Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Acneea - Totul despre acnee
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Acnee si probleme cu tenul
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
bebe_maria
Girlish eu am citit si am auzit contrariul: gelul e mai agresiv, provoaca alergii sau reactii similare. Cand a aparut am vrut si eu sa mi-l iau dar m-a prevenit farmacista ca a avut o multime de cumparatori care s-au intors sa se plaga cumca le-a facut rau si au vrut tot varianta veche iar apoi am citit si pe net pareri negative similare.
pitzigoi
rafaela, poate pui niste poze sa vedem care e situatia. nesigur.gif
rafaela
Fetelor, imi pare sincer rau...nu am vrut sa va luati la "cearta" din cauza mea.

Jo, ai fost putin rautacioasa...dar ca sa se linisteasca apele, imi pare rau ca am spus ca dermatoloaga e idioata.
Sweet, multumesc ca imi iei apararea,dar poate Jo OBSERVA ca mi`am cerut scuze...si nu`mi mai sare in cap. (Frumos limbaj ("arunc cu r***t"). Jo, sunt aproape sigura ca am acnee. Cum au zis si fetele, mi`am agresat prea tare tenul si de aceea reactioneaza asa. Nu am nimic mai grav.


In alta ordine de idei...
A fost mama azi la Bacau sa se uite de creme, nu le`a gasit, dar a dat comanda. Nu stiu cand vor ajunge..dar sper sa fie in curand.
Mi`am masat tenul aseara cu ulei pur de vitamina e...si l`am lasat peste noapte. Nu a intrat tot in piele, dar azi dimineata aveam pielea fina. Weekend-ul asta m`am exfoliat...si nu stiu...nu mai am asa multe cojitze. Abia astept sa primesc cremele...le`am luat pe toate 4. Ceai de urzica imi iau maine de la plafar. Poze as putea sa pun... fac maine la lumina si le postez maine seara. sa vad daca ma pricep.


bebe_maria >>Prima oara cand am inceput tratamentul cu skinoren, am folosit varianta clasica. Apoi, la sfatul unei colege, mi`am achizitionat gel`ul si am inceput sa`l folosesc pe ala, ca cica ar intra mai bine in piele. zis si facut. acum,daca ma gandesc...cam asa e cu gel`ul. la varianta clasica nu aveam probleme de genul. sad.gif(


va pup...multumesc din nou.

caitriona
rafaela si eu am patit mai demult la fel.am facutt la recomandarea medicului tratament cu skinoren si zynerit timp de cateva luni ,vreo 5 ,si mi se curatase de tot tenul si nu am mai continuat,credeam ca gata.si dupa ce a recidivat acneea am incercat acelasi tratament...dar fara succes.de atunci cele 2 nu au mai functionat pt mine.
Thalassa
hai sa mai scriu si eu ce am mai facut...
Am cumparat crema-gel Cauteretes de la Galenic acum 3 saptamani si am crezut ca nu e adevarat, efectiv fata mi s-a curatat si mi s-a luminat si devenise perfect fina!! daca tot am descoperit minunea asta imi zic, hai sa iau toa ta gama. zis si facut. imi iau gelul de curatare...numai cuvinte de lauda... trece ceva timp...parca tot mai imi apareau miiiiici cosulete- stiti nenorocitele alea care nu se vad dar se simt...le urrrrrasc. Bineinteles....zic nu m-am scrubuit de ceva timp...da-i si cu un purete thermale de la Vichy...scrubul. Si l-am folosit aproape zilnic. Acum ce sa zic...aaaa am si topical gel de la Galenic Cauteretes....dar parca mai rau face!!! Crema hidratanta pe care am scris-o cu bold o recomand totusi....mai daț de ce nu dureaza rezultatele alea fabuloase de la inceput? offffff....

O intrebare: Stie cineva ceva despre produsele Dr Kadir?
Cindy
Thalassa, te referi la gelul-crema pentru matifiere, nu? De la Galenic am avut si eu gelul de curatare si intr-adevar mi s-a parut one of the best. M-a tentat astfel sa incerc si crema din gama, dar eu avand deja pielea cam agresata, m-am gandit ca nu ar fi cea mai buna decizie.
Ai grija cu scrubul zilnic, iti agresezi pielea, ii distrugi 'bariera' de protectie.
Baby_nfs spunea ca foloseste acum Dr.Kadir si ea era foarte multumita de produse.

