Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
irinica
Azi: ora 10: mere cu fulgi si scortisoara
ora 14: tofu,pate inedit si salata( rosie, castravete, ardei gras, masline)
ora 18: o chestie: iahnie de mazare uscata ( mazare, ulei, usturoi) in care am pus spanac crud ( taiat ca la salata). Eram flamanda si nu am spalat foarte bine spanacul crying.gif am mancat numai pamant ( groaznic!!), am pus prea mult usturoi si am adaugat o cutie de mazare ( stiu ca nu e conforma mazarea la cutie dar...nu am gasit alta rezolvare si nici nu mai aveam ce manca).

Va pup slabanoagelor!
Nimphetamin
Dragele mele, va iubesc si va multumesc pt sustinerea voastra iloveelady.gif
Sufar din cauza asta, imi dau seama ca de cele mai multe ori placerea de a manca e mai mare decat placerea de a arata bine. Din pacate, regretele vin dupa ce am mancat, nu inainte.
Mancarurile sunt conforme, dar am abateri prostesti din cauza colegilor.
Nu, nu e o scuza, in niun caz!
Mi-am dat seama zilele acestea ca nu am sa fiu niciodata ca ei. Oricat de mult ar manca, oricat de putin s-ar misca, ei vor arata bine. Daca as trai ca ei, as fi balon.

O s aincerc sa ma pun din nou pe picioare, pt ca pana si sotul meu mi-a atras atentia ca m-am ingrasat. crying.gif

Iertare pt offtopic.
Fanny
QUOTE(Nimphetamin @ Mar 19 2008, 09:53 PM) *
O s aincerc sa ma pun din nou pe picioare, pt ca pana si sotul meu mi-a atras atentia ca m-am ingrasat. crying.gif

Cateodata, persoanele dragi stiu cand sa ne traga un sut in fund. Remarcile astea, chiar daca sunt dure, nu-s facute cu rautate si tu stii bine asta. smile.gif

D: cafea
P: basmati cu ciuperci + gogosari
C: platou cu brocoli, cascaval afumat, branza cu verdeturi,pui afumat si ton. Combinatie killer, dar mi-era pofta de toate asa ca mi le-am pus in farfurie.
Dupa am mai papat niste alune + un strop de ciocolata.
pt asta merit bataita!
stoina
Fanny, ce bine-ai spus...chiar asa e ...
Eu am mai papat o para. Noapte buna, girls!
CyL
seara buna fetelor... ma incerc s anu chiulesc deloc de pe forum pt ca apoi uit meniul zilelor anteriare si as anu mai pot sa aflu daca e ceva neconform in el.. concediul meu s'a terminat si acum apuc sa stau numai pe drumuri... sper sa rezist si sa nu gresesc in niciun fel ... zapacitul.gif

MD: un mar, pauza, o salata mare (s. verde, ceapa verde, telina, morcov si fulgi de ovaz)
g: doua mere, un morcov
p: (l'am luat pe la ora 13.00 pt ca urma s aplec la munca si stiam ca o sa ajung tarziu acasa) o salata de varza acria cu morcov si telina si o cana de suc de rosii acrita cu lamaie
G: aluen crude (in coaja).. cred ca am papat cam multe pt ca mi'au tinut loc si de cina. sau asa ar fi trebuit. am ajuns pe la 23. 00 ks si m'am infipt intr'un orez cu urzici facut de mama cu mult hrean. (orezul nu era conform si ce e drept abea se zarea prin mamcarica.. dar am papat si am papat cu podta si cam mult zic eu.)

cred ac si eu am aceeasi problema cu mesele, manac conform dar in cantitati.. deloc neglijabile. micul dejun trebuie sa fie intotdeauna consistent la mine, la fel si pranzul. la cina ma lenevesc si de obicei sunt satula de la pranz. cu cioco insa imi iese treaba.. nu pap mai mult de maxim 3 patrate...

