Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
kalua
Eu am mai pus in ostropel si niste ciuperci asiatice, stateau cateva amarate acolo, le-am gasit rostul. biggrin.gif
pescarush
"Varsatoarea" mea va multumeste de urari. kiss.gif Da, doctore, e fetita, ca am spus ca mi-e suficient sa am 3 masculi in casa, mai vreau si o "ea". tongue.gif
Kalua, nu se stie niciodata cand ajungem colege de breasla. 322.gif Nu prea-l simt eu ca fiind jobul meu asta, dar om trai si om vedea.
Ghemotoc, eu sunt in materials management (inventory, purchasing, production planning, shipping). Mai nou, mi-am largit aria de cautare si pe logistica biggrin.gif
Tu am inteles ca esti in Toronto. Unde, in ce zona lucrezi? eu sunt in Kitchener si cel mai departe caut in Mississauga (sa nu fie mai mult de o ora de condus, ca oricum cu traficul e jale in Mississauga). Mersi oricum, esti o dulce. kiss.gif
ghemotoc
Pesca, La Multi Ani pentru fiica ta smile.gif
Stau in North York mai exact (zona Sheppard Yonge) si firma mea unde lucrez e destul de aproape (fac in jur de 20 de minute cu masina) si chiar ne ocupam de norme pt lanturi de distributie, coduri de bare, etc., destul de aproape de domeniul tau dar, din pacate, destul de departe de orasul tau. Dar sunt sigura ca o sa-ti gasesti repede, in Mississauga au sediu toate firmele mari de aici. Daca aud ceva oricum iti spun smile.gif
Mai stiu pe cineva care lucreaza in domeniu asta la o firma din Mississauga, eventual spune-mi exact ce post cauti
pescarush
Ghemotoc, era sa fim vecine. Si noi am stat 2 ani jumate la Bayview cu Sheppard. biggrin.gif Dar am plecat de-acolo de mai mult de 4 ani.
Pai caut ceva Inventory/Materials/Purchasing Analyst, sau Buyer, sau de ce nu, manager/supervisor. laugh.gif Mersi.
Scuze de off topic fetelor zapacitul.gif si revenind la Monti, m-am bagat inr-o crema de ciocolata neagra, ca-mi facura fetele niste pofte de clatite! nusepoate.gif

A, cred ca ai inteles ca "fiica-mea" e o catelusa. biggrin.gif
ghemotoc
Bine ca ai precizat smile.gif) ca o dadeam inainte cu fiica. Cum ai facut crema de ciocolata neagra?
pescarush
Uite-aici Mousse au Chocolat.

Dar eu m-am bagat intr-una neconforma, nu facuta de mine. zapacitul.gif
Diana.
QUOTE(sylvia_31 @ Jan 26 2009, 11:21 PM) *
Fetele din Ro, ati gasit pe undeva Wasa cu 24% fibre, ca eu cu mai mult de 21 n-am gasit (la Billa). Daca da, dati share si la mine informatia kiss.gif .

Vazut la Primavara.
Fanny
neata.

