Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Destinatii de vacanta
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Vacante si Calatorii. Natura, Turism, Supravietuire.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Diana.
Care sint destinatiile voastre favorite pentru zilele libere?
Calatorii si vacante
Mistaco
Calatorii si vacante
Pai iarna, o fuga in Poiana Brasov, la sporturi extreme, gen......
cine are curaj se duce cu sania la vala, sa-si vada curajul la urcare!!!
Vara, oriunde atunci cind este frumos, dar la vreo 20 km de unde stau intr-un virf de munte, in Muntii Vrancei, sau pe o vale chiar de linga orasul meu, este un loc deosebit!!!!
Dore
Am votat alte destinatii, fiindca locul meu preferat de pe Terra are si munte si mare...chiar si o insula - apeduct roman, castel medieval  :'( imi vine sa ma urc in avion chiar acum...oare ce oi cauta eu aici?  ::)

Mistaco...in Muntii Vrancei?  :P Sa te anunt cand e gata casuta de pe langa Odobesti?
Mistaco
Eu de fapt, de cealalta parte stau, insa din Odobesti este sotia!!! :-*
Bineintales ca POTI
Meg
La mareeeeeee.. desi nici muntele nu-mi displace.  ::)
am votat marea ca din ultima vacantza la munte am venit cu o serie de vanatai  :'(
elly
Am votat muntele desi nu am fost niciodata la mare! dar multi imi zic ca e plictiseala la mare si mie imi place sa merg sa vad lucruri!
La munte imi place sa merg pe traseee.....misto!  :P
Alexa
Cel mai adesea imi place sa merg la munte, asta si pentru faptul ca sint o persoana mai energica, mai nervoasa si nu-mi place sa zac si sa nu fac nimic. Asta nu inseamna ca marea nu are farmecul ei, senzatia pe care o incerc cind stau culcata pe nisip si simt soarele cum ma arde usor, e unica.
Anul asta as vrea sa sparg tiparul si sa incerc sa mai merg si prin alte locuri in afara litoralului romanesc si a Vaii Prahovei. As incerca Borsa-Maramures, Botiza, un tur pe la Manastirile Moldovenesti, avem o tara frumoasa si merita vazuta in intregime. ::)
Ciresica
mie imi place la mare, imi place nisipul fierbinte si fin (din pacate la noi nu e asa fin), soarele cald, sunetul marii.
dupa munte nu ma omor pentru ca nu suport frigul si nu-mi place sa stau infofolita. dar nu resping nici o vacanta la munte.  ;) de preferat primavara.
tits_herbert
Eu vreau un circuit prin tara la toate barajele si lacurile de acumulare naturale si apoi mai vedem.  :D
Sunt atatea lucruri de vazut...ce mare si munte :D
Mistaco
V-as propune celor care nu ati fost sa mergeti pe Cheile Dimbvovicioarei, , este pe drumul dintre Brasov si Cimpullung Muscel este deosebit,vara ca iarna nu am fost!!!
fortelady
in tari calde cu mult soareeeeeeeeee si in delta. a fost beton asta vara.
acum imi caut bilete de vacanta - prefer in extra sezon ca e mai ieftin (nu cu mult) si ce e mai important - nu e atata aglomeratie. ca in vacante prefer sa ma odihnesc nu sa socializez si sa fac ture pe plaja cu prosopu' la spinare sa caut un loc unde sa ma asez
elle_ni
V-as propune celor care nu ati fost sa mergeti pe Cheile Dimbvovicioarei, , este pe drumul dintre Brasov si Cimpullung Muscel este deosebit,vara ca iarna nu am fost!!!

subscriu...e foarte frumos, si iarna e frumos...numa' ca-ti trebuie ceva ekipament....

io as face turul Romaniei cu cortul in 3 luni....da' am bebe si  nu poate sta in cort, apoi statul roman nu da decat o luna Co, si nici p'ala pe tot o data....
carrie30
Nu stiu ce sa va zic, dar de la mare nu as pleca nici in vacanta.  ;)
Si iarna e super  :-*
elle_ni
a fost cineva in muntenegru?
Dore

Eu de fapt, de cealalta parte stau, insa din Odobesti este sotia!!! :-*
Bineintales ca POTI