nimph.. cu toatele am trecut prin asta.. vrem sa fim "manekinuite" dar nu prea rezistam tentatiilor.. si parca ne fugareste cineva la masa. ideea e sa nu te deprimeze, move on, noi MM-le suntem aici sa ne uncurajam.. nu? smile.gif

roxi.. pare rau pt cantina ta.. crying.gif t e inteleg.. eu zilnic trebuie sa'mi pregatesc "pachetelul" pentru la munca... tare urat, alt timp pierdut si cu asta. mad.gif dar.. monti cere sacrificii smile.gif. tu esti mai veche in asta.. stiii mai bine smile.gif

gata, o seara placuta.. lapte buna smile.gif

p.s. scuze greselile de ortografie.. e tarziu mi'e somn.. nu prea vad tastele

*deprime
pescarush
hai mai nimphe, ca ma enervezi. cum asa? te obliga colegii sa mananci ce nu vrei? asta chiar ca nu e scuza. nusepoate.gif
hai, apuca-te si posteaza aici ce mananci (cu abateri cu tot), sa te putem lua de urechi, sa vezi cum incepi sa slabesti. mwah1.gif

later: am mancat si eu de cina. zapacitul.gif
am inceput cu migdale si trufe de ciocolata, apoi conopida fiarta peste care am pus un pic de ulei de masline si usturoi, zacusca.
pescarush
Cyl, acum am citit postarea ta, inainte am fost pe fuga. e foarte bine ca ai mic dejun si pranz consistente, asa si trebuie, seara sa fie cea mai usoara masa. si eu sunt tot cam la fel. seara, de obicei mananc pe la ora 6 - 7 cel tarziu si de obicei nu prea mult (daca nu sunt lesinata de foame).
orezul ala al tau nusepoate.gif mai ales seara... chiar daca era putin, tot neconform se cheama.
gata, ma bag si eu in pat, ca voi imediat va treziti. sa aveti o zi buna. kiss.gif
ToothFairy
Neata fetele,
Tocmai ce-mi iau MD...altceva decat deobicei...ca tot mi`am facut provizia de mere...am purces la mere rase cu scortisoara si germeni de grau...foarte bun,da` nu stiu,is mai dulci mere rase decat mancate ca atare...nu prea-mi plac...as face ceva sa le mai fuga din dulcele lor... magindesc.gif
Dupa MD asta,sigur o sa-mi vina foame pana la pranz...ca nu ma satur numa` dintr-atat...o sa iau o gustare cu alune cred...
P:file de merlucius cu maioneza(subtiata cu iaurt),castravete murat...
C:planuiesc o salata de fructe...cu de toate...sa vedem...daca ma razgandesc va anunt...smile.gif
Azi imi iau tofu...sa nu mor fraiera ca nu am papat...poate reusesc sa tin si post vinerea...poate si miercurea...smile.gif azi nu am cum.
pescarush,trufele alea de cioco erau conforme??? huh.gif
Yuck,de gust naspa dulce am in gura...nu cred ca-mi mai fac mere d-astea...imi vine rau de la atata dulce...fiind invatata numa` cu cioco amara...asta e prea de tot...tre` sa ma dreg cu o cafea cu lapte:)
Cantaru` meu a ajuns aproape la 51,6....ceea ce e super...mai am putin...pana la tinta...dar cred ca vreau 49... biggrin.gif
O zi faina dragutelor!!!!!

*laptele (1,5%grasime) cu cacao e conform,nu?
*am cumparat ieri niste biscuitei Fibrouse se numesc...sunt din faina de secara integrala extrudata...sunt conformi,nu?si nu au sare.smile.gif
stoina
Neata, dragelor!
Eu m-am 'infundat' in meniul asta de mic-dejun si parca mi-e greu sa-l schimb:
painica cu gem de prune conform si lapte 0,1%

Cyl, esti du-re-re! Pe linga faptul ca te descifrez destul de greu, ce spui ca faci si ceea ce faci e exact pe dos.Sustii ca ai micul dejun si prinzul foarte consistente si cina mai domoala si tu maninci dimineata 'o salata mare (s. verde, ceapa verde, telina, morcov si fulgi de ovaz)'-cum maninci salata cu fulgi de ovaz??? si la prinz'o salata de varza acria cu morcov si telina si o cana de suc de rosii acrita cu lamaie'.Pai pina aici ai un meniu de manechin, draga mea. Ptr ca apoi, pe seara sa ti se faca foame(ceea ce suna foarte firesc, tinind cont cam ce-ai mincat pina acum)si sa dai iama in neconformitati.Teoria ta nu se probeaza in practica.