Ce crema hidratanta (nu grasa) mai folositi? Voiam sa mai schimb si eu A-derma Epitheliale si ma gandeam la Effaclar H pentru piele agresata. M-am uitat insa pe ingrediente si m-am cam speriat cand am vazut mai multe cu alcool, parfum si tot felul de sintetice. zapacitul.gif
Ma gandeam sa imi iau si ceva de curatare mai bland macar pentru o data din zi, cum ar fi Creme Lavante de la Boreade.
rozy
Sweet,bine ca ai spus,ca si eu vroiam sa ma duc tinta la Effaclar H. Mai am o tara de Effaclar K,si o crema de la Paula. Oricum problemele mele de uscare a fetei sunt pe timpul iernii, mi se fac asa ca niste pete,unde se scorojeste pielea. Nici o crema hidratanta nu mi-a rezolvat problema asta.
Crema matifianta usuca cumva pielea?
Jo
Rozy, pai... efectul ei e sa stopeze producerea de sebum. Deci, oarecum, se poate spune ca usuca pielea. Cam cat lichid bei pe zi? Se poate sa fie si asta o problema pentru ca majoritatea dintre noi bem mult mai putine lichide iarna decat vara.
rozy
Pai,in zilele in care muncesc sa zicem ca beau vreo 1,5 l( ca vorbesc mult,si mi se usuca gura). Dar in rest, maxim 1 litru mellow.gif Oricum pielea mea sucks, dupa ce ma spal se usuca, apoi pe parcursul zilei ajung beculez mad.gif
Jo
Cu ce te speli pe fata? E posibil sa fie si asta problema. Eu cand ma spalam cu cleanance imi simteam tenul cu 2 marimi mai mici, era un chin sa astept jumate de ora cu fata aia pana sa ma dau cu retin. Acum mi-am luat hyseac de la uriage, mi se pare mult mai bland. Ar trebui sa bei minim 2l, sa stii ca se cunoaste imediat diferenta de hidratare.
ulpia
Salut!
Am incercat de curand gama Physiogel de la Stiefel si am numai cuvinte de lauda despre produsele lor. Crema hidrateaza foarte bine, se absoarbe usor in piele si nu contine emulgatori. Lotiunea demachianta este delicata cu tenul, nu il usuca. Gama este indicata ca adjuvant in tratamentul anti-acneic. Nu este o noutate; si alte forumiste precum Angelito, Mithunela au lasat impresii pozitive despre Physiogel.

Crema-gel Cauteretes de la Galenic contine Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) care folosit in mod frecvent poate provoca iritatii tenului din cauza concentratiilor mari de taninuri si/sau de alcool continute in planta. Insa este eficient in inflamatiile initiale. Thalassa poate ca din cauza aceasta nu se mentin rezultatele bune de la inceput; iritatia inlesneste formarea cosurilor.
rozy
Jo, nu ma spal cu nimic. Doar apa
ulpia
Rozy, eu ti-as recomanda sa folosesti doar o crema hidratanta pana cand vei observa o imbunatatire, iar apoi sa continui mai rar cu tratamentele care usuca pielea . Daca si apa iti deshidrateaza tenul incearca un demachiant care nu necesita clatire.
caitriona
mare dreptate ai rozy, si mie mi se usca tenul de la "diverse".si de cand nu mai folosesc apa,decat demachiant nu mai am probleme cu uscarea pielii.dar nu am realizat ca poate fii si de la apa de cat cand am citit ce ai scris tu...eu in continuare folosesc benzoil peroxid in fiecare seara si chiar ma intrebam de ce nu mi se mai usuca tenul...
demachiant folosesc seara de la deuteria+ apa termala uriage si dimineata apa de trandafiri(care tocmai mi s-a terminat acum).asa ca maine dimineata incep din nou cu o lotiune tonica de la clinique care mie mi-a placut.
cu cosurile nu mai am deloc probleme dar semnele...nu gaurele ci semne rosii care se vad doar la frig sau dc ma cuprind emotiile.in rest,sa nu-l deochi,tenul arata f bine.ma apuca cateodata sa incerc iar tratamente pt pete dar mi-e frica de reactii si atunci stau in banca mea cu o exfoliere si un peeling pe saptamana(efectuate acasa)si cu speranta ca intr-o zi mi se va regenera pielea.

