Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Croatia
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Vacante si Calatorii. Natura, Turism, Supravietuire.
happyCat
Tocmai m-am intors din concediu din Croatia, am fost pe o insula Hvar, nu stiu exact la ce distanta e de tarm, dar din Split pana in Hvar am facut aproape o ora cu un speedboat.
Am venit acasa super incantata de vacanta asta, o sa ne reintoarcem cu siguranta acolo anul viitor.

Pun repede cateva poze si mai revin cu altele.

Vedere de sus


Apa de culoare turcoaz


Si extraordinar de limpede
Fanny
Ce frumos. Abia astept poze noi si explicatii. kiss.gif
Trebuie sa incep si eu sa-mi fac planul pentru Split. Plecarea e programata pentru 1 septembrie.
happyCat
Asa, mai multe detalii.
Noi am stat in Hvar, la hotelul Adriana Marine Hotel and Spa care a fost superb. Asa de afara nu arata el prea grozav, pentru ca este un hotel ex-comunist care a fost restaurat acum 2 ani si transformat intr-un hotel de 5 stele. In interior e foarte fain, are o piscina super la ultimul etaj, apoi terasa unde sunt sezlonguri, canapele si mai intr-o parte, niste cabine unde se facea masaj.

Ceea ce mi-a placut cel mai mult in oraselul asta mic e faptul ca e foarte liniste, desi sunt ceva turisti, nu e foarte aglomerat si e o atmosfera foarte placuta. Mi-am dat seama de ce era asa de liniste: pentru ca restaurantele si terasele nu aveau muzica, cum e la mare, fiecare restaurant, terasa si taraba cu muzica ei, care de care mai tare. Aici nu era asa ceva. Terasele aveau televizoare unde oamenii se uitau la meci, era chiar foarte frumoasa atmosfera, in special in seara in care a jucat Croatia si au castigat.
Peste tot era foarte curat, iar oamenii sunt foarte placuti.
Cred ca cel mai bine las pozele sa vorbeasca. Fanny, daca ai ceva intrebari, go ahead.

Vedere de la geam, spre seara.


Piscina hotelului


Citadela


Stradute inguste si dragute


Cleo
tare tare dragut. rustic, pasnic, apa pare de vis indragostita.gif
tare-mi trebuie si mie o vacanta intr-un loc din asta

si copacul ala a urcat cu coroana pana la etaj si-acolo s-a dat in petic smile.gif ... foarte frumos
Philia
Ce frumos! wub.gif
Fanny
indragostita.gif E tare frumos! Chiar ca m-as rataci fara regret pe stradutele alea.
Roxana_
Ff frumos. indragostita.gif
Pai Happycat spune-ne cum erau localnicii, ce-ai mancat...daca e ceva de vizitat.
In apa trebuie sa intri cu pantofi din aia speciali sau este nisip?
Cam ce buget e necesar pentru 2 persoane, sejur de 7 zile cu masa, cazare?
lxn
Happy, absolut superb acolo! Eu am fost in alta zona a Croatiei, un pic mai trista, pe unde am vazut case distruse de gloante, indicatoare cu gauri in ele si semne cu "atentie mine", dar am vazut si rezervatia naturala cu sute de cascade ce formeaza un lac imens, in munti, la Plitvice, foarte frumoasa dealtfel. Insa pozele astea sunt minunate, m-au cucerit. Copacelul ala e adorabil wub.gif

Astept si eu raspunsul la intrebarea Roxanicii, chiar ma intereseaza ce si cum biggrin.gif