Empty, sint mere mai acrisoare pe piata. Eu le prefer pe cele ionatane, romanesti si le cumpar din piata, direct de la tarani.Incearca si tu, e pacat sa renunti la merele rase.Te felicit din inima ptr cintar aplauze.gif
Biscuitii tai nu au sare, da zahar au? nesigur.gif
ToothFairy
stoina,nu se precizeaza decat ca sunt din faina integrala de secara extrudata,fara sare...atat...pt diete hipocalorice si hiposodice...si pt reglarea tranzitului...intr-adevar,il regleaza:))) merci pt urare,eh...sunt tanara deocamdata...49 e ok pt 1,63...sa vedem dupa o nastere si dupa o varsta cum o sa evolueze silueta... magindesc.gif
Gata,am fugit la scolita.pupici
roxanica10
EmptyG, cel mai usor dai un search pe aici dupa 'extrudare' si vezi ce mai scrie. Asta e valabil pentru toate intrebarile pe care le puneti. Sunt sigura ca multe chestii au fost discutate repetitiv. Din cate imi amintesc, prin extrudare crestea IG-ul. Nu cred ca-s conformi biscuitii aia de care zici tu...dar mai e o zi si vine Kalua si ne lamureste.
Cyl, draga mea, ma concentrez la maxim sa te citesc. Exista functia de editare. Si eu scriu destul de in graba, dar apoi recitesc si corectez. Te rog sa fii mai atenta, pentru ca ma silesti sa nu-ti mai citesc postul din cauza greselilor. Multumesc smile.gif. Tu scrii de parca ai vorbi...e o oarecare diferenta intre cele doua stiluri.
Fanny welcome back smile.gif!
Mai doftorici doar stii ca nici eu nu mananc putin. Avantajul meu sunt fructele de seara.
Aseara am mancat 3 banane mici si coapte (deci ar fi neconforme). Am o pofta de banane de vreo saptamana si ceva dar cu cele 3 de aseara si inca 2 de dimineata, sper sa-mi treaca. M-au zapacit colegele ca mananca intr-una. Nu poftesc la altele, doar la fructe.
LE. Am uitat sa va spun c-am decis cu ale mele colege sa mergem la aqua gym. E un bazin mititel in care intra 4 persoane. Noi toate suntem 4. O sa incepem in luna martie. De-abia astept.smile.gif
pescarush
Empty, sa fiu sincera nu sunt 100% sigura ca erau conforme trufele, oricum sunt dark chocolate si n-au nici un soi de lapte in ele (si bineinteles, sunt tavalite prin cacao yummy).
meniul meu de azi:
D - fructe: capsuni, blueberries, ananas in suc propriu (l-am dibuit si eu), pauza, fulgi de ovaz, germeni de grau cu apple sauce
P - finn crisp 24% cu pate vegetal, rosii, castraveti
C - fasole batuta cu castraveti murati
Alinice
salutare!Azi meniul a fost cam asa...
MD painica filozofului ,pastrama,hering file,ridiche+iaurt degresat - ca sa alunece toate mai usor pe gat(mai ales pastrama!) - si cafea cu lapte degresat
G 2 patratele de cioco Heidi 85% pauza de 1 ora si cateva boabe de soia coapta(o combinatie rea,nu?) crazy28.gif slap.gif
P cate un polonic de supa (rest de ieri) , muschiulet de porc facut snitele in seminte de susan cu salata asortata
C in program este un peste la cuptor sau la gratar cu gulii taiate in felii.
ToothFairy
aoleo,pescarush ce bunataturi papi tu...
io veni de la scolita si facui file-ul cu maioneza...a fost nebunie...sa-mi fie de bine!am mai bagat pe langa si niste castravete murat si 2 morcovi cruzi...
roxanica10,o sa caut...mi-e sa nu gasesc vreo informatie eronata...o sa caut din raspunsurile lui kalua...cateodata vrem mura-n gura,stiu... nusepoate.gif da` prin intrebarile astea mai si socializezi...mai ales cand esti noua pe aici,e mai greu... biggrin.gif
Pupici,mai intru si mai pe seara.
ToothFairy
Si daca tot am plecat in cautari...intreba cineva de gluten...cred ca Alinice...deci glutenul este o proteina din grau...si cu cat graul e mai bogat in gluten cu atat Ig-ul este mai mic...incepe intr-adevar cuvantul "gluten" cu "glu" dar nu are legatura cu glucidele...
In cautarile mele am gasit ca e ok cacao cu lapte...dar totusi am ramas cu dileme in legatura cu biscuitii mancati ieri din faina integrala de secara extrudata...o s-o intreb pe kalua cand revine .
roxanica10
Empty, uite ce am gasit eu cautand dupa 'extrudere' (extrudare e o exprimare gresita...mi se parea mie ca suna aiurea inca de dimineata):
extrudere =procedeu de prelucrare prin deformare plastică, constānd īn trecerea forţată a materialului, supus unei forţe de compresiune, printr-o matriţă de formă adecvată; extruziune.
Biscuitii tai contin grasimi vegetale? Ca daca contin, nu prea-s conformi.

