Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce trebuie sa faca o nasa de botez/ Ce trebuie sa se faca la taiatul motului
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie
dr_wise
Dragutelor, sunt intr-o mare nebuloasa!
Pe 17.05 sunt nasa de botez si inca nu stiu ce anume tb sa-i cumpar omuletului in aceasta calitate.
Sa insir ce aprovizionare am facut pana acum (mentionez ca omuletul va implini exact 2 luni in ziua botezului):
pt botez:
salopeta cu ursuleti marinari (imprimeu) si guler de marinar
scutec cu acelasi model (in caz ca-i necesar sa-l "impachetez" repede, dupa ce-l scoate din vasul acela cu apa)
body cu maneca lunga si unul cu maneca scurta (in fctie de vreme)
sosete
pantofiori (cat de mari sunt, doar Dzeu stie!)
crasma
caciulita
fasa
pampers-i de rezerva
Buuuuuuuuuuuun...
Pt scaldatoare:
caciulita
prosop special, cu gluga
body
salopeta cu care-l voi imbraca dupa balaceala
o alta caciulita gen sapca...mi-a placut tare mult
un rucsac Nivea Baby cu o multime de cosmetice pt baita si ingrijire corporala
OK pana aici.
Mai stiu ca tb sa cumpar lumanarea pt botez si ca pt scaldatoare tb sa am pregatite o multime de nimicuri pe care tb sa le pun in apa, respectiv ou, fulgi, zahar, orez, petale de flori, etc...eu personal n-as intra in apa aia nici sa ma plateasca cineva, da' te pui cu traditiile romanului?! No chance!!!
A, si la biserica tb sa platim slujba si preotul, plus tb sa-i oferim un prosop si un sapun preotului.
OK pana aici...
Ce mai tb sa cumpar?! Ganditi-va bine!
Pozele, pt exemplificare, le voi pune mai tarziu, acum sunt lesinata de foame.
lxn
Doctoreaso, am fost sambata la botez insa partea cu zahar si petale si alte minunatii nu o stiam nesigur.gif Mai trebuie sa cumperi o sticluta de ulei (fie de bebelusi fie de masline) pe care preotul il sfinteste si-l unge pe cel mic. Prosop si sapun pentru preot am vazut ca au luat cate unul pt fiecare, au fost 2 preoti. Daca-mi mai amintesc ceva, te anunt biggrin.gif
dr_wise
Atat? Altceva nimic?
clara
dr wise, treaba cu chestiile de pus in apa se fac a doua zi de dupa botez, si trebuie sa ai si un banut de argint pe langa cele enumerate de tine, dupa baita, se ia cadita si se varsa la radacina unui copac... bun topicul si eu voi fi nasa dar de fetita care inca nu s-a nascut.
dr_wise
Multumesc! Ai dreptate, parca mi-a spus cineva ceva de un inel de aur, sau ceva din aur. Care o fi diferenta si ce semnifica ambele metale? magindesc.gif
M-am gandit sa-i cumpar si un scaun special pt cand va sta in fundulet si va servi masa ca tot omu'....sau aproape...am vazut unele tare dragute.
Altceva mai tb cumparat?
Heiiiiiiiiiiii, care e mamica de "miaunica" botezat?!
Am uitat sa precizez: pt fetite se gasesc o multime de hainute frumoase si haioase, chiar si mai deosebite, pt botez. In schimb, pt baieti, e nenorocire! In afara de fracurile alea cu papillon, care mie personal mi se par de prost gust si neuzuale, altceva e greu de gasit.
In schimb am devenit oarecum experta in magazine cu lucruri de calitate pt bebei. Sunt cateva firme cu imbracaminte f frumoasa, de calitate si la preturi bune.
Deseara sau maine incerc sa-mi incarc bateriile la aparat si sa pozez ce i-am luat, fiindca astept pareri din partea mamicilor de baieti si nasicelor de "miaunici".
sylvia_31
doftoreaso, poti suplimenta linistita stocul de pampersi si de body-uri pana la varsta de un an, sunt foarte utile.
Ca idee de autre chose, poti sa le iei un album pentru pozele bebelusului, au aparut acum o multime de modele faine.
kiss.gif
Fanny
Eu sunt pur si simplu fascinata de Jurnalele pentru bebelusi. Cele in care poze pun si poze si scrie, pentru eternitate, unele din poznele micutului. In librarii am vazut unul mai fain, dar google-ul m-a ajutat cu poza asta:
dr_wise
Multumesc! kiss.gif habar n-aveam ca exista asa ceva!
Cleo
QUOTE(dr_wise @ May 8 2008, 04:19 PM) *
Atat? Altceva nimic?