cafea, iaurt cu fulgi de ovaz, o lingurita de miere si scortisoara
Mi-am luat la pachet gratar si cascaval si un mar, ca am de haladuit o gramada. Cred ca abia pe la 2 ajung la birou. crying.gif
MarthaToma
Neata fetelor si o zi cat mai minunata 322.gif
Am modificat putin meniul ce mi-l propusesem aseara pentru ziua de azi asa ca il pun mai jos:
6.30: iaurt 1% + wasa 24% + cafea ... am reusit de m-am trezit inaintea juniorului biggrin.gif ... cand mi-am dat seama ca iaurtul nu era 0.1% cum l-am vazut aseara, am renuntat la peltea si l-am mincat simplu doar cu 2 'felii' de wasa. Apropo, Sylvia, Wasa 24% am gasit in Carrefour (Iasi) doar ca nu sunt la raionul de paine sau produse dietetice cum m-as fi asteptat, ci la un raion de biscuiti si chestii de genul ... tot acolo am vazut biscuiti din aia crackers, cu seminte parca, dar nu stiu daca sunt conformi, ii voi studia mai mult data viitoare.
Pelteaua de coarne, ca tot intreba LightBlue, a facut-o bunica care e cu diabetul si nu are voie dulce si din cate stiu se face in felul urmator: se curata coarnele de samburi si se pun la fiert pina cand scade foarte bine, cand zeama e destul de lipicioasa se scurge de fructe si se pune in borcane (nu se pastreaza fructul). Am intrebat-o si a pus si fructoza dar dat fiind ca, coarnele sunt acre si aceasta iese foarte acra dar mi-e imi place smile.gif ... si cum se face asta de coarne, asa se poate face din mai multe fructe, e un fel de dulceata strecurata biggrin.gif
10.30: mar+morcov
13.00: pulpa de pui la ceaun + salata de ardei copti
17.00: salata: rosii+ardei gras+telemea+marar+condimente ...am citit ce mi-ati scris si am mutat salata seara
Daca mi se mai face foame pina la culcare mi-am pregatit niste clementine.

Kalua, sorry de stilul de scris ... totul mi se trage de la o tastatura ce nu a funtionat in totalitate o perioada si acum mi-a intrat in reflex kiss.gif ... promit sa nu se mai intample

QUOTE(Roxana_ @ Jan 26 2009, 09:34 PM) *
Pesca, La multi ani pentru Sunny si succes cu jobu!

Sucul ala de grapefruit e bine sa se bea dimineata pe burta goala si apoi sa fie urmat de mic dejun proteino-lipidic.
Bun venit Martha! Zic ca nu-i nici o problema daca tii Monti si alaptezi in acelasi timp, mai ales ca ziceai c-au trecut primele 6 luni. Acum bebe primeste si alta hrana pe langa lapte. Hai ca n-ai asa de mult de pierdut.

Eu o sa am mai multe biggrin.gif. Deja am ajuns la +28. In trim III a fost teroare cu kg.


Roxana, mersi de pont cu sucul de grapefuit ...am sa-l beau dimineata de acum si poate asa reusesc sa scap si de cafea. In legatura cu mic dejunul proteino-lipid m-ai inchis biggrin.gif ... dar cum prind o pauza la munca ma apuc de studiat sa vad ce si cum.
M-ai am un fix - sucul de lamaie pe care l-as bea oricand si oriunde dar, in marea majoritate a timpului, doar seara reusesc sa il consum sau, cel mai devreme, dupa masa de la ora 17... e ok asa?

Pina in luna a 6a de sarcina imi veneau inca o parte din hainele de dinainte de a fi insarcinata, dar incepand cu luna a 6a am explodat si in ultima luna ma dadeam de-a dura...nici pe scaun nu stateam cum trebuie dar nu m-am lasat si m-am miscat pina in ultima zi, in reluare ce-i drept dar m-am miscat biggrin.gif
dr_wise
Buna dimineata!
Micul dejun de astazi:
branza proaspata cu cubulete de ananas si mandarine +fulgi ovaz
cafea black

La pranz am de gand sa prepar "Tonno al limone" cu garnitura de sparanghel.
O zi minunata tuturor MM-lor! kiss.gif
MarthaToma
QUOTE(dr_wise @ Jan 27 2009, 10:08 AM) *
Buna dimineata!
Micul dejun de astazi:
branza proaspata cu cubulete de ananas si mandarine +fulgi ovaz
cafea black
O zi minunata tuturor MM-lor! kiss.gif


Cum arata micul dejun!!!!!! Iar voi avea probleme cu tastatura caci am umplut-o de saliva in timp ce rontaiam anemic un morcov biggrin.gif
Se poate branza proaspata de casa sau tb sa caut special cu cat mai putina grasime pt faza I?
dr_wise
Atentie!!! E branza proaspata cu 0% grasimi:

MarthaToma
QUOTE(dr_wise @ Jan 27 2009, 10:24 AM) *
Atentie!!! E branza proaspata cu 0% grasimi:


Mersim mult ca mi-ai zis; trebuia sa ma fi gandit si eu ca nu merge aia mai grasa dar am indraznit sa visez frumos biggrin.gif
Ce am uitat sa va intreb: sotul meu a descoperit ca are o tensiune foarte mare (14 cu 11 parca) si ma gandeam sa il cooptez si pe el la MM...il va ajuta sau ar trebui sa urmeze un altfel de regim alimentar?...

dr_wise
De ce nu?
Dar, fiind o persoana tanara, ar fi de preferat sa mearga la un control medical, fiindca tensiunea asta e cauzata de ceva. Mananca sarat?
Eu aveam tensiunea destul de mare, cateodata 14 cu 8, cand eram o grasana (nici acum nu sunt top model, dar e OK blush.gif )
Acum, dupa 3 ani de dieta si sport, totul e parfum de frezii.
MarthaToma
Nu maninca sarat, eu zic ca e in limita bunului simt, in schimb e foarte dezorganizat cu mincarea: nu mananca mai nimic toata ziua si abia seara cand ajunge acasa mananca mai consistent (ciorba si felul 2) si multa paine ... eu zic ca s-a si ingrasat putin, are 85kg la 1.70. Sper s ail conving sa mearga la control zilele astea si am sa revin cu amanunte.
sylvia_31
Maat si Martha, multam pentru info. Din pacate la Galati n-avem Carrefour, dar cand ajung la cel de la Braila o sa-mi umplu desagii cu Wasa de-asta.
Speram sa gasesc in vreunul dintre hipermarketurile de la noi: Metro, Selgros, Kaufland, Billa, Real, cam astea sunt, plus cele mai rasarite de cartier, autohtone, desi le scanez periodic rafturile in cautare de Wasa 24%, no chance.