ToothFairy
da,definitia aia am gasit-o si eu...nu contineau grasimi...
Oricum,pt cine nu sta bine cu tranzitul intestinal sunt solutia ideala...(in constipatie)
Oricum,am terminat punga...daca imi da kalua unda verde o sa`mi mai iau..sper sa-mi dea...ca tare bine fac la digestie biscuitii astia.

apropo,tks roxanica
roxanica10
Ehh...mi-ar placea si mie biscuitii astia, dac-ar fi conformi. smile.gif
Cu placere Empty.
stoina
P: 2 oua fierte cu o bucatica de telemea de oaie+2 rosii
C: 1/2 pomelo
irinica
Roxanico, ar fi frumos sa fie adevarat dar nu cred ca sunt conformi biscuitii aia. Mananca si fetele mele la servici ceva de genul asta, ma uit maine pe pachet sa vad ce contin.

Azi: ora 9: 2 mere, 2 kiwi
ora 14: tofu cu pate inedit ( crying.gif n-am mai apucat sa merg sa-mi iau salata si am mancat fara)
ora 18: urzici cu spanac ( inabusite la tigaie cu putin ulei si ceapa), 3 linguri de fasolica, vreo 7 ridichi, conopida fiarta. Sa nu radeti de mine cu brambereala asta dar, nimic nu-mi placea si tot cautam ...altceva tongue.gif !!
Azi n-am mancat verzatura cruda ( cu exceptia ridichilor) si cred ca nu e tocmai bine.

Noapte buna!
gloriana
Buna , fetelor
Meniul de azi:
D: iaurt cu fulgi si gem si o cafea
G: o alta cafea, migdale prajite
P: mancare de mazare cu Kaizer
S: mere
Imi place ca am cam desfiintat masa de seara.
pescarush
gagici, am intrat sa-mi iau ramas bun. sa fiti cuminti, ma intorc luni.
big hug.gif pentru toate.
CyL
QUOTE(stoina @ Mar 20 2008, 09:03 AM) *
Cyl, esti du-re-re! Pe linga faptul ca te descifrez destul de greu, ce spui ca faci si ceea ce faci e exact pe dos.Sustii ca ai micul dejun si prinzul foarte consistente si cina mai domoala si tu maninci dimineata 'o salata mare (s. verde, ceapa verde, telina, morcov si fulgi de ovaz)'-cum maninci salata cu fulgi de ovaz??? si la prinz'o salata de varza acria cu morcov si telina si o cana de suc de rosii acrita cu lamaie'.Pai pina aici ai un meniu de manechin, draga mea. Ptr ca apoi, pe seara sa ti se faca foame(ceea ce suna foarte firesc, tinind cont cam ce-ai mincat pina acum)si sa dai iama in neconformitati.Teoria ta nu se probeaza in practica.

stoina... tu ai citit meniul acolo numai din ziua aceea.. si am si mentionat ca am fost pe graba si nu am avut timp sa'mi pregatesc ceva mai consitent de papica atunci sad.gif iar seara, nu mi'a fost neaparat foame cat mi'a fost pofta de urzicutzele alea.. biggrin.gif in genere insa, asa e, papa consistent pranz si mic dejun, am invatat sa si gatesc de cand cu monti biggrin.gif
iar salata cu fulgi.. mie imi plac si goi fulgii aia de ovaz, ii pap cu linguritza biggrin.gif ca sa'mi asigur o sursa de "b"-uri pe zi. painica nu prea'mi place, nici cea filozofala.. simt ca nu'mi prieste.
multumesc foarte mult oricum.. si imi cer scuze pt graba mea in a tasta.. crying.gif nu e o scuza, dar chiar am fost foarte obosita atunci. si stiu ca roxanica mi'a mai atras atentia o data.. mai la inceput si tot nu m'am invatat minte. pare rau.. din nou....... sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif

meniul meu:
MD: o salata de varza acrisoara (conservata) cu jumate de canita de suc de rosii si niste urzici cu hrean (am amestecat si din cele facute de mama cu orez, insa foarte putin) --am papat asa "deosebit" la MD pentru ca din aceeasi lipsa de timp n'am putut sa'mi pregatesc nimic...
P: mere
C: (luata pe la 23.30 cand am ajuns in sfarsit acasa) o salata mica (s.verde, doua rosii, morcov, telina), insa abea am mancat, oboseala si'a spus cuvantul.