Mistaco, esti un fericit ca ai locatie de vacanta pe meleaguri vrancene, chiar de doua ori fericit, fiindca vrancencele sunt sotii deosebite ;). Va anunt cand se termina constructia, poate ma reprofilez pe turism.
kalua
Am asa un dor de ducaaaa!    :'(  O singura saptamana acum, cu burta la soare, ar face minuni. Dar 'nica, trebuie sa stau aici, la stapan, ca inca n-avem drept de apel la concediu.  :frustraree:
Imi place la mare, pe unde am fost pana acum in Europa, mi-a placut Sardinia si Ciprul mult.
Nu luam niciodata "bilete", ci biletele de avion separat, hotelul separat, masina separat si asa suntem mobili cum vrem noi, nu trebuie sa vad aceleasi fete din hotel si la masa, nu facem excursii in grupuri organizate.
Din Romania iubesc Bucovina, salasul vacantelor mele, ca acolo era bunica  :)
ella
de unde esti, kalua?  :)
bulina
mie-mi place si la munte si la mare si in orice loc nou si cu oameni noi si sa incerc cat mai multe ...
numa vacantze sa am ca nu-mi ajunge o viata sa vad tot ce vreau in lumea asta....de-aia nu prea merg de doua ori in acelasi loc...
Din Romania am asa in suflet Maramureshu' si pesterile si castelele si manastirile si muntii ...
ella
tenerife

a fost cineva?
kalua
ella, sunt in Germania  :) 
si-as vrea sub un palmier acum  :(
ella
kalua :)
si eu...
Cleo
si eu as vrea undeva unde-i mai cald .... si asta nu numai in vacanta.

Maine se anunta ploaie cu gheata (nu grindina) ci ceva mult mai periculos, se asterne si e gheata atat de lustruita ca orice ai face derapezi, nu mai zic de mers pe trotuar.

era o poza la "poza zilei" cu un astfel de fenomen ..... masini acoperite de gheata de 1 palma. Groaznic!

eu sunt din Harghita si peisaje asa frumoase ca la noi nu am gasit inca p-aici si mi-e un doooor  :'( ... da' la repezela asa as merge in Cuba sau Rep Dominicana ca aud ca-i fain. :sexylady:
kalua
h, ai atunci grija cum ajungi maine la serviciu si inapoi acasa. Cunosc si eu fenomenul (si-l urasc)  >:(
bulina
elle_ni , am fost in Muntenegru. in '97.
Mistaco
h_2004 ai fost pe drumul dintre Miercurea Ciuc si Targu Secuiesc, pe la Catrusa, este o zona de basm!!! :hainoroc:
Ca de altfel si intre Miercurea Ciuc si Sovata, ca sa nu mai zic de Mina de sare de la Praid!!!
[move]:sexylady: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :sexylady:[/move]
Cleo
da, la Praid e spectaculos, am fost si eu in toamna 2005 (prima oara spre rusinea mea  :rusinosul: ) .... parca e dintr-un SF. Dar asa e in HR sunt multe locuri frumoase si pt mine sunt cu atat mai frumoase cu cat sunt locurile copilariei mele .... 

nu sunt la curent cu festivalurile de la Praid dar .... acum vreo 3 ani ne-am nimerit in timpul festivalului sarmalelor .... dar n-am gustat ca deh ca pe la noi, stateau pe taraba in soare si alte alea  :- .

la Corund ati fost? Eu ma topesc dupa satul ala, mai bine zis dupa ce obiecte de artizanat se fac acolo  ..... nah ca iar m-a apucat un dooor  :'(
Mistaco
Pe la Corund am fost de doua ori anul trecut, ca de altfel si la Praid, chestia misto a fost, ca in mina, am intrat doar odata, am constatat ca acolo, claustrofobia "mi-a dat pe dinafara"!!! :( :o
Cleo
Mistaco  :o ... sa stii ca si eu am simtit asta si am stat doar o jumatate de ora .... singura anomalie este ca persoanele care merg la tratament acolo au astm si sutele alea de scari de urcat zi de zi :o .....

foarte frumos e si drumul spre lacul Rosu si cheile Bicazului....  :'(
Mistaco
Bine eu cred ca special au de mers atit, tocmai sa-si foloseasca plaminii cit mai mult,.........despre Lacul Rosu si Cheile Bicazului......prima experienta am avut-o pe la 20 ani, cind intr-o iarna am fost pe acolo cu autobuzul............ :o asa aveam ochii!!!!
De atunci nu pot spune de cite ori am fost si de fiecare data am o noua senzatie de "bogatie sufleteasca" :-*
Mistaco
cind asta in ce an? :hainoroc:
Cleo
asta-i un  :offtopic: ca sa nu faca cineva observatie ....

ca sa-ti raspund honey "nu n-am patit" dar am auzit de multe ori asta si numai de la cei care treceau prin judet .... noua romanilor care traiam acolo nu ni s-a intamplat ....

