Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Monti in poze: Mancaruri si dulciuri Montignac pentru gurmanzi fitosi
Forum pentru femei - eLady.ro > Gastronomie si retete culinare > Retete pentru regimul Montignac
Pages: 1, 2, 3
Diana.
Pentru ca nu avem topic separat pentru mincarurile Monti pe care le gatim / mincam, m-am gindint sa inauguram o noua rubrica.
Sa aratam lumii ca se poate tine dieta si slabi... cu burta plina de mincaruri excelente, nu rontaind un fir ametit de patrunjel in timp ce ne ghioraie matele a paguba!
Deci va invita sa va postati creatiile ! kiss.gif

Iaca, sparg eu gheata!
Friptura cu garnitura de linte greceasca

Bia
Reteta pentru linte, te rugam. biggrin.gif
Diana.
E pe site, numai ca o faci scazuta, pui foarte putina apa. Si o faci ca pe fasole.
linte greceasca
Globetrotter
Ce bine ca ai deschis topicul asta, am si eu de unde sa ma inspir!
Fripturica arata tare apetisant! 322.gif
Diana.
Mazare... cu pui. laugh.gif

tiana
Foarte buna ideea!


Si vin zilele astea cu o noua pizza cu blat de conopida ,ca era monti ,dar acum nu mai am closedeyes.gif .
Diana.
Sa vii si cu poze, si cu reteta! kiss.gif
tiana
Ok!
Diana.
Ciorba de burta
Diana.
Fasolica mea


Si vedeta serii: mie mi-a placut la nebunie, de parca nu am mai mincat tarta cu mere pina acum... morderis.gif
Tarta de mere Montignac
In tava:



Pe platou



In farfurie, facuta sa apara si ea ca o tarta mai ochioasa... laugh.gif
Rody
of Fides mi-ai deschis apetitul catre dulce... Ma innebuneati cu minunatiile astea de meniuri. Arata bestial si sunt sigura ca sunt la fel de gustoase precum arata
Diana.
E, Rody, nu e chiar ca o tarta obisnuita, insa se face repede, nu ai cum sa dai gres si ... e chiar buna pentru un dulce monti. Daca vrei, pun reteta. smile.gif
tiana
Fumeie pune reteta !
Vin si eu cu reteta de pizza cu blat din conopida,nu e a mea ,am luat-o de pe internet,deci: Pizza Montiganc cu blat din conopida
Pofta buna!
Nu am acum poze ,dar e nemaipomenita la gust!
Daca nu e bine aici cu reteta, imi cer scuze.
Rody
Pai ma tenteaza sa incerc, dar mi-am promis sa nu mananc dulce macar o saptamana. Am zis ca o data pe saptamana ajunge ceva dulce. Mai asteapta o saptamana:))).
Bine zic si eu. Pune-o cand vrei tu ca mai sunt doritoare:D.

Si eu am facut ceva chec cu mere saptamana trecuta, dar a iesit mai sec. A ta parea frageda. Eu asa o "simt" din poza:))). Mna pofta!
Diana.
Tiana, lasa ca pun io reteta pe site acuma, si poze adaugam cind o fi ! smile.gif
E frageda, Rody, e moale de fapt. laugh.gif
Tarta cu mere Montignac
tiana
Sar`mana!
Diana.
Gata, saru mina si io, am pus si Pizza Monti sus, la naiba, nu am conopida in casa acuma, ca ma duceam sa o fac in clipa asta. Da` lasa, ca si miine... ca tot nu stiam ce sa prestez pentru mine! Saru ` mina, Tiana. Mi-am bagat acolo nitel destele in reteta ta. smile.gif Sa nu te superi! pls.gif
tiana
Foarte bine ca ti-ai bagat dejtele,doamna,sper sa o savurezi maine !
Diana.
Negresit! kiss.gif
Bia
Salata mea de ton de aseara:
Globetrotter
Foarte tare arata tarta aia... Si pizza din conopida... magindesc.gif Sunt curioasa ce gust are...
Diana.
N-am gasit conopida azi pe unde am fost si am pus-o pe lista pesntru data viitoare. sad.gif
Diana.
Pui cu lamiie si verdeturi
tiana
QUOTE(bookaholic @ Nov 9 2009, 12:22 AM) *
Foarte tare arata tarta aia... Si pizza din conopida... magindesc.gif Sunt curioasa ce gust are...