replica asta pe langa cea in care ai insiruit tot ce ai de gand sa cumperi e hilara laugh.gif

baia pe care i-o faci tu dupa unii se face a 2-a zi. Frumos a fost cand am botezat o fetita aici in Canada si-a 2-a zi, intr-o luni adica, dupa servici, a trebuit sa mergem la mama naibii la vreo ora si ceva de condus in trafic infernal pt baia copilei.
Cred in botez, in Dumnezeu, dar in toate chestiile astea inventate de om nu cred.

deci baia de a a2-a zi s-ar numi scoaterea din mir, baia o pregatesti tu pui orezul care inseamna c-o sa creasca precum creste orezul in apa, petale de trandafiri ca sa miroasa frumos, busuioc sa fie mereu in comuniune cu Dumnezeu, fulgi sa fie usor ca fulgul aka un dansator maiastru laugh.gif , zahar sa fie un dulcic etc

Ca sa rezum, ai cumparat tot ce trebuie. Dupa mine crasma, fasa si lumanarea ar fi obligatorii, restul tin de buzunarul si bunavointa nasului smile.gif

distractie placuta. sa ne pui poze smile.gif

Am botezat de 2 ori pana acum si mi-aduc aminte ca de fiecare data inainte de intarea in biserica cand spuneam 'ma lepad de Satana' m-apuca plansul de emotii pt puiul de om. Oricum toata slujba botezului si tot ritualul ei imi lasa o impresie asa, ca o secventa din alta lume, in sens bun
dr_wise
Pai sa stii ca intreb tocmai d-aia, fiindca sunt foarte patrunsa de importanta evenimentului si vreau sa iasa ceva frumos.
N-am mai botezat pana acum si sunt f emotionata. Precis imi vor da lacrimile si mie in timpul slujbei.
Acum nu stiu cum sa fac, sa-l tin eu in brate, sau sa-l tina sotul meu, tinand cont ca-i baiat? magindesc.gif vedem noi...
Oricum, promit sa pun poze!
lxn
Eu stiu ca nasa tine in brate bebelul, nepotelul meu de ea a fost tinuta in brate, la fel si finuta a fost tinuta de mama, deci nasa are the first role ^^. Abia astept poze, sa vad ce i-ai luat prichindelului biggrin.gif
Cleo
doctoreasso tu tii copilul in brate.

Prima oara am botezat un baietel. Avea 8kg!! la botez. Pai nu va spun ca spre sfarsitul slujbei imi venea sa-l arunc pe umar ca pe sac ...nu mai stiam cum sa-l tin simteam ca are o tona si ca-mi ies bratele din umeri laugh.gif

A 2-a oara a fost o fetita care a plans destul de mult asa ca mai mult in shhh shhh shhh am tinut-o ...nu prea stiu cum a fost restul slujbei.

Fii-mea a fost cuminte ca o zana eu aveam niste emotiiiiiii ...am dat apa la soareci de cateva ori pana s-a terminat slujba laugh.gif ...
papusa a inceput sa planga numai dupa ce-a scos-o din apa (ca tare-i mai place in apa de cand era bebe) si de fapt a plans numai asa de show laugh.gif ca dupa 3-4 minute iar era surazatoare.
dr_wise
I-am luat un catelus jucarie, o minunatie! Imi vine sa ma joc cu el tot timpul! Daca-l apesi pe burta striga jucaus "burticaaaa!" sau "ma gadili" sau "imi placi" sau "te iubesc!". La fel reactioneaza daca-l tragi de ureche, sau ii apesi pe nas sau labute. E tare haios.
Azi cred ca am definitivat cumparaturile. Am facut comanda de lumanare, am gasit si-am cumparat busuioc, plus prosop pt preot.
Gata!
Mi-a traznit o idee: fac un saculet din bbc alb pe care brodez numele micutului, sau doar initialele lui, in care voi pune orezul, zaharul, petalele de flori, busuiocul, etc, asta ca sa nu murdaresc prea tare apa in care-l imbaiez.
Si daca n-oi gasi petale de trandafiri (desi am vorbit cu dna de la florarie si a spus ca ma ajuta), ca doar nu-i sezonul lor, caut flori de levantica. Eu sunt moarta dupa aroma de lavanda, miroase frumos si e un calmant excelent pt baie.
Revin cu poze.
dr_wise
Gagici, gata! Am definitivat tinuta de botez si cea de dupa scaldatoare.
Tararaaaaaam, va prezentam in premiera mondiala tinuta de primavara - vara 2008 pt botezul miaunicilor!!!
Botez:
salopeta cu ursuleti marinari:
fata:

spate:

body:

palaria si bastonul:

crasma:

Acum am observat...se pare ca sunt iepurasi, nu ursuleti...hmmm, unde mi-o fi spiritul de observatie?!
Tinuta de scaldatoare tomorrow.
Fanny
Ce fain! indragostita.gif Botoseii sunt de pastrat in vitrina.
O sa fiti cel mai tare cuplu nasa-finut!
dr_wise
Salutare!!!!
Va rog, care ati trecut prin asa ceva, sa-mi spuneti ce tb sa cumpere si sa faca nasa la motz (petrecerea de 1 an).
N-o sa fiu in tara, dar il voi delega pe fiul meu sa se ocupe de asta.
Pana una, alta, tb sa incep sa cumpar cele necesare.
Deci, ce trebuie sa cumpar?
Diana.
Intreb miine pe mama (dobrogeanca 100/100) si iti spun.
dr_wise
Multumesc!!!
pescarush
Am si eu un miaunic (ce-mi place cum suna laugh.gif ) pe care-l botez in 25 aprilie.
Am o nelamurire: ce inseamna crasma? Si despre ce fasa vorbiti? zapacitul.gif Ca eu am primit lista de la preotul care-l va boteza si nu a pomenit de asa ceva. Sau la ardeleni nu trebuie acelasi trusou? magindesc.gif
Pana acum i-am luat prosopul in care-l scot dupa scaldatoare, prosopul pentru preot, un lantisor si o cruciulita de aur. Ma mai uit dupa ceva hainute, inca n-am apucat sa merg in mall unde merg de obicei, si la magazinul unde am fost nu m-a impresionat nimic, in afara de niste pantofiori, dar mai astept sa-i asortez la tinuta. biggrin.gif
blekytza
Crasma e o panza alba pe care o tine nasa de botez cand ii pune preotul copilul in brate dupa ce il scoate din cristelnita, tu ai luat un prosop teoretic e bun si ala, traditia spune ca e bine sa stea copilul infasat in crasma pana a doua zi ... veti respecta intocmai traditia Pesca?
Altheea
Crasma este bucata aceea de panza, ca un scutec, cu danteluta pe margine. In ea se baga bebelul la biserica dupa ce-l scoate preotul din cazan laugh.gif
pescarush
Mersi de raspunsuri Bleky si Altheea. kiss.gif
Habar n-am cum va fi zapacitul.gif e prima oara ca botezam noi, si nici nu stiu daca as gasi pe-aici crasma. Dar am fost anul trecut la un botez si au scos copilul intr-un prosop alb simplu. Tin minte lucrul asta, pentru ca mamica era o fosta colega de-a mea si uitasera sa cumpere prosop alb, asa ca prosopul respectiv avea inscriptie cu numele companiei la care am lucrat laugh.gif
Bleky, inca n-am stabilit detaliile cu mamica, poate azi, ca mergem la ei. magindesc.gif Sincer, eu nici nu prea cunosc traditia. closedeyes.gif Inca nici nu stiu daca mergem si a 2-a zi la baita, stiu ca asa se procedeaza, dar asta trebuie sa stabilesc cu ei (stau la 70 km de noi zapacitul.gif ). A, iar la noi, in Ardeal, sigur nu se taie motul, la un an. tongue.gif Stiu si eu ceva. nesigur.gif
Cleo
fasa e panglica aia cu care chipurile legi copilul in crasma
asta cu taiatul motului e obicei inventat ca prilej de chef ca nu are nici un fel de semnificatie religioasa
dr_wise
Aaaaaaaaaaaaa! Ce bineeeee! Serios, Cleolica, nu trebuie sa am mustrari de constiinta ca nu pot veni in tara de motz?!
Nici nu stii cat m-ai linistit!
Imi statea pe suflet!
Parintii n-au decat sa petreaca, noi nu aparem acasa pana in iulie.
Pescarush, dau "consultatii" free of charge, daca te intereseaza! laugh.gif Ce vrei sa stii?
Crasma e scutecul acela pe care-l tine nasa/nasul (de preferinta alb - semnifica puritatea), in care primesti copilul dupa ce-l boteaza si-l miruieste preotul.
Se spune ca pruncul trebuie sa ramana infasat in scutecul acesta pana la scaldatoare si sa doarma in el, ii prinde bine sufleteste.
Fasa e cordonul cu care se fixeaza scutecul in jurul copilului, are legat la un capat un buchetel mic de busuioc.
Cum se procedeaza aici (adica la Cta):
Nasii vin la fini sa ia copilul si sa-l duca la biserica pentru sfanta slujba a crestinizarii.
Cand mergi la fini, il preiei pe micut, il imbraci de la piele pana la suprafata si cu el "in carca" (pe finutul meu l-a transportat sotul meu, ca era cam greut) mergeti la biserica.
Acolo il tii tu sau sotul tau in brate tot timpul, celalalt tine lumanarea de botez aprinsa. Preotul o sa va puna sa repetati Crezul dupa el, apoi il dezbraci pe omulet, il preia preotul, ii face baltabac de trei ori si ti-l da in primire, tu fiind pregatita cu crasma in brate. Il tii in crasma infofolit pe o masuta special amenajata in biserica pana cand vine preotul cu mir si-l unge peste tot.
Il "impachetezi", se continua slujba si gata!
Cu el crestinizat va intoarceti la mama acasa unde tu spui in pragul usii "am luat un pagan, am adus un crestin" si il dai mamei in brate, impreuna cu lumanarea aprinsa.
Nu mai tin minte cand, cred ca in momentul in care ii dai mamei pruncul, se lipeste cu putere lumanarea de tocul de sus al usii. Se spune ca, in functie de cat timp va sta lumanarea lipita, atata va dura pana se va marita/insura, adica, daca sta putin, se va casatori repede, la varsta frageda.
Noi scaldatoarea am facut-o in aceeasi zi.
L-am lasat pe micut sa doarma linistit, am stat la parinti acasa pana cand s-a facut ora de mers la restaurant si s-a trezit omuletul sa manance.
L-am imbaiat in apa in care am pus petale de flori (sa miroasa frumos), un inel de aur (sa fie bogat), fulgi de gaina (sa fie usor ca fulgul), orez (???), miere, 1 cruciulita sfintita.
Dupa scaldatoare l-am imbracat intr-un al doilea rand de haine si i l-am dat mamei.
Si gata, mi-am facut datoria.
Eu i-am cumparat si o jucarie frumoasa.
Crasma se spala in apa de la scaldatoare, se stoarce si se scutura pe toate nevestele tinere, ca sa aibe copii.
Unele familii obisnuiesc sa faca scaldatoarea dupa ce se termina petrecerea de la restaurant.
Asta o vei stabili tu cu finii tai, de comun acord.
Diana.
crişmă
In scaldatoare se pun :miere sau zahar sa zie copilul dulce, busuioc sa fie ferit de rele, flori sa fie proaspat si curat ca o floare, parfum, sa fie parfumat, lapte sa aiba pielea curata.
Crişma nu se pune pe usa, ca o sa fie copilul usarnic. La fete se pune pe usa de la sifonier, sa fie femeie de casa; nu se pune pe oglinda, ca, cica, o sa fie infumurata ca-i frumoasa.

