniul meu de today:
d - iaurt cu 2 nectarine si fulgi ovaz, black coffee
p - iahnie de fasole cu carnaciori, rosii
s - o conserva de ton cu rosie si ceapa, un pate Inedit, niste unt tavalit in branza razuita blush.gif
scorpirescu
Am corectat, gata tongue.gif
kalua
M-am gandit eu ca tre' sa fie peste, din cauza combinatiei cu basmati. smile.gif

Eu azi:
o portie sanatoasa de gulie de aseara cu doi castraveti si-o rosie
5 (cinci! ph34r.gif ) ardeiasi umpluti cu smantana 10%
niciun fruct azi sad.gif
Alinice
Azi m-am cantarit si am ajuns la 68,8 kg! yeah.gif
MD caise-pauza- fulgi cu iaurt 0,1% si gem de capsuni conform ; cafea cu lapte degresat
P a doua portie de varza anatolica (e super-extrabuna!!!) cu ardei copti cu usturoi
C fructe.
Bineinteles ca beau apa plata cu lamaie , ceai de papadie , ceai de fructe de padure...toate neindulcite. haninoroc.gif
Leea
Din fericire cantarul meu s-a stricat, asa ca nu stiu exact cat de grav e dezastrul. Dar de ingrasat clar m-am ingrasat in ultimele luni... crying.gif

Azi:
MD - wasa, lapte, cafea
P - somon la gratar, salata
G - sigur fructe
C - telemea cu salata si cateva nuci
Fanny
D: pepene + cafea cu lapte
G: fructe mult multe
P: copanel cu varza

Am baut o fantana cu apa. zapacitul.gif Nu inteleg ce-i cu mine.
dr_wise
QUOTE(Roxana_ @ Jul 15 2008, 01:59 PM) *
Empty, am sesizat si eu ca doftoreasa se grabeste de zor...si nu stiu de ce, ca doar e in concediu.

...hmmm, mi s-a mai spus ca ma grabesc precum fata mare la maritat, da' asta-i farmecul meu. Ce pot sa fac?
Scuze pt incurcaceala, se mai intampla...
Mai, am crailit astazi de numa' numa'.
Mi-am tras o radiografie la masele, lucrarea dentara veche. Nu mai are "aspect comercial" si-i musai s-o inlocuiesc pana plec pe coclauri. Asta-i dezavantajul cand ranjesti tot timpul, trebe sa ai grija de dinti mai ceva decat colega de zodie - Pamela Anderson - fata de sanii ei.
Apoi mi-am dus hainele de iarna la curatatorie, mi-am tras o rezervare pt manichiura pe vineri dupa-amiaza si, in final, am aterizat la Ina Center, ca nu se mai poate domle, astazi umblai in "black out" de parfum. Mi-am achizitionat o damigeana de "I love love".
Am ajuns invingatoare acasa, da' lesinata de foame.
Asa ca meniul de today fuse:
d - pepene rosu
16:30 - 3 nectarine
17:00 - iahnie de fasole cu ceapa, o cafea decofeinizata, asa, ca sa anesteziem aroma de ceapa
s - poate niste fistic
Imi beau cafeaua si-o tai afara in repriza a doua de plimbareala.
Va pup!
Fanny
Wow, in vacanta chiar nu stai locului! biggrin.gif

On topic: iar m-am infipt in fructe. zapacitul.gif
kalua
Ce mi-e drag cand va citesc asa de mimoze, vorba doftoresei. biggrin.gif

Eu am mancat o para si-un mar, mititele amandoua, apoi 3 ardei umpluti (nu sunt mari) cu un iaurt mic si doua rosii.
Rosiile sunt de la turc si n-au absolut niciun Dumnezeu! crying.gif

Deseara vreau sa fac o branza-camembert la cuptor (e speciala pentru scopuri dintr-astea) si alta invelita in bacon, tot la cuptor. Cu salata de rosii cred (daca gasesc rosii italienesti).

Am o pofta de dulce, ceva de speriat. Am mare noroc ca nu este nicio cofetarie prin apropiere, altfel ar fi prapad. Ca numai la prajituri pohtesc, de-alea cu creme, nu la ciocolata.
dr_wise
Pai cum sa stau? O viata am si s-o lenevesc?!
Nu fuse vreme de plaja, ca as fi taiat-o la o baie de soare...da' sunt bune si pauzele astea.
Mai gagici, in dormitorul meu este un mix interesant de arome...ceapa, "I love love" si cafea....oare omoara tantarii? magindesc.gif

Kalua, mi-ai dat o idee...ce-ar si sa-mi trag eu o gradina de legume ecologice la Luxemburg? A propos de rosiile alea fara gust....imbin utilul cu placutul! Si asa duc dorul unui gradinarit de placere.
Btw, sa cumpar rosii in tura a II-a de shopping.
Fanny
Hahaha. Ce biznis fain! biggrin.gif Imi place cum suna.
kalua
Daca te pricepi, sigur e ceva misto, doftoreaso. Stiu ca pe-aici e mare belea cu melcii care dau atacul la rasadurile de rosii. sad.gif
pescarush
sa ma laud ca am rosii in gradina. inca nu sunt coapte, dar am cateva chiar mari deja. cam in 2 saptamani, mananc rosii "bio" de la mine din gradina. yeah.gif
eu am fost destul de cumintica ieri, am mancat doar niste cioco 71% (3 patratele).
azi:

D - cereale cu lapte
P - mazare cu un ou ochi
C - supa de salata si probabil niste fructe.

deci, m-am hotarat sa intru si eu in grupul "mimozelelor". mwah1.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.