Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inot si Sauna
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sport si Fitness
afobia
1.este adevarat ca de la clorul din piscina ti se schimba culoarea parului in verde? nesigur.gif
2.pot sa iau boli din sauna? (stiti ca sunt paranoica si m-am asezat fara sa stau pe prosop......)
3.cine nu are voie sa faca sauna?poate produce complicatii la ceva?gen sa dau in probleme cu sanatatea?
4.am voie sa meg zilnic la sauna?
5.dupa sauna , fac dush cu apa calda sau rece sau nu conteaza?
6.daca inoti zilnic , poti face rau pielii si parului?
rozy
Parul verde? morderis.gif
De ce sa faca inotul zilnic rau pielii? Da' nu faci dus zilnic? Acelasi lucru ametit.gif
afobia
rozy , din cauza asta te intreb

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...05164621AALGHRa

pai sa faca rau de la clor , sa fac vreo iritatie sau alergie ceva ... ?
rozy
Sincer nu auzisem niciodata de chestia asta,si nici nu am observat-o pe parul meu ametit.gif
afobia
pai si eu citeam si eram gen ?!?!?!?! ptr ca dupa cum observi mai multi raspund ca "it can turn your hair greenish" si ..... tot cautam pe google detalii despre inot si sauna , am vazut ca nu prea am gasit ce am cautat , m-am gandit ca poate ma ajutati voi cu vreun raspuns .. smile.gif sunt in dubii.

offtopic , cum se traduce muscle tightness?intindere?
rozy
Depinde de cat de sensibila e pielea,dar daca te duci la dusuri dupa,nu cred ca ar trebui sa fie probleme. Aaa,si apa de acasa crezi ca nu are clor? smile.gif

Cred ca se traduce mai degraba tonus muscular magindesc.gif
kary_pink
QUOTE(afobia @ Oct 7 2008, 06:52 PM) *
1.este adevarat ca de la clorul din piscina ti se schimba culoarea parului in verde? nesigur.gif
2.pot sa iau boli din sauna? (stiti ca sunt paranoica si m-am asezat fara sa stau pe prosop......)
3.cine nu are voie sa faca sauna?poate produce complicatii la ceva?gen sa dau in probleme cu sanatatea?
4.am voie sa meg zilnic la sauna?
5.dupa sauna , fac dush cu apa calda sau rece sau nu conteaza?
6.daca inoti zilnic , poti face rau pielii si parului?


Trebuie sa intrebi un doctor daca corpul tau iti permite sa mergi la sauna... Trebuie sa faci o electrocardiograma si sa-ti controlezi tensiunea. Daca suferi de varice este contraindicata sauna.

Sauna este contraindicata si pe timpul sarcinii, in stari de febra si pe timpul menstruatiei.

Sauna este contraindicata daca ai boli transmisibile de piele. Deci da, poti sa iei boli din sauna daca acolo a intrat cineva infectat. Te [b]poti[/b] trezi cu micoze, veruci sau conjuctivita.

Inainte de a intra in sauna trebuie sa faci un dus cu apa calduta, stai cateva minute in sauna si apoi faci un alt dus dar cu apa rece si apoi reintri in sauna. In total sauna nu trebuie sa dureze mai mult de 15/20 minute.

Din sauna nu trebuie sa iesi grabit, trebuie sa iesi cu calm si sa astepti cateva minute dezbracat pentru a-i lasa timp corpului sa-si echilibreze temperatura.

Dupa sauna este bine sa faci un dus rece.

