Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
kalua
Pai cata telemea ai mancat la cele doua rosii? Dac-a fost multisoara, teoretic nu-i foarte bine. Ia naibii un patratel de ciocolata si gata data viitoare!

Da, bre, mai am doua zile pestoase in fata mea, de vineri gata cu binele. Dar maine la pranz cred ca mananc altceva, am si o idee ce, la care-mi curg balele pe tastatura.
pescarush
Salutare gagici.
Eu am mancat azi:
D - cafea cu lapte, jumatate de mar, pauza, tarate de ovaz cu apple butter (taratele astea se fierb in apa, arata ca o budinca insipida)
G - niste nuci si migdale, o cafea cu lapte blush.gif in deplasare, la o prietena
P - racituri, rosii
C - friptura de pulpe de pui la cuptor, o salata.

Nu prea am baut apa, incep acum, sa vad cat recuperez. zapacitul.gif

P.S. Doctore, asa o pofta idioata am avut eu ieri de ceva dulce, simteam ca ma urc pe pereti, nu-mi puteam lua gandul de-acolo frustaremare.gif , asa ca m-am dus si am luat 2 lingurite de apple butter. Nu pot spune ca m-a satisfacut, dar macar mi-am putut lua gandul. Deja ma gandeam serios sa merg intr-una din zile sa-mi caut crom pe la farmacii, parca Roxy zicea ca a ajutat-o. Deocamdata mi-a trecut, azi n-am mai simtit pofta de dulce, sper sa nu mai revina. magindesc.gif
dr_wise
Pai dintr-un pachetel de 150g telemea cred ca mancai 1/3...adica 50g maxim. Pare mult, fiindca am savurat-o ca pe-o ciocolata. laugh.gif
De cioco nu ma ating nici batuta. Am cioco aia cumparata din Germania pe 28 febr, dar stiu cum fac blush.gif nu ma pot opri la un cub, o halesc pe toata, chit ca o sa mi se faca lehamite de cioco pt urmatoarele luni. Asa ca zic "pas".
Prefer sa ma pastrez pt un mousse de cioco de Paste indragostita.gif ...si tinand cont ca voi sarbatori, vreau, nu vreau, Pastele catolic si pe cel ortodox....mneeeeeee, abstinenta totala pana atunci, poate mai scap de vreo 2-3kg....ehhhh cloud9.gif ...vise....
3A
Salutare dragutelor!

Data viitoare o sa pun lamaie, mersi LightBlue

D: un cub de cioco
P: cruditati (conopida, broccoli si naut fiert)
capsuni
S: supa de linte si salata blush.gif

kalua
Doftoreaso, pai sa ne zici cum a reactionat cantarul dupa telemeaua de-aseara, poate-i place. smile.gif
dr_wise
'Neata!
A reactionat ca naiba...73,3kg. mad.gif O fi de la telemea, o fi de la tocanita de praz de la cina, habar n-am. Cred totusi ca-i de preferat o salata seara in loc de mancare gatita.

MarthaToma
Neatza fetele si multumesc mult de urarile de sanatate pt junior indragostita.gif
In spital am reusit de am stat la rezerva, dar m-am stresat in rest ca nu stiam exact ce are si pe fond nervos cred ca am mai dat jos vre-un kg ceva. Sper in weekend sa ajung sa ma cantaresc.
Aseara nu am mai mincat ce-mi planificasem la cina si am inlocuit cu 2 mere si o portocala.
Azi:
MD: cafea black + 2 mere
P: salata de rosii +castraveti+masline
C: linte + salata de varza
Am intrat intr-un magazin naturist si am gasit un fel de paine facuta doar din taratze si-i zice Azima, oare se merita cumparata si mincata dimineata cu dulceata conforma si iaurt, sau poate si cu un ochi? Mai multe info despre ea am gasit pe un site dar nu stiu daca am voie sa pun adresa aici. As cumpara din cand in cand caci nu tot timpul pot sa imi prepar eu, lipsa timpului bat-o vina crying.gif
kalua
Martha, de ce nu-ti faci paine mai multa cand ai timp si o congelezi in portii? Si in dimineata in care ai chef de ea, o scoti, bagii feliile in prajitorul de paine si le ai in cateva minute pe masa. Si stii sigur ce-i in ea.

