Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mafia: jocul de societate, varianta online III
Forum pentru femei - eLady.ro > Regulament > Arhiva forum eLady.ro
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Diana.
QUOTE(angeldust @ Jan 19 2009, 04:54 PM) *
Posibil ca unele din voi sa cunoasteti acest joc. Eu l-am jucat o singura data, pe munte si mi s-a parut foarte fun, dar de atunci nu am mai reusit niciodata sa adun destui oameni. Asa ca propun o varianta pe forum. In jocul asta castiga cine minte mai bine sau cine e mai perspicace, deci e destul de amuzant biggrin.gif

Regulile sunt nitelus mai complicate, insa de indata ce le prindeti ca sunteti fete destepte, o sa va intrati in mana si o sa fie fun. smile.gif

Pentru inceput o sa am doar eu rolul povestitorului, pana mai se anunta careva ca s-a prins de reguli si vrea sa imi ia locul (ceea ce sper sa se intample repede ca nu imi place rolul asta tongue.gif).

Reguli joc

1. Toti cei care doresc sa participe imi vor trimite un mesaj privat cu titlul "I'm in!". Cand se strang 10 oameni va incepe jocul si ii voi anunta pe public pe participanti.

2. Rolurile disponibile in acest joc sunt urmatoarele:
2 Mafioti
1 Politist
1 Doctor
6 Cetateni
3. Jocul are doua time frame-uri : ziua si noaptea (care dureaza fiecare un numar de ore).

4. Dupa ce voi stabili in mod aleator fiecare participant ce rol are, il voi instiinta pe fiecare printr-un mesaj privat. Nu se admit cereri de genul "eu vreau sa fiu politist", dar voi tine cont sa nu fie mereu aceeasi oameni cu aceleasi roluri. Oricum, fiecare rol e palpitant.

5. Dupa ce fiecare isi va cunoaste rolul, voi trimite un PM celor doi mafioti cine este celalalt mafiot. Asta este necesar pentru ca cei doi vor lucra ca o echipa, in rest celelalte roluri sunt strict secrete.

6. Scopul mafiotilor este sa omoare cat mai multi cetateni pana cand numarul cetatenilor este egal cu 2, caz in care mafiotii castiga jocul! In cazul in care unul din mafioti este eliminat, celalalt va continua singur jocul, insa fara a se mai putea sfatui cu mafiotul eliminat.
Scopul cetatenilor, al politistului si al doctorului este sa ii descopere pe mafioti la timp, inainte ca asta sa se intample si sa ii elimine. La sfarsitul fiecarei zile adunarea de cetateni voteaza democratic pe cine vor sa linseze. Cine primeste cele mai multe voturi este omorat.

7. Jocul incepe cu "A venit noaptea."
In timpul noptii, cetatenii dorm bustean si mafiotii se sfatuiesc intre ei pe cine vor sa omoare. Ei vor comunica si se vor sfatui numai prin mesageria privata!! Dupa ce ajung la un consens, imi vor trimite mie (povestitorul) un mesaj privat cu numele persoanei respective.
Tot noaptea, doctorul va decide de unul singur pe cine doreste sa salveze de la moarte, el avand aceasta putere. El poate decide sa se salveze chiar pe el, sau pe oricare dintre ceilalti jucatori (inclusiv un mafiot, el nestiind fiecare ce rol are). Doctorul imi va comunica tot mie prin PM numele persoanei pe care doreste sa o salveze.
Politistul are in fiecare noapte dreptul de a-i ancheta pe paticipantii la joc. El face asta trimitand un PM povestitorului (mie) cu intrebarea "Cutarescu este mafiot?". El o sa primeasca un raspuns din partea mea, "Da" sau "Nu", raspuns care este perfect valabil, deci daca il nimereste, eu trebuie sa ii confirm.
Dupa toate acestea, noaptea se termina.

