Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Acneicii anonimi"
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Acnee si probleme cu tenul
Pages: 1, 2, 3
Ariana
:) Am comis-o!!!...Deci...cine se mai inscrie? :P
invisible
curaj, totul va fi sub anonimat :)
didilica
QUOTE
:) Am comis-o!!!...Deci...cine se mai inscrie? :P

Eu, eu, eu!!!!!  :hainoroc:
Ce trebe sa facem? Hac...
elle_ni
bai, indif ce tre' sa fac, io ma inscriu...daca e vorba de acnee, bube, cosuri, greatza de moaca mea...da, ma inscriu..unde, ce, cum?mai trebe sa fac ceva?
Ariana
Bah Inviiiiiii ce nasollll estiiiii!!!!!
In loc sa ne spui ca ne iubesti si asa obsedate .... :'(  :'(  :'(
angelito
Hihihi, asa, sa avem si noi support group! Ca tot e la moda  :D!

Ma inscriu si eu, logic  :fluierat:!

Aici cred ca am putea povesti ce ne trece noua prin cap, adica sa nu existe "off-topic"... ce ziceti?

:-*
elle_ni
QUOTE
Aici cred ca am putea povesti ce ne trece noua prin cap, adica sa nu existe "off-topic"... ce ziceti?


ce zicem????????? :aplauze: :aplauze: :aplauze: :floricele: si va tzuc buboaselor, depresivelor, fetelor cu probleme ale fatzaului, cititi si luati aminte: nu sunteti singure...iote...cata lume cu bube in club (hmmmm....sa ma ia o criza d'aia puternica cum k nici ratza cea urata de pe lac nu e mai urata k mine, nici cuptoru' cu microunde nu m-ar incalzi, d'apoi restu' poporului, da' ma rog....hai sa ne incurajam reciproc.... :P :P :P)
Ciresica
unde e catastiful sa dau si eu cu semnatura?  :D
elle_ni
QUOTE
unde e catastiful sa dau si eu cu semnatura?  :D


da bubele la o parte si-ai sa-l vezi...io asa am facut  :morideris: :morideris: :morideris:....
Ciresica
in momentul de fata am numai una pe frunte, asa ca o dau pe spate sa ma luminez  :D

deci domnu' presedinte invisible, va rugam sa nu ne descurajati ca facem revolutie si va dam jos de la putere.  :P
elle_ni
atentie bubosi: peste o juma de ora dau comanda la sentia (cine vrea ceva de la ei sa zica pe forum...)
elle_ni
QUOTE
in momentul de fata am numai una pe frunte, asa ca o dau pe spate sa ma luminez  :D


da' sa fii gentle...sa nu cada de tot, ca dup'aia s'ar putea sa ramai ori cu gaura, ori cu kelie...si cum o dai tot nu-i bine  :P :P :P
carrie30
;D  Sunteti duseeee !!

Nu trebuie sa fiti in carantina?  :-X
catalina77
Bre, eu am unul intr-un loc mai intim...cine draq mi-l stoarce?  :P ::)
elle_ni
carrie, daca vii cu noi in carantina, e ok...da ca nu..atunci ia si tu un cosh, numa' unu, da' pe frunte, nene, drept in frunte.....sau poate in mijlocu' obrajorului drept...hmmmmmm...unde da mai bine??????? ;D
elle_ni
QUOTE
Bre, eu am unul intr-un loc mai intim...cine draq mi-l stoarce?  :P ::)


ma bag...k am experienta....daca vii in kilotzi pan' la mine :pistolar:...
carrie30
:morideris: :morideris: :morideris:

Nu am cosuri, ca v-as tine companie, da' sefa de carantina ma puneti? va invat eu cum sa scapati de ele  ;D

Elle_ni, "unde DA mai BINE" nu exista cosuri  ;D
catalina77
:aplauze: :aplauze: :morideris: :morideris: :morideris: :morideris:

Bre vin. da repede adresa ca a inceput sa se coaca  ;D

Carrie...se poate sa fiu io secretara? Nu de alta dar eu pe fatza nu am nici unu'. :aplauze:
kale
bodyguard ne luam?
angelito
Sunteti de coma  :morideris: :morideris: :morideris: :morideris:!!!!