Eu am mai bagat aseara o patratica jumate de ciocolata 72 (sau 74?)%, cantarul arata azi cu 100g mai putin decat ieri. Si aseara doar am mancat mancare gatita, ca in fiecare seara, de altfel.
pescarush
Martha, multa sanatate puiutului. Am vrut sa iti spun de ieri, dar scleroza asta nu ma lasa. nesigur.gif
Am reusit si ieri sa nu bag nimic dulce in gura. thumbsup.gif
Meniul meu pe azi:

D - o cafea black, mere calite (de data asta am nimerit scortisoara zapacitul.gif ) cu fulgi de ovaz, un ceai.
P - orez Basmati cu legume, salata
C - ridiche neagra cu puti ulei de struguri si sare.
ghemotoc
'Neata!
Pe mine iar m-a luat o nenorocita de raceala, ma doare gatul de nu prea pot sa mananc sad.gif
Azi - MD: cafea cu lapte 0%, fulgi de ovaz cu iaurt 0.1%
Gustare - mar
P - paste din orez salbatic cu sos de rosii cu ciuperci si 2 felii de prosciutto
Gustare - capsuni
Cina -portocale

Pescarush, am gasit niste vitamine - la mine cam lipsesc Burile si fierul si au si extras de ceai verde si crom. Daca vrei, ma uit acasa si iti spun cum le zice.
duda
Ziua buna si sanatate celor mici sau mai mari!

Meniul meu:

D: mar, pauza 15', lapte cu fulgi de ovaz si cafea decofeinizata
P: sardine cu lamaie si o salata din diverse ( multa ceapa verde, fasole alba, morcov, ardei gras, tarhon )
C: am mancat deja 3 mere blush.gif ...tot fructe si mai tarziu

Am niste intrebari existentiale legate de fundul meu, sa vad la ce topic incap...

O seara departe de lumea dezlantuita va doresc!
ghemotoc
QUOTE(duda @ Mar 11 2009, 06:21 PM) *
Am niste intrebari existentiale legate de fundul meu, sa vad la ce topic incap...


Frumos joc de cuvinte, nimic de zis magindesc.gif ...
nicotan
Buna seara!
Eu astazi nu prea am avut cand sa mananc, asa ca scriu:
MD- 2 mere, 1 kiwi, o cana de ceai de soc
P - o rosie
Gust. -1 mar
C- varza calita in care am amestecat un pate inedit (a iesit gustos)
- ultima portie de supa de praz (care imi place numai mie, asa m-am chinuit ceva pana am terminat oala.Oricum imi mai fac iarasi ca eu chiar am savurat-o si e si terapeutica)
Kalua, am vazut ca ai scris de paine ca o pui in congelator.Eu am facut sambata o paine din faina integrala pentru copii (ca eu nu indraznesc sa ma ating de ea) si o tin in frigider, iar cand le dau sa mananci o prajesc. Vreau sa zic ca e bataie pe ea si mai mult o mananca goala.
Pupici si o seara frumoasa
dr_wise
Buna seara!
Eu am avut o zi....cum s-o descriu? magindesc.gif Cea mai plina de ghinion zi din anul acesta!!! mad.gif
Asa ca meniul zilei a fost:
d - 2 iaurturi x 125g + capsuni + fulgi ovaz
11:00 - un capucino fara zahar blush.gif la un rest italienesc, invitata de o amica. Asta e! N-am avut ce sa cumpar altceva...altceva erau prajituri italienesti... blush.gif
18:30 - o salata cu ton, andive si rosii
NU-mi mai trebuie nimic altceva!
ToothFairy
pai ce patisi , doctore? la mine a fost plina de draci si ghinioane ieri..
Capuccino fara zahar? wow...da` presupun ca e cu indulcitor ceva, nu?
ghemotoc
Am reusit cumva sa mananc pastele astea, noroc ca am pus aproape 300 g de suc de rosii la sos si au alunecat usor pe gat. Si acum stau ca soparla, la frig din pacate - sunt inca la munca... cu burta in sus

