Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cartea de langa noi
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Cultura > Carte si Literatura
Pages: 1, 2
Teocris
Nu este o idee originala. Pe bloguri deja circula leapsa asta.
Regulile sunt putine si scurte:
- nu cauta o carte anume. Foloseste cartea pe care o citesti in perioada asta.
- nu cauta un paragraf anume. Foloseste numerele date de persoana dinaintea ta(numar de pagina, numar de rand)
- daca randul respectiv face parte dintr-un paragraf, scrie-l pe tot.
- la sfarsit scrie titlul cartii si autorul
- nu uita sa lasi pentru urmatoarea persoana numerele reper

Incep eu:
" Avusese loc aceasta explicatie?...Nu se stie. Cu toate acestea, in aceeasi seara, domnul Dardentor, luand-o pe Louise deoparte, o intreba daca era pe deplin odihnita, astfel incat sa plece din nou a doua zi."
Jules Verne - Clovis Dardentor

Numerele reper pentru cine preia leapsa: pagina 122 randul 8.
Fanny
Aha, vasazica era Cartierul celor Sapte case de la Miazanoapte. Cladirile erau neobisnuite, inalte ca templele, dar inghesuite ca nits case de oras, la fel cum erau la new York.

'Foc in pavilionul de ceai" - Ellis Avery

Pagina 55, randul 19

Teo, misto idee! 322.gif
Neith
"Chiar atunci se auzi un zgomot in vestibul, urmat de fosnetul rau-prevestitor al unei haine de ploaie, iar el se indeparta de ea cu o graba stangace, infundandu-si mainilein buzunare, isi drese glasul cu un harait si incepu sa spuna cu voce tare: "
Vrajitorul - Vladimir Nabokov
Nu e cartea pe care o citesc acum, dar asta era langa mine si imi era lene sa ma ridic din pat biggrin.gif
pagina 29 randul 8
happyCat
''A black eye rolled towards me, and I knew, wihtout being able to say why, that he was being naughty like an ordinary horse. Whether he could count better than me or no, he was just being plain awkward. Without thinking twice I slapped him on the shoulder with the tail end of the halter and said, in a voice which left no doubt in his mind:
- You heard me! Bow, Snow!''

Philippa Gregory - Meridon

Pagina 149, randul 15.
Dore
"Mr. Wopsle said grace with theatrical declamation - as it now appears to me, something like a religious cross of the Ghost in Hamlet with Richard the Third - and ended with the very proper aspiration that we might truly be grateful. Upon which my sister fixed me with her eye, and said, in a low reproachful voice, 'Do you hear? Be grateful.' "

"Great Expectations" - Charles Dickens

În bold se află rândul 8. Ce joc fain!



edit: blush.gif scuze happyCat. Aceeaşi carte, pagina 149, rândul 15:
"The administration of mutton instead of medicine, the substitution of Tea for Joe, and the baker for bacon, were among the mildest of my own mistakes."



Pagina 71, rândul 6.
angeldust
"Nu stiu cum s-a facut ca nici unul n-a ramas asezat in coltul de rai al inimii mele, pe care totusi l-am dereticat constiincios la inceputul fiecarei povesti de iubire."

"Dincolo de bine, dincoace de rau - Despre iubire" - Aurora Liiceanu si Alice Nastase smile.gif



Pagina 67, randul 9
Cleo
Din locul unde zacea ea, Caesar arata ca un urias. Incerca din nou sa se ridice in capul oaselor, constata ca muschii n-o ascultau ...

Cleopatra, cand eram zei- Colin Falconer

pagina 111, randul 1
Lilisor
Varsta inaintata, oboseala, tracasarile zilnice, incursiunile cazacilor peste Nistru, tineretea nepotolita a Ruxandritei, junghiurile din sale si masa copioasa il facura sa atipeasca putin. Intr-un tarziu deschise ochii si-si aduse aminte de ceva.

Ioan Grosan - O suta de ani de zile la Portile Orientului

pagina 77, randul 20

PS: Super interesanta ideea...
gloriana
Da, ai dreptate, relua nerabdator printul Vasili, stergandu-si capul chel si tragand intaratat inapoi, spre el, masuta pe care o impinsese cu cateva momente mai inainte...
Razboi si pace de Lev Tolstoi
Next: pagina 100, randul 10.
Szimcsi
I-a amintit ca cei slabi de inger nu vor patrunde in vecii vecilor in necrutatoarea si meschina imparatie a iubirii, pentru ca femeile se daruiesc numai barbatilor indrazneti, asteptand de la ei sa le insufle acea siguranta de sine dupa care tanjesc atata pentru a putea înfrunta viaţa.
Dragoste in vremea holerei - Gabriel Garcia Marquez


Pagina 25, randul 16
rozy
-Acesta este fratele meu Hani el-Hassan, a deschis discutia Arafat, punandu-si pistolul pe masa si aratand spre un barbat bine facut, de varsta mijlocie, cu parul negru si mustata de aceeasi culoare, care era imbracat in haine europene elegante,avand o infatisare ce inspira tot atata calm cat si frica.