LA MULTI ANI! tuturor celor care isi serbeaza azi ziua de nume.va doresc in primul rand sanatate si o piele fara probleme! floricele.gif
Cindy
QUOTE(rozy @ Apr 11 2009, 05:36 PM) *
Sweet,bine ca ai spus,ca si eu vroiam sa ma duc tinta la Effaclar H. Mai am o tara de Effaclar K,si o crema de la Paula. Oricum problemele mele de uscare a fetei sunt pe timpul iernii, mi se fac asa ca niste pete,unde se scorojeste pielea. Nici o crema hidratanta nu mi-a rezolvat problema asta.
Crema matifianta usuca cumva pielea?

Rozel, imi fac mea culpa cred ca v-am indus si eu in eroare. Eu am tot laudat pe aici Effaclar hydratant matite, caruia i-am spus H. Primul, pe care l-am folosit eu, e exact asa cum spune, hidratant si matifiant si o baza foarte buna de machiaj. H-ul, pentru piele grasa agresata, nu l-am incercat inca si am si ceva retineri dupa ce m-am uitat fugitiv pe ingrediente.
Cremele matifiante regleaza excesul de sebum, dar vezi tu, mai pot contine si alcool (si multe contin) si alte substante agresive, care trebuie ocolite si care vor usca pielea.
Ciudat insa ca spui ca nici o crema hidratanta nu ti-a rezolvat problema uscaciunii, probabil nu ai avut ceva suficient de bun pentru tine, eu de ex. am trecut prin toate fazele de exfoliere ale pielii tongue.gif si tot am reusit sa o scot la capat macar in cateva zile cu hidratante.
Daca ti se ingrasa pielea pe parcursul zilei, ia o pudra cu tine mereu pentru retusuri.
Inca ceva: te speli doar cu apa? Gel de curatare, demachiant?

Problema gelurilor este ca, contin Sodium Laureth/Lauryl Suplhate (ultimul mai agresiv), responsabili pentru spuma, dar care usuca sau chiar fragilizeaza pielea. Exista si unele mai blande. Dar din astfel de motive sunt mai recomandate solutiile micelare, demachiantele, desi eu nu reusesc niciodata sa ma simt curata si fresh folosindu-le.

Caitriona, ma bucur pentru rezultatele bune! smile.gif
rozy
Demachiant am de la Bioten, e singurul de la care nu ma ustura ochii. Eu oricum nu dau dimineata cu demachiant doar ca sa iau sebuumul, ci dau cu apa direct.
Umblu si cu pudra dupa mine... biggrin.gif

Ca tratament anti bube&cosuri, folosesc Isotrexinul, cu care ma impac super bine, m-a scapat de multe probleme. Mai am lotiunea BHA de la Paula, dar mai rarut cu ea(de cand am "descoperit" Isotrexin) si gelul ala concentrat de la Roc. Oricum,cand se usuca rau tenul, cand nu se mai intinde nici fdt ca lumea, iau pauza de la Iso si bag crema biggrin.gif
pitzigoi
Sebium H2O a fost foarte ok pentru mine, e solutie de curatare (pentru ten gras) ce nu necesita clatire.Acum nu se mai gaseste prin Timisoara, de doua luni tot spun ca 'nu a venit importul' magindesc.gif
rozy
Eu nu m-as simti bine fara sa ma spal cu apa nesigur.gif
ulpia
Apa de la robinet contine clor si calcar care usuca pielea. Daca vreti sa contracarati acest efect clatiti-va sau folositi doar apa plata sau apa fiarta si racita pentru ca nu are clor (sau lasati dopul sticlei cu apa putin desfacut timp de o zi pentru a se evapora clorul) si adaugati-i ceva acid (suc de lamaie, otet) pentru a o decalcifia. Exista si filtre speciale pentru chiuvete, cada.
caitriona
nici la mine nu functioneza doar clatitul cu apa dimineata,am incercat dar nu....tenul devine mai incarcat,caci pe timpul noptii se secreta destul sebum(cel putin in cazul meu)si nu cred ca doar cu apa simpla il poti indeparta.am incercat si cu ceai dar...nimic.aceeasi reactie.repet,mie imi prieste apa de trandafiri pe o discheta cu care imi sperg fata si am inteles ca e buna si pt riduri(asta mai lipsea ,nu e de ajuns cu acneea,maine poimaine apar si ridurile),doamne din lac in put. crying.gif
in al doilea rand de cand nu mai folosesc apa zi de zi ,problemele au disparut.