Si eu beau capuccino fara zahara... doar e cafea cu lapte
dr_wise
Nu, mai zanuto!
E doar un capucino facut in pur stil italienesc, servit la un restaurant italian de aici, dar care nu avea trantit zaharul in el, erau 2 pliculete alaturi de ceasca, pe farfurie, plus un fursec tare apetisant, impachetat, si un croissant cald. Damn it!
Povestea zilei e detaliata la "bar".
smile.gif
Globetrotter
Meniul meu de azi:
MD/P- o para, p, mancare de fasole, placintele cu telemea, ceai
G- o para
C- mancare de fasole, un ou prajit, putin cascaval, placintele cu telemea, ceai
Si poate mai mananac inca o para mai tarziu...
kalua
book, iti lipsesc cu desavarsire legumele si salatele azi, nu-i bine!

Eu azi:
cafea neagra
pranz: o para mijlocie, mai tarziu glass noodles cu un fel de zacusca in care am pus si niste feta, o bunatate.
cina: somon la cuptor TR cu andive caramelizate si zabaion cu lamaie plus salata mica
(poza nu-i frumoasa, mi-a alunecat pestele in sos! mad.gif )
ToothFairy
Kalua, aia s-o crezi tu ca nu`i frumoasa poza...tongue.gif si cred ca-i super-gustos ..ce de exotisme gatesti..
Eu o tot tin in omlete, spaghete conforme, omlete, oua ochiuri, iar omlete, conserve de ton...nu mai am timp deloc sa gatesc, sunt foarte inghesuita cu scoala, cu lucrarea, cu invatatu`...foarte greu ma descurc cu gatitu`...de mancat conform, e ok cat de cat, nu e 100% dar...imi dau silinta..macar mi-am depasit dependenta de ciocolata...(temporar, cel putin)
Light Blue
Zana draga, asta am remarcat si eu. Kalua pregateste mereu bucate deosebite. Ei, la mine meniul e in general mai obisnuit, nu sunt pasionata de mancaruri. Ma si mir ca m-am ingrasat, dar am inceput sa mananc dulciuri dupa ce am nascut si s-au adunat kilogramele.
Dr_Wise,nu ai mai mancat de pranz?
Azi:
D: 2 mere mici rase, cu fulgi de ovaz, cafea;
P: ciorba de primavara cu loboda, varza;
S: salata verde cu boabe de naut, ceapa verde, ridichi.
dr_wise
N-am mancat, fiindca am fost plecata afara de la 10:00 pana la ora 18:00. Ce sa mananc, sa fie conform? Doar fructe! Si nici nu mi-a fost foame.
cori
Fetelor imi este si jena sa va spun ce porcarii fac in fiecare zi... Dupa ce mananc conform toata ziua, seara parca intru in sevraj - simt nevoia de dulce, zic ca iau doar cateva bucatele de cioco conforma si sfarsesc mancand nu numai cioco dar si dulciurile fetitei mele. O sa ma sparga cand o vedea ca nu mai are de nici unele. Sincer simt ca o iau razna, este deja martie iar eu in loc sa scad cresc. Stiu ca numai eu ma pot ajuta dar va impartasesc si voua ce simt in speranta ca poate si voi ati trecut printr-o astfel de faza. Multumesc.
kalua
Pai normal c-am trecut si, eu cel putin, inca mai trec blush.gif . Pai ori suntem animale care dau frau numai nevoilor, ori fete destepte care stiu ce se intampla daca pun in gura una-alta.
Cori, se pare ca nu esti indeajuns de motivata si poate ceva in subconstient iti spune sa nu slabesti (grasimea poate fi vazuta si ca un zid de aparare impotriva multor chestii sau oameni). nesigur.gif