maine sper sa pap si eu mai omeneste, o sa am ceva mai mult timp..

empty.. felicitari.. spor in contnuare.. fetele ca tine ne fac pe noi mai ambitioase. good luck!
pescarush.. mi'ai facut o pofta cu fasolica batuta, mai ales de cand am vazut ca e conforma.. sper sa nu raman doar cu pofta.. smile.gif

gata fetelor... merg la nani.. lapte buna, sa visati frumos.
ToothFairy
Neataaaaaa fetele,
Ce fain e afara...m-am trezit asa fresh...sper sa nu mai prezint nici un semn de astenie de primavara,ca e un calvar in fiecare primavara...poate c-o sa ma ajute Monti,cu atata mancat sanatos si aport de vitamine,tre` sa fiu ca un titirez..
roxanica,in legatura cu biscuitii aia-"minune"...am cautat o poza pe net cu ei...nu exista...o sa mai cumpar ca-s f ieftini,o sa le fac poza...ti-i arat...kalua da sau nu unda verde si gata,elucidam dilema...smile.gif si de poftesti din biscuitii mei,rezolvam noi problema cumva magindesc.gif
Tocmai ce-mi rontai micu-dejun...2 kiwi,un mar golden (stoina,tks pt pontu` cu merele...adevaru` e ca nu prea-mi plac...dar s-ar putea sa nu fie asa dulci dupa procesul datului prin razatoare...imi plac astea golden,dar nu foarte coapte,pana sa ajunga sa fie galbene ca soarele de pe cer in verile fierbinti laugh.gif hai ca am aberat un putintel)
pescarush,have fun pe unde te duci...si daca e fain-fain p-acolo,adu-ne si noua niste poze sa ne minunam:)take care of u
Deci meniul pe ziulica de azi se "aude" a fi:
MD:cum ziceam...2 kiwi,1 mar mare golden,apoi germeni de grau si fulgi de grau cu lapte degresat 1,5% grasime
P:ma gandeam la o ciorbita cu legume si pui prin ea,o salata cu de toate:si proteine,si fibre,si lipide:carnita de pui,varza,masline,ou fiert,o rosie
C:aici e aici...nu stiu cum sunteti voi dar mie mi-a intrat in reflex ca seara nu e ok sa papi mult,ca te ingrasi,ca nu dormi bine...nu stu`...asa-s de ani de zile...daca pap o omleta seara,parca-i burta cam plina,nu dorm bine...chiar daca ma culc dupa 3-4 ore dupa ce am papat`o...si plus ca am mai tinut si eu diete hipocalorice,si seara cred ca cel mai ok e sa papam fructe...alunele le-am cam lasat deoparte ca daca ma apuc,nu ma mai opresc...
Ma gandesc sa mai fac azi niste papanasi la ubi` meu,ca`mi place sa-l vaz` cum mananca el conform si-i place...smile.gif poate fur si eu unu` cu ocazia asta happy.gif