sweet ,intr-adevar nu e aceeasi senzatie de "curat" ca atunci cand folosesti gel si apa dar pielea e cu siguranta curatata.mi-a fost mai greu la inceput dar acum nu as mai renunta la demachiant in ruptul capului.

prietena mea din america foloseste o crema de la neutrogena cu acid salicilic si retinol si e f incantata de ea.postez cateva date despre ea .mi-a cumparat-o si mie si o astept la posta acum.

Neutrogena® Healthy Skin Anti-Wrinkle Anti-Blemish Cream
Healthy Skin Anti-Wrinkle Anti-Blemish Cream is the only anti-aging treatment that combines the #1 wrinkle fighter with the #1 blemish fighter in one easy-to-use formula.

Retinol, the purest form of Vitamin A, works deep within skin's surface where wrinkles develop. Salicylic Acid, a proven acne-fighting ingredient, penetrates deep into pores to treat blemishes and help prevent future breakouts. This light, oil-free formula glides on easily and absorbs quickly with no greasy residue.

Skin is clearer, softer and smoother. Fine lines and wrinkles are visibly reduced.

marioana
Din cate am citit, retinolul e apa de ploaie, nu are suficienta putere sa actioneze pentru ca nu e suficient de concentrat, cel putin nu ca cel sintetic.
caitriona
te referi la retinol in general sau concentratia de retinol din crema asta nu e suficienta?nu am inteles......
eu am citit lucruri bune despre retinol in diverse carti.stiu si eu acum...crema e deja luata ,mai ramane sa o testez.
ulpia
Caitriona, Neutrogena® Healthy Skin Anti-Wrinkle Anti-Blemish Cream are in compozitie piper. Uite ce zice Paula despre el:

kava-kava extract. Extract of the Piper methysticum plant that has analgesic (anti-inflammatory) properties, but can also cause skin irritation and dermatitis (Sources: Alternative Medicine Review, December 1998, pages 458–460; and Clinical Experimental Pharmacology and Physiology, July 1990, pages 495–507).

caitriona
nu am stit ce contine caci nu m-am uitat pe ingrediente.acum oricum e cumparata,o sa vad cand vine dupa cateva zile cum ma impac cu ea si o sa postez aici impresii.multumesc de informatii ,ulpia.
daiana
din pacate nu am mai postat demult...probleme cu compul si...timpul zboara! am mai scris in topicul acesta ca folosesc o crema preparata in farmacie pe baza de sulf.sincer,desi fata mea nu arata tot timpul super bine,pe mine m-a ajutat cel mai mult!si credeti-ma,am folosit foarte multe creme(extern) si tratamente interne(inclusiv sotret-tratament pe catre acum il regret ca l-am facut!!!).daca stiti ceva de cremele pe baza de sulf,sunt deschisa la sugestii!
caitriona
eu am folosit acum vreo 3 ani o gama de dermatocosmetice, Plexion,pe baza de sulf.m-a ajutat f mult dar din pacate nu am mai facut rost de ea.eu o aveam de la doctorita dermatolog la care ma duceam in acea perioada.dupa ce am terminat-o si am sunat-o sa-mi mai dea mi-a spus ca nu mai aduce.am incercat sa mi-o procur din afara si se elibereaza doar pe baza de reteta,din canada....dar cat timp am folosit-o am fost maxim de incantata:crema,masca si crema de spalat.am citit si eu ca sulful poate fii comedogen,insa eu m-am impacat bine cu el.chiar mi-am luat de afara praf de sulf si mai faceam cu apa o pasta si mi-o aplicam dc aveam vreun monstru.nu ieseam din casa caci era galbena.