Poza cu indicatorul ciuruit de gloante:
Roxana_
Apropo de rezervatia lor nutarala, am si eu ceva poze (a fost o colega acum vreo 2 ani), dar nu prea-s focusate. Am selectat totusi cateva:



scorpirescu
Am scris si eu la topicul cu vacante despre Croatia si am pus cateva poze. Croatia este de vis. Cazarea este foarte foarte ieftina daca stai la persoane fizice. Nu ai piscina, dar conditiile sunt la fel de bune ca la hotel si ei sunt foarte amabili si draguti.
Mancare este relativ ok la pret, cam ca si la noi.
In apa si pe plaja stai cu papuci speciali ca nu prea au plaje cu nisip, dar e super ok si nu te umpli de nisip in cap.
Apa este limpede limpede, vedeam pestii inotand pe langa mine. Poate diseara mai adaug si eu cateva poze.
Sigur ca este de vizitat: orasele medievale Split Trogir, Dubrovnic, parcurile (rezervatii natulare) incredibile Krka si Plitvice.
Eu am stat 6 nopti in Podgora (riviera Makarska), dar inainte am mai fost 2 nopti in Praga, 1 noapte Viena, 1 noapte in Croatia imediat dupa granita ca era prea lung drumul, cazare, masa, benzina, taxe de autostrada, intrari la unele chestii, cumparat prostii (nu foarte multe) si toata vacanta m-a costat 500 euro. Bine, eu nu prea ma intind la cumparaturi, dar ca idee.
Revin mai diseara cand am vreme si poze biggrin.gif.
happyCat
A dat bune informatii scorpirescu, poate mai bune decat as da eu, pentru ca, in legatura cu cazarea, noi am stat la un hotel foarte scump, deci nu stiu sa spun cat ar costa cazarea+masa la alte pensiuni sau localnici.
La restaurant mancarea nu mi s-a parut scumpa, cam ca si in Ro. Multe dintre restaurante servesc bineinteles peste, creveti, fructe de mare etc care sunt proaspete. Vin si ti le arata inainte de a le gati, vin acolo cu pestele, homarul sau ce ai comandat. Foarte gustoasa mancarea, multe dintre felurile astea de mancare cu peste sunt gatite intr-un fel de sos cu vin alb si usturoi, combinatie care mie mi se pare excelenta.
Singura data cand am fost cam socata de mancarea din restaurant a fost cand am comandat creveti si mi i-a adus asa intregi, si a trebuit sa ma apuc eu sa ii desfac, a fost cam neplacut, mai ales pentru o ex-vegetariana, sa vada acolo vietatea aia intreaga pe farfurie. De atunci cand am mai comandat creveti am cerut sa fie decojiti, sau cum se zice, si a fost mult mai bine.

Localnicii pe care i-am intalnit, ma refer la personalul hotelier si din restaurante, sunt foarte placuti, in sensul ca sunt foarte amabili, dar fara sa fie prea insistenti, sunt vorbareti si ofera cu placere serviciile lor. Iti vine sa le lasi bacsisuri cu drag.

Mai revin, scuze ca tot scriu cate putin, dar e treaba multa de facut pe aici.
Fanny
Happy, n-ai de ce sa te scuzi. Ne iti multumim pentru impresii.
Mancarea lor pare delicioasa. Abia astept sa o gust. biggrin.gif ( secret.gif la creveti se spune decorticati)
Teocris
Foarte frumos indragostita.gif
Si prietena mea a fost anul trecut, vara, in Croatia. Au fost mai multe familii (4) si au inchiriat o vila. Preturile au fost acceptabile si daca era plaja mai putin bolovanoasa si stancoasa (sa se poata juca si mezina familiei) o includeau iar in planurile de vacanta de anul acesta.
kalua
Eu stiu o gramada de restaurante care servesc crevetii intregi. Ca sa nu mai spun de Asia. laugh.gif Dar eu n-am scrupule, ii curat cat ai zice peste si nici nu mi se pare ca arata rau de farfurie.