Azi la mine un mic dejun satios, din: 2 oua prajite (de tara), 2 felii de sunca de pui si o rosie.
Roxana_
Eu stiam ca nu aduc Wasa 24% in tara. Sylvie, s-ar putea sa aiba si la Billa, Wasa, dar din aia 16%, care nu poate fi combinata cu grasimi.
MarthaToma
Fetelor, am avut o revelatie astazi - tin minte ca citisem mai demult ceva cu branza si cu zer-ul ceea ce m-a facut sa ma intreb: telemeaua de vaca pe care am de gand sa o maninc la masa de la 17 e conforma???? Daca nu e atunci cred ca am sa o inlocuiesc cu niste ton desi tare buna ar fi fost...sau branza feta e ok?
Vorba sotului, eu si cand dorm tot mincare visez biggrin.gif
ghemotoc
Doctore, mi-ai facut pofta de Franta smile.gif (am vazut ca branza ta era de la Auchan).
E o mare porcarie aici cu brazeturile, astia stau tare prost, de branza cu 0% nu mai zic nimic, se gaseste numai un singur fel, organic, care mai si costa de rupe.
Aseara am facut clatite armenesti, tare bune, si le-am mancat cu 2 betisoare de mozzarella tare
Azi: MD: cafea cu lapte 0%, 2 mere
P: 2 clatite cu mozzarella, castraveti murati si ardei rosu
Gustare: (pe la 3 sau 4) capsuni
C: morcovi, castravete cu hummus, dupa 1 ora de sala
pescarush
Ghemotoc, vezi ca este branza 0.5 % grasimi, de la Western, "pressed cottage cheese" - e cea mai apropiata de branza proaspata de vaci. Sau, in cate un loc mai gasesti de la firma MC (care cred ca e poloneza). Cred ca nu stii tu unde sa cauti branzeturi, ca sunt si aici foarte bune, dar, vorba ta, te rup preturile. A, si vezi ca smantana de la Western este singura fara amidon in ea (le-am verificat eu pe toate).
Eu am mancat de dimineata: un pic de pepene galben, pauza, cereale cu lapte, o cafea. Inca nu stiu ce va fi mai tarziu, revin.
kalua
Feta/telemeaua e ok. Cele mai recomandate sunt totusi cele mature din lapte nepasteurizat. Atentie la urda, asta contine mult zer.
albinuza
Eu mi-am cumparat feta greceasca. E buna? nesigur.gif
Pastelata
Eu branza am mancat f putina, si nu stiam chestia cu laptele nepasteurizat. Pe asta de care am eu scrie doar branza dietetica,fara continut de grasimi:-s, dar oricum are un gust fff naspa. Si presupun ca e vorba de branza feta tot cu 0.1% grasimi:( ca asa nu mai era nevoie sa tanjesc dupa feta din frigider care arata iamiii:D
In legatura cu ciocolata, am pe aici o Kandia 75%cacao, pot sa mananc in faza I?Si kiwi.Pot sa le mananc impreuna?:">
A,si am gasit faina integrala din ovaz.Kalua,pot sa o iau pentru chifle/paine ceva?biggrin.gif
Apropo,GUMA pot sa mestec?smile.gif)
ghemotoc
Mersi Pescarush, am vazut ca numai smantana de la western e conforma (aia cu minim 5%, cea cu 0% are prostii). Branza de la ei o cumpar, desi imi mai bag nasul si la alea organice blush.gif (liberté - au un iaurt super cu 0,1% desi numai la cutii de 750 g).
Pastelata, kiwwi are IGul 50.
Ciocolata cu minim 75% poti sa manaci in faza I ca desert, dar nu mai mult de 30g pe zi. Nu cred ca o poti combina cu kiwi, fructele e bine sa le manaci singure (din cauza fermentatiei). Singurele fructe care pot fi combinate cu alte alimente sunt cele de padure (mure, zmeura, capsuni, etc. - in engleza se termina cu -berries). Sa ma corecteze fetele daca gresesc.
Guma contine ori zahar ori aspartam, deci nu e recomandata (sper sa ma opresc si eu din mestecat nesigur.gif )
Pastelata
Hei, multumesc frumos pentru raspuns:) 30g is fine for me.adica o treime din ciocolata asta?GOOOOOD:))
Apropo,am slabit 1kg intr-o saptamana magindesc.gif
nastalia
buna, buna... ce-mi place ca toata lumea e bine dispusa, a indicat cineva mai sus ca c-am sa aglomerat pe aici (inclusiv si eu), e de bine ... .
meniul meu de ieri:
d- fulgi de ovaz cu un iaurt 0%, (aceias prostie repetata), un cub de ciocolata cu un ciai
p- peste cu legume la aburi + salata + iaurt 0 %
15:30 2 mere
16:30 2 cuburi de ciocolata
c-linte cu legume
20:00 - un mar
mai, nu pot sa renunt la ciocolata crying.gif , chiar daca e de 85 %, revin putin mai tirziu cu meniul de azi smile.gif

