Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Neintelegeri cu mama mea
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie
DidiLox
Sunt Diana. Am aproape 19 ani si am probleme foarte mari cu mama mea. Nu sunt un copil cu probleme...invat foarte bine, am luat bacul cu nota mare... am intrat prima la o facultate din cluj... singura mea problema este ca nu pot sa fac cum spun altii....mai ales mama. Am inceput sa nu ne mai intelegem de cand m-am indragostit de actualul meu iubit. Avem un an si jumatate impreuna si pana acum 2 luni a fost o relatie la distanta. De cele mai multe ori..."fugeam" de acasa sa merg sa il vad...si astfel mama nu mai are incredere in mine. Spun ca "fugeam"...pt ca mama se afla la tara(un satuc din moldova) iar eu prin camine sau gazde in orasul in care am invatat la liceu.
Mama ...daca o pot numi asa...a inceput sa faca niste crize oribile..."Esti o tarfa nenorocita idoatooo ce dracu cauti in Tg Mures...??" la care se pot adauga o lunga lista de insulte si injuraturi. Niciodata nu pot apela la ea pt sfaturi ...si mai ales pt bani. In semestrul doi din clasa a12a...ea a crezut de cuviinta ca pedeapsa pe care o merit pt ca am plecat la Mures dupa iubitul meu este sa ma infometeze. Asa ca imi trimitea din ce in ce mai putina mancare si mai putini bani. (Bineinteles ca nu recunoaste) .
Partea cea mai proasta este ca astazi.....necuratul m.a pus sa ii spun sa nu imi faca ce mi.a facut in cls a12a la facultate...pt ca nu am cum sa ma descurc...fara ajutorul ei...si ea a inceput foarte indignata saa ma intrebe..."da ce ti.am facut?? cum adikk euuuu nu ti.am trimis bani?? mancare?? cum indraznesti animaloo...lasa.ma in pace...sa pleci sa nu te mai vad...sa.ti faci singura de mancare cand pleci ...sa iei bani de unde stii"
Acuma....ma gandesc foarte serios...ce o sa fac la facultate...pt ca nu o sa am bani sa ma intertin... habar nu am cand primesc bursa....tot ce stiu e ca din bursa nu am cum sa imi platesc caminul si sa si traiesc....m.ar putea ajuta iubitul meu...dar nu pot sa.i cer asta...trebuie sa ma descurc eu cumva....ma gandeam sa imi gasesc ceva job part time...sau sa renunt la facultate....
va rog sa ma sfatuiti cumva
chouette
Buna Diana,
Imi pare tare rau pentru ceea ce ti se intampla, este cumplit sa nu te poti intelege cu persoana care ar trebui sa-ti fie cea mai buna prietena pe lume. Parerea mea neavizata (poate exista vreun jurist pe aici care ar putea confirma sau infirma) este ca mama ta are obligatia legala de a te intretine in facultate. In caz de divort intre parinti, tatal este obligat sa plateasca pensie alimentara pe durata studiilor copiilor (pana la 25 de ani), deci de ce ar fi diferit in cazul mamei? Bineinteles ca ar fi ideal sa va impacati si sa rezolvati problema cu binele, dar daca nu se poate...
Pe de alta parte, tu ai putea sa-ti cauti un servici la timp partial in Cluj. Numai nu te gandi sa renunti la studii.
Bafta multa!
Fanny
Imi pare rau ca ti se intampla, asta dar am impresia ca ti-ai cam facut-o cu mana ta. Ar trebui sa stii la varsta pe care o ai ca mama nu e doar cea care finanteaza mofturile copiilor si intelege. Banuiesc ca te-a educat mai bine decat sa o minti si sa fugi de-acasa pentru intalniri ascunse.
Din mesajul tau reiese ca ea te jigneste si te nedreptateste doar pentru ca iubesti un baiat la nebunie. Situatia reala cred ca e mult diferita... closedeyes.gif asa ca scuza-mi scepticismul.
angeldust
Sa fim seriosi closedeyes.gif O gramada dintre fostii mei colegi de faculta au muncit si s-au intretinut singuri in timpul facultatii. Si Poli e faculta grea, nu trilulilu crocodilu. Asa ca se poate. wink.gif
chouette
QUOTE(Fanny @ Sep 20 2008, 05:58 PM) *
Banuiesc ca te-a educat mai bine decat sa o minti si sa fugi de-acasa pentru intalniri ascunse.


Ehh, la 18 facem multe nebunii din iubire...
kalua
Perfect de acord cu tine, chouette. fluierat.gif laugh.gif
Dar trebuie sa ne gandim si la repercursiuni si sa ni le asumam.
Vorba anjelului, sa-si caute serviciu DidiLox. smile.gif
DR_de_suflete
Eu sunt de parere ca relatia mama - copil nu ar trebui sa se destrame pentru nimic in lume, as putea spune ca este cea mai puternica legatura care se poate forma intre 2 oameni, bineinteles ca sunt multe neintelegeri dar intotdeauna exista o solutie.
Acum, revenind la problema lui DidiLox, eu as sfatui-o sa incerce sa se impace cu mama ei, probabil ca amandoua au spus cuvinte pe care acum le regrata, dar lucrurile se pot indrepta.
O alta solutie ar fi, sa vorbeasca cu prietenul ei si sa se ajute reciproc, pentru ca in asta consta o relatie.
Fetele la varsta ta cauta intotdeauna sa fie cat mai independente dar nu se gandesc intotdeauna ca viata nu este o lupta asa de usoara de purtat, mai ales singura este foarte greu, asa ca lasa-l pe prietenul tau sa te ajute, daca te iubeste te va ajuta fara ezitare.
Toate cele bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.