Stai ca mi-am mai adus aminte de ceva: am citit ca o cana de ceai de sunatoare ne scuteste de cateva drumuri la frigider (sau, ma rog, la dulapul cu dulciuri).
Mai, casa mea colcaie de dulciuri si aproape in fiecare zi se cumpara paine alba. Nu va spun cum miroase cateodata a paine proaspata cand ajung infometata de la serviciu...
Dar asta-i, ori bagam in noi in nestiinta, ori avem silueta, mancam sanatos, ne simtim bine si n-avem constiinta incarcata.
pescarush
Ghemotoc, multumesc, sper sa nu mai fie nevoie de crom. Deocamdata prefer sa ma bazez pe vointa mea estiok.gif sa nu bag altceva in mine. In plus, asta e a 3-a zi fara dulce, asa ca de-acum va fi mai usor (sper zapacitul.gif ).
Cori, asa cum a spus si Kalua, toate trecem prin asta, dar hambitzul de a fi siluete ne tine in frau poftele. Crede-ma ca si casa mea e plina de neconformitati, din motive de 2 copii, dar eu m-am obisnuit de cativa ani sa nu ma bag la dulciurile lor. Foarte rar, daca ma servesc ei, mai iau cate ceva. Altfel, pentru mine sunt ca si inexistente. Exercitiu de autoeducare. closedeyes.gif
cori
Kalua, Pesca floricele.gif Voi bea ceai de sunatoare poate, poate...
Sper sa gasesc prin casa un centimetru, sa ma masor, sa postez dimensiunile mele si sa trec la treaba! iloveelady.gif
dr_wise
Cori, e ca la alcoolici anonimi. blush.gif Ne bucuram de fiecare zi in care ne-am invins dependenta. Cu atat mai mult cu cat esti rasplatita pentru puterea ta. Adica o zi fara dulciuri ingurgitate se cunoaste imediat. O spun studiind asta pe pielea mea.
Sincer, dupa 3 ani de dieta MM nu ma asteptam sa mai scad asa de repede in greutate. S-a vazut totusi ca, renuntand la dulce conform - ca si asta imi agita pancreasul sa secrete insulina in exces - am pierdut lesne o parte din kg acumulate.
Ai putina ambitie si incearca sa rezisti macar o saptamana, dar impuneti asta in fiecare zi, nu astazi pt urmatoarele 7 zile. Usurel, usurel, ca si cum inveti acum sa mananci.
Bafta!
3A
Fetelor dragutzelor,
ma incearca si pe mine nevoia de dulce, dar cum am perioade in care n-am fumat tot mai iau cate un cub, doua de cioco..

Azi am mancat o banana, ca se innegrea in frigider si mi s-a cam luat sa arunc mancare...
La mine e ziua conopidei.

P. paste cu suc de rosii si conopida cruda.
banana cu pricina
S. ciorba de legume, si inventie proprie: vinete si conopida, usoturoi pe gratar in cuptor (am adaugat si cevaulei si masline)

Tin-te tare ca o sa reusesti pana la urma, Cori!
MarthaToma
Hello fetele si o zi minunata!
9.00: un iaurt de baut. Am vazut ca are grasime 2% asa ca nu am mai pus nimik linga el.
Vreau sa-mi fac un ness fara zahar caci sunt zombi si apoi gustare un mar cu scortisoara.
13.00: ciupercute sotate + branza de vaci + salata de rosii si castraveti.
Trebuie sa ma mobilizez putin si sa ma reapuc de gatit ca mi se cam lungesc urechile biggrin.gif
18.00: as vrea niste ficatei la gratar si o salata mare de varza
dr_wise
Buna dimineata!
Eu am facut aseara o musaca cu vinete pentru astazi. Astazi sunt plecata pe coclauri in Franta.
Ne vedem deseara!
Pupici si sa fiti cumintele! Ciocolata e cahhh, chiar si conforma! wink.gif
sylvia_31
Doctoreaso, sa te-ntorci cu poze, please. kiss.gif
kalua
Mergeti in excursie cu "scoala", doftorici?

