Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cine mai copiaza din siteul eLady ?
Forum pentru femei - eLady.ro > eLady.ro - Un altfel de forum pentru femei ! > Editorial eLady.ro
Pages: 1, 2
Diana.
biggrin.gif
De-acum ii facem de ris in public, NU mai merge:
Azi avem o donsoara MIHAELA GRAMADA care cind a dat cu copy/paste a uitat sa scoata sursa (se vede pe fond verde de unde e copiat morderis.gif ) si a doua domnisoara, Maria-Ionela CUNTEANU a considerat ca poate sa isi puna semnatura pe munca lui POkemon (philia)....


Primul articol scris de Pokemon/Philia

Cum sa ai un tonus bun - Articol Publicat la data de 07.04.2007



al doilea articol unde DOBITOCII nici nu au vazut ce copie din prea mare viteza!

Originalul, publicat in eLady.ro

Sunt gravida? - Articol Publicat la data de 16.06.2006


splendora
trist. sa n-ai ideile proprii si pic de originalitate.
barfa.gif
Szimcsi
Pe mine al doilea m-a dat gata laugh.gif Maat, ar trebui sa te bucuri ca ti se face reclama laugh.gif
LostWhispers
ce prost trebuie sa fi sa uiti sa scoti sursa, laugh.gif
Laryss_A
E o expresie: " proasta facuta gramada" inocentul.gif N-am jignit pe nimeni dar chiar asa e expresia si e comic jocul de cuvinte in situatia data .

Felicitari Maat pentru site-ul tau si felicitari celor care ajuta la facerea si completarea lui. Restul, sunt suficient de incompetenti incat sa nu-si poata scrie singuri textele si orgoliosi dar complet nestiutori incat sa creda ca a face un site este suficient ca el sa si mearga de la sine cu un ditai traficul si priza la oameni.
Bia
laugh.gif Ce dobitoace!

Imi aduc aminte ca au mai copiat unele dar au scris sursa si numele meu! Nu mai stiu pe ce site erau exact... tongue.gif
Altheea
Incredibil! Am gasit si eu site-ul respectiv. Sper ca nu le lasi pe aceste doamne asa....
Am vazut ca au un nr de tel si o adresa de e-mail. N-ar fi rau sa-i zgaltai un pic...sa fie mai atenti ce publica atunci cand dau sansa unor plagiatoare sa se dea mari jurnaliste pe la reviste online
kary_pink
Am senzatia ca toate articolele de acolo sunt copiate closedeyes.gif Rusinica nusepoate.gif
Fanny
Una din pseudo-jurnaliste scrie si pe varianta online a unei reviste cunoscute. Unele din articole le copiaza de acolo si le pune pe site-ul de doi lei descoperit de Diana. Am trimis o scrisoare catre redactorul-sef al revistei cu linkurile de rigoare sa vada si ce oameni au si sa ia masuri in consecinta.
Philia
pistolar.gif
Asa, Di!
Ala al doilea e taare de tot! De acum ar trebui bagate cuvinte cheie sau greseli in toate articolele smile.gif
Diana.
Da, de aia si le las uneori cu toata intentia. biggrin.gif

Si am destule cunostinte ca sa ajunga asta si la restul proprietarilor de siteuri.Plus report la gugal pentgru content furat, care se lasa cu banare de site, deci adio aia citiva dolarei pe luna pentru care au facut ei siteu!
Cindy
Nu pot sa cred! Si in plus, are toata dreptatea Lary, cu expresia "prost facut gramada", care i se potriveste foarte bine Mihaelei Gramada, care dupa ce ca nu este capabila sa redacteze un articol, este incapabila si de a-l citi integral si elimina sursa!! fool.gif

Primul aticol este facut de Philia? Chiar nu stiam...

Am o intrebare offtopic, vizavi de titlu...nu se spune "copiaza"? blink.gif
Diana.
ba da, am corectat.. smile.gif
Diana.
Next:
Materialul original:
http://www.elady.ro/articole/Cariera/Cum-s...ani-pe-net.html
http://www.whr.ro/articole/web11/196-1-Ban...uri_escroc.html

COPIA IN Evenimentul de Botosani, Pagina realizata de Claudia Tutuman





Magazin online pentru bebelusi
Articolul original in elady:
http://www.elady.ro/articole/Cariera/Bunel...ere-la-job.html

COPIA
LostWhispers
fetelor dar daca au lasat intentionat sursa ca in momentul in care vor fi "descoperite" sa zica "da dar am pastrat sursa, nu e copiat daca treceam numele nostru la articol era furat" asta ca sa scape de consecinte
Diana.
Care sursa?! Am mai bine de 4 ani de servicii web la activ, din asta traiesc, crezi ca nu stiu ce apare la noi sau ce e scris de mine?! Evenimentul de Botosani a copiat materiale scrise de mine, iar doamna/domnisoara respectiva e PLATITA PENTRU A SCRIE, NU A COPIA.
CARE SURSA?! Sursa e eLady.ro iar furtul intelectual se pedepseste.


art. 1398 din legea 8 din 1996: "Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 2.500 ron la 40.000 ron punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual."