Pentru Book,si restul ,revin cu cateva poze:din ciclul "daca nu stii ,mai incearca"(se refera la mine blush.gif )
Pizza cu blat de conopida:


si o feliuta pentru pofticiosi
Globetrotter
Arata bine... happy.gif Nu prea se vede blatul. Sa intelg ca ti-a placut, nu?
tiana
Blatul se pierde pe parcurs(talentul meu de a poza),si da mi-a placut!
Diana.
Foaaaarte tare! Imi curg balele, desi am mincat! aplauze.gif
Bia
Si mie.
sylvia_31
E prima oara cand prestez asa ceva: falafel (chiftele din naut)





Forma lasa de dorit, pentru ca neavand faina in compozitie nu s-au legat foarte bine.
Diana.
Falafelul arata foarte, foarte bine, Sylvie! aplauze.gif
Bia
Biscuiti cu rosii, ardei, tarata si faina de soia.


Reteta:
1 cana faina de soia
1 cana tarata
1 cana iaurt degresat sau integral (eu am pus integral de casa)
4 linguri bulion de ardei si rosii de casa (in loc puteti pune 2 linguri de rosii uscate si 1 ardei ras fin)
1/2 de ceapa mica tocata fin
1/2 lingurita de sare
lapte pentru uns
1 plic praf de copt (sau 1 lingura praf de copt, 10 g mai exact)
1 rosie medie taiata foarte fin
1.3 cana ulei de masline

Se amesteca fainurile cu sarea si praful de copt. Intr-un alt vas se amesteca uleiul si iaurtul. Apoi se amesteca toate ingredientele si se adauga legumele si bulionul. Se fac aproximativ 12 guguloaie si se pun la copt pe o tava de cuptor unsa cu ulei (de masline am pus eu). Se lasa pana se rumenesc bine. Trebuie sa ramana moi in interior si uscati in exterior (crocanti).

Faza 1, se pot servi ca si garnitura la diverse feluri bazate pe legume dar si la salate.
Diana.
Foarte reusiti! aplauze.gif si poza, si sint si convinsa ca sint foate gustosi aplauze.gif
Bia
Pui cu ciuperci Montignac

Faza 1.
Diana.
Oaaaaau! Ce bine arata! Bia, jos palaria! aplauze.gif
Bia
Da, m-am mirat si eu. E inventata pe loc. tongue.gif
Diana.
Acolo e maiestria! smile.gif Sa faci din rahat bici si sa mai si pocnesti cu el! Ai talent! smile.gif
Bia
biggrin.gif Merci. Poate te ajung candva din urma. smile.gif
Globetrotter
Bravo, Pink, o iei pe urmele Dianei! pupaceala.gif
sylvia_31
Tarta cu ceapa si bacon

Blatul e din faina de soia, dar nu se simte gustul de soia prea tare, datorita celor 4 cepe cucuiete din compozitie wink.gif .
Diana.
Mamaaaaaaaa ce frumoooos arata! Vreau reteta pls.gif, te rog frumos pls.gif , te implor pls.gif , da-mi reteta! pls.gif
E bes-ti-a-la!!! aplauze.gif Imi vine sa musc din monitor!
Teocris
Salivez aplauze.gif w000t.gif
Vreau si eu reteta! Te roooooooooooooooooooooooog!
sylvia_31
Merci fetelor blush.gif , o pun negresit la retete Monti.
Globetrotter
Bravo, arata tare bine! pupaceala.gif
_dulcik_
te rog frumos da-mi si mie reteta de la Pui cu lamaie si verdeturi ca tare bine arata ...mi s-a umplut gura cu apa
Diana.
smile.gif S-a facut. O pun mai spre seara. smile.gif
Diana.
Pui la gratar cu sufle de conopida conform si rosii



Diana.
Papa de ieri.









Diana.
Salata monti cu fasole si midii

Corina
Ce bun arata indragostita.gif ! Esti pe monti?
Diana.
Nope, insa s-a potrivit reteta si am uitat sa o pun la vremea respectiva. smile.gif Intr-adevar e foarte bun, neasteptat de bun. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.