CyL,mersi pt aprecieri... blush.gif
dr_wise
'Neata, frumoaselor!
Pescarus, distractie placuta in minivacanta asta! Si sa ai parte de vreme frumoasa si multa buna dispozitie!
Fetelor, astazi e o zi grea...e ziua de nastere a unui coleg, in concluzie va tb sa rezist la bombardamentul obisnuit cu pizza si prajituri, ba, mai mult, vreau sa tin post. Asa ca trebuie sa ma incarc cu multa energie in dimineata asta.
Meniul de ieri:
d - portocala, mere rase cu scortisoara si grisat de grau germinat
p - iahnie de fasole cu marar, salata verde
s - branza brie cu salata verde si castravete, 2 guri de vin (exact atat!)
Va doresc o zi minunata! Eu sigur voi soma la office, azi e Vinerea Mare la catolici si cum 99% din colaboratorii mei sunt catolici...asta e! poate doar indienii voi fi mai sprintaciosi.
stoina
Neata!
MD: wasa cu pate Inedit si rosii.Bun de bun!
ToothFairy
dr_wise,stim ca poti!! wink.gif horse.gif super.gif
roxanica10
Cyl se observa o imbunatatire in postul tau. Azi l-am citit rapid tongue.gif. Sa nu va suparati pe mine dragutelor ca va mai fac din cand in cand observatie, ca nu am intentii rele. Sunt bolnava de perfectiune, dar ma tratez wink.gif.
Am vazut ca mai multe dintre voi nu scrieti cu pauza dupa virgula sau punct. Eu am facut dactilografie in liceu si se punea f mult accent pe aceste reguli. De-atunci am ramas cu ele.
Empty si eu m-am obisnuit sa nu prea mananc mult seara. Varianta cu fructe ma incanta cel mai tare.
Pesca distractie placuta si 'un Pasti fericit!' alaturi de surioara ta si familiile voastre. Te asteptam cu poze pe grup. kiss.gif
Doftorici stiu ca poti.
Ieri am mancat ceva f fain la pranz: bors de peste, mancare de mazare cu file de peste in sos alb (avea smantana, condimente, ceva usturoi) cu salata de varza; 2 cuburi de cioco 75% (e de post si aceasta, nu numai cea de 85%). Seara: 3 portocale mititele.
Santieru' isi vede de drum. In fiecare seara matur, spal cu mopu, mai sterg din praf, spal vase la chiuveta din baie. De gatit nu se pune problema ca nu am la ce...si probabil nu voi avea pana nu vine si mobila de bucatarie, pe care o comandam abia maine. Mai avem sa ne luam plita si frigider. Stim de care, dar plita nu-i pe stoc la Auchan, iar frigiderul nu-l luam inca pana nu facem curat.
Kalua mi-i dor de tine indragostita.gif
Irinici te astept cu detalii despre biscuiti. Pupici pentru Stoinici. Apropo de pate Inedit, am cautat de mi-a venit rau la Billa si au decat din ala cu fulgi de cartofi. Trebuie sa ajung la MegaImage.
ToothFairy
Am renuntat la papanasi,n-aveam la-ndemana ce trebuia asa ca am purces la o praji cu cacao,mere,scortisoara,rom...nu e aspectuoasa,dar e f buna si usor de facut:

sper ca nu v-am rasculat prea tare...ca tot vine weekendu` meritam si noi un dulce usor,nu?
kalua
Buongiorno, gagici!
Ma duc sa aduc matza acasa (imi scoate asta mica peri albi pe tema asta), apoi vin sa va citesc ce-ati mai zis. kiss.gif
dr_wise
Uauuuuu! Sase! A venit guru!!!!
Ciao, bella! Zi repede, ce bunataturi ai mancat la sicilienii mei iubiti?
Mai, stiu si eu ca pot, da' gagicile cu care merg la masa s-au imbuibat de numa' numa', ploua, asa ca a tb sa ma jertfesc. N-am mancat conform, dar am mancat de post. Nu mult, putin, cat sa ma satur si sa n-am mustrari prea mari.
kalua
Despre gluten - aici si aici.
Functia de cautare a forumului merge brici. biggrin.gif

Extruderea ridica IG-ul unui produs cam cu 15 unitati, faceti si voi socoteala...
stoina
Ehehe, bun venit, Sefa! pupaceala.gif

Sa va spui ce-am papat eu astazi la prinz.Ptr ca am fost la chinezesc si trb sa ingurgitez ceva am comandat paste din soia cu legume si o salata din buretii lor de pamint, fara dressing.I-am stropit doar cu olecutza de ulei si lamiie.

Rox, tare esti tu buna si draga mie! Te pup!
Alinice
Multumesc pt lamuriri despre gluten fetelor.
kalua bine ai revenit printre noi! Asteptam niste poze la fel de interesante ca cele din Berlin...
Meniul de azi:
MD painica cu tofu,ardei gras si gem de portocale + cafea simpla
G rosie,castravete pe care am uns salata de vinete si fasole batuta(tratatie de la servici)
P mancarica de ciuperci cu salata verde,ridichi si ceapa verde
C supa de legume si ciuperci la gratar cu muraturi
Un sfarsit de saptamana insorit! kiss.gif
ToothFairy
uite si poza cu biscuitii roxanica:

Scrie asa pe punga:produs natural 100%,10%fibre alimentare,fara sare,secara integrala extrudata.recomandat in diete hipocalorice si hiposodice,tratament termic redus la secunde(asta ce-o fi?),reglare tranzit intestinal.Firma:Fito-Fitt.
kalua,bine ai revenit,hai ca ne pierdem p-aci fara sfaturile tale...ne pierdem in atatea detalii.