Foarte frumoasa insula, happy! Imi spunea colega mea croata ca i se mai spune si Insula Levanticii si ca-i una mai deosebita si mai scumpa in general, nu se duce acolo orice toparlan. nesigur.gif
walpurgik
Trecut pe lista de excursii viitoare. Daca ma incapatanez, chiar vara asta. tongue.gif E superb. wub.gif
lxn
Am sapat si eu prin cd-urile cu poze si am gasit cateva din Plitvice:









happyCat
[quote name='kalua' date='Jun 18 2008, 12:49 PM' post='176197'

Foarte frumoasa insula, happy! Imi spunea colega mea croata ca i se mai spune si Insula Levanticii si ca-i una mai deosebita si mai scumpa in general, nu se duce acolo orice toparlan. nesigur.gif
[/quote]

laugh.gif kalua, ai dreptate. Sa fi vazut ce iahturi cu fite se perindau pe acolo, se aduna lumea si le facea poze. Hai ca pun si eu o poza.
scorpirescu
Mai, care mai mergeti prin Croatia, sa mergeti cu masina pe coasta, cica drmul e superb, de o parte muntele abrupt si de alta marea cu burtile de insule.
A, si am inteles ca se pot inchiria si faruri sa stai, sa fii singur cuc pe cate o insula mica cu un far. Sunt la care le place.
Pun si eu cateva poze facute de noi:

Marea si muntele unu langa altul:





Cam asa de curata e apa:





Poza la peste facuta cu zoom, in apa pana la brau:



Vederi de la noi de pe terasa:









Poze cu Plitvice si Krka am pus la topicul cu idei de vacanta.
Roxana_
Scorpireasco, ultima poza pusa de tine mi se pare absolut formidabila.
O sa inscriu si eu Croatia pe lista urmatoarelor destinatii de vacanta. smile.gif M-ati convins.
angeldust
Uber nice indragostita.gif
Cam cate ore sunt oare cu masina de la noi pana acolo?
scorpirescu
Vreo 12. Aproximativ.
sylvia_31
Superbe pozele, m-au convins si pe mine.
Ultima poza, cea facuta noaptea, mi se pare decor de film indragostita.gif
scorpirescu
Ce-i drept prietenul nostru care a facut-o e fotograf pasionat. Umbla cu un rucsac plin de ustentile de pozat dupa el (obiective, trepiezi, prostii). Sau ma trezeam noaptea pe la 5 sa beau apa si el poza fulgere smile.gif si se apuca sa-mi explice de expuneri si ce stiu eu ce. Nu pricep treaza, daramite somnambula biggrin.gif
Roxana_
A-ha...prea arata perfect poza aia...ma gandeam eu ca nu-i facuta de-un amator wink.gif.
Sa ne mai incanti cu poze d-astea daca mai ai.
Fanny
A venit momentul spovedaniei. blush.gif M-am indragostit de Croatia si cam de cate ori pe zi se gandeste barbatul la sex, ma gandesc eu la tarisoara asta atat de verde cum nu credeam sa vad vreodata. Verzi muntii, verzi localitatile si chiar plajele impaienjenite cu copacei. Inca ma minunez cat de frumos u putut sa dezvolte o tarisoara situata intr-un mediu dificil.

Pasaje din astea am intalnit destule Sunt sapate in stanci, iar cel mai lung are aproape 5 km.




Omis (se citeste Omish), oraselul care ni s-a lipit de suflet. E inconjurat de stanci, pe de o parte si pe cealalta, de mare. Am ajuns intr-insul dupa ce-am coborat ca intr-un montagne russe, din varful unei stanci pana la poalele ei.



kalua
Mai zi-ne si mai arata-ne, Fanny! indragostita.gif
Fanny
Cu placere, kalua!
Inca niste vorbe telegrafic si apoi trec la poze. Oameni sunt incredibil de amabili. N-au multe cunostinte de engleza, dar comunicarea se realizeaza fara probleme. Am stat intr-un apartament (garsoniera, de fapt) langa soseaua de coasta. Preturi rezonabile la cazare, iar la mancare mai mici decat in tara. Ah, ne-am obisnuit imediat cu banii lor. 1 euro= 7 kuna, de unde rezulta ca 1 leu=2 kuna

priveliste de pe drum, bazinul raului Cetina... care ajunge pana in Omis.