ORIGINALUL
http://www.elady.ro/articole/Moda/Tunsori.html

COPIILE:






Original
http://www.elady.ro/articole/Moda/Tendinte...in-frizuri.html

copie


M-am enervat destul pe ziua de azi... cine stie pesre ce mai dau la urmatoarea puricare a netului...
LostWhispers
normal ca de sursa e elady e vb, doar asta scrie la sf articolului, eu ziceam altceva ca era lasat intentionat numele elady la sf.
nu cred ca s a inteles ce am vrut sa zic nesigur.gif
Diana.
Nu, nu s-a inteles. smile.gif Aia nu au lasat sursa pentru ca si-ar fi lasat o portita de scapare, ci pentru ca sint si hoti, si neatenti. Asa cum au schimbat numele autorului ar fi scos si elady.ro din text daca l-ar fi vazut...
LostWhispers
ok maat smile.gif

Diana.
Boon...

ORIGINALUL - SCRIS DE KALUA
http://www.elady.ro/articole/Dieta-Montign...-Montignac.html

COPIILE MAGARESTI



NEXT:
Originalul in http://www.elady.ro/articole/Regim-si-Diete/Dieta-Keto.html

COPIA


ORIGINALUL: http://www.elady.ro/articole/Moda/Tendinte...ochii-mini.html

COPIA

kalua
Ce-i iubesc eu pe astia care habar n-au despre ce-i vorba, studiaza un articol juma de ora max. si scriu. laugh.gif Copiaza si adauga propriile cretinatati (vezi: "Dieta Montignac este o dieta hipocalorica" laugh.gif ). Ptiu!
Diana.
Pai eu ce zic ca sint si tanatalai. Siteul ala cu verde e facut din materiale copiate si, mai grav, are vreo 7 pagini de text ascuns s, scris alb cu alb .biggrin.gif i-am facut raport la google, sa-i baneze. si mai au si nesimtirea sa scrie la ei pe site:
"© NUMELESITEULUI CU FURACIUNI 2008
Toate drepturile rezervate NUMELESITEULUI CU FURACIUNI!
Reproducerea sub orice forma a continutului acestui site Interzisa!!!"

morderis.gif

N-au studiat nika, stai tu linistita, au dat ci copy/paste si au bagat 2 cuvintemaxim, materializate-n 3 prostii de la ei. laugh.gif
Diana.
Din ciclul: hai sa mai facem 2 centi pe zi cu copy/paste, ca sintem "fashioniste"
- lua-i-ar sa ii ia!

http://www.elady.ro/articole/Moda/Haine-pentru-gravide.html



Original:
http://www.elady.ro/articole/Sanatate/Herpes-genital.html

Un alt idiot:

lxn
Muihihi, Maat, le-ai pus comment ca-i articolul furat biggrin.gif Ce tare! Bine, mai mult ca sigur il vor sterge de indata ce-l vor vedea, dar tu ai dovezi, oricum tongue.gif
Diana.
originalele
Dieta anti-cancer
Dieta bolnavilor de cancer

copia


originalul: Masa de Paste

copia
albinuza
ce tareeee!!! si asadar au furat si cateva retete!! bine ca nu au furat toata cartea de bucate biggrin.gif
Diana.
Originalul, Pilates Articol Publicat la data de 14.12.2007
copia


Diana.
Originalul Picioare de miel umplute Articol Publicat la data de 08.03.2007


Daca un site care are de aproape 5 ori mai multi vizitatori decit elady, un site care este pe locul 2 in trafic.ro pentru categoria femei SI-A PERMIS SA PUBLICE MATERIALE FURATE, ce pretentii sa mai avem de la webmasterii de doi lei care ii dau cu copy/paste?
Diana.
In data de May 12, 2008 7:58 PM
am primit mesajul de mai jos