ne dai unda verde kalua ? biggrin.gif

nasol....secara are 45 IG-ul...prin extrudere,e clar...cel putin 60... crying.gif oricum,astept verdictu`.
kalua
Parerea mea e ca nu-s conformi. sad.gif

Povestesc de Sicilia indragostita.gif , dar mai incolo oleaca. Am vopsit ouale si mai am treburi de facut.
Cleo
ieri am fost la brutarie sa-mi iau ceva cu coaja crocanta biggrin.gif si-am dat cu ochii de 'pain bio epeautre et quinoa' si-am cumparat sa vad cum e. E faina, semintele de quinoa se simt foarte placut.
Cam asa arata:

irinica
Vai de poftele mele! Ce-i pe aici...prajituri, paine,biscuiti... am gresit cumva topicul??

Kalua bine ai venit! kiss.gif

Azi am mancat aproape la fel ca ieri:
ora 9: mere cu fulgi si scortisoara
ora 14: putin tofu cu o rosie si ardei gras
ora 18: cate putin din fiecare: fasole, urzici inabusite cu ulei si ceapa, conopida fiarta, salata ( salata verde, ridichi, rosie, cepa verde)
Acusica imi mai fac un ceai si gata cu mancatul pe azi!! sicsic.gif
pescarush
salutare! mersi de urari.
am ajuns in Montreal. as vrea sa fac poze, dar aparatul meu e stricat.
Empty, mie mi se pare ca arata bine prajitura aia. pui reteta?
tocmai m-au sunat ai mei, sa-mi spuna ca avem o catelusa, dar nu o luam acasa pana in 13 aprilie. yeah.gif este bichon poo (bichon / poodle).
gloriana
Buna, fetelor,
Azi:
D: iaurt cu fulgi si gem si o cafea
P: am ciugulit: alune, cascaval , mezel, rosii , castraveti
S: am lalait-o cu mere, alune, fistic.
Am avut un examen azi si nu prea am fost in apele mele la capitolul mancare. Am baut si cam multa cafea. Sunt cam epuizata acum si ma duc la culcare. De maine sper sa reintru in program normal.
Fanny
QUOTE(roxanica10 @ Mar 20 2008, 10:22 AM) *
Am uitat sa va spun c-am decis cu ale mele colege sa mergem la aqua gym. E un bazin mititel in care intra 4 persoane. Noi toate suntem 4. O sa incepem in luna martie. De-abia astept.smile.gif

Am facut si eu undeva prin Floreasca, dar dupa cele 8 sedinte din abonament am renuntat pentru a repetam mereu acelasi exercitii. sad.gif

Eu am papat azi
D: cafea + un pic din inghetata prepata aseara (din oua fructoza si cacao)
P: salata de pui + un pic dintr-o conserva de pui de caracatita (o ciudatenie delicioasa, recunosc ca n-am mai testat pana acum asa ceva)
G: iaurt de baut
C: pui shanghai cu ridichii + restulde inghetata

printre picaturi niste ciocolata (si conforma si neconforma) closedeyes.gif

CyL
buna dimineata fetelor... smile.gif
kalua.. welcome back smile.gif "a venit sefa" wink.gif)

eu postez din nou, meniul pt ziua anterioara.. nu mai apuc altfel.

MD: salata de varza+rosii+morcov si telina rase
G: mai ramasese un pic din salata de la MD
P: o mancarica de soia+brocolli, ciuperci, fasolica verde (toate congelate) cu o salata de spanac.. (yummy... ce bine ca a aparut spanacul pe piata.. smile.gif )
C: 3 mere si alune prajite nesarate... cam multe alune, iar crying.gif cred ca au fost mai bine de 100g am mai rontatit cateva si pe la miezul noptii.. off, am o problema, nu ma pot opri cand pap, imi plac asa muult sad.gif

meniul de azi.. il voi posta probabil diseara.. sau maine... n'am idee .
empty.. te rog.. posteaza reteta cu prajiturica aceea.. arata gustos biggrin.gif