Ion Mihai Pacepa- Orizonturi rosii (la care ma chinui de ceva timp mellow.gif )

pagina 100,randul 10
Roxana_
'He had heard people speak of mirages, and had already seen some himself: they were desires that, because of their intensity, materialized over the sands of the desert'.
The alchemist Paulo Coehlo

Pagina 85, randul 14
Amicutz
"Nu ma simtisem niciodata foarte in largul meu in prezenta femeilor, eram mai degraba retras, dar stiam destul despre ele pentru a ma simti acum rusinat, si m-am grabit sa ma explic".

Elizbeth Kostova - Colectionarul de istorie


PAgina 107, randul 7
deedee29
"-Pun pariu ca apasa pe butonul "No Sale" de fiecare data cand face asta, a spus Darlene, si isi baga cei douazeci de dolari in buzunar."

John Berendt - Miezul noptii in gradina binelui si a raului


Pagina 29, randul 29
sylvia_31
Si daca existand, corpul nu impiedica sentimentul dragostei in suflet, daca in situatii dureroase - pierdere sau distrugere - se pastreaza iubirea, aceasta inseamna ca noi pastram starea de armonie. Ceea ce numim pofta de viata este de fapt doar un curent de energie indreptat spre una din miniaturile structuri ale acesteia.

Diagnosticarea karmei, S.N. Lazarev

Pagina 33, randul 10
walpurgik
"Şi totuşi, gestionarea emoţiilor este o slujbă non-stop: mare parte din ceea ce facem- în special în timpul liber- este o încercare de a ne gestiona dispoziţia."
Daniel Goleman, Inteligenţa emoţională
pagina 90, rândul 25
Teocris
La pagina 90 este o foaie goala, asa ca trec la pagina 92 randul 25:
"Am oftat."
Luna noua - Stephenie Meyer

Pagina 87 randul 4
Roxana_
"a incercat sa compenseze lipsa de prieteni prin daruirea ei totala..."
Casa spiritelor - Isabel Allende
Pag 55 randul 11.
pescarush
" Well, why don't you go to Mecca now?" asked the boy.
The Alchemist, by Paulo Coelho.

Pag 124, randul 8.
Lexie
"Politics were more important to men like Michalides than the war..."
Mary Jane Staples, A wartime marriage

Pg 294, randul 1.
pescarush
"Si-ar fi dat un brat, amandoua bratele, ar fi dat tot, numai sa termine intr-un fel, in bine sau in moarte."

Radu Tudoran, Fiul risipitor

Pag 187, rand 15.
Amicutz
"Ceea ce numeau ei pasiune , nu era pasiune, nici macar nebunie; ci o oarecare emotie primara, lipsita de valoarea literaturii adevarate."

Azar Nafisis - Citind Lolita in Teheran


Pagina 5 , randul 10
walpurgik
"Si pentru ca ii consideri pe altii raspunzatori pentru nefericirea ta..."

Osho, Bucuria
pag. 74, r. 4
scumpic
"Tu si cu mine, rudele tale si Eu - noi toti - suntem unul si acelasi"
Conversatii cu Dumnezeu, Neale Donald Walsch

pag. 99 rindul 9
Szimcsi
QUOTE(walpurgik @ Jan 5 2009, 11:31 PM) *
"Si pentru ca ii consideri pe altii raspunzatori pentru nefericirea ta..."

Osho, Bucuria
pag. 74, r. 4


Nu ne dai si restul frazei? nesigur.gif
Teocris
"- Ah, exclama Nell, mi-ar place sa ma simt dusa de vartejul lor tacut ! Dar ce sunt acele puncte luminoase ce stralucesc intre nori?

Jules Verne - Indiile negre

pagina 18 randul 20
Dore
"(...) eu rămâi tot bine încredinţat că cele mai dulci mulţumiri ale vânătoarei sunt acelea in care trupul nu se află osândit la pedeapsa jidovului rătăcitor şi apoi încă acele care izbucnesc cu veselie printre nişte buni tovarăşi, întruniţi la un loc după o zi petrecută în emoţiuni izolate. "

Alexandru Odobescu - "Pseudo-kynegetikos"



Pagina 103, rândul 5.
Teocris
"... mama sarbatorea inaugurarea unei expozitii personale la o mare galerie din oras."

Elizabeth Gilbert - Mananca, roaga-te, iubeste


pagina 120 randul 15
Diana.
"Virindu-mi miinile in buzunare , ma simteam foarte mindra de mine. Nimic nu se compara cu o mica tachinare cu vanzatorul de ziare in fiecare dimineata. Pai, in curind, ii voi spune Ron sau Bob. Mama, da` distractiv mai era.
- Aici, iubitule, i-am facut cu mina lui Marcus care urca grabit."