Elle, a propos de Sentia, mi-am adus aminte de Uriage - si ei au produse foarte bune, care ar putea fi ok pentru o piele cu dermatita atopica (de ex. Cu-Zn, Bariederm, Emolliente Extreme, apa termala).  Merita cercetate  ;)!

BTW, cei de la Sentia au si farmacie, in piata Kogalniceanu - adica pe Bd. Elisabeta, inainte de piata (venind dinspre Universitate), pe partea dreapta.
Ariana
Cata nu ti-ar fi rusine asa un pic?Faci misto de noi obsedatele...?:)
Nu mah sefi si secretare numai din astea cu pitici pe creier.:)
elle_ni
QUOTE
:morideris: :morideris: :morideris:

Nu am cosuri, ca v-as tine companie, da' sefa de carantina ma puneti? va invat eu cum sa scapati de ele  ;D


fericitoooooooooooooooooooooo, atunci de ce vii cu noi??????????ca sa ne compleCZezi??????da bine, mah, vino sefa, nu-i bai, numa' vino, da' ai grija sa nu te umpli de la noi :P :P
catalina77
Sentia, Uriage...breee ce limba vorbiti? Smacurile astea pentru ce sunt?  :-X :-X :D
elle_ni
QUOTE
:aplauze: :aplauze: :morideris: :morideris: :morideris: :morideris:

Bre vin. da repede adresa ca a inceput sa se coaca  ;D


Str.Bubitzelor nr.infinit de griji, blocul sperantei ca voi scapa de ele, scara "te croshetez de nu te vezi", etajul superior, apartament de lux, sectorul farmaciilor, orasul meu...hai...ca te astept  :P
elle_ni
QUOTE
BTW, cei de la Sentia au si farmacie, in piata Kogalniceanu - adica pe Bd. Elisabeta, inainte de piata (venind dinspre Universitate), pe partea dreapta.


in farma lor preturile sunt mai mari ca de la sediu, sau ca si in farma obisnuite?

multzam fain pentru uriage....poate altadata..acum vreau tot bioderma...oricum, momentan nu-i pot da cu nik pe piele, k facem tratam.homeopat si ne-a interzis unguente de orice fel pe piele...sper ca baia cu taratze sa nu contravina tratamentului...
Ariana
Angelito Brevoxylul ce  efect nociv are in contact cu soarele?Eu asta nu inteleg si nici la Smooderm...!Adica iti apar pete sau ce se intampla daca nu te dai cuc rema cu factor de protectie mare?
carrie30
Hey, potoliti-va !!!  >:(
E o treaba serioasa, auzi tu la ele, blocul sperantei...
Deci, cum incepem terapia? cu psihicu' ? 8)

Si va iau pe rand sau in grup? Nu de alta, dar trebuie sa va lasati fisele secretarei mele si va va programa.
catalina77
Sefa m-a ales pe mine secretara dat fiind ca am doar un cosh si ala ascuns :P

Fetele, haideti repede ca va fac programare!  :P :hohote: :hohote:
elle_ni
QUOTE
Sentia, Uriage...breee ce limba vorbiti? Smacurile astea pentru ce sunt?  :-X :-X :D


stai jos, in banca te rog...tu nu ai bube ;D...da' iote un link...poate te'ntere...
http://www.sentia.ro/

si-acum serios, macr asa un pic...astia au poduse dermato-cosmetice, destinate fiecarui tip de ten, au si pentru par...io vreau acum sa-mi comand din gama alpecin un sampon cu cofeina ca cica face taaaare bine la dovleac si la parul de pe el (de pfapt intai la par, si dup'aia la dovleac)+un balsam pe care nu-l mai clatesti, tot cu cafeina...

apoi, mai sunt o groaza de game de produse, in functie de obsesiile care te doboara...

la atatea detalii, ma bagi in ftza, da?k io's si cu copil si kiar daca nu traim intr-o tara civilizata, io'mi cer drepturile de mamica...
elle_ni
QUOTE
Hey, potoliti-va !!!  >:(
E o treaba serioasa, auzi tu la ele, blocul sperantei...
Deci, cum incepem terapia? cu psihicu' ? 8)

