Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Plante aromatice in ghiveci, pe pervaz
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Flori de apartament si gradina
Pages: 1, 2
Diana.
De obicei cumpar verdeata de la piata sau de la supermarket. Imi place gustul ierburilor proaspete, verzi, mai mult decit cel al plantelor uscate (aici face exceptie numa oregano/rigani, care mi se pare mult prea puternic in "viu".)
Problema este ca de multe ori nu gasesc sau, cum e cazul busuiocului, se strica extrem de repede, de pe o zi pe alta iar in congelator nu ma prea innebuneste. Un alr exemplu este leusteanul, pe care nu il gasesti deloc in aceasta perioada.
Drept pentru care m-am apucat voiniceste azi si mi-am plantat in glastre plante aromatice.. laugh.gif Deocamdata cinci ghivece.
Mi-am pus busuioc, leustean, cimbru, maghiran si coriandru. Mai am un ghiveci cu rozmarin, cumparat si doua cu cibrisor, tot cumparate, carora nu le-a priit deloc in casa si trag sa se usuce... Poate le salvez. Daca nu, o sa mai imi cumpar ghivece si-mi fac gradina pe pervazuri. laugh.gif
Am deschis topicul ca sa imi fie mai usor sa le urmaresc evolutia si sa va arat si voua daca iese sau nu ceva. smile.gif

Ziua 1- 14 februarie 2010
Teocris
Na ca te-ai apucat si de gradinarit laugh.gif Bravo! Desteapta idee daca ai o bucatarie inundata de lumina. Daca ai o bucatarie mititoasa ca a mea si in care razele soarelui nu ajung NICIODATA, iar becul trebuie mereu aprins, te uiti la altii si oftezi incetisor:" ce dragut!".
Trebuie sa recunosc ca am mare noroc cu gradinuta mamei. 322.gif
Diana.
Doctorita mi-a spus sa imi gasesc un hobby si sa fac ce-mi place. Cum gradina n-am si afara e nitel cam iarna... au ramas ghivecele! laugh.gif
Nu am o bucatarie inundata de lumina, le-am pus la geam la dormitor. smile.gif Si daca tine figura, la vara imi umplu balconul, ca acolo e si multa lumina, si caldura.
Sa ma vezi cum le pazesc si verific in fiecare zi, sa vad daca a dat vreunu` cu nasul pe-afara... laugh.gif
Diana.
Mi-au rasasit busuiocul si cimbrul... Au aparut citeva frunzisoare mici si delicate, pe niste firicele de tulpina. indragostita.gif Le astept sa iasa mai multe si le pozez.
Mi-am luat si transplantat un cimbrisor (ieri l-am luat) si o lamiita (acum vreo 4 zile) careia se vede ca ii prieste, a si crescut in trei zile, draga de ea... smile.gif
Teocris
In curand iesi la piata cu legaturile de verdeata laugh.gif
Glumesc. Sa nu te superi kiss.gif
E bun gradinaritul sa-ti iei mintea de la una, alta. 322.gif
Diana.
laugh.gif Da, sigur o sa mai si imbogatesc! laugh.gif Imi place sa le urmaresc ceva de groaza! laugh.gif
Diana.
Mi-au rasarit plantulele! aplauze.gif Miine le fac pozulici. smile.gif
kryss_10
Di, ce-ti mai fac plantutele?
Diana.
A, bine, multumim frumos, ne-am inmultit... Busuiocul nu vrea sa iasa, il mai astept. In rest... cresc copiii mei de numa-numa...
Am cumparat lamiita, cimbrisor, menta si rozmarin ca un rasad mai mare de la Kaufland si le-am transplantat in ghivece mai mari. Cind o sa creasca indeajuns, le mut in si mai mari.
Iata mica mea familie de plante aromatice.























Si poze de grup:


Teocris
Busuioc poti cumpara rasad. Mai greu iese din seminte closedeyes.gif
Arata foarte bine gradinuta ta aplauze.gif
Diana.
Oi fi putind, nu zic nu, insa nu am vazut nicaieri! sad.gif
kryss_10
Frumoase plantele aromatice!Bravo! aplauze.gif
Teocris
Eu am vazut la Kaufland magindesc.gif Cand incepe sezonul rasadurilor, are si la piata. Cel putin la noi magindesc.gif
Anul trecut am cumparat si eu 5 rasaduri si le-am sadit in gradinuca mamei. Pana la sfarsitul verii s-au transformat in tufisuri laugh.gif Le-am luat in ideea ca voi folosi la mancare, insa nu am folosit nici macar o frunzulita laugh.gif
Diana.
De la kaufland am luat ce am gasit, busuioc nu am vazut insa niciodata... Da` lasa, data viitoare oi avea mai mult noroc, ca si pe astea le-am luat in ture...
Multumesc frumos, Kryss!
citystella
Sa-ti creasca mari si frumoase, sa-ti foloseasca, si sa faci mancaruri parfumate si gustoase. Au iesit intr-un timp foarte scurt. Au avut lumina, cum le-ai udat, au avut caldura sau a fost frig? Fratele meu a luat seminte de lavanda, iar pe plic spune ca ar trebui plantate toamna. Dar eu cred ca totusi nu conteaza, atunci cand le oferi conditiile cu care sunt ele obisnuite sa se dezvolte. Si eu ma lovesc cateodata de problema, nu e leguma proaspata nici in piata, nici la supermarket. In plus in piata vin persoane care vand seminte de legume si zarzavaturi. Totusi nu am incercat niciodata. Felicitari! indragostita.gif
Diana.
Pai cit a fost frig au stat pe pervazul din dormitor. Cind s-a incalzit le-am scos in balcon unde sint si acum.


Va prezint:
Lamiita, patrunjel, maghiran




Cimbru, busuioc, rozmarin




Lamiita, menta, cimbrisor



Oregano
Corina
Mama da' ce mari si frumoase sunt indragostita.gif !
Diana.
Saru` minaaaaaaaa!
Jo-Anna
mie mi-a iesit doar patrunjelul si curry , am incercat sa pun si busuioc si Thymian ( nu stiu cum ii zice pe romaneste) oare trebe sa le pun in pamant la un anumit timp?

Frumoase plante Di , sa le folosesti cu drag!
Tudor
Di vad ca nu ai somn la 4 dimineata smile.gif si mai observ ca plantele tale aromatice nu sunt folosite, adica nu vad frunze, crengute rupte sau doar mi se pare? Mi-as planta si eu in cateva jardiniere etajate pe un perete din balcon, dar am tendinta de a condimenta bine mancarea si s-ar putea sa raman rapid fara plante. Mi-as mai pune si ardei iuti mici si rosii, am vazut la cineva in ghivece si in toamna avea recolta.
melcri
Ce frumos ti-au crescut plantele,Diana!Si cate mai ai?!
citystella
Diana. Foarte frumoase. indragostita.gif
Diana.
Multumesc fetelor! Am avut mai multe insa coriandrul nu rezista, la fel si leusteanul... Dar nu mai las, mai pun o tura! laugh.gif
kryss_10
Di, plantele tale sunt superbe!
citystella
Eu mai vreau poze. blush.gif

Diana.
O sa le mai fac in curind, City. smile.gif
citystella
Pacat de fluturasi, totusi ar fi fost frumos. smile.gif Abia le astept. kiss.gif
Diana.
Fluturasii aia mi-au halit menta crying.gif , de ea nu ti-i