QUOTE
Nume: gigi
Email: gigi.punga - at....
Mesaj:
ma intereseaza sa cumpar site-ul asta, nu domeniul. doar site-ul. multumesc frumos
A urmat o discutie telefonica prin care i-am comunicat dlui Gigi Punga ca siteul nostru NU e de vinzare. Nici interfata, nici programare, NICI NIMIC!!!
apoi, pe PHPRomania:

QUOTE
admin_site
PHPRomania Supporter
Joined: Feb 22, 2008
Posts: 5
PostPosted: Wed Apr 23, 2008 11:24 am Post subject: este cineva in stare sa-mi faca un site asa www.elady.ro Reply with quote
este cineva in stare sa-mi faca un site asa www.elady.ro

sunt interesat , vreau un site exact asa
sa-mi spuneti cati bani vreti pentru asa ceva. astept oferte. am nevoie urgent

totul pe baza de contract se lucreaza
id mess: gigi.punga


I-am atras atentia... Credeti ca a contact ? Nici vorba!
Azi descopar ca in lne.ro se folosesc: culorile, bara noastra de meniu si meniul laterial...
Felicitari dlui Gigi Punga, de la Les Nouvelles Esthetiques Romania!
Roxana_
Ce faza urata! nesigur.gif
angeldust
Hai ca asta e furaciune pe fatza! Ce jegos! Cata lipsa de imaginatie closedeyes.gif E orbitor de asemanator tot, de fat ce mai, e facut la indigo.
Sper ca macar i-o luat developeru o gramada de bani pt o munca usoara laugh.gif
Diana.
Abia astept sa se indexeze. Am pusa si pe softpedia. Omul e webmaster. Intelegeti voi... smile.gif
Cind i-o cauta numele cineva intra FIX unde trebuie. biggrin.gif
In plus, eu mai am IP ul de la care a trimis mesajul. Si toti ISP-istii tin listele cu ipurule dinamice ani intregi- ii obliga legea.
Sa indrazneasca sa zica ceva!
Fanny
angry.gif ca sa facem un banc mentalitate de gigi: <vreau si eu ce are vecinu'>. Norocul lui ca in cazul de fata vecinu' n-avea cipici roz cu sclipici legati cu sfoara de glezna.
Diana.
Am pasta pagina in care i se vede fonctia. Si pe aia de la phpromania.biggrin.gif
angeldust
Doamne dar nu poti sa il dai in judecata? Sa il ataci unde il doare mai tare...la.."Punga" laugh.gif Ca si un copil de 3 ani se uita si vede ca seamana si ti-ar da dreptate
Teocris
Cata minte iti trebuie sa copiezi?
Raspunsul la intrebarea asta este foarte usor fool.gif
sniper.gif
Diana.
http://76.163.52.218/www/pub_site.asp
http://www.trafic.ro/top/femei/pagina16.html#lne
http://stat.trafic.ro/stat/lne

Hai ca mor! laugh.gif

Pachete publicitare
Zona 1: Dimensiune banner: 728x90 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 450 EURO/lună

Zona 2: Dimensiune banner: 468x60 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 250 EURO/lună

Zona 3: Dimensiune banner: 125x125 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 100 EURO/lună

Dimensiune banner: 125x60 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 85 EURO/lună

Dimensiune banner: 125x400 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 135 EURO/lună

Zona 4: Dimensiune banner: 728x90 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 440 EURO/lună

Dimensiune banner: 468x60 pixeli
Format: *swf, *jpg, *gif, *png
Afişare: Īn toate paginile
Preţ: 280 EURO/lună