La mine cantarul tot 54,8 arata. E chiar bine atat timp cat e 54 in fata!
cori
Dr_wise, iti multumesc pentru cuvintele frumoase care, sincer, chiar m-au motivat! Multumesc. floricele.gif
nicotan
Cori, si eu am fost dependenta de dulciuri, dar acum am zis gata, ca am mancat suficient dulce cat pentru o viata de om. Si acum imi mai fac cu ochiul si primul instinct cand le vad pe raft in supermarket e sa le pun in cos, dar imi revin si ma duc la fructe. Inainte de a incepe dieta mi-am luat ramas bun de la ele, adica m-m indopat pe cinste si acum am 2 saptamani (ca eu sunt incepatoare) de cand nu am mai mancat nimic dulce. Asa ca, curaj..
MD- 2 mere, 1kiwi, o portocala
p- salata cu oua, branza, rosii, ceapa, ulei masline
c- piept de pui la gratar cu salata



cori
Buna!
Cu forte noi, ambitie si incapatanare spun:
md, 0ra 10 - painea filozofului cu pate inedit si rosie
p, ora 14,00 - piept de pui cu putin brocoli gratinat si salata de rosii
Pentru seara mai revin. iloveelady.gif
Ma gandeam sa fac niste paste din grau dur cu sos de rosii si ton. Este OK sau e cam mult ptr seara?
ghemotoc
Cori, parca nu ai voie seara paste sad.gif
Aseara nu ma mai mancat nimic, mai mult de lene cred - am fost si la cumparaturi si atat de obosita ma simteam...
Meniul de azi e ca cel de ieri, cu exceptia MDului - am mancat, pe langa iaurtul cu 0% cu fulgi de ovaz si niste crackeri cu un castravete smile.gif - si mai trebuie sa mentionez si tona de ceai verde pe care o sa o inghit azi.

In seara asta trebuia sa ma duc la un baby shower si renunt, iar nu am dormit bine (cutu asta are o energie in timpul noptii... si ziua doarme) si ma mai doare si gatul sad.gif
Globetrotter
Ai dreptate, kalua, am facut-o de oaie. Si la cantar se cam vede din pacate.
Am si eu o mare intrebare nesigur.gif :
Azi dimineata am mancat multa paine de tarate cu gem. Gemul este fara zahar dar cu indulcitor, din comert. Si in general este destul de dulce. Stiu ca trebuie sa ma dezobisnuiesc de dulce, dar gemul cu indulcitor intra la aceasta categorie? Poate fi mancat, trebuie sa il mananc mai cu moderatie, sau sa renunt de tot la el? crying.gif Stiu ca ideal ar fi sa mi-l fac singura, fara indulcitori, dar e cam greu. Si in plus, e cam singurul mic dejun care imi place mai mult, pe langa oua (si ouale nu pot sa le mananc prea des)...
ghemotoc
Din pacate indulcitorul trebuie eliminat complet sad.gif. Fetele vorbeau de un gem conform ce se gaseste la Metro parca.
kalua
book, poate gasesti macar unul cu fructoza.

ghemotoc, ia du-te du la doctor si cauta-te, ba ti-era greata, ba te doare gatul, ceva parca nu-i in ordine. Mai bine sa fii sigura ca nu-i nimic, nu?

La mine o zi tampita si din punct de vedere al mancatului azi, oi povesti cand mi-oi posta minunatia de meniu.

cori, teoretic poti lua din cand in cand si o cina glucidica. Uita-te si tu cum reactioneaza corpul tau la asta. Exista persoane pe care chiar le ajuta la slabit.
dr_wise
Salutare!
M-am intors inghetata ca un ... de la Polul Nord! mad.gif
Domle, e o vreme aici, s-o pui pe rana, dar nu pe rana ta! Ploua, bate vantul si e frig, iar eu m-am imbracat de primavara.
Meniul de astazi:
d - 1portocala, apoi 2 iaurturi x 125g + fulgi ovaz, cafea black
p - carpaccio de boeuf, un paharel de Bordeaux (nu mi-au ajuns nici macar pe-o masea, dar m-am resemnat cu gandul la musacaua de acasa)
s - 1 mar, apoi DOUA portii de musaca cu vinete + salata de varza rosie indragostita.gif indragostita.gif indragostita.gif

Acum zac pe scaunul de la PC si-mi fac digestia andante, andante, pana cand e gata ceaiul de cimbrisor....ahhhhhhhhh! Ce buna e mancarea romaneasca! Multa si buna!!!
duda
Buna seara la lume!