Pastelata
Am descoperit o chestie! Daca iau o masa proteino-lipidica pot sa mananc branza de orice fel,chiar si cascaval?Adica chestii care nu au in denumirea lor 0%?
Roxana_
Da Pastelata smile.gif, dar ai grija sa fie si niste salata sau legume pe langa (adica sa nu mananci doar carne cu branza/cascaval). Felicitari pentru kg pierdut.
Fanny
crying.gif m-am molipsit de virusul clatitelor Am mancat conform toata ziua, iar la cina l-am determinat pe Mr. Fanny sa prepare bunatatile dulci. closedeyes.gif
pescarush
Ia ghiciti ce face pescarusha de mancare.... ostropel de vitel. laugh.gif Deja salivez langa el. Cred ca-mi pun un pic de supa de fasole verde, sa-mi mai astampere foamea pana se face ostropelul. zapacitul.gif
Deci, s-a conturat si pranzul meu: supa de fasole verde, ostropel de vitel cu salata.
De cina, planuiesc sa mananc pomelo, sper ca nu mai vin fetele astea cu vreo ispita. ohmy.gif
ghemotoc
Hmmm, clatitele astea armenesti sunt si mai bune reci si asa cu branza parca mananc placinte cu branza cum se fac prin Cluj biggrin.gif. Nici nu-mi vine sa le mai mananc cu castravetii murati.
Am reusit si sa le fac fara ulei, in tigaie de teflon, am folosit numai un spray cu ulei de masline.
Cred ca in weekend o sa incerc si eu un... ostropel dar de pui ca nu prea ne place noua carnea de vita.
Mersi de idei.
Pastelata, poti sa manaci branzaturi pline de grasimi cu conditia sa le combini corect. Eu am citit prima oara Montignac pentru ca aveam colesterolul cam mare si am reusit sa-l reduc (am si luat niste pastile de omega 3-6-9).
Light Blue
Din meniul de azi:
D: o painita filozofala cu cascaval, cafea. Ati vazut in tara ness fara cofeina de la Jacobs?
P: supa de pui, salata de varza si gratar de pui;
S: gratar si salata de varza, putin iaurt.
Unde o fi gasit Alinice paine in comert cu faina de secara integrala? Mi-e pofta de gustul de paine din comert. Am gasit paine din faina integrala de grau, dar faina 1350 si in alta faina 650. Ce-o fi cu ele?
E clar, proclamam in ianuarie Ziua clatitelor si Saptamana ostropelului.
dr_wise
Din cate stiu eu, da! wink.gif Eu mananc de obicei branza la sfarsitul unei mese proteino-lipidica, ca desert.
In seara asta am unit pranzul cu cina si a rezultat:
aperitiv: salata de pui cu castraveti
tonno al limone
asparagus (mmmmm, e tare bun in combinatie cu peste! indragostita.gif dar o porcarie in combinatie cu carne de porc! mad.gif )
salata de cruditati
1/2 pahar vin alb sec



Intr-o ora revin cu reteta la topicul cu pricina. E suuuuuuuuuuuper gustoasa! Sa traiasca amicul meu Antonio, zis si Tonicious!

Pescarush, uite ce mi-am luat azi, sa-mi spele of-ul de clatite:

N-am atacat-o inca, dar o tin de emergency! wink.gif
pescarush
Doctore, am mancat ca sparta ostropelul ala. biggrin.gif Si Sunny s-a lins pe botic. closedeyes.gif Ciocolata aia e yummy-yummy, mie imi place combinatia.
Eu am tot timpul in casa o ciocolata conforma, just in case. zapacitul.gif
Light Blue
Atac-o, doctore, ca e pacat de ea biggrin.gif . Oau, ciresele sunt preferatele mele. Si v-ati lamurit ca sunt cam pofticioasa. Iar pozele sunt asa de reusite ca nu au cum sa nu-mi faca pofta.
dr_wise
...am atacat-o blush.gif ...in timp ce-mi faceam tema la franceza, sa am neuronul energizat...a mers! Ptiuuuu! Ca buna-i combinatia asta cu chili, mai kalua! De ce n-ai zis pana acum ca-i buna cioco cu chili, domle?!!! Am zis ca mai fac o tura de shopping la Karstadt-ul din Saarbucken, dar impreuna cu fiu-meu, sa ne umplem desagii de cioco d-aia de care ne-ai recomandat tu inainte de Craciun wink.gif..."Fire"...
kalua
Yummi, doftoreaso, de-abia astept si eu sa apara sparanghelul indigen, dar mai am de asteptat ceva. crying.gif
Mie ciocolata aia nu mi-a placut deloc, parca-i ciocolata cu dulceata. Mi-am luat-o si pe cea cu mango si piper cayenne, aceeasi poveste. sad.gif