Si va iau pe rand sau in grup? Nu de alta, dar trebuie sa va lasati fisele secretarei mele si va va programa.


io vreau in grup...ca sa vin si cu fi-miu...poate-l insor cu vreo craiasa fara bube.....

ce fisha?io nush' sa scriu....se vede, no?

da' normal k incepem cu psihicu' , k ala e subred rauuuuu...are nevoie de renovatii, reparatii capitale, investitii la greu...
angelito
Elle, nu mai stiu exact ce preturi au la ei la farmacie, prea mari nu pot sa fie, iti dai seama, daca ei sunt importatorii... Or fi putin mai mari decat la sediu, ma gandesc... da' macar gasesc acolo cand vreau.

Ariana, mai toate tratamentele astea (si tretinoinul, si benzoil peroxidul, si acizii de fructe etc. etc. etc.) sunt fotosensibilizante - adica pielea se subtiaza si devine mult mai fragila si sensibila, iar in contact cu radiatiile ultraviolete pot aparea pete, arsuri, alergii, eriteme etc. Cel mai probabil sa apara pete si arsuri, mai ales daca te expui la soare puternic. Acum pe vremea asta sa zicem ca nu e asa periculos, mai ales daca nu stai in aer liber mult. Dar oricum e bine sa ne protejam de soare, ca doar e principala cauza a imbatranarii premature a pielii!
Ariana
Si daca incetez tratamentuld e exemplu peste o luna...pielea ramane sensibila?Adica la vara ma voi putea expune la soare fara sa am surprize?
elle_ni
angelito, eu ies afara cu bebe cateva ore, si de cele mai multe ori soare nu e...dar zapada nu are acelasi efect ca si soarele, privitor la reflectia luminii ?

dar daca stau in fata pc-ului, parca ziceai tu pe eva pe undeva k tot ar fi musai sa-mi pun si molozu' ala protector?uffffffff...ce-mi displace sa-mi pun multe kestii pe fata...nu suport sa am mai mult de o crema usoara pe fata...nici fdt-ul nu-l suport, ba, in ultimul timp, ma mai si gandesc ca poate imi mai apare cine stie ce monstru pe fata....

deci, sa imi comand tot de la bioderma ceva fotoprotector?
am vazut k la sectiune aproduse au un fluid protector, iar in lista de preturi au si un spray AKN...pe care sa-l aleg?
angelito
Pai Ari, te vei putea expune, dar protejat... Si pielea normala si ne-tratata cu diverse chimicale are nevoie de fotoprotectie, dar'mite pielea noastra deja agresata de atatea si atatea tratamente! In nici un caz la plaja fara crema cu factor de protectie minim 20-30!

Si eu ma gandesc ca va trebui sa fiu foarte prudenta la vara, mai ales daca ajung pe undeva la mare, din cauza tratamentului cu Sotret...
angelito
Elle la zapada e mult, mult mai rau - pentru ca reflecta razele solare in proportie foarte mare (mai ales cand e zapada multa, ati vazut iarna la munte ce usor te arzi, din cauza altitudinii si a zapezii)! Si nisipul reflecta radiatiile solare!

Si PC-ul se pare ca emite niste ultraviolete (e bun si un ecran de protectie), si oricum cele emise de soare patrund prin geamuri (doar daca n-aveti geamuri din sticla speciala, tratata anti-UV). Deci practic numai noaptea nu suntem expusi la UV.

Si pe mine ma enerveaza sa ma dau cu multe chestii pe fata, mai ales in timpul zilei... eu oricum de fel sunt minimalista, dar deh, felul meu nu se potriveste cu felul pielii, ca sa zic asa...  :D (sau  >:(!)

De la Bioderma am incercat numai Photoderm AKN, si mi-a placut mult, e absolut ok, plus ca acum i-au marit FPS-ul de la 20 la 30, deci e mult mai bine! Poti sa-l incerci cu incredere!