Eu si hrana mea de azi:

D - mere rase cu fulgi de ovaz si cafea decofeinizata
P - piept de pui, doua ciuperci umplute si o salata mica ( salata verde, ardei gras, morcov )
G - o portocala si un mar
C - o salata XXL ( varza, ceapa verde, leurda, tofu )

Mai am niste wassa cu doar 16% fibre. Am luat pachetul la inceput de Montignac dar, studiind, am vazut ca e de preferat sa aiba cel putin 21% fibre, asa ca am renuntat la el...in fine, ma lungesc la vorba ca mi-e drag de voi! biggrin.gif Intrebarea e daca pot sa mananc dimineata cu branza de vaci degresata si gem dietetic ( conform, cu fructoza )?
ghemotoc
Raportez ca am amigdalita, de unde si greata - nu pot sa inghit si mi se si face greata. O sa fiu ok in cateva zile.
duda
Intelepciunea voastra, heat.gif ce bine arata musacaua asta! Ma duc sa caut reteta valea.gif
kalua
Mai, doftoreaso, mie mi se lungesc urechile de foame si tu vii cu asa poza aici? ohmy.gif Arata criminal musacaua!
ghemotoc, insanatosire grabnica!
duda, poti manca wasa aia asa cum ai spus.
A aparut leurda in tara?
duda
Da, pe piata, la tarani...si e prima oara cand mananc asa ceva! rusinosul.gif Am devenit foarte aventuroasa. biggrin.gif
cori
help1.gif help1.gif Fetelor, seara mi-am schimbat planul si am mancat bacon cu ardei gras, ca imi era o pofta de bacon de baleam intr-una!
Si nu am mancat nimic dulce si nici nu voi manca.
Va imbratisez pe toate!
Si apropo de gemuri, eu am unele f bune, frantuzesti - din Real, pe care scrie asa: capsuni 50 %, concentrat de suc de struguri neindulcit, agent gelifiant pectina din fructe, suc de lamaie. Este conform? help1.gif
kalua
Nu, cori, concentratul de struguri per se nu e conform.
Globetrotter
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.
Cori, stiu gemurile alea, sunt la borcane mai lunguiete, nu? Am dintr-alea si am si unele cu sirop de fructoza. Oricum, o sa incerc sa mananc mai rar.
Si iata si meniul meu de azi: dry.gif
MD- o mandarina, p, paine de tarate cu gem fara zahar, ceai
P- mandarine, p, omleta, o salata mica de castravete si rosii, niste cascaval, ceai
C- doua mandarine, p, putina conserva de sprot afumat, un iaurt mic, putina rosie, ceai
cori
OMG, si ce bune erau! Asta e, vor intra la capitolul donatii, naspa! Da de Faza 2 sunt bune?
Da cu ce trebuie sa fie indulcite, doar cu fructoza presupun.
Si da Bookaholic, alea sunt, dar al naibii de bune... nusepoate.gif
dr_wise
Frumoaselor, nu stiu cum reactionati voi, dar pancreasul meu nu se linisteste cu gemuri sau dulciuri conforme.
E foarte sensibilos si reactioneaza negativ la orice desert.
Doar fructele il lasa linistit. Si astea in cantitate limitata.
Dovada: din octombrie pana in februarie s-au asezat pe soldurile mele 4kg de sunculite. Continuu, desi am tinut dieta, e adevarat cu unele scapari, dar mici.
Acum, cum m-am lasat de orice dulce, cum s-au topit 3kg in 2 saptamani.
La mine e foarte clara situatia.

QUOTE(duda @ Mar 12 2009, 08:21 PM) *
Intelepciunea voastra, heat.gif ce bine arata musacaua asta! Ma duc sa caut reteta valea.gif

Pai n-am pus nici o reteta aici, dar e foarte usor de facut, nu-i deloc mare filozofie. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.