Sotul meu care-i buzoian a fost f placut surprins cand in magazine, chiar daca vanzatoarele nu prea stiau romaneste, il luau din usa si erau asa dragute si serviabile incat ti-era jena sa pleci cu mana goala si de altfel am observat asta in general sunt foarte dragute spre deosebire de vanzatoarele din Buzau de ex. carora le dai buna ziua de la 1m si nu-si ridica ochii din rebus ...  :o

oricum cine vrea sa vada peisaje superbe Hargita e un judet care nu trebuie ocolit  :-*
bertha
Iti dau dreptate cu vanzatoarele buzoience, desi mai gasesti cateva si cu bun simt.
M-au impresionat si pe mine Cheile Bicazului, plimbari pe la munte nu prea am facut, mie imi place caldura si marea :).
Cleo
:offtopic:
honey n-am vazut nimic tendentios in comentariul tau, am raspuns doar la intrebare pt ca am auzit-o de foarte foarte multe ori .... e intradevar o problema acolo cu limba romana, dar romanii nu sunt totusi tratati diferit fata de unguri, sunt si exceptii ca oriunde dar per total se traieste intr-o atmosfera normala.
Mama a predat romana cativa ani inainte de a iesi la pensie, la un liceu cu profil agricol si am vazut cateva teste  :o  :o ..... dar ministerul invatmantului are o mare mare vina aici .... in fine, e o poveste lunga si nu-i topicul potrivit.
E pacat ca nu ne auzim ca sa observam tonul .... pt ca uneori cuvintele scrise au alt ton decat cel pe care l-avem in minte.

:-*

poate pun niste poze diseara cu corundul si altele ....
Cleo
honey poate ne intalnim odata si mergem la cotrobait prin Corund ca si ai mei bat din pinteni  >:( de cate ori mergem acolo .... cred ca data urmatoare le spun sa ma lase acolo dimineata la prima ora si sa ma ia seara la stingere  ;D

:pupaceala:
Cleo
daca nu mai zice nimeni nica'  :ametit: .... uite cateva poze

pitorescul Corund

[img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0697-2.jpg[/img][img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0693-2.jpg[/img]

ocnele Praid .... toti peretii sunt din sare, pe jos sarea slefuita arata ca marmura

[img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0681-2.jpg[/img]

[img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0668-2.jpg[/img]

[img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0680-2.jpg[/img]

[img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0679-2.jpg[/img]

[img]http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_0675-2.jpg[/img]

scuzati calitatea pozelor dar, jos in ocna a trebuit sa pun efectul de noapte si n-au iesit asa grozave .... oricum idee va faceti cam cum arata.
dmona
Buna H_2004!
Imi plac f mult pozele din Corund si Praid, unde ati fost voi! Am fost si eu in aceste 2 locuri, in vara lui 2004, si mi-a placut f mult.

Tu am inteles ca locuiesti in Canada acum, dar la origine de unde esti, din ce oras? (just for curiosity ;))
Cleo
:offtopic: (nu-s suparata da' alta moaca n-are mama cu "off topic")

