Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Exfoliere, peeling pentru corp
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijire ten & corp
kalua
Am descoperit un produs de drogherie excelent: Figur Aktiv Meersalz-Öl-Peeling (Exfoliant cu sare marina si ulei) de la firma Réell'e. Din pacate se gaseste numai la drogheria dm, dar am vazut ca exista acum 3 filiale si in tara. Face pielea fina-fina.
Ei zic ca-i bun contra celulitei, in fine.
Inafara de sub dus se poate folosi in baia de aburi, se aplica, se intra acolo, se mai freaca un pic. Sarea se dizolva la aburul ala...Se da apoi jos cu dusul.

In concediu am incercat un peeling de-asta de la o firma israelita, costa un borcanel vreo 50 de dolari, iar pe asta cer aici 6 euro si ceva. Si nu mi se pare mai prejos decat ala scump.

claudia_electra
eu sunt o inapoiata care nu vede de ce sa dau atatia bani pe un asemenea produs. exista si variante naturale (zat cafea, malai etc) si cosmetice mult mai ieftine.
kalua
Eu am pielea uscata si niciun produs natural nu mi-a lasat pielea atat de fina ca exfoliantul asta. Fara sa ma dau cu altceva dupa aceea.
Diana.
No, as vrea si eu, dar nu am auzit de firma asta pe la noi.
bulina
Mie cel mai mult imi place Sabon (cred ca sunt din Israel) - Mar cu Levantica: are in continut sare de mare, ulei de Macadamia, Migdale si boabe de soya.
Pielea ramae finaaaa, hidratata si matasoasa.
Light Blue
Bulina, spune-ne si noua ce este Sabon, te rog! Este un sapun sau o crema exfolianta? Unde putem gasi acest produs?
Eu am gasit intr-o revista urmatoarea reteta: "Se amesteca 3 linguri zahar tos, 2 linguri miere lichida si 3 picaturi esenta de lavanda. Sub dusul caldut se foloseste acest amestec ca pe un produs exfoliant, frecand corpul cel putin 5 minute. Se obtine o piele neteda si o stare foarte buna, eliminand tensiunea". Mie mi-a placut mult, cu toate ca prefer sa folosesc un produs din comert, minunat parfumat.
bulina
Firma se cheama Sabon si produsul asta e un Scrub, ei au toata gama de produse si creme, insa eu doar asta folosesc de la ei.

Am incercat multe feluri de scrubs deoarece eu petrec multe ore pe saptamana in nisip si e tare greu de curatat ...

Na ca l-am gasit:
http://sabonnyc.com/index.cfm/a/catalog.pr...1553/catid/1563

Light Blue
Multumesc! Am pastrat adresa.
chintesenta_raului
eu raman fidela cafelei amestecata cu miere smile.gif
Cleo
si mie-mi place efectul zatului de cafea desi daca ar fi sa ne luam dupa sfaturile Paulei n-ar trebui sa ne agresam pielea cu nici un fel de produse de genul asta. La partea asta nu sint de acord. Nu vad agresarea si celulele moarte trebuie indepartate intr-un fel.

Pt fata imi place si efectul taratelor

Am avut un scrub facut in Israel cu miros demential indragostita.gif salt scrub de la marea moarta din marca Crystal line (nu-l gasesc pe cel care l-am avut) insa sarea se dizolva prea repede pt a fi eficace si produsul era foarte uleios. Pt o piele uscata era totusi ok pt ca o hidrata suficient insa exfolierea era minima si ca atare tot la zat si tarate m-am intors
happyCat
Eu nu prea folosesc produse exfoliante pentru corp, dar daca tot v-am citit m-am apucat si mi-am preparat un scrub cu zahar brun si ulei de masline si alune. M-am bagat la dus si m-am raschetat ca lumea pe picioare, iar rezultatul a fost bun, imi place ca nu mai trebuie dat apoi cu crema. A ramas insa cada unsuroasa, pericol de alunecare!
Diana.
Nu mai stiu cu sa sa mai indepartez pielea moarta: lufa nu mai face mare brinza, pielea mea se descuameaza la greu de usata ce e. Aveti vreo idee?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.