Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum ne ingrijim dupa 40 de ani
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijire ten & corp
adriana niculescu
Dupa 40 ani nu iti mai regasesti prospetimea tenului, apar pete, riduri, scade metabolismul si incepem sa ne mai ingrasam. Orice dezechilibru sau suparare lasa cate o mica urma care ne deranjeaza. Ce facem ca sa aratam mai tinere, ca sa ne pastram fata luminoasa? Ce creme folosim? Si nu uitati nu toata lumea poate da cateva sute de roni pe o crema de fata smile.gif.

Diana.
Ce fel de ten ai, Adriana?
Cindy
Hai ca ma bag si eu in ograda desi nu am varsta. tongue.gif In primul rand ce ai folosit pana acum, ce fel de ten ai cum te-a intrebat si Fides si ce stil de viata?
Pe scurt, in linii mari...noaptea poti folosi o crema pe baza de retinol (este sensibil la lumina soarelui, deci cel mai bine este sa fie folosit noaptea), retinolul si alte derivate ale vitaminei A sunt elemente cheie pentru aparenta unui ten tanar, reinnoirea celulara. Pielea matura este mai uscata, deci foarte importanta este hidratarea. Dimineata, mai ales ca pielea este mai deshidratata, pierdem apa in timpul noptii, poti aplica o crema cu acid hialuronic de exemplu, care atrage apa in tesuturi, pielea devine mai neteda. De baza dimineata este bineinteles protectia solara si in timpul iernii, antioxidantii. Pentru luminozitate, foarte ok este vitamina C (mai ales in varianta de serum). Daca iti plac variantele naturale, uleiul de argan este foarte bun pentru hidratarea pielii si anti-aging.
In rest, clasicele...somnul de calitate (pe spate biggrin.gif), alimentatie si suplimente nutritive, sport.
Ocazional, un tratament cosmetic, microdermabraziunea, ultrasunete etc. pot face minuni.

Sper sa fie utile informatiile!
adriana niculescu
Am tenul mixt si ca mod de viata, unul, mai mult decat linistit. Ma culc la ore destul de fixe, dorm cel putin 7 ore jumatate. Eu ma gandeam pe topicul asta sa facem un fel de schimb de experienta. De exemplu imi place mult ce a scris Cindy dar asteptam sa fie si mai la obiect. Adica singura crema cu ulei de argan pe care o stiu este cea de la Aslavital. Cu acid hialuronic nu prea stiu. Ma intrebam in ce ar consta liftingul nechirurgical? Un fel de masaj? L-a incercat cineva? Are efecte?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.