Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Citate de dragoste
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Dragoste si Sex
Diana.
"Lasa-l sa ma sarute cu saruturile gurii sale: pentru ca dragostea este mai buna dacat vinul" - cantecul lui Solomon, 1:2
"Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa." - George Herbert
"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez
"Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului." - William Shakespeare
"Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti." - proverb african
"Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul." - W.M. Thackeray
"Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer." - Sir Walter Scott
"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swdenborg
"Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata." - John Gay
"Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra."
"Iubirea este o prietenie care a luat foc."
"Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze."
Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ...
Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.
Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult, dragostea insa lucreaza cel mai mult.
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.
Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.
Indragostirile sunt ca varsatul de vant: formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta.
Dragostea nu intreaba: "Cat trebuie sa fac?", ci "Ce trebuie sa fac?"
Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragostei este vointa de a iubi.
A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului? - Erich Fromm (1900-1960)
Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna.
Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.
Performanta pe care o reuseste Dumnezeu in iubirea Lui este ca ne iubeste pe fiecare de parca n-am exista decat noi in toata lumea.
Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine
sa mai aruncam si o a doua privire.
In general vorbind, este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi.
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi ... "jertfa."
Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi.
"Cuvintele inteleptilor sunt ca niste bolduri;
si, stranse la un loc, sunt ca niste cuie batute,
date de un singur stapan." - Eclesiastul 12:10
"Toate gandurile cu adevarat intelepteau fost deja gandite de mii de alti oameni inaintea noastra; ca sa le facem insa cu adevarat "ale noastre,trebuie sa le gandim iarasi noi insine,sa le repetam cu evlavie si respect, pana cand vor deveni o parte din viata si experienta noastra intima."
- J.W. von Goethe
Diana.
"In razboiul dragostei, ce ce si-o pun la picioare vor cistiga."
"Ciudat si periculos lucre e dragostea. Cind esti convins ca ai invins-o, o sa se intoarca sa-ti infinga adinc cutitul in inima."
Master of Norules
Daca dragoste nu e, nimic nu e. Marin Preda.
Mi-a ramas adanc intiparit si cat poate fi de adevarat.
Super buna ideea cu topicul asta.
angeldust
Diana , io am citit "In razboiul dragostei cei ce si-o pun vor castiga" morderis.gif
Diana.
Iasti nebuna! laugh.gif
deedee29
Angel si eu am citit la fel. laugh.gif
Diana.
Ce ne facem daca ai dreptate? morderis.gif
blekytza
Si eu citisem : In razboiul dragostei cei ce si-o pun in picioare....

hm deja imi zburda imaginatia

Diana.
Lasa, am luat-o razna... laugh.gif
duda
Dragostea descrisa in biblie:

Corinteni 13:1 Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.

Corinteni 13:2 Şi chiar dacă aş avea darul prorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa aşa încât să mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic.

Corinteni 13:3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n-aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic.

Corinteni 13:4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,

Corinteni 13:5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,

Corinteni 13:6 nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,

Corinteni 13:7 acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.

Corinteni 13:8 Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.

Corinteni 13:9 Căci cunoaştem în parte, şi prorocim în parte;

Corinteni 13:10 dar când va veni ce este desăvârşit, acest “în parte” se va sfârşi.

Corinteni 13:11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.

Corinteni 13:12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.

Corinteni 13:13 Acum dar rămân aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.