Catherine Alliott - Nu-s genul asta de fata!


Pagina 28 rindul 4
Globetrotter
"A renuntat la un nume destul de redutabil cand l-a luat pe cel al ingerului."

Salman Rushdie- Versetele satanice

pag 183, randul 23
Cindy
"Numele date, adaptarile inselatoare nu schimba fondul lucrurilor."

Gustave Le Bon - "Psihologia multimilor"

pg.19, randul 7
tiana
"Mecanicul meu preferat..."

Stephenie Meyer -"Zori de zi"

pagina 44 ,randul 12
Globetrotter
"-De! mormai unul din tarani."

Petru Dumitriu- "Cronica de familie", vol. 3

Pagina 76, randul 13
nadya
The other grunted disgustedly.

Agatha Christie, The Murder on the Links.

Pagina 136, randul 10.
Dore
"Într-adevăr, nu numai că a compus poezie, dar s-a ocupat printre altele şi de pictură, şi chiar cu destul de mult talent (sau cel puţin a ştiut unde să găsească pictori pe ale căror lucrări să-şi pună semnătura)."

Julian Bell - "Oglinda lumii"

pagina 20, rândul 8
Diana.
" Dupa aceea, nu mai conteaza daca ploua. Ea va fi solida si va veti putea ridica un adapost pentru voi cu suporturile."
Chelsea Quinn Varbro- Palatul

Pagina 288, randul 28
Teocris
"Cat ai clipi, vesta si camasa i se udara leoarca, dar el, framantat de simtaminte confuze si contradictorii, nici nu simtea ploaia."

Frumoasa din Louisiana - Jacqueline Monsigny


Pagina 10 randul 8
Globetrotter
Pagina 10 e goala.. n-a inceput cartea inca... biggrin.gif

Pagina 37 randul 6
Teocris
"Un lent moment de placere urmat de un somn adanc ii convenea mai mult decat o noapte agitata alaturi de un armasar, in care ragazurile si placerile scurte se succedau."
Cea mai frumoasa carte - Eric - Emmanuel Schmitt

pagina 58 ,randul 15
Globetrotter
"Fiecare stia despre vecin cand a plecat si cand soseste, de cate ori s-a spalat pe zi, daca a racit si tuseste, cata vreme ii trebuie sa citeasca ziarul desfasurat [...]."

Calea Victoriei - Cezar Petrescu


pag 130, randul 13
Dore
"Miss Black, from her training in game analysis, soon realized that the staff of her agency was playing a consistent game of ITHY, and wondered how the clients were responding to this."

Eric Berne - "Games people play"

pagina 83, randul 5
Diana.
" Se duse la el, iar el o saruta.
- O sa imi plisesti, sopti Collin. Teribil. O impinse brutal. Du-te! Si ai grija, cafeaua sa fie neagra!"

Om bogat, om sarac - Irwin Shaw

Pagina 28, rindul 8
Teocris
QUOTE
- Înseamnă că taina aceea n-a existat în inima mea, înseamnă că şi eu am fost unul dintre farseurii care au păcălit Biserica, dar am decis că este mai bine să pun capăt unei minciuni, decât să trăiesc cu povara ei toată viaţa.


Aceeasi luna peste sat - Florentina Loredana Dalian

pagina 135 randul 16
Globetrotter

Ajunsera la un drum pustiu, acoperit cu iarba marunta si aspra.

pagina 216, randul 33
Diana.
"Orice prigor il putea intelege pe Dickon, asa ca prezenta lui nici nu deranja."

Pagina 88, rindul 28.
Teocris
Cartea de langa mine, la pagina 88 nu are decat 14 randuri smile.gif Voi scrie ultimul rand.

"Pana ce el se aseaza la celalalt capat al canapelei, strivindu-mi picioarele." - Multumesc pentru amintiri - Cecelia Ahern

Pagina 143, randul 16
Diana.
Fir-ar, pagina aia are 4 rinduri laugh.gif Ti-am zis ca e ceva azi, coincidente peste coincidente smile.gif
Pus ultimul!
"Cand plangi, se presupune ca adormi mai usor, insa mai duca cel putin o ora pana ce Am cazu lata".

Julia Llewellyn, "Amy pleaca in luna de miere".
Teocris
pune pagina si randul smile.gif
Diana.
Of, ce am mai imbatrinit!

Pagina 15, rindul 15. smile.gif
Teocris
"Recunostinta iti poate transforma ca prin magie relatiile in legaturi armonioase si profunde, indiferent in ce stadiu se afla acestea la ora actuala."

Magia - Rhonda Byrne

pagina 118, randul 4
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.