Omis, in drum spre plaja (cu nisip)


priveliste din Dugi Rat inspre Omis (vad ca poza asta am mai pus-o odata!)


plaja din Dugi Rat (cu pietris)


revin maine cu poze din centrul vechi al Split-ului si din Plitvice.
Cleo
indragostita.gif foarte frumos
mai ales muntisorul cu marea langa
deja ma vad intinsa la soare si fermecata pana la refuz smile.gif
Fanny
Mai pun niste poze cu oraselele de pe litoral. Sunt inlantuite si pot fi strabatute foarte usor gratie soselei de coasta.

In drum cealalta plaja din Omis (tot cu nisip si plaja aceasta)


Bebelusi erau peste tot pe plaja. Foarte multi straini (polonezi, nemti, precum si unguri si slovaci) veniti pe distante considerabile cu micuti sub un an. Mi s-a parut uimitor, avand in vedere ca majoritatea cunoscutilor mei, aleg Mamaia.


Dugi Rat, vedere de la geam. Localitatea e la cativa km de Omis, in drum spre Split. Nu-i la fel de cocheta, dar are bucati de plaja mititele si ascunse.


Tot Dugi Rat, vedere spre oras:
Fanny
Ramasesem datoare cu poze din Split si Pltivice.
Incepem cu primul punct:

In Split ne-am invartit putin prin port si am vizitat centrul istoric. Apoi ne-am refugiat intr-o cafenea unde am mancat cea mai buna prajitura cu afine din lume.
Templul lui Jupiter, devenit, in timp, Catedrala.


Intrare in palatul Diocletian. Inca de la coborare te intampina vanzatorii de souveniruri. O data depasit cardul, apare adevarata intrare in Palat. Doar o parte e reconsolidata si deschisa turistilor. E preferabil de vizitat palatul dimineata, inainte de aparitia grupurilor de turisti. Noi am ajuns pe la 10, am vizitat in tihna, dar cand sa iesim, abia ne-am strecurat printre cetele de japonezi, francezi si alte natii.





Bonus:


In zona veche, ca si la noi, locuiesc oameni ... si animalute. Dar pare e mai plin de farmec buricul Splitului decat buricul Bucurestiului.


kalua
Plin de charm Splitul! indragostita.gif
Fanny
Este. Imi pare rau ca n-am avut un pozar mai performant. Centrul orasului este plin de turisti imprevizibili, grupati in cete si e cam dificil sa-i ocolesti cu zoom de 4X sad.gif , motiv pentru care am limitat numarul de poze si-am preferat sa vedem ce e de vazut.
Revin mai pe seara cu Plitvice.
Fanny
din nou pe craca!

Cabana in zona parcurilor din Pltivice.


cascadele din parc sunt fabuloase, indiferent ce dimensiuni au.









concurs de ratze laugh.gif


Si pestii si ratele sunt foarte sociabili, dupa cum se vede.


Merita sa mergeti in Croatia chiar si numai pentru parcul asta, dau in scris. Este o experienta care intrece orice asteptari.
scorpirescu
A spus scorpirescu despre Croatia ca e superba!! Da da. Si vrea inapoi acolo clar. Eu inca nu am vazut parcurile. Plitvice si Krka.
Globetrotter
De foarte multa vreme ma tin sa pun niste poze din Croatia, unde am fost acum doi ani. Mie mi-a placut la nebunie. Am stat in Dubrovnik, dar ne-am mai plimbat si prin jur. Din ce am vazut, Dubrovnikul ne-a placut cel mai mult, este formidabil. Din pacate este mai pentru oameni cu bani si fite. nesigur.gif Noi am stat la o pensiune totusi si nu ne-a costat prea mult. Deci, Dubrovnik:




Apa este limpede si placuta si din pacate nu prea exista pe continent plaje de nisip, ci mai mult stancoase si bolovanoase. Pe insule exista plaje cu nisip foarte fin, dar nu sunt asa frumoase ca celelalte. doh.gif




Daca am fost in Croatia nu se putea sa ratam Parcul Plitvice:


Poze o sa mai pun, cand o sa mai am timp... yes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.