La taiatul motului se dau copilului pe o tava diverse obicete: un creion, o carticica. o foarfeca, bani, etc. Copilul va intinde mnuta sper un obiect. Obiectul ales de copil , se zice, ii va marca viata.
blekytza
off topic:citindu-va mi-am amintit cu placere de cursurile de folclor si de Simeon Florea Marian si studiile lui despre nastere, nunta, sarbatori... la romani, tare mi-au mai placut traditiile si superstitiile povestite acolo.
Maàt iarta-ma te rog
Diana.
wink.gif Blecky, in anul I , Litere? smile.gif
blekytza
da litere, in anul I oricum eram foarte pasionata de subiect la epoca respectiva
pescarush
Wow, doctore, trebuie sa iau notite, ca la facultate. laugh.gif Multumesc mult de detaliere. thanks.gif
Pe la botezurile la care am fost pe-aici, ii puneau direct in pampers pe copilasi.
Las' ca mai intreb, daca-mi mai amintesc ceva. zapacitul.gif
Am vazut ieri miaunicul baby.gif si m-am jucat un pic cu el. indragostita.gif
Mersi de lectia de traditie Maat si Bleky. kiss.gif
Cleo
apropo de taiatul motului, fii-mea a pus mana dreapta pe valuta si stanga pe un colt de paine. S-a aranjat! laugh.gif
Diana.
E tare! laugh.gif
Later edit: eu am luat banii si creionul. laugh.gif
dr_wise
Pescarush, am uitat sa mai precizez cateva amanunte.
Cand mergi la biserica, sa ai cativa pampersi la tine, fiindca unul e musai sa-l schimbi, cand il desbraci, niste servetele umede pt funduletul lui, in cazul in care "te umple de respect" din cauza emotiilor blush.gif , un prosop si un sapun pt preot...asa-i obiceiul aici.
Apoi, pt scaldatoare ai nevoie de obisnuitele cosmetice pt bebelusi: sapun, sampon, pudra talc, betisoare pt urechi, ulei hidratant pt copii, crema emolienta, etc. Vezi ca sunt truse speciale cu cosmetice pt bebei, care contin tot ce-i necesar pt imbaiere.
Oricum, nu te las fara instructaj complet adus la zi, semnat si stampilat. wink.gif
O sa ramana "asistenta" uimita de cate stie nasa! laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.