Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Detalii care strica orice tinuta, oricat ar parea de perfecta
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Moda
kalua
Chestii generale care mie mi se par ca strica orice tinuta:
- bretele de sutien de silicon care se vad
- incaltaminte scalciata, eventual tocurile ramase fara flecuri
- pantaloni din care iese grasimea pe solduri
- chiloti care se vad in spate, de obicei cand persoana se aseaza
- eticheta cu pretul pe talpa pantofilor: cea care-i poarta nu vede treaba asta, dar toti ceilalti care merg in spatele ei
- geanta murdara sau "tocita" (de-aia care si-a trait de fapt traiul si si-a mancat malaiul), mai ales daca-i din plastic alb
- ciorapi fini cusuti sau cu scame
- unghii false foarte lungi, cu nu stiu ce modele exotice pe ele
- cand fata machiata are o cu totul alta culoare decat gatul si bratele

La barbati:
- eticheta de pe unele sacouri barbatesti cusuta (numai cu 4 intepaturi, la colturi) pe maneca jos
- pantofi de genul asta (unii mai costa si o schinarica de bani!) imbracati la costum

Lista ramane deschisa.

chintesenta_raului
nu cred ca are neaparat legatura cu topicul dar eu am oroare de unghiile lungi la degete scurte si groase biggrin.gif
Diana.
La barbati:
- pantalonii care sint prea lungi si stau "adunati" jos
- pantalonii prea scurti
- sostete albe la incaltaminte inchisa la culoare
- pantaloni de stofa purtati cu incaltaminte sport
- pulover gros pe sub sacou subtire
LostWhispers
As mai adauga si eu :
- parul nespalat sau cu radacini nevopsite de ceva luni
- miros prea tare de parfum iar daca e cheap e si mai naspa
- bijuterii de aur mari si in exces, mor cand vad
- haine care stau prea larg sau prea stramt
- fata unsa nepudrata


claudia_electra
f draguta si corecta lista, kalua estiok.gif , dar ce e in neregula cu sosonii din poza?

sa adaug si eu: dres cu adeziv sau cu portjartier care se vede la anumite miscari sau pozitii.
kalua
clau, mi se par absolut oribili la costum.
claudia_electra
ei in poza par f frumosi, la ce ar merge atunci? la costum merg doar aia tzuguiati nesigur.gif?
marioana
Eu urasc pantofii tuguiati..indiferent daca sunt la barbati sau la femei...parca ai merge la arat cu ei...
Diana.
Pantofii din fotografia pusa de Kalua sint butucanosi; parca ar fi de muncitor in constructii. happy.gif

Eu sint de parere ca la costum merg pantofi in genul celor de mai jos. Cusaturi fine, piele moale.


Oana
Eu crap cand vad femei cu o tona de ruj pe buze si sanii ridicati pana-n gat mad.gif
marioana
Maat al doilea model mi se pare de smecheri. Primul intr-adevar e ok.
Diana.
wink.gif "Smecherii" ii poarta din inlocuitori cu blugi sauj trening.laugh.gif
Si la aia de ii poarta "smecherii" se vad cusaturile si lipiturile "din topor".
... Acei pantofi merg numai daca sint din piele foarte fina, moale, cusuti ascuns si la costum de matase.