daiana,de ce regreti tratamentul facut cu sotret?
daiana
QUOTE(caitriona @ Apr 21 2009, 11:32 PM) *
eu am folosit acum vreo 3 ani o gama de dermatocosmetice, Plexion,pe baza de sulf.m-a ajutat f mult dar din pacate nu am mai facut rost de ea.eu o aveam de la doctorita dermatolog la care ma duceam in acea perioada.dupa ce am terminat-o si am sunat-o sa-mi mai dea mi-a spus ca nu mai aduce.am incercat sa mi-o procur din afara si se elibereaza doar pe baza de reteta,din canada....dar cat timp am folosit-o am fost maxim de incantata:crema,masca si crema de spalat.am citit si eu ca sulful poate fii comedogen,insa eu m-am impacat bine cu el.chiar mi-am luat de afara praf de sulf si mai faceam cu apa o pasta si mi-o aplicam dc aveam vreun monstru.nu ieseam din casa caci era galbena.

daiana,de ce regreti tratamentul facut cu sotret?


regret ca am facut tratamentul cu sotret(2 cure) fiindca nu m-a ajutat absolut deloc si in plus m-am ales si cu cateva efecte secundare(depresie si subtierea firului de par-nu sunt chiar atat de grave,dar oricum nu m-am simtit foarte bine!) si cine stie cat a mai suferit organismul!!!dar,in principal cel mai mult am fost dezamagita de faptul ca nu mi-a trecut acneea.in timpul tratamentului aveam un ten perfect si apoi,imediat dupa ce il terminam,acneea imi revenea.DAR,fiecare organism reactioneaza in mod diferit(la unele persoane le trece si apoi nu mai au probleme deloc)
...........daca stai in timisoara,crema se elibereaza de la farmacia FARMADO (poate aveti si in orasul in care stai tu).este o crema banala (crede-ma,am folosit tot felul de creme dermatocosmetice foarte scumpe care nu m-au ajutat decat sa imi golesc portofelul) care se elibereaza fara reteta.
daca te mai intereseaza si alte detalii,poti sa ma intrebi.
Girlish
Am testat 3 produse din gama Iwostin despre care ziceam acum ceva vreme.
Concluziile sunt urmatoarele:

1).Laptele demachiant hidratant nu m-a incantat, intrucat nu este suficient de fluid si are un miros usor neplacut, desi nu contine parfum. Mi-a dat impresia ca nu curata suficient de bine tenul. In rest e ok, nu mi-au aparut bubite de la el.
2). Crema hidratanta e buna, insa ofera o hidratare slaba-medie. In anotimpul asta zic ca e buna.
3). Corectorul Purritin mi-a placut cel mai mult. Acopera suficient si usuca eficient cosuletele, are un miros usor medicamentos, cred ca de la acidul salicilic.
caitriona
girlish, ma interesa si pe mine corectorul de la iwostin dar am o nelamurire,e pe nuante?sau una singura?are tenta spre roz ?cum arata aplicat pe piele?cam multe intrebari...mersi smile.gif
Girlish
E o singura nuanta, culoarea pielii. Nu e f. deschis la culoare, nici inchis, eu am tenul destul de alb si nu se observa cand e aplicat. Insa tenul trebuie sa fie bine hidratat inainte de aplicarea corectorului.
caitriona
girlish,mersi.eu folosesc crema hyseac uriage cu aha ,dupa ea ma dau cu gel cu spf si ma intrebam daca mai pot folosi corectorul avand in vedere ca are acid salicilic in compozitie.stie cineva daca aha cu acid salicilic merg impreuna?
Girlish
Banuiesc ca merg, mai ales daca le aplici simultan, cu o mica pauza intre ele.

Apropo de acidul salicilic, tocmai mi-am facut masca din aspirina si smantana.
Jo
Sunt ok impreuna, din cate stiu eu. Insa, in caz ca mai folosesti retin-a, e contraindicat sa folosesti si acid salicilic.
Cindy
Caitiona, e ok..

Ehh eu folosesc si acid salicilic si Retin-a. biggrin.gif Alternativ, cu pauze de cateva zile uneori, depinde ce mi se pare mie ca are nevoie tenul. Dar s-a intamplat sa le folosesc si in aceeasi seara.
caitriona
Sweet, tu folosesti retin a ?Nu stiu de ce intelesesem ca nu ti-a placut cand l-ai incercat si l-ai stopat.Cum te impaci cu el?