we placut fetelor, pupicei.
ToothFairy
Neata gagici,
Vad ca nu prea a remarcat lumea prajitura mea conforma..v-o recomand,e f. buna...sau ati ignorat`o ca sa nu va creasca tentatia? biggrin.gif
pescarush,o sa pun reteta...Prajitura se numeste Cocoa Brownies,insa eu am adaptat`o un pic,adaugand in loc de nuci,mere,scortisoara,esenta de migdale,si mai putina fructoza...apropo,sa-ti traiasca catelusa si sa fie sanatoasa!sunt frumosi foc bichonii..
Stiti cumva cu ce se poate inlocui fructoza in prajituri?ca mie-mi cam da dureri de burtica...deci clar are ceva in ea pe care nu`l tolerez..
Cleo,painea aia arata asa crocanta,taman buna de rontait...dar esti sigura ca e conforma?? tongue.gif
Eu am donat biscuitii mei iubitului..ca prea conformi nu cred ca erau...bine ca a fost insesizabila aceasta abatere la cantar.
Meniul de azi se intrezareste a fi cam asa:
MD:lapte cu germeni de grau si fulgi de grau(nu prea`mi plac MD-urile proteino-lipidice...si eu nu prea concep mic-dejun fara fulgi)
P:mancarica de fasole verde (d-aia congelata),snitele de soia in naut,salata varza
C:nu stu`,fructe,ca alea`mi merg la inima...
Pupici,weekend fain,linistit,cu cine vrei voi alaturi! wink.gif kiss.gif

PS:pesca,ai reteta cu prajitura la Retete Monti pentru dulciuri.Sper s-o incerci,pt ca astept impresii.. happy.gif

CyL,am postat deja reteta.Pup
dr_wise
Empty, si eu sunt mare amatoare de prajituri, dar mi-e frica sa fac mai des, ca sa nu devin dependenta de dulciuri. Am un pancreas aurolac, nici nu-ti imaginezi cat il duce mintea! Isi extrage zahar si din piatra seaca! morderis.gif
O s-o fac si eu, arata f bine, si daca contine mere si scortisoara o poti considera new entry sigur pe lista mea de preferate.
Ieri n-am mai postat meniul fiindca la pranz am mancat neconformitati, dar sper sa fi compensat cu mult ceai verde (4 cani) si apa plata la greu. blush.gif I hope so...
Astazi am de gand sa fac pulpa de vitel cu sos de rosii si masline pt pranz, sa sarbatorim sosirea lui amore puro de la Atena (culmea, a venit racit de acolo, din cauza instalatiei de aer conditionat), dupa care o taiem la fini sa-l vedem pe ala mic. Promit sa pun deseara poze pe grup.
Va pup, sa aveti o zi minunata! Iar MM-lor de rit catolic le urez spor la pregatiri si Un Paste Fericit! kiss.gif
Fanny
D: pui + casaval afumat si salata verde laugh.gif astea mi-au fost poftele
La pranz merg la mama care pregateste masa mare cu multe neconformitati. Trebuie sa am stomacul cat mai plin. blush.gif
stoina
Neata,dragelor!
Aseara am papat doar niste pomelo si 2 portocale.
Astazi, MD:o painica filozofala cu gem de prune destept si o cana de lapte 0,1%, cafea decof cu lapte ( a aparut Jacobs decof!)
Sa va pup cu drag!
Fanny
QUOTE(stoina @ Mar 22 2008, 11:54 AM) *
a aparut Jacobs decof!

Perfect.!Tocmai am ramas fara cafea, asa ca o sa ma uit dupa jacobs decaf. in supermarket! kiss.gif
Alinice
Salut!Meniul de azi:
MD painica filo cu muschi file si 3 feliute de costita si rosie,cafea decof. cu lapte degresat
P varza calita cu carne de porc si salata de sfecla rosie
G frisca nata cu fructe de padure (decongelate)
C cascaval rumenit ca la Leea cu o salata,ceva. Paste fericit tuturor celor ce-l sarbatoresc acum !!! easter.gif
ToothFairy
kalua,pastele din amidon de fasole,apa,sare=glass noodles?? am gasit ceva de genu` in Real...dar nu am luat...ca amidonu` ala ma face sa`mi pun semne de intrebare. magindesc.gif
sar-na anticipat pt raspuns.

am mai luat o pasta de Hummus...parea conforma,pana la proba contrarie...am consultat lista oficiala de E-uri...contine E-330 care este considerat ca fiind cel mai cancerigen...asta e,il arunc sau il donez(desi,poate ca m-as simti un pic vinovata)...il dau la dusmani sad.gif
kalua
Da, Empty, alea-s glass noodles conformi. Sarea aia ma cam deranjeaza (nu ca n-ar fi conforma), aici se gasesc numai facuti din amidon de fasole mungo si apa. magindesc.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.