Help - Search - Members - Calendar
Full Version: All inclusive, demipensiune sau numai mic dejun?
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Vacante si Calatorii. Natura, Turism, Supravietuire.
kalua
Noi luam 99% numai mic dejun in hotelul in care stam pentru ca
-vreau sa incerc mancarea in restaurante diferite
-nu vreau sa vad aceleasi fete toata ziua
-vreau sa mananc mancare proaspata, nu statuta nu stiu cat in recipientele alea care le tin calde (in cazul unui bufet suedez)
-tot la bufet suedez: ma seaca cand ii vad pe unii punandu-si munti de mancare pe farfurie
-pot manca cand si ce vreau eu

Bine, au existat cazuri in care am luat cina intr-un restaurant al hotelului, cand ni s-a parut c-ar merita incercata, si am platit extra.
Numai in Sri Lanka a fost restaurantul la un nivel la care nu m-am asteptat indragostita.gif , am putut lua numai demipensiune si n-as fi mancat pentru nimic in lume in alta parte, seara se putea alege intre bufet si a la carte, dar totul era proaspat-prospetel, ce mai, o incantare. (N-am stat decat o saptamana acolo, poate si de asta, n-a fost plictisitor).
happyCat
Si noi ne luam camera numai cu mic dejun, din aceleasi motive enumerate de Kalua. smile.gif

Cel mai fain mic dejun l-a avut hotelul in care am stat in Medeira, unde puteai manca la micul dejun cam tot ce iti trecea prin cap. Desi nu a fost cel mai bengos hotel in care am stat, a avut mancarea ca mai buna.
Cleo
Kari aici conceptul de all inclusive (Cuba, Rep Dominicana, Mexic) inseamna bilet de avion, mancare si cazare. Acolo in statiuni nici nu prea poti alege altceva.

Noi in Panama ne-am luat biletele de avion, am stat la hotel in Panama city cu micul dejun inclus (ca mai bine nu era) si-n rest ne-am, plimbat si mancat in fel de fel de restaurante ( indragostita.gif ).

o singura zi am fost intr-un all inclusive resort la Royal Decameron si aveam dreptul la bauturi gratuite la discretie (am baut niste cockteiluri o nebunie!!) si mancare (gen bufet la fel) apoi seara aveam de ales intre restaurante cu menu a la carte. Fainut si-acolo.

Deci daca e sa fii inchis intr-un resort nu prea ai de unde alege daca ma pot plimba prin tara respectiva nici micul dejul nu l-as lua la hotel

prietena din Vancouver a plecat in Kawaii (una din insule deci) si a inchiriat un apartament pt 2 saptamani venea cam 120$ pe noapte. Bilete de avion costa cat costa insa per total a iesit mai bine. apartamentul are 2 camere, bucatarie,e vedere la ocean, munte si vulcan prin preajma etc. Ei sint vegetarieni si prefera sa aiba si o bucatarie la dispozitie. O sa mai revin cu detalii mai exacte cand se intoarce poate cine stie, vreuna din fete vrea sa mearga in zona Hawaii, Kawaii etc
kalua
Si una dintre "adaposturile" noastre acolo va fi o locuinta. Dar stati sa va spun de ce: eu n-am mai fost in SUA si nici nu ma trage ata intr-acolo, asa ca am zis ca asta e un prilej poate unic de a beli ochisorii si folosi un garbage disposal, waste disposal unit, garburator / garbarator. morderis.gif morderis.gif Cred ca o sa petrec ore in fata lui, mi se pare fascinant. laugh.gif

Pai eu nu vreau inchisa intr-un resort, asta-i ideea mea.
Roxana_
Eu prefer demipensiune, pentru a putea face cat mai multe excursii in timpul zilei si pentru ca-mi ofera un meniu variat, ca sa am de unde alege, avand in vedere ca nu prea-s familiara cu multe feluri de mancare.
Cleo
"garbarator" laugh.gif
e vorba despre chestia aia de la chiuveta din bucatarie care toaca resturile? nici eu n-am sad.gif
kalua
Exact tocator de-ala e! w000t.gif In Europa sunt interzise. sad.gif
Roxana_
Io fusei pe acolo, dar n-am vazut asa ceva. Or avea doar aia instaritii smile.gif.
happyCat
Despre ce vorbiti voi fetelor ca eu nu pricep? Ce e ala garburator?? nesigur.gif
Cleo
kalua laugh.gif prietena din Vancouer avea si de-asta si daca stiam ca te intereseaza i-l demontam si faceam poze sa vezi exact ce si cum laugh.gif . drept e ca mi-ar place si mie un garbarator ( laugh.gif)

revenind la all inclusive pe mine pur si simplu nu ma atrag locatiile astea (sus mentionate de mine) desi aici toata lumea merge in sud mai ales de prin ianuarie pana-n aprilie e nebunie

mie mi-a intrat in minte Peru, vreau sa vad ruinele incasilor de la Machu Pichu si muntele indragostita.gif
kalua
Garbage disposal - aparat de tocat gunoiul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.