happyCat
La femei:
Unghii cu oja cojita pe portiuni.
Decolteu si fusta mini purtate deodata.
Femei care nu poarta sutien!!
Haine de seara care sunt purtatate ziua.
Pantaloni de trening purtati afara, in special ce din fas, purtati si de femei si de barbati. Situatia acceptata este cand vii sau te intorci de la gym sau jogging.
kalua
Da, da, chiar asa, le vad si eu pe unele, de obicei pustoaice, fardate ca pentru club, cu o geaca ok pe ele, iar la vale pantaloni de trening si adidasi. ohmy.gif
deedee29
Se spune ca intr-o tinuta nu prea poti trisa cand vine vorba despre calitatea accesoriilor. Asa ca mi se par nelalocul lor bijuteriile din metale sau cu pietre care le imita pe cele veritabile si care sunt lucrate si de mantuiala, de se vede de la o posta cat de proaste sunt. Mai includ aici:
- logo-uri si insemne de firma imprimate sau afisate ostentativ. Devine cu atat mai deranjant cand sunt fake.
- desi se inscrie in afirmatia de sus trec distinct gentile "Louis Vuitton" (si compania) purtate de doamne/domni care e clar ca nu isi permit nici macar drumul pana la magazin, cu atat mai putin produsele. Nu am nimic cu modestia financiara, dar daca nu iti permiti "the real deal" nu purta niciodata chestii contrafacute.
- hainele care nu aduc complimente constitutiei purtatorului (fie ele prea mari sau prea mici) sau care sunt prea transparente. Eu am o doamna la birou care reuseste sa ma socheze aproape de fiecare data, pentru ca desi are haine de calitate, cumpara marimi mult prea mici pentru greutatea si proportiile ei. Cat despre lungimea fustelor nu mai vorbesc...baietii de la mine din birou "orbesc" atunci cand o vad.
- lenjeria intima la vedere, mai ales in combinatie cu pantaloni cu talie joasa.
- matreata si firele de par de pe haine.
- par tapat si imbacsit de fixativ/varianta data cu gel/spuma care face parul sa arate mai murdar decat in realitate. Mesele puse prost sau folosirea lor in exces.
- bijuteriile purtate de barbati - pentru ca prea putin stiu cum sa le poarte si mai ales cand le asociez mai degraba cu stilul exemplarelor de pe site-ul cu cocaboys biggrin.gif .
walpurgik
Eu am vazut o catastrofa la vreo 35 de ani iesind din McDonalds ieri, siecsi nevoie mare- s-o luam de jos: cizme albe de lac cu catarama cu strassuri, pantaloni de trening pijamalosi gri spalacit cu o dunga rosie pe laterala si gecuta scurta de animal (nush ce fel de blana decolorata, probabil artificiala). Era sublima! biggrin.gif
happyCat
Walpu, that is my idea of a nightmare!
Thalassa
hai sa mai spn si eu ce am observat si ma deranjeaza...
--bluze exagerat de mulate...eventual si cu paiete
--nevoia de a purta pantaloni cu talie joasa in cazul celor care au "sunci"(suna cam dur,dar ...asta e adevarul)
--totala nepotrivire ca stil a elementelor din outfit...muuulte cazuri,poate si eu uneori
--unghii false lungi cu model incarcat,nu stiu voua cum vi se pare,mie mi se pare urat mai ales cum spunea cineva daca se asociaza cu niste degete scurte si groase.
--geanta...nepotrivita tinutei...asta chiar ca e cazul meu dar la genti chiar nu prea m-am gandit...mi se pareau mai importante cosmeticele si hainele si incaltamintea decat sa dau banii pe genti. Am doar doua...neutre asa.. dar promit ca imi iau cand o sa am serviciu..lol
--extensii multe...care se vad..oribil!!!
--asta nu e o greseala dar pentru fetele care au par lung sa nu si-l poarte vesnic in coada...sa mai schimbe ceva nu stiu...
--nu mai ma apuc sa enumar stilurile vestimentare gen idm...machiaje nepotrivite cu tinuta sau cu nuanta fetei si a parului...eh sunt multe
Cindy
QUOTE(walpurgik @ Feb 7 2009, 08:04 PM) *
Eu am vazut o catastrofa la vreo 35 de ani iesind din McDonalds ieri, siecsi nevoie mare- s-o luam de jos: cizme albe de lac cu catarama cu strassuri, pantaloni de trening pijamalosi gri spalacit cu o dunga rosie pe laterala si gecuta scurta de animal (nush ce fel de blana decolorata, probabil artificiala). Era sublima! biggrin.gif

wow! debile.gif Fantezia mea secreta! laugh.gif
Adevarul este ca si eu vad fete din astea multe, daca ideea in substrat era sa iasa in evidenta in orice chip, cu siguranta reusesc..
nadya
Foarte de acord cu voi fetelor. As mai adaiga cateva la ce ati spus voi mai sus:
-- ciorapi negri combinati cu pantofi albi/deschisi la culoare;
-- ciorapi negri combinati cu tinute albe/deschise la culoare;
-- modele de haine care nu se potrivesc oricui, dar purtate de respectivele persoane;
-- prea multe bijuterii;
-- mom's jeans;
-- fata data cu fond de ten si gat nedat, si cu dunga aia care face diferenta intre gat si fata si care se vede de la o posta;
-- par murdar; vizibil nespalat de zile;
-- radacini negre la blondele vopsite de mult timp;
-- visible panty line;
-- tinute nepotrivite cu locul si momentul zilei;
si altele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.