Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cumparaturi pentru casa
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
kalua
Nu avem un topic unde ne putem lauda cu o lampa, un covor, o gresie, ca sa nu mai spun de mobila.

Va invit sa ne spuneti aici cu ce-ati innoit casa.
angeldust
biggrin.gif
Luna asta am rezolvat niste chestii care erau de multa vreme pe lista. Mi-am pus aer conditionat, am schimbat usa la intrare (o gramada de nervi mi-am facut cu ocazia asta ca mi-au spart gresia in hol cand au scos usa veche) si sapt viitoare vine mama=mea sa ma scape de canapeaua care scartaie rau din sufragerie ( biggrin.gif) si de fotoliile care sunt mult prea mari pt spatiul pe care il am. Mama-mea oricum trebuia sa isi cumpere pentru ea canapea si fotolii ca ale ei sunt mega uzate si eu o sa imi iau acum doar o canapea, fara fotolii ca sa mai castig niste spatiu. Inca nu sunt hotarata ce canapea sa imi iau, nu prea mi-a placut nimic din ce am vazut pana acum.

Urmatoarea chestie pe lista o sa fie sa imi renovez baia care arata destul de jalnic, dar pentru asta imi trebuie finante serioase asa ca momentan e on hold.
kalua
Anjelu', sa-ti porti sanatoasa usa tongue.gif si AC-ul. Foarte bine te-ai gandit sa-ti pui acum aer conditionat, nu cand dau caldurile si toata lumea vrea asa ceva.

Chinte, bafta la cumparat casa!
pescarush
eu am muulte pe lista, cred ca imi mai trebuie vreo 3 ani sa termin cu mobilatul casei.
ne-am amenajat un mic apartament la demisol (2 camere), deocamdata nemobilat. vara asta vrem sa construim si o terasa, trebuie si acolo o masa de gradina cu scaune. nusepoate.gif
si, daca se poate, sa nu renuntam la micile placeri, asa ca va dura mai mult. biggrin.gif

a, si am uitat: nici dining room nu e mobilat inca. crying.gif asta e urmatoul pe lista (cred ca in mai - iunie, cand termin de platit dormitorul).
roxanica10
Stati asa sa ma 'laud' cu ce am cumparat azi de la IKEA: 4 corpuri de iluminat (ieftine tare), mai scumpe au fost becurile economice pentru ele; cuvertura verde pentru canapeaua de sufragerie (am zis ca trebuie protejata intr-un fel), o mini-patura tot verde (am o fixatie cu verdele), cos de gunoi pentru hartii si piesa de rezistenta scaun Markus (asta pentru barbata-miu, care s-a invartit precum un copil pe langa el si desi avem noi cheltuieli peste cheltuieli luna asta, mai vrem sa plecam si-n excursie...n-am rezistat sa nu-i dau acordul). A venit acasa si l-a montat si acum se joaca de zor intr-un scaun confortabil.
Saptamana asta mi-au luat ai mei plita pe gaze de la Franke. Trebuie sa mai cumparam frigider, baterie pentru chiuveta, masa de bucatarie cu scaune.

Angelu' sa le stapanesti santoasa. De-abia astept sa ne spui daca-i confortabila noua canapea. tongue.gif
kalua
Sa le stapanesti cu folos si bucurie, roxanico!
Si eu ar trebui sa fac schimbari majore in casa (in materie de mobila), dar s-a ivit eventualitatea unei posibile mutari, asa ca nu-mi bat capul acum.
Cleo
tocmai a venit sotul meu cu un Roomba un aspirator robotel care munceste singur singurel.
Am un prieten care si-a luat si e foarte multumit. Omul meu e cel mai bucuros de achizitie pt ca el e responsabil in casa cu aspiratul. laugh.gif
pescarush
Am vazut si eu aspirator Roomba prin magazine (nu mai stiu unde). Sa ne spui daca e multumit omul tau de el, poate-i fac cadou la al meud e ziua lui laugh.gif (si la noi, el e seful la aspirat).
Eu ma duc acum sa-mi cumpar suport de rufe tip umbrela, sa-l pun in curte. Abia astept sa intind rufele afara, sa nu le mai bag la uscator.
kalua
Cool, cleo! Astept si eu un review de la tine peste vreo luna.
Meg
o pilota, super faina dar scumpa de .............. sad.gif
in rest, una alta.. ne pregatim de schimbari majore.
angeldust
Sa ma laud...am platit azi canapeaua, maine o primesc.
Asa cum spuneam si pe la bar nu e cea mai frumoasa canapea din lumea dar a fost singura care se potrivea cu ce imi trebuia mie ca si dimensiuni, sistem de deschidere, culoare, etc.
Modelul e exact ca asta din poza...dar culoarea e diferita. A mea e un maro dubash si pernele sunt de 2 culori : culoarea canapelei si un crem spre gri exact ca si covorul. Una peste alta...o combinatie ciudata, dar a fost the best I could get laugh.gif Puteam desigur sa imi aleg un material si sa o fac pe comanda, dar mai trebuia sa astept cam o luna pentru asta si zau ca nu am mai suportat tongue.gif
In poza arata de parca nu ar avea spatar...dar are si parca e ceva mai inalt decat arata aci zapacitul.gif