Eu azi:
un mar, aperitiv: cateva cubulete de cascaval de stana cu un ardei kapia mare, apoi resturi de aseara, ostropel cu glass noodles. Dupa vreo doua ore m-a apucat o pofta nebuna de dulce, noroc ca avea Mila niste ciocolata conforma la ea, am mancat o patratica.
seara: salata de morcovi evoluata (JO), ceva mai neaosa, adica cu marar in loc de coriandru si menta
dr_wise
Ai dreptate, chili ala parca intensifica aroma jeleului de cirese si pare sa-l faca mai dulce decat e in realitate, dar pt neuronul meu extenuat a mers. Cam gretoasa, totusi...dar bunaaaaaaaaaaa! indragostita.gif
kalua
Am vazut la mazainul cu delicateturi ciocolate du-re-re: cu chili (da' ardelu' intreg, nu niste praf de chili presarat printr-un gem), cu boabe intregi de piper, cu nu stiu ce fel de plante, ce mai, erau cel putin 10 combinatii dintr-astea nastrusnice care tare ma-ndemnau sa le cumpar. Dar niciuna nu era cu ciocolata conforma. crying.gif
dr_wise
Hmmmmmmmm....interesant! Asa sunt si eu, mor de curiozitate sa incerc arome/ combinatii noi. Cateodata o dau in bara, cateodata am revelatii. Fiu-meu rade de mine, de fiecare data cand ma vede cu ceva nou, ma intreaba: era la oferta?! nusepoate.gif
MarthaToma
Buna dimineata si o zi minunata! Sa pun si eu meniul pentru azi pina nu lesin de tot salivand abundent la pozele voastre biggrin.gif
7.00 - cafea
9.00 - iaurt cu fulgi de secara
13.00 - rosii + ardei gras + telemea + pulpa de pui afumata + desert (2 patratele de ciocolata 80% cacao)
17.00 - ficatei la gratar sau omleta + salata de ardei copti
Pe seara, daca mi se face foame, mandarine/mere/grapefuit.
Fanny
neata! eu nu mi-am facut planul pe toata ziua.
Dimi: cafea cu lapte + fulgi cu ovaz si scortisoara.

dr_wise
Buna dimineata!
Eu intentionam sa fac o varza la cuptor, cu bacon afumat, am cumparat bacon, dar ia varza de unde nu-i! sad.gif Am fost ieri in 3 locuri: la sarb nu mai aveau deloc varza cruda "romaneasca", doar murata si e prea acra pt gusturile mele, iar la supermarketurile locale aveau doar varza d-aia, de-o spargi cu picamerul, sau verde cruda (cum o fi asta la gust, o fi buna de gatit? magindesc.gif ...sau varza chinezeasca, deschisa la culoare si lunguiata, arata ca o salata...sau...o varza care parea mai normala, dar era destul de mica, un soi portughez, cam la 500 g bucata (maxim), dar scumpa al dracu'...2,60eur/bucata! Mai sa fie!
Voi cum va descurcati prin strainataturi?! Cumparati d-aia cotoroasa, de n-o poti taia nicicum cu un cutit normal?!
Ma rog....baconul ala il voi folosi cu fasole. Fac o iahnie! Si cu salata de cruditati, sau cu ardei copti. tararam.gif Asta e! Nu-i pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste!
Revin cu micul dejun asap.
nastalia
salutare.. vin si eu cu ale mele, mai exact cu meniul de ieri, a fost 322.gif sper... .
d- 3 wasa cu gem conform cred... + ciai
p-peste cu conopida la aburi+ salata (rosii, castraveti)+iaurt degresat
15:30 - 2 mere
17:00 ciocolata c-am 30 gr. de 85% cacao
c -salata din salata verde, rosie, morcov, sunca, brinza 0% un cub fara nici un fel de ulei
a fost foarte bun ma corectati va rog de nu e bine combinatia salate-i precum si alte greseli.
sa aveti o zi cit mai minunata biggrin.gif
apropo!!! ar putea cineva care are posibilitate sa atirne o foto cu magiun conform? ca nu prea sint in totalitate sigura de ceia ce am procurat eu... . magindesc.gif
kalua
nastalia, nici nu pot spune ce-mi place dialectul tau moldovenesc. indragostita.gif
Am observat totusi ceva care n-are de-a face cu el: c-am se scrie asa (despartit) numai daca e prescurtarea lui ca am (facut, mancat, etc). Cand se foloseste cam-ul care inseamna aproximativ, se scrie intotdeauna legat. Sper sa nu te superi ca te-am corectat.
La salata puteai sa folosesti ulei (de preferat de masline) fara nicio problema. Si branza ceva mai grasa.
Pune tu o poza cu magiunul tau sau macar scrie-ne ingredientele si-ti zicem daca-i conform sau nu. Se gasesc de la atatea firme diferite, n-are niciun rost sa puna cineva o poza si tu sa-l cauti pe ala, cand la magazinele la care te duci tu sunt poate altele.