Apropo de retin ,eu nu am mai gasit ,am vrut sa mai fac o incercare cu el si nu l-am mai gasit la nici o farmacie.Mi-au zis ca nu mai primesc ,ca s-a scos.Eu stau in constanta.ciudat magindesc.gif
clau_ely
buna fetelor:) .. eu sunt noua pe aici. Am descoperit azi acest site, in cautarea mea de informatii despre cremele de melci (celltone, sau velform new today ) si mi s-a parut foarte interesant ce am citit pana acum pe acest site despre acnee si ce sfaturi dati voi si am decis sa ma alatur voua .. si sa-mi mai spuneti si mie cate ceva rolleyes.gif Eu sunt din Alexandria si am 18 ani si cum va imaginati si eu am probleme cu tenul ...( k oricine care a intrat pe acest site cu interesul si curiozitatea mea). Ma simt cam ciudat sa spun asa din prima probl si nedumerirea mea , dar chiar vreau sa imi dati ceva, un sfat. Eu am probl cu cosurile cam de la 14 ani si desigur m-am dus la dermatolog, care mi-a dat isotrexin si inainte sa imi dau cu isotrezin sa imi curat fata cu acid boric. Asa am facut si nu prea imi treceau .. si am ajuns pe la endocrinolog si dup-aia la Spitalul Parhon in Bucuresti unde mi-au zis k am chisturi ovariene. Si mi-au dat anticonceptionale ... si ziceau k de la ele imi trec si cosurile .. am tot luat si le-am lasat si iar le-am luat k nu imi rezolvasem problemele hormonale si iar le-am lasat k mi se parea k incepusem sa ma ingras putin.. faceam asa serii de cate 3 - 6 luni. De cand lusem anticonceptionalele nu am mai luat isotrexin si nici nu prea mai aveam asa... era ok fata mea. Cand luam anticonceptionale imi apareau .. cand le lasam imi dispareau ... de ex vara nu le mai luam .. si nu aveam nimic pe fata( ce vremuri frumoase wub.gif ) cand le-am lasat a 2-a oara .. am fost la alt dermatolog si mi-a dat un preparat facut in farmacie dupa reteta lui si zynerit.. si mai imi trecusera. Tata vara trecuta n-am avut cosuri si in toamna a trebuit sa reiau anticonceptionalele k tot nu ma reglasem hormonal ( cred k a fost cea mai mare greseala) si au izbucnit iar , si parca mai multe si mai vizibile k niciodata si desigur au urmat si multele nopti de plans , pt k eu ma consum mult cand ma vad asa plina de cosuri.Am luat normaderm de la vichy si acum cateva luni am fost la dermatologul la care am fost prima data, si mi-a dat sa iau sotret (care am auzit k e acelasi cu roacutane) si azytrox si isotrexin iar pt k a zis k acum daca am facut pauza asa mare o sa isi faca efectulsi am oprit b Le-am luat 2 luni si nu mi-au trecut crying.gif aaa... am luat si teenderm k concentrate si teenderm gel-spuma purifiant... si nu stiu ce sa zic .. sotretul il oprisem k nu vedeam nicio ameliorare si am continuat cu isotrexin si teenderm gelul si am mai auzit de mibazon (unguentul de uz veterinar) in timpul asta mi-am mai facut masti de argila , masti cu miere si scortisoara .. sau tarate cu albus de ou (care era oribil) ... si pot sa spun k azi nu mai am cosurile acelea mari si urate dar mi-au ramas urme foooooooarte vizibile in mijlocul obrajilor dupa cosurile alea. Cateodata nici cu fond si pudra nu pot sa le acopar .. se vad foarte tare ... se vad k si cum ar fi cosuri , nu stiu cum sa le descriu. Mai imi apar mie cateva cosuri .. dar cred k pana nu rezolv cu problema hormonala nu imi vor trece de tot. In fine ... eu caut disperata o solutie pt aceste urme evidente, nu mai zic si de gropitele acelea evidente k se acopera cu fond de ten. O sa am si banchetul intr-o luna si nu vreau sa stau toata noaptea cu fondul de ten dupa mine sa le mai acopar cand se mai ia fondul de ten ... simt k nu mai am nicio sansa sa scap de ele, de cand ma tot "lupt" cu cosurile mi-am pierdut de tot increderea in mine ... nu ma mai simt frumoasa decat cand ma machiez. Am ajuns sa nu mai indraznesc sa ma uit la fata cuiva care vorbeste cu mine .. de teama sa nu imi vada fata plina de imprefectiuni ( mai am si cateva pistrui , nu foarte evidente de la o distanta de 1 metru .. dar sunt). Nu stiu ce sa iau pt aceste urme .. am tot citit pe acest site .. dar mi s-au facut varza toate in cap .. sunt atatea produse de care ati vorbit , de care eu nu am auzit .. nici nu stiu unde s-ar gasi la mine in oras. Va rog sa imi spuneti ceva foarte bun .. dak s-ar putea sa imi treaca intr-o luna k nu mai suport. Credeti k cremele astea de melci sunt bune pt urmele dupa fata mea? cred k dak nu dadeam de acest site .. sigur o luam ... dar voi m-ati cam pus pe ganduri . Dak nu sunt bune .. va rog sa imi spuneti ce este bun si unde pot sa il gasesc .. eventual sa fac comanda pe net. Va rog din suflet!
Ciresica
Eu mi-am luat Retin-A acum 2 luni cred si inca era. Sunt din Bucuresti.
bebe_maria
Si din cate stiu eu retin-a o sa dispara de pe piata romaneasca closedeyes.gif