Zonele publicitare din site
Diana.
Domnul Gigi Punga tocmai si-a facut cont la noi. Oare ce o avea de spus?
Sper pentru binele domniei sale ca a venit la noi sa ISI CEARA scuze. Insa nu m-as mira sa ne spuna de fapt noi am copiat de la ei. :-)
Iar daca domnia sa crede ca o na ne intimideze, mai bine tace.
Legea 8 din 1996 ne protejeaza pe noi, nu pe domnia sa. Si daca e caul, putem merge cit de departe este cazul.
Sa ii amintesc dlomnului in cauza:
QUOTE
Conform legii 8 din 1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, preluarea de content sau elemente grafice din eLady.ro constituie infractiune.
Preluarea oricarui text din eLady.ro, site apartinand S.C. Epicenter Interactive Ro. S.R.L., intra sub incidenta art. 1398 din legea citata: "constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 2.500 ron la 40.000 ron punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual."
Legea copyrightului garanteaza eLady.ro dreptul exclusiv de a reproduce, aduce modificari, realiza informatii derivate si de a le publica si distribui.
Materialele continute in eLady.ro, inclusiv scriptul si interfata siteului, inclusiv elemente grafice nu pot fi copiate, clonate, reproduse, modificate sau scoase din context in asa fel incat utilizarea acestora sa creeze confuzie, neintelegeri, deformari sau interpretari ale pozitiei si actiunilor eLady.ro sau sa prejudicieze interesele S.C. Epicenter Interactive Ro. S.R.L.
Nici o informatie si nici un concept din site-ul eLady.ro, indiferent care ar fi acestea, nu pot fi duplicate, copiate integral sau partial si folosite in alt site web decat de reprezentantii legali ai eLady.ro.
Ne rezervam dreptul de a ne proteja toate drepturile, conform legislatiei in vigoare!


Daca domnul in cauza NU ete cel care a realizat actuala interfata a siteuli pentru care este webmaster, ne cerem scuze PUBLIC si ne vom adresa proprietarilor siteului in cauza, inclusiv celor pe care ii reprezenta in Romania cu franciza.



Si speram ca nu domnia sa este autorul subiectului :este cineva in stare sa-mi faca un site asa www.elady.ro care dovedeste CLAR INTENTIA DE PLAGIAT!
Diana.
Iaca ce au afisat unii pe site pentru ca au copiat...
Cindy
laugh.gif Foarte tare, Maat!! Cum ai facut asta? Si ei nu si-au dat seama?
Cum reusesti sa ii depistezi?

Imaginea se potiveste si cu titlul articolului! biggrin.gif
Diana.
Fura tarfic de la noi. Adica fura textele , de ce nu ar fura si traficul pentru imagini? Si toate pozele sint cu furaciuni... desi au sigla noastra le ele laugh.gif Probabil le-au furat inainte sa punem water mark... TOT siteul lor e FURAT.
Sa vedem cind o sa sa prinda
kary_pink
Ete asa castiga unii bani pe munca altora. Eu am ramas socata azi cand am vazut ca o intreaga sectiune a lor era copiata de pe elady nusepoate.gif Macar au avut bunul simt (daca pot spune asa ) sa puna numele celui care a scris articolul pentru ca altii nici macar atat nu au facut!
Szimcsi
Maat laugh.gif Foarte tare, asta! M-am mai pomenit eu cu articole copiate prin alte parti, dar acolo macar mentionau sursa.
Neith
Da` cu Gigi cum a ramas?
Lucille
Foarte urat din partea acestor auto-proclamate "jurnaliste". Am patit-o si eu, dar nu la un asa nivel, cand mi s-a copiat cuvant cu cuvant o intamplare dramatica prin care am trecut cu baietelul meu si pe care am povestit-o pe un anume site altor mamici cu scopul strict de a le avertiza. Povestea mea a fost publicata intr-o revista de femei foarte cunoscuta, atat in formatul ei digital cat si tiparit. "Autoarea" macar s-a sinchisit sa imi trimita un e-mail in care sa ma anunte ca va publica ce am scris eu. Intr-un fel e bine pentru ca povestea s-a citit mai departe si initiativa mea a dat roade. Dar ce m-a deranjat a fost ca a copiat litera cu litera. Probabil i-a placut exprimarea mea si nu a avut chef sa il refaca si poate sa il cosmetizeze putin, adica sa faca act de meseria ei.

In aceeasi idee, imi amintesc acum de un citat de-al lui Einstein: "The secret to creativity is knowing how to hide your sources." kiss.gif
Diana.
Domnul Gigi sustine ca nu s-a inspirat . Eu nu am timp sa il cred.
In ce revista, Lucille?
Lucille
Uf, nu stiu daca e bine sa spun, dar avand in vedere ca m-a intrebat un Admin... In Lumea Femeilor.
Diana.
Revista asta si-a pierdut clientul din mine de vreo 4 ani... Nu mai mira. Merita insa sa le scrii. Si sa scrii acolo unde ai publicat tu informatiile, pe public, ca ti-a fost copiata munca si ca X persoana a primit si bani pentru Ctrl+C si Ctrl+V.
A, si sa adaug: un "redactor" de la un cotidian regional isi facea treaba copiind articole intergal din siteuri pentru femei. Pe care le semna cu nerusinare.
Acu, de bine de rau, pune sursa pe ici pe colo... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.