Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Psoriazis
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sanatate
cristina906

Am vazut ca nu e niciun topic deschis pe aceasta tema si poate reuseste cineva sa ma ajute cu un sfat referitor la aceasta boala: psoriazisul.Eu il am de 8 ani, am fost la o multime de medici dermatologi care mi-au dat tot felul de tratamente pentru iritatii si eczeme, iar abia anul trecut, dupa o infectie puternica, in urma unei biopsii la sfatul unui medic conferentiar dermatolog, am fost diagnosticata cu psoriazis pustulos palmo plantar.Nu este o forma foarte agresiva insa o am in permanenta pe palme si pe talpi.Daca as sti ca nu se va agrava as putea sa traiesc asa, mai ales ca m-am obisnuit cu gandul ca e o boala cronica de care probabil nu voi scapa niciodata, dar poate acum e momentul sa o "atac".Nu vreau sa folosesc diverse leacuri babesti sau ceaiuri si alte produse naturiste, de aceea mi-am facut programare la clinica Psoremiss.Imi puteti spune ceva despre aceasta clinica? A fost cineva? S-a tratat cumva de psoriazis si daca da, a avut succes?
kalua
Psoriazisul nu se poate vindeca inca. Il poti tine cat de cat in frau, poate dispare aproape complet pe un anumit timp, dar reapare. Daca nici medicii dermatologi care se ocupa de-o viata cu boala asta nu au gasit un tratament impotriva ei, iti dai seama ca n-ai sa gasesti nu stiu ce sfaturi pe vreun forum.
Ce poate ajuta: bai zilnice cu sare marina (trebuie de incercat multe feluri de sare pana o gasesti pe cea care te ajuta. De obicei e si una scumpa si pentru o baie zilnica nu ajunge numai un pumn din ea), acupunctura, dieta fara gluten, fototerapie, balneo-fototerapie.
E important sa te cremuiesti bine tot timpul, sa eviti stresul (stiu, usor de zis) si sa-ti mentii sistemul imunitar puternic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.