Iar apropo de acidul salicilic si retin-a, si eu le folosesc uneori chiar in aceeasi seara zapacitul.gif
caitriona
Serios, bebe?Asa ai auzit ca o sa dispara? Mie farmacistele nu au siut ce sa-mi spuna ,daca o sa mai primeasca sau nu.
Bebe,tu de care retin folosesti?Din romania sau de afara?ca stiu ca sunt diferite.Cum oare as putea sa mi-l cumpar din strainatate?Merge oare cu reteta din romania?O sa plec saptamana viitoare si stiu ca nu se da in farmacii prin europa decat daca ai reteta.off
Tie iti merge bine cu retin-ul?
Girlish
Datorita efectului sau depurativ, leurda este foarte utila în combaterea aterosclerozei, în tratarea hipertensiunii arteriale si în tratamentul majoritatii bolilor de piele.
Leurda ajuta la purificarea sangelui, dar si la vindecarea unor boli de piele. Aceasta da rezultate in tratarea pielii cu tendinte de ingrasare sau afectata de acnee si alte boli asemanatoare.
didilica
QUOTE(daiana @ Apr 22 2009, 05:16 PM) *
regret ca am facut tratamentul cu sotret(2 cure) fiindca nu m-a ajutat absolut deloc si in plus m-am ales si cu cateva efecte secundare(depresie si subtierea firului de par-nu sunt chiar atat de grave,dar oricum nu m-am simtit foarte bine!) si cine stie cat a mai suferit organismul!!!dar,in principal cel mai mult am fost dezamagita de faptul ca nu mi-a trecut acneea.in timpul tratamentului aveam un ten perfect si apoi,imediat dupa ce il terminam,acneea imi revenea.DAR,fiecare organism reactioneaza in mod diferit(la unele persoane le trece si apoi nu mai au probleme deloc)
...........daca stai in timisoara,crema se elibereaza de la farmacia FARMADO (poate aveti si in orasul in care stai tu).este o crema banala (crede-ma,am folosit tot felul de creme dermatocosmetice foarte scumpe care nu m-au ajutat decat sa imi golesc portofelul) care se elibereaza fara reteta.
daca te mai intereseaza si alte detalii,poti sa ma intrebi.

Daiana, poti sa imi spui, te rog, mai multe despre crema cu sulf pe care o folosesti? Ai o reteta dupa care ti-o prepara la farmacie?

Si eu am facut 6 luni de tratament cu Sotret (in timpul caruia fata a aratat ok). Am un an de cand l-am terminat, iar fata mea e la fel de rau ca la inceput. Si sunt in cautare de solutii salvatoare, pentru ca nu mai vreau sa imi bombardez iarsi ficatul cu pastile.

Multumesc. smile.gif
Ciresica
De ce sa dispara? sad.gif Eu fara Retin-A nu traiesc. valea.gif Mie mi-a facut cel mai bine din tot ce am incercat. Trebuie sa-mi fac stoc.
bebe_maria
Caitriona eu am aflat de disparitia lui retin-a de la o amica ce locuieste in bucuresti iar ea a rpimit informatia de la mai multe farmaciste. Era necajita pt ca nu reusea sa-l mai gaseasca pe nicaieri, pana la urma a dat de 2 tuburi ramase la o farmacie si le-a luat. Imediat am tugat-o si eu pe mami (care sta in Craiova) sa-mi ia si cu greu a gasit la o farmacie, primind acelasi raspuns ca retin-a nu o sa mai fie pe piata romaneasca de la toate.
In America se da doar cu reteta si costa mult mai mult.
L-am vazut undeva si fara reteta (drugstore.com) si un tub era mai mult de $100!
clau_ely
ma scuzati fetelor ... acest retin a de care vorbiti e pt cosuri? pt urmele de la cosuri e bun?
Cindy
QUOTE(caitriona @ Apr 24 2009, 10:17 PM) *
Sweet, tu folosesti retin a ?Nu stiu de ce intelesesem ca nu ti-a placut cand l-ai incercat si l-ai stopat.Cum te impaci cu el?