Da, mai doforeaso, se pare ca suntem din acelasi aluat, si eu trebuie sa gust toate celea. Nu mai spun ca prin strainataturi, pentru ca Mr. kalua are si el hobby-ul asta, nu exista sa nu cutreieram magazinele alimentare, dar asa, cateva ore, in liniste. laugh.gif
Poti lua varza de-aia tare pentru gatit, iese ok. De-aia infoiata, ca in tara, eu iau de la turc, au intotdeauna in stoc. Sau, daca gasesti, de-aia tuguiata mai este din cand in cand la magazinele normale.
dr_wise
Ei, vad eu.
Treaba e ca varza aia cotoroasa n-o pot toca cu cutitul, neam! Tu cum o toci, cu razatoarea aia meseriasa? Gasesc la Karstadt, daca-i fac o vizita?
Micul dejun de astazi (m-am hotarat, dupa ce am oscilat intre cafea cu lapte si mere rase....ambele imi provoaca probleme cu stomacul si astazi trebe sa fiu "parfum de frezii", fiindca merg la cursul de franceza, asa ca am spus "pas"):
1 mandarina
2 wasa 24% fibre cu pate de soia "Inedit" indragostita.gif , felii de rosie + catravete + frunza de patrunjel (mor de placere dupa combinatia asta)
cafea black (i-as fi adaugat cativa stropi de lapte...offffff! colita asta nesuferita! mad.gif )

O zi minunata tuturor! kiss.gif
Roxana_
Doftorici, unde ai gasit tu pate Inedit pe acolo?
Varza ar trebui tocata de al tau sot, ca-i mai fortos. N-are sens sa te chinui tu.

Si eu am remarcat greselile de scriere ale Nastaliei, dar n-am zis nimic, gandindu-ma ca poate n-a facut scoala in limba romana magindesc.gif
kalua
Doftoreaso, pai nu stau s-o tai cu cutitul, normal (de fapt e oricum treaba lui Mr. kalua, taiatul si facutul fasii ale verzelor). Ci cu taietoare Börner, care habar n-am dac-o gasesti la Karstadt. Si chiar ti-o recomand. Sa nu-ti iei alta, c-ai sa dai bani de doua ori atunci.
O poti comanda aici, se cheama Börner's V-Hobel V4. Face toate paralele, tai cu ea in fel si chip. Vad ca site-ul e numai pe germana, daca ai nevoie de ajutor, trimite-mi un PM.
dr_wise
OK
Chiar vreau s-o cumpar.
Sa-mi spui, te rog, in pm, ce tb sa bifez si cum (care accesorii sunt bune din toata gama aia)/ unde introduc datele mele, inclusiv pt plata cu card.
Multumesc!
Roxana_
Doftorici sa stii c-o am si eu si-i f buna, dar mi-e un pic cam frica s-o manuiesc. Asa ca-l las' pe al meu sa toace varza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.