Da, clorul din piscina distruge firul de par. Te poti proteja folosind tratamente de par speciale sau casti speciale care nu permit apei sa ajunga la par.

afobia
omg , kary! multumesc! kiss.gif dar ce legatura are cu varicele !!? care este explicatia ?
rozy
Pai caldura ar dilata vasele si mai mult.....
kary_pink
Rozy are dreptate 322.gif

Trebuie sa eviti sa intri in sauna imediat dupa ce ai mancat si este de preferat sa nu consumi cafea, sucuri cu cofeina sau energizante. Ideal este ca inainte de sauna sa consumi sucuri/iaurturi naturale din fructe sau legume.
Sa nu intri niciodata in sauna cu picioarele reci.
In sauna trebuie sa intri dezbracata, fibrele sintetice ale costumelor de baie in contact cu temperatura ridicata emana substante toxice.
Inainte de intrarea in sauna trebuie sa-ti scoti toate bijuteriile.
Foloseste un prosop pentru a te aseza pe bancuta din sauna pe care dupa il vei spala foarte foarte bine.
O sauna perfecta trebuie sa aiba intre 80 si 90 de grade.
Trebuie sa consumi foarte multa apa inainte si dupa sauna pentru a evita riscul unei dezhidratari.
Cand mergi prima oara la sauna trebuie sa te asezi pe o bancuta joasa sau medie si abia dupa cateva sedinte te poti aseza pe cele mai inalte.
afobia
kari , multumesc pentru ajutor smile.gif
Bogdan
Daca vrei sa slabesti cel mai bine este sa mergi la bazin.Inotul este cel mai sanatos sport...poti sa iti cumperi casca si nu ai probleme cu parul si o pereche de ochelari sa nu ai ochii rosi tongue.gif .Eu merg la bazin de vre-o 10 ani si sunt f multumit.
Philia
Parul blond se poate colora de la apa de mare sau din piscina. smile.gif
afobia
cateodata stau si ma gandesc (alta paranoia) in sauna daca o fi bine ca stau imbracata in costum de baie ; pentru ca mi-e frica sa nu emane acel costum de la atata caldura niste substante toxice si sa dau in cancer la san ? se poate asa ceva sau ... o alta nebunie de-a mea? dar ma obsedeaza chestia asta.

si astazi intra unul in sauna dupa mine .. vorbeam cu el , el avand un accent romanesc mai ciudat , eu uitandu-ma topita pe pereti (de-atata caldura , ca nici nu ma uitam la el) , vorbeam noi pe acolo si ... cand ma gandesc ca totusi , sa ma uit si eu cu cine vorbesc , sa nu fiu atat de ignoranta , ca in general nu prea ma uit ... smile.gif respectivul era cu un boxerii pusi frumos langa el si cu un prosop ... pe jumatate pus pe el de nici nu m-am mai uitat a doua oara smile.gif)))))) ewh ; ma speriasem foarte tare dar ... stiu sa disimulez

offtopicul asta e tot ontopic ... sincer , mie chiar mi-ar placea sa se poata intra fara costum de baie pe tine in sauna , dar cu prosopelul frumos pe tine ... nush , simt ca innebunesc cu costumul ala de baie , am senzatia ca elimina substante toxice , ca dauneaza , ca voi da in cancer la piele sau la san ...
kary_pink
Pai Afobia daca te uiti bine la ce am scris eu vei vedea ca nu se intra in sauna in costum de baie pentru ca la temperaturi ridicate intradevar materialul din care este facut costumul emana substante toxice. In concluzie ce e toxic dauneaza organismului.

afobia
sunt o TUTA! exact propozitia aceea am omis-o , mi-a scapat si citisem postul tau de multe ori mellow.gif

kary_pink , daca intru cu un prosop pe mine ar fi mai bine decat cu costumul de baie ? imi este sa nu fiu vazuta ca o ciudata , cum l-am vazut si eu pe domnul acela pana la urma , din moment ce vedeam ca toti erau imbracati in costume de baie in sauna.ce sa fac?
kalua
In pielea goala si neaparat cu prosop sub tine.
In UK intra in sauna toata lumea numai in costum de baie, fara prosop. nusepoate.gif Durea-m-ar capul cat le este de toxic chilotul de pe ei, dar eu cu ce-am gresit ca sa-mi pun prosopul in transpiratia lor? Bleah!
S-apoi am mai tot vazut si pe-aici straini, mai ales fetisoare asa, mai fitoase, tot in costum de baie in sauna, sub motivul ca-i mai igienic asa. ohmy.gif
Cea mai tare a fost o tanti din SUA, in chiloti tetra albi, de-aia moartea pasiunii, sutien de culoarea pielii, da' urat si ala, binenteles fara prosop. Ca asa-s americanii, pudici. laugh.gif
Oana
Eu trebuia sa merg la sauna, dar m-am ferit. Sunt sigura ca-mi ieseau toate tigarile din mine si as fi lesinat in prima secunda.
Cele care ati fost la sauna, nu ati avut senzatia ca va ia cu lesinnul?
kalua
Nu.
Pai atunci pune-te pe treapta cea mai de jos, acolo nu-i asa fierbinte si daca se pune infuzie de plante pe pietrele fierbinti vaporii se ridica.