ai mei stau la Odorhei acum, dar eu am crescut la Miercurea-Ciuc (adica in Odorhei nu prea cunosc pe nimeni). Ne cunoastem cumva?  ::)
Mistaco
Amindoua, frumoase orase, insa imi place mai mult Odorheiul, Miercurea, parca este prea "inghetat"!! :hainoroc:
dmona
Nu, H_2004, nu ne cunoastem, eu sunt din Bucuresti.
Doar ca am fost si eu acum un an jumatate in HR si eram curioasa sa aflu din ce oras esti, sa stiu daca am trecut pe acolo. Si am fost si in Miercurea Ciuc, si in Odorhei. Am o prietena care este din M Ciuc, dar acum locuieste in Bucuresti.
kale
eu una abia astept sa vina vara sa merg la vama veche...sa-mi iau o cafea cu lapte intr-o cana din aia mare de ceramica si sa ma holbez la mare  8)
Meg
cand am fost in judetul Harghita, (Praid si imprejurimi) m-a uimit un lucru: locuitorii de origine maghiara nu doreau sub nici o forma sa vorbeasca romaneste, iar unii chiar se facea ca nu inteleg. la restaurant spre exemplu: cereai sare si venea cu tirbusonul. :o ati patit si voi la fel? :)

:offtopic:
same here.. nu aveau nici o treaba, chiar a trebuit sa 'batem' drum bun pana sa gasim pe cineva care sa ne serveasca. magari! parerea mea.
Flory24
Am fost acum vre-o doi ani la Slanic Prahova cu prietena mea Cata si inca cateva persoane.
Frumos...dar stati sa vedeti cea urmat...mentionez: Cata era operata de apenticita si nu avea mai mult de o saptamana de cand iesise.
Ajungem noi in Slanic ,vine unu si ne ia pe toti si ne duce acasa la el (misto rau tipu :inloove:),dar... noi trebuia sa ajungem la o cabana forestiera (acolo era marea adunare a poporului) si nu era mult pana acolo, decat 20 km (cred) am mers pe jos de mi-a venit rau,in cele din urma cica am ajuns...dar nu vedeam cabana(in mintea mea imi ziceam:cine o mai face ca mine ,ca mine sa pateasca.)mai era de urcat vre-o 10 minute pe jos un deal abrupt,dar nu asta ar fi fost problema.Problema era ca aveam foarte multe bagaje si trebuiau carate...io am luat sacul de paine in spinare si sus cu el,pe la jumatatea drumului i-am spus Catalinei sa ma inpinga de la spate ca nu mai pot...ma duceam inapoi.
In sfarsit am ajuns sus ...acolo era si un frustrat de prof de fizica care avea ce avea cu noi,dar l-am aranjat noi (io cu Cata),a 2 zi nu mai era mancare ...si ce ne-am zis ...a venit ziua razbunarii,i-am dat profului mancare din cosul de gunoi sa manance(asta inseamna sa te pui cu cele mai razbunatoare finte de pe pamant) ne-am amuzat copios :D :D :D
mai e de povestit dar ...altadata :-* :-* :-*
catalina77
Imi place sa merg oriunde in concediu...nu conteaza, important este sa ma simt bine.

PS: Flory, spui din casa?  ::) :P
Fahnell
e o statiune de nudisti in croatia ..acolo e de mers. :)
o sa ma interesez cum ii zice.  :P
ella
Fahnell
acea statiune de nudisti (nici eu nu mai stiu cum se numeste) a fost prezentata pe discovery intr-un documentar "cele mai frumoase plaje (culmea!...se refereau la nisip si apa :() din lume... :hainoroc:
kale
ella, cred ca fahnell nu facea referire la ape si nisip  ;)
Fahnell
va bagati mergem?  8)
laryysa
  Cel mai frumos e pe valea Cernei , intre Herculane si Baia de arama  :-X

Am avut ocazia  sa trec pe acolo si e frumos tareeeee  :tararam:
Mistaco
Mi-a placut enorm si intre Moisei si Nasaud, de fapt chiar de la Toplita in sus pe vaqlea Muresului, pina la Moisei si de acolo catre Baia Mare este superb, un peisaj mioritic de invidiat!!!!!!!!!!!!!
Ariana
Eu am fost in Muntenegru vara trecuta dupa ce cu o vara inainte scarbita de Mamaia mi-am promis ca nu mai calc pe litoralul romanesc.
Merita sa mergi cu masina personala doar ca drumul la un moment dat e cam nasol cateva ore de serpentine gen "Transfagaran".Preturile au fost f ok am platit cazarea 10 euro pe noapte mancarea f buna si ieftina.Iar ca perisaj f f Fain.
Ce nu mi-a mai placut a fost faptul ca ne-am ratacit in Belgrad :) aia nu au indicatoare.
Am sa caut ceva poze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.