Caitriona, eu le incerc pe toate..Nu folosesc Retin-a zilnic ci o data la 2-3 zile, chiar 4. Mi-a displacut in trecut pentru ca mi-a inflamat urat niste puncte albe minore. Dar acum ca nu mai am nimic pe fata (exceptand semnele sad.gif) este ok, in plus parca lumineaza pielea. Personal mai imi plac in special cremele cu AHA: Boreade 12 si un gel de la Paula 8%. Mai am pe langa astea si altele, deci eu jonglez cu mai multe. smile.gif

QUOTE(bebe_maria @ Apr 25 2009, 06:00 AM) *
Iar apropo de acidul salicilic si retin-a, si eu le folosesc uneori chiar in aceeasi seara zapacitul.gif

Nu ti se exfoliaza pielea?

Ce nasol ca iese de pe piata Retinul..Ma tot confrunt in ultimul timp cu faptul ca produsele care imi plac ies de pe piata. M-am uitat pe site-ul Sensiblu si intr-adevar Retinul apare doar in cateva magazine. O sa imi cumpar si eu zilele astea vreo 2 creme, mai mult nici nu as putea ca tin o eternitate si ar expira pana le consum eu.

caitriona
M-am uitata si eu pe internet la toate farmaciile si in constanta nu mai apare nicaieri retin a sad.gif . Si la sensiblu, si la help net mi-au zis ca nu au nici vreun inlocuitor.Nu inteleg ce se intampla,de ce se scoate de pe piata...

Am recitit aseara iar topicul cu retin a sau smooderm si toate fetele care l-au aplicat pe langa zona ochilor s-au ars sau s-au iritat.Ce ma nelamureste este de ce eu am citit in cateva carti ca e indicat pt riduri in zona ochilor insa "diluat" cu o crema sau ser de ochi... A mai auzit cineva sau a citit despre folosirea retinului pt riduri in zona ochilor?

Eram chiar incantata de tenul meu dar azi am iesit afara si era soare si ma incalzisem si cand ma uit in oglinda eram rosie,urasc chestia asta ,iarna de la frig,vara de la caldura.Nu stiu ce sa fac cu roseata asta......si ma dau cu factor,apa termala & co si degeaba. crying.gif


Girlish
In perioada 8 aprilie - 8 mai 2009, in farmaciile Sensiblu Banu Manta si Plaza Romania se desfasoara o actiune de dermo-analiza. Specialistii nostri te vor ajuta sa afli prin intermediul unei sedinte de dermo-analiza computerizata care este tipul tau de piele si care sunt cele mai potrivite produse pentru mentinerea sanatatii si frumusetii tenului tau.
Ciresica
Fetele, azi am fost la Help Net in Cora Lujerului sa-mi iau Retin si l-am gasit. Am intrebat-o pe tipa ce se intampla ca am auzit ca il scot de pe piata si mi-a zis ca a fost o problema, dar acum il primesc din nou. Deci nush ce sa zic... Oricum mi-am mai luat una daca tot am ajuns acolo ca sa am de rezerva. tongue.gif


Clau_Ely, pe mine m-a ajutat si in ceea ce priveste semnele. wink.gif
ToothFairy
Eu am Retin-A prin dulapior si sta degeaba..m-am ingrijorat un pic atunci mai demult ca imi apareau puncte albe si-mi usca tare fata asa ca am renuntat...sa mai incerc, sa nu mai incerc ? magindesc.gif
SurPrix
În cazul în care observ mici "anomalii" ale tenului, folosesc un gel cu extract de plante. E foarte bun. Nu am încercat Retin deoarece nu prea am avut probleme cu tenul. closedeyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.