Degeaba ma atac eu cu astia imbractii in sauna, iaca tarile unde lumea merge in sauna goala si cu prosop sub fund: Finlanda, Estonia, Letonia, Rusia, Suedia, Statele Benelux, Germania, Austria, partea germana a Elvetiei, Tirolul de sud, Slovenia si Croatia.
In UK, Franta si tarile sud-europene cica se poarta costum de baie.
In Brazilia trebuie purtat costum de baie.
Si cica in America exista state cu multa populatie de origina finlandeza, unde se face sauna ca la carte, dezbracat: Michigan, Minnesota, Wisconsin si Iowa (sau cel putin in parti ale acestor state). In rest toti frumusel imbracati.
Informatiile le-am luat din wikipedia si redau si ce-am vazut si eu pana acum.
happyCat
Eu habar nu aveam ca trebuie sa pui prosop sub fund cand mergi la sauna, asta pentru ca n-am fost niciodata si nici nu cred ca mi-ar place.

Kalua, iti dai seama ce toxicitate era la sauna din Scotia, cu atata haggis si fish&chips care le iesea prin piele! laugh.gif
mirruMe
chestia cu "parul devine greenish" din cauza apei din piscina este adevarata doar pentru sportivi-inotatori. Numai la inotatori apare o astfel de situatie. Dar acest lucru implica ore in sir in bazin, zi de zi. Asa ca noi, cele care inotam din cand in cand si nu mai mult de 1 ora pe zi, nu avem de ce ne teme.
Referitor la sauna. Iubesc sauna. Merg de 3-4 pe saptamana la piscina si dupa 1 ora de inot, sauna este obligatorie pentru mine.
Dupa 5-10 minute de sauna, brrr un dus rece. Nimic nu se compara cu aceasta senzatie. 1-2 de dus rece, apoi iar in sauna. Aceeasi minunata senzatie.
Acest ritual tonifica si catifeleaza pielea, iar tonusul e de zile mari!


QUOTE(oana_82 @ Jan 8 2009, 09:33 AM) *
Eu trebuia sa merg la sauna, dar m-am ferit. Sunt sigura ca-mi ieseau toate tigarile din mine si as fi lesinat in prima secunda.
Cele care ati fost la sauna, nu ati avut senzatia ca va ia cu lesinnul?


Oana, si eu sunt fumatoare. Iar sauna chiar e imperios indicata pentru fumatori.
Se zice ca prosopul fumatoarelor care utilizeaza sauna devine galben, tocmai de la nocotina. Eu n-am cum sa vad, caci prosoapele puse la dispozitie de club sunt roz, dar tare as vrea sa vad cum iese nicotina din mine.
Cu lesinul, senzatia de lesin apare daca stai prea mult. Daca n-ai facut multa vreme sauna, stai doar 5 minute sau cat rezisti. Faci dus rece, apoi intri iar in sauna. Dat fiind ca organismul s-a relaxat dupa dusul rece, poti rezista mai mult timp in sauna. Eu nu stau in sauna mai mult de 10 minunte, dar repet chestia de 3 ori. Sauna/dus rece/sauna/dus rece...etc.

QUOTE(kary_pink @ Oct 7 2008, 07:08 PM) *
Rozy are dreptate 322.gif

Trebuie sa eviti sa intri in sauna imediat dupa ce ai mancat si este de preferat sa nu consumi cafea, sucuri cu cofeina sau energizante. Ideal este ca inainte de sauna sa consumi sucuri/iaurturi naturale din fructe sau legume.
Sa nu intri niciodata in sauna cu picioarele reci.
In sauna trebuie sa intri dezbracata, fibrele sintetice ale costumelor de baie in contact cu temperatura ridicata emana substante toxice.
Inainte de intrarea in sauna trebuie sa-ti scoti toate bijuteriile.
Foloseste un prosop pentru a te aseza pe bancuta din sauna pe care dupa il vei spala foarte foarte bine.
O sauna perfecta trebuie sa aiba intre 80 si 90 de grade.
Trebuie sa consumi foarte multa apa inainte si dupa sauna pentru a evita riscul unei dezhidratari.
Cand mergi prima oara la sauna trebuie sa te asezi pe o bancuta joasa sau medie si abia dupa cateva sedinte te poti aseza pe cele mai inalte.


Din pacate, kary pink, nu-ti impartasesc parerile.
1. Temperatura indicata in sauna trebuie sa fie in jur de 70 grade, cu umiditate cam tot de 70.
2. Nu se recomanda sa bei apa inainte de sauna, nici dupa sauna, cel putin 15 minute. Lipsa apei din organism ajuta la eliminarea toxinelor. Deshidratarea cauzata de sauna se repara imediat dupa sauna cu 1 pahar de apa. Daca nu bei apa in timpul sedintelor de sauna, cand esti in drum spre casa, bei de rupi, ceea ce este un lucru bun.
3. Corect, indicat e sa intri in sauna in "costumul Evei". fara nimic. Parul trebuie acoperit cu un prosop, si da, sa stai pe un prosop.
Diana.
... pentru ca altfel ifi frigi poponeata de la bancile de lemn. smile.gif
Daca ai la dispoztie si o maturica de stejar sa te "bati" cu ea, si mai bine!
Bine ai revenit, MirruMe! smile.gif
melcri
mirruMe! imi pare bine de comentariile facute;sunt perfect de acord;merg la piscina mai mult sau mai putin regulat de vreo 20 ani,cateodata de 2-3ori pe saptamana,sau in ultima vreme doar o data pe sapt,deloc in timpul verii si in lunile dec si ian si de asemeni dupa operatia pe care am avut-o acum 3 ani o buna bucata de vreme.Dupa o partida de mai multe curse de inot ce dureaza fix 60 min in care intra si 5 min de aqua-gym,la bara, intru in sauna si intotdeauna imi schimb costumul de baie cu unul curat si uscat pentru ca sa nu am probleme cu spatele;dupa sauna ma relaxez pe sezlong alte 15 min si apoi mai fac o repriza de inot,aprox de 40 min.Am uitat sa va spun in cele mai multe cazuri sunt singura in bazin,chiar toata sedinta sau numai partial ma "incomodeaza" vreo 2-3 persoane.Ma duc dimineata,nu-mi place sa stau in piscina ,ma duc singura, numai pentru miscare si ,stiti si voi ,ce efect benefic are, mai ales in ceea ce priveste mobilitatea ,tonusul si psihicul; afara vad doar padurea,muntele,telecabina,cerul si soarele.Este grozav.Maine merg din nou ptr ca este prea frumoasa vremea si vreau sa profit sapt asta sa merg de 2 ori;in curand imi intrerup acest program pana in martie cand imi miroase a primavara.
adriana niculescu
Nu am fost niciodata la sauna, desi acum pentru detoxifiere ma tenteaza. Mi-e un pic teama, ca nu voi suporta caldura, ca mi se va face rau. Se poate regla temperatura? Este cineva care se ocupa de asta?

Diana.
Adriana, pare sa ai probleme cu tiroida iar in bolile tiroidei este interzisa sauna.
adriana niculescu
QUOTE(Fides @ Dec 21 2009, 11:12 AM) *
Adriana, pare sa ai probleme cu tiroida iar in bolile tiroidei este interzisa sauna.



O, multumesc!
Diana.
Nu ai pentru ce, iubita! kiss.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.