claudia_electra
sa te distrezi bine pe ea...pot sa motai pe canapeaua ta biggrin.gif?
angeldust
da...pai asta a fost criteriul principal..o canapea extensibila si spatioasa pe care sa pot dormi bine, ca asta va fi rolul ei principal. Am pat mare in dormitor dar nu pot dormi nicicum in el nu stiu de ce zapacitul.gif Asa ca tot in sufragerie pe canapea o sa dorm, ar face bine sa reziste si la diverse perversiuni cum a zis Rox laugh.gif
roxanica10
Azi am cumparat frigiderul Ariston Hotpoint MTP 1911 F. Miercuri il primim.
lxn
Sa-l stapaniti cu placere si sa mearga fara probleme pana o sa vreti sa-l schimbati, Roxi!
3A
Arata bine canapeaua! sa o stapanesti sanatoasa, Angel.

Roxi, sa folositi sanatosi frigiderul!
off topic: am vazut pozele cu bucataria, a iesit superb!
Dixy
Si eu azi imi iau un frigider,cu rate bineinteles.Nu stiu de care dar o sa fac poze sa va arat zilele astea...
gloriana
Eu mi-am luat masina de spalat Whirlpool. Din cauza asta m-am abatut de la dieta mea si am sarbatorit. Am udat-o cu de toate. O consider un cadou de Pasti. Nu mai trebuie sa fac drumuri la mama sa imi spal rufele. Era un adevarat stres. Asa ca l-am inlaturat.
ToothFairy
la cat mai multe folosiri,gloriana!!
kalua
Dixy, te asteptam cu poza frigiderului si cu incantarea vis-a-vis de el.

Gloriana, buna afacere, felicitari! Masina de spalat chiar ca e ceva mai mult decat necesar la casa omului.
gloriana
Multumesc, am si inaugurat-o. Asa, ca sa fiu sigura.
Dixy
Am dat-o in bara ca s-a dus oferta pt frigider.Da cica o sa bage din nou ceva de genu'.Nu mai am rabdare !!! crazy28.gif
angeldust
I have za chair!!! Muahahaha.... De la Metro biggrin.gif Pe el scrie intr-o gramada de locuri genuine leather, dar avand in vedere ca am dat 200 Ron pe el...nu prea stiu ce sa zic zapacitul.gif Oricum, e mega confortabil si sunt f happy ca l-am luat



Si mi-am mai luat niste umerase, servetele de sters monitorul, dosare, markere si alte tampenii din astea tongue.gif

Diana.
Foarte-foarte tare fotoliul tau. estiok.gif
Nu e din piele, insa ai sa vezi a e super rezistent- cel putin ale noastre au fost:am unul de 4 ani si unul de 3 si nu au absolut nici o probolema.
angeldust
Dar cum de au voie sa scrie pe ele genuine leather daca nu sunt din piele? N-as putea sa ii dau in judecata ? biggrin.gif
Diana.
Ba da, insa nu stiu daca reusesti si sa si cistigi. Poti verifica cu o bricheta biggrin.gif insa nu iti recomand pentru ca stiu de pe acum ca o sa te alegi cu o gaura in tapiteria din "genuine leather". biggrin.gif
angeldust
zau? asa se verifica ? chiar nu stiam zapacitul.gif Si pielea piele nu ia foc sau cum? magindesc.gif
Diana.
Nu, pielea naturala nu ia foc, pe cind cea sintetica se comporta ca orice musama pe care scapi mucul aprins al tigarii.
Un alt "hint" este suportul textil- daca "pielea" are suport textil nu e piele, ci plastic; e valabil si pentru posete, pantofi, orice obiect de marochinarie prezentat drept "piele naturala".
arinela
Frumos scaunul, Angel... 322.gif
Sa-l folosesti sanatoasa!
Szimcsi
Da, Angel, despre asta vorbem. Daca iei doua, al treilea ti-l da gratis.
angeldust
Nah, daca vrei sa stii cum is, mi se pare f confortabil, singurul dezavantaj ar fi ca inclinatia spatarului nu poate fi reglata, dar mie mi-e just fine asa cum e.
kalua
Sa-l stapanesti sanatoasa si la sute, mii de ore pe elady in el! tongue.gif
angeldust
Multam!