8. Urmeaza dimineata, in care in primul rand eu voi anunta care din jucatori mai sunt in viata.
In cazul in care hotii au decis sa il omoare pe X dar in acelasi timp X a fost desemnat sa fie salvat de catre doctor, nu moare nimeni.
In caz contrar, persoana desemnata de mafioti sa moara iese din joc si nu mai are dreptul sa faca absolut nici un comentariu pe topic pana la sfarsitul jocului.

9. Dupa ce am anuntat eu lista, incepe nebunia biggrin.gif
Cei ramasi in joc isi vor sustine fiecare pledoaria, in scopul de a afla care sunt mafiotii, sau de a se preface cat mai bine ca nu sunt mafioti, dupa caz. Aici intervine ingeniozitatea si abureala feicaruia. Fiecare poate sa minta absolut orice ca sa isi atinga scopul.
Spre exemplu unul din hoti poate spune "Eu sunt doctorul...si il suspectez pe cutarica, ca el ar fi mafiotul...pentru ca..". In mod normal, cel care chiar este doctorul poate spune "Ba nu, eu sunt doctorul", dar risca sa nu fie crezut de ceilalti, caz in care cu siguranta el va fi urmatorul eliminat in noaptea urmatoare biggrin.gif
Si asa mai departe, nu va dau acum chiar toate ponturile, le mai descoperiti voi pe parcurs.
Important! : Politistul are voie si chiar are datoria sa faca cunoscut cetatenilor rezultatele anchetei pe care a dus-o in timpul noptii. De exemplu el poate spune "Am intrebat eu de cutarica si nu este hotz" sau "Stiu sigur ca X-ulescu este unul din mafioti".

10. In afara de cei doi mafioti, nimeni nu are voie sa comunice prin PM cu ceilalti jucatori cat timp dureaza jocul. Aici ma bazez pe capacitatea voastra de a nu strica jocul, ca si daca veti comunica pe mess sau alte metode se afla, trust me, si asa nu mai e nici un fun. Cei doi mafioti se pot sfatui prin PM sau mess sau cum doresc ei.
IMPORTANT! Atunci cand trimiteti PM va rog sa va logati invizibil, ca altfel cineva care sta la panda poate observa cine trimite PM-uri sau ce topic vizualizeaza la un moment dat. Daca va logati cu anonim, nu mai vede nimeni, decat Maat biggrin.gif pe care ori o voi corupe sa fie povestitor data urmatoare, ori vedem noi biggrin.gif

11. Este interzis sa redati in topicul de joc sau sa aratati cuiva un fragment dintr-un email de la moderator, sau de la un alt jucator. Este de asemenea interzisa folosirea de mesaje "false".

12. Daca nu participati (prin postare de mesaj) in joc pe o perioada mai lunga de3 zile, sunteti pasibili de inlocuire.Inscrierea in joc este o promisiune facuta moderatorului si jucatorilor ca veti juca pana la capat, INDIFERENT de eventualele neplaceri provocate de moderare sau de interactia cu ceilalti jucatori.

13. Votul se poate schimba pe parcursul unei zile (zi de joc), si se negociaza pana cand se ajunge la o majoritate sau un consens. Chiar si hotii au drept de vot, in timpul zilei ei nefiind cu nimic mai speciali decat cetatenii.
Folositi bold (scris ingrosat) pentru a vota / dezvota, si indicati schimbarea votului.Exemplu: dezvotez: Gogu si votez: INTERNET STRANGER

Cam atat momentan, daca mai aveti intrebari va mai raspund si pe parcurs, ne descurcam zic eu.
scorpirescu
laugh.gif ticaloasele tongue.gif

inscrise: scorpirescu, madutz, book

Cine se mai baga? Cine povesteste?

Moneda si credit? Mai sunt pe acolo nenea Turliuc si domnutu Chirlesan? laugh.gif .. ceva ceva tot imi amintesc.
Roxana_
Eu m-am prins ca Angelu' mafioata, abia dupa ce-am fost omorata. Ea ma omoara tot timpul ca-i e teama sa n-o descopar biggrin.gif.