Sa fiti iubite...la orizontala, pe verticala, platonic sau carnal, in tacere sau pasional...oricum altcumva! closedeyes.gif


Globetrotter
Dragostea eterna dureaza 3 luni.
Intamplator, oricine poate iubi. - F. M. Dostoievski
O dragoste apusa e ca un vulcan, niciodata nu poti zice ca a trecut pericolul de a izbucni din nou. - Octavian Goga
În cinstea ta, cea mai frumoasă din toate fetele ce mint, am ars miresme-otrăvitoare în trepieduri de argint- Ion Minulescu
Spune-mi, daca te-as prinde-ntr-o zi/ si ti-as saruta talpa piciorului,/ nu-i asa ca ai schiopata putin, dupa aceea,/ de teama sa nu-mi strivesti sarutul?- Nichita Stanescu
Exista zapezi pe vulcani, dar in maruntaiele lor arde focul.
Diana.
Cand inima unui barbat este deprimata de atatea preocupari, ceata este imediat imprastiata in momentul in care apare o femeie.
Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.
tudormihaela
foarte misto sunt...si multe pot si aplicate smile.gif
Diana.
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Diana.
"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." (Proverb Suedez)
laur claudiu
Atat de adevarat!
Diana.
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului. (William Shakespeare)
Diana.
Fiecare om iubeste intr-un anumit fel si are nevoie sa fie iubit intr-un anumit fel...pot sa te iubeasca oricat de multi oameni si nu e de ajuns...dar e suficient sa te iubeasca doar unul singur exact asa cum simti tu ca ai nevoie...
Diana.
Nu exista prosti indragostiti. Prosti sunt doar cei care nu iubesc .
Diana.
Dragostea este ceaţa ce se formează cu aburii suspinelor. - William Shakespeare
Diana.
"Numai sufletele vulgare îşi batjocoresc dragostele de odinioară. Oamenii de bun simţ sădesc flori pe morminte."
- Octavian Goga
Diana.
"Cea mai romantica poveste de dragoste cunoscuta vreodata nu este cea dintre Romeo si Julieta, care au murit impreuna.
... Ci a bunicilor care au trecut peste toate si au imbatranit impreuna."
- autor necunosut.
dianapopescu22
Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin. - Honore de Balzac
Edelweiss27
"Sa nu te casatoresti cu acela cu care crezi ca poti sa traiesti, ci cu acela fara de care nu poti sa traiesti"
Bun gasit, dragi membri elady!
Diana.
Bine ai venit, 'Edelweiss27'! smile.gif
Diana.
Cel care spune ca e mai bine sa iubesti si sa pierzi decat sa sa nu iubesti deloc, nu a iubit si nu a pierdut niciodata.

- autor necunoscut
Diana.
“Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.”
Gabriel José García Márquez
Moon_Light
Sufe­rința apare atunci cand aștep­tăm ca cei­lalți să ne iubească în felul dorit de noi. - Paulo Coelho

Diana.
"Te purtai într-un fel care să mă descurajeze, e vina mea că n-am vrut să înţeleg, că m-am încăpăţânat. Îmi par atât de ridicolă mie însămi. E vina mea că m-am mulţumit cu fărămituri de la ospăţul la care fusesem invitată la bucătărie, nu în salon. Ce vină ai tu că-n mintea mea bucătăria a strălucit ani de zile sub lumina orbitoare care se revărsa în mii de curcubeie prin ţurţurii de cristal ai unui imaginar candelabru!"

Ileana Vulpescu în Candidaţii la fericire, Scrisoare către un cunoscut
Diana.
Cele trei virtuţi sunt: Credinţa în ceea ce facem; Speranţa că ceea ce facem nu este zadarnic; Iubirea, acel gând neobosit la semenul tău căruia trebuie să-i dai.

Ileana Vulpescu în Arta conversaţiei
Dore
Nu ştiu cine este autorul textului original in engleză, dar traducerea este mai jos:


Prinţesă dragă,

Crezi că nu aş şti cu cine te vei căsători şi că nu aş fi în stare să te îndrept spre acel om?
Crezi că în vreme ce cunosc tot începutul şi sfârşitul, nu te-aş cunoaşte şi pe tine chiar mai bine decât te cunoşti tu însăţi?

Sunt perfect capabil să-l aduc pe acel om în viaţa ta atunci când consider de cuviinţă şi în felul meu.

Şi nu am nevoie de ajutorul tău.

Cu drag,
Dumnezeu
Diana.
“Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.”
Gabriel José García Márquez
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.