Sa stiti (in caz ca nu ati observat deja biggrin.gif) ca eu nu prea obisnuiesc sa dau reply doar ca sa zic multam la urarile de bine laugh.gif Si asta mi se trage de la scarbici, ca ne-a tinut odata cutra de shefa shefelor din state teoria chibritului cum ca "Ia nu mai imi umpleti mie inboxul cu mailuri in care scrie "Thanks" si atat. Multumirile sunt subintelese asa ca nu mai pierdeti vremea cu asa ceva" laugh.gif
Intr-un fel i-am dat dreptate biggrin.gif
Szimcsi
Foarte tare sefa ta, Angel! laugh.gif Si mie imi place scaunul, e foarte confortabil. Mie imi cam vine sa trag un pui de somn in el dupa masa de pranz biggrin.gif
LostWhispers
angel mi ai facut pofta cu scaunul tau, vreau si eu, am un scaun de sufragerie care imi chinuie coloana closedeyes.gif , neaparat o sa mi iau si eu, e numai bun pe negru ca nu se vede mizeria laugh.gif , initial am zis crem dar negru e perfect pt mine.
apropo de topic am vazut o onglinda de perete la Jisk cam 1 60 inaltine si 70 cm latime cu o rama argintie asa ca la castele era doar 1 mil jumate, un vis daca nu mi faceam una la comanda o luam pe loc, era asa superba indragostita.gif si acum ma gandesc la ea eu ador oglinzile cu rama frumoasa
kalua
Mare cumparatura mare laugh.gif : o vazuca si niste pietre colorate. Vreau sa pun in vaza un strat gros de pietre, apoi, apa si numai o floare cu tija taiata scurt, sa pluteasca.
Roxana_
Mi-am luat storcator de citrice de la Metro. L-am si testat asta-seara. Imi place ca-i f silentios.
Laryss_A
Cat ai dat pe el Rox? Ma tenteaza si pe mine. Si cat de rapid e de curatat? Ca asta cu desfacutul aparatului in 14 ma omoara.
Roxana_
Laryss_A, m-a costat 77.3 lei si se spala f usor. Sunt f multumita de el smile.gif.
Laryss_A
Eu am unul ceva mai mic decat al tau si e un model mai vechi cu "n" bucatele. Cand il curat si-l asamblez la loc , zici ca fac puzzle. Poate-l schimb biggrin.gif Ca pret mi se pare foarte ok cat ai dat pe el.
angeldust
Sapt ce vine imi iau masina de spalat, ca asta care o am am luat-o second hand acu 6 ani deci va imaginati in ce stare e. Am fost sa vad ce modele/preturi sunt, parca mi-as lua Whirlpool 6th sense. Am citit asa pe fuga despre ea si parerile sunt cam impartite. Sunt destui care zic ca Whirlpool ca marca sucks, dar nu am gasit nici o parere pertinenta in sensul asta. Asa ca nuj...probabil la asta raman.
Roxana_
Angelu' eu am Ariston si-s f incantata de ea. De fapt, am o fixatie cu marca asta. Pan' acu nu m-a dezamagit.
Fanny
Si eu tot Ariston am zis ca-mi iau cand voi decide sa-mi schimb masina. De doi ani am Indesit si-si face treaba. smile.gif
Philia
Ai mei acasa au un Whirlpool de vreo 8-9 ani si nu au avut niciodata probleme cu el.
kalua
Eu mi-am luat niste farfurii mici, de desrt, mai rusticale, din faianta. 6 corai cu margine bej si doua bej cu margine bej mai deschis. Imi plac la nebunie!
Cleo
noi am montat un soi de chiosc ieri

Roxana_
F misto Cleo. Si ce-mi plac pietrele alea in mijlocul gazonului.
sylvia_31
Un colt de rai indragostita.gif
Vleau si eeeuuuuu crying.gif cortul cu gradina la pachet
Si muscatele alea sunt ochioase tare

Pentru ce sunt plasele, contra tantarilor sau asa-i designul pur si simplu? magindesc.gif
Cleo
Roxi chietrele erau acolo, le-am gasit un rost smile.gif

Silvia plasa-i pt muste si tantari, intra si-asa normal dar nu in roiuri biggrin.gif Sambata seara am mancat acolo si-a fost perfect.
happyCat
smile.gif Cleo, ce fain chiosc v-ati pus. la noi ii zice gazebo, parca. Voi il tineti deschis toata vara? Noi le-am intins pe ale noastre cand am avut un garden party, ca aici nu te poti baza pe vremea asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.