Si ai mare grija cu bebe si soarele! Mai ales ca are probleme, saracutul!
Ariana
Si o sa raman alba pe fata? :(
elle_ni
multumesc, angelito...poti sa-mi detaliezi putin caracteristicile fotoprotectorului AKN?adica textura si cum sa il aplic (dupa crema, inainte de fdt...)doar atat, nu caracteristicile de baza ale produsului (desi nici p'alea nu le pot vedea....ca nu apare in lista de produse....)

cat despre bebe, persoanele cu dermatita atopica au interdictie la soare?bebe al meu e brunet, are pigment inkis, ca al lui tati, si sper sa ramana asa...nu ca al meu (branza  >:().
angelito
Marque : Bioderma
Présentation : Spray
Texture : Liquide
Sans parfum : Oui
Visage : Oui
Corps : Oui
Prix indicatif : 13.7 €
Contenance : 100 ml
Prix au kg/litre : 137 €/l
Descriptif :
SPF 30 - IP UVA 15
BIOprotection Cellulaire : protège en surface et en profondeur.
1er et seul protecteur spécifique des peaux grasses à problèmes :
Améliore la qualité du sébum en limitant l'apparition des imperfections cutanées, brevet Fluidactiv.
Limite l'épaississement cutané, prévient l'effet rebond.
Protège tout en permettant le bronzage.
Galénique adaptée aux adolescents : ne colle pas, toucher non gras, agréable et facile à appliquer (spray).
Indications :
Adolescents.
Peaux mixtes à grasses.
Peaux à imperfections.
Formule :
Formule sans parfum.


Este un fluid cu textura lejera, protejeaza foarte bine, hidrateaza si nu provoaca nici un fel de probleme (e necomedogen). Trebuie insistat putin la aplicare, sa nu ramana urme albe, si imediat dupa este putin gras, dar apoi nici o problema!

Eu mai am un gel-crema pentru ten mixt, de la Ducray, cu factor de protectie 30, dar imi place mai mult cel de la Bioderma...
angelito
Fotoprotectoarele se aplica dupa produsele de ingrijire (creme, lotiuni etc.), si inainte de produsele de machiaj (FDT, corector etc.).

Cat despre bebe, cel mai bine e sa-l feresti de soare, nu se stie cum i-ar putea afecta problema. Oricum la varsta lui cel mai bine e sa stea cat mai putin in soare, mai ales daca e puternic.

Si, Ari, n-o sa ramai alba pe fata, te bronzezi si cu FPS 30, stai linistita! Dar nici nu trebuie sa cauti soarele cu orice pret - eventual te expui cate putin, dimineata si seara, sigur o sa prinzi culoare...

Ce sa facem, si mie imi place cum arat bronzata (spre deosebire de mutra mea fantomatica obisnuita), dar trebuie sa avem grija...
angelito
BTW, vad ca au cei de la Help Net Photoderm AKN mai pe la toate farmaciile si costa in jur de 500.000.
elle_ni
QUOTE
BTW, vad ca au cei de la Help Net Photoderm AKN mai pe la toate farmaciile si costa in jur de 500.000.


si la firma e in 37.64 RON.hmmm...cam substantiala diferentza....
Delphina
Hey!!! Pentru piele gtasa aleg Photoderm AKN sau Photoderm Max fluid?
elle_ni
QUOTE
Hey!!! Pentru piele gtasa aleg Photoderm AKN sau Photoderm Max fluid?


delphiiiiiiiiiiiii, te-mpusc  :pistolar:...ti-am comandat fluidul  :o....

fluidul este pentru ten normal si gras, iar AKN pentur ten bubos....
blondina
Ce titlu original, Ariana! Felicitari!!!  :hainoroc:  :fluierat:  :-*  :floricele:
Ariana
Te tzuc...pai la cat de nebune suntem trupa vesele de obsedate :) aveam nevoie de un loc al nostru in care sa ne dam in petec. :)
elle_ni
pai bine, mah, suntem nebune, da' de ce azi n-ati avut kef sa postati nik  :(...n-avui cu cine sa ma distrez...singura acneica anonima, neanonima...cert e ca singura fusei  :(...
Ciresica
uite ca acum suntem doua  :P  :hainoroc:
Ariana
:offtopic:
Va tzuchez si eu is pe aici cu voi...:) doar ca putin ocupata dar citesc si raspund cand ma gadila tare degetele :)....
elle_ni
ari, te tzuc mult-mulr-mul...pana te albesc, de drag ce-mi e de tine...
Ciresica
neata', fetele mele dragi cu bube.  :-*
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.