Ideea e ca nu prea am fost prezenta la joc, dar nici daca eram nu puteam face mare lucru: prima seara fusei dansata si a 2 a omorata. Ati vazut ca eu am votat-o pe Lilisor, deci ceva intuitie avui, dar n-am apucat sa conving masele. Ce aveti voi cu Rozy de fiecare data nu inteleg. Din cauza c-am fost dansata, nu am riscat sa ma dau de gol primul joc.

Felicitari mafioatelor estiok.gif Era cazul sa mai castige si tabara adversa.
Madutz, multumim de povestire. Apropo de Tweety si eu am multe chestii cu el. Sara a primit acum martisoare cu Tweety si i le-am agatat de peretii laterali de la patut.

Ma bag si eu la urmatorul!
scorpirescu
hai, bre szi, nu te bagi? stai numa si pandesti tongue.gif
rozy
Io,io ma bag biggrin.gif
scorpirescu
Inscrisi: Madutz, Scorpirescu, Book, Roxi, Rozy.

Angel? Fanny? Albi? Szi? Sweet? Lex? Teo?

cine se baga de povestitor?
MadutZ15
Nimeni? sad.gif
Globetrotter
Daca vreti povestesc eu, acum ca mi-am dat seama cum se pun poze. yu.gif
Hai mai bagati-va la mafioti! ninjajig.gif
MadutZ15
Nu mai vrea nimeni?
Haideti bai pana in Paste inca o tura si cu mine jucator, ca dupa intru pe ultima suta de metri si ciuciu Mafia. weep.gif
Globetrotter
Deci pana acum s-au inscris:
-scorpirescu
-madutz
-roxana
-rozy

Haideti, fetelor, curaj! wbounce.gif
angeldust
io uite-o cum a prins-o microbul laugh.gif

ma ofer eu povestitor tura asta
MadutZ15
Inca 3 biggrin.gif sau 2 si nu moare nimeni in prima noapte si nu intreaba politistul si nu salveaza doctorul? biggrin.gif
kary_pink
Hai ca ma bag eu dar anunt ca o sa lipsesc din cand in cand, bineinteles nu atat cat sa incurc jocul tongue.gif
angeldust
Hai mai doua persoane, care mai doreste care mai pofteste?
MadutZ15
Jo, Albi? unsure.gif
scorpirescu
Albi nu vorbeste cu scorpirescu. Creca s-o suparat ca nu l-am salvat sad.gif
MadutZ15
Oferta promotionala (sper sa nu ma bata cei inscrisi deja) : Cine se inscrie acum isi alege primul numarul biggrin.gif!
Globetrotter
yeahrite.gif Degeaba, sunt de neinduplecat fetele, chiar acum, cand am prins si eu gustul...
MadutZ15
Tu abia ai prins gustul, la mine e foarte posibil sa fie ultimul joc pana la vara.
albinuza
Hai bre ca ma bag si io
Albi vorbeste cu Scorpirescu, numai ca nu a vazut ca Scorpirescu a scris biggrin.gif
Nu stau pe mess lamunca. Stau pe ebuddy si nu imi apare fereastra cand intra cineva!
Da sa stiti ca in seara asta i'm a bizi uoman, si o sa mai si dispar din cand in cand...
MadutZ15
kiss.gif Albi

Nu jucam in 7? magindesc.gif
Globetrotter
De ce, ai bacul? Sunt offtopic, stiu, raspunde-mi in bar.
Si ca sa fiu si la subiect: haideti fetelor, luat-i cat sunt calzi!
Mafioti la tigaie, politisti prajiti, doctori cu susan, cetateni la cuptor cu barabule! afro.gif
MadutZ15
QUOTE(bookaholic @ Apr 15 2009, 06:27 PM) *
De ce, ai bacul? Sunt offtopic, stiu, raspunde-mi in bar.
Si ca sa fiu si la subiect: haideti fetelor, luat-i cat sunt calzi!
Mafioti la tigaie, politisti prajiti, doctori cu susan, cetateni la cuptor cu barabule! afro.gif


Da, bac...

Ce foame mi-ai facut morderis.gif
Globetrotter
hug.gif Si eu am licenta.
Mai asteptam putin, poate mai facem rost de o persoana.
angel-povestitor
eu
scorpi
madutz
roxana
rozy
albinuta
... cred ca ne mai trebuie 2, nu? fist.gif
kary_pink
Ai uitat de mine wink.gif

Da ar fi interesant de dat drumul in 7, asa ma asigur si eu ca nu mor din prima laugh.gif
MadutZ15
Pai cand poate Angelu' sa scrie rolurile si numerele, sa ne anunte si sa-i dam drumul. Adica mie mi se pare ca ne lungim asteptand a8a persoana care 80% moare in prima noapte.
Globetrotter
Asa e kary, scuze. flowers.gif
Deci cum e in 7? Nu se intampla nimic in prima noapte? Se voteaza din prima?
scorpirescu
Ce asa ocupescu, albi? Umpli ardei? laugh.gif

Bei, pe la 20.00 io ma duc sa-mi ascutz coltii de doctor cu susan. laugh.gif Pana la 21 is inapoi. Pana apare povestitorul sa zica daca o scris numerele .. poate se mai indura cineva.
MadutZ15
Eu as vrea sa incepem azi, pentru ca se lungeste prea mult, si pentru ca maine neata vine un nene sa-mi refaca wirelessul, si s-ar putea sa nu intru ceva timp pe net, plus ca el are un talent de a intarzia...
Globetrotter
nesigur.gif Nu-mi ziceti si mie cum se joaca in 7? E un singur mafiot? Fara stripper?
P.S.: Angel, daca esti ocupata fac eu pe narator.
MadutZ15
Ne gandeam ca in 7 sa fie tot 2 mafioti, de stripper nu stiu daca va mai fi, 3 cetateni, in rest la fel, doar ca in prima noapte nu moare nimeni, nu intreaba politistul si nici doctorul nu salveaza. Povestitorul inventeaza ceva de care sa ne legam si gata.
angeldust
acum am ajuns

deci incepem in 7?
scorpirescu
Bai, Szi, tot nu joci? sau iar anu ma bagi in seama ? tongue.gif
MadutZ15
Eu sunt pro 7.
Szimcsi
smile.gif cum nu te bag, mah, in seama? Cand nu te-am bagat? Nu joc, ca am probleme mari la birou si nu imi permit sa trag mata de coada.
Globetrotter
Gata, hai, alegeti numerele. Eu as vrea 3, daca se poate.
scorpirescu
stai, bre. Alge, ai scris rolurile?
angeldust
Noah, am pus rolurile pe numere, alegeti numere de la 1 la 7!
MadutZ15
4 biggrin.gif
scorpirescu
7
kary_pink
3 magindesc.gif Ah acum am vazut ca nu se poa'...Atunci 2 laugh.gif

Scorpi vezi ca a ales Madutz 7
MadutZ15
Eu am 4 laugh.gif
Globetrotter
Daca il vrei neaparat, ti-l dau. bigwink1.gif
scorpirescu
stati. stop!!!!
Joaca Lexie
deci suntem 8 si avem si stripper.
Angel scrie rolurile iar si dupa ce spune ea sa scriem numere scriem din nou
angeldust
m-ati zapacit

deci redistribui rolurile da???

fiti pe faza

Gata, puteti sa va luati numere..pe locuri fiti gata start!
MadutZ15
6 biggrin.gif
scorpirescu
2
Roxana_
4
Globetrotter
Aaaa.... 5. magindesc.gif
kary_pink
3333333333333 laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.