Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De unde ne informam?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei
Fanny
Imi place mai mult sa citesc ziarele tiparite decat variantele lor online, dar de foarte putine ori am timpul necesar. Asa ca dimineata in loc sa merg la chiosc sa ma uit la titluri si sa cumpar ce mi se pare mai convingator, frunzaresc reperde variantele electronice ale ziarelor centrale: alea care conteaza. In plus, urmaresc tv de stiri aproape fara intrerupere. Cam la fel se intampla si cu agentiile de stiri (dar asta-i obligatie de serviciu - asa ca nu se pune)
Cand am pofta sa diversific, ma uit putin si pe google news sau pe variantele electronice ale ziarelor mari europene.
zapacitul.gif Is paranoica, stiu... dar face parte din meseria mea si sunt oarecum platita sa fiu la curent cu niste chestii. Nu va imaginati ca sunt mega priceputa... ca v-ati insela. Sunt un om curios sa vada in ce lume traieste.

Foarte rar, cand e o bomba sau ceva similar arunc un ochi pe Libertatea, CanCan sau alte asemenea tabloide, altfel... nici macar in tramvai nu ma obosesc sa citesc (ma uit doar la poze tongue.gif )

Voi, ce instrumente de informare folositi si de ce?

Cleo
Drumul meu spre servici include si 20-30 de minute cu metroul. Aici sint 2 jurnale care se distribuie gratuit cu stiri locale,
internationale, mondene, sport deci in mare noutatile le aflu de acolo. Daca vreau sa aprofundez vreun subiect il caut cu google si ma lamuresc. In numarul de joi de exemplu exista 2 pagini cu `ce sa facem in w-end?' si-s prezentate filmele nou iesite, piesele de teatru, opere, concerte, o selectie carti nou iesite etc. Vineri (parca) apere sectiunea Deco unde-s fel si fel de minuni care mai de care mai dragute pt decorat casa sau bucataria smile.gif
Au uneori cate 2 pagini dedicate unei tari si obiectivele ei turistice

Deci cele 20-30 de minute spre munca imi trec foarte repede, efectiv nu remarc timpul care s-a scurs si in plus ajung gata 'updatata'

cateodata apare si Romania in stiri smile.gif
chintesenta_raului
eu mai am un pic si o sa ating pragul maxim de ignoranta laugh.gif
am renuntat sa mai urmaresc jurnalele de stiri pentru ca imi stric toata dispozitia si m-am saturat sa vad numai stiri negative. citesc aproape zilnic un cotidian online si mai urmaresc un site de stiri. nu mai dau banii pe editiile print ale ziarelor pentru ca in cele 5-7 minute cat fac cu metroul pana la munca nu apuc nici sa deschid bine ziarul.
kalua
Noi avem intotdeauna cel putin un abonament la un cotidian serios si la o revista politica saptamanala. Eu nu apuc sa le citesc, dar Mr. kalua ceteste la gazeta in fiecare dimineata, dupa ce a dus copilul la autobuz. Si ma informeaza si pe mine despre lucrurile importante si alea amuzante. In plus freaca video textul de la televizor cam la o ora, nu cumva sa piarda vreo stire.
Si vreau sa va spun ca mi-e dor de-un mic dejun intarziat, luat in liniste, la care sa citesc si ziarul.
Szimcsi
Eu ma informez in special din presa online. Sunt abonata la principalele citidiene de stiri din Romania si primesc in fiecare dimineata update-urile cu stirile zilei. Mai putin de la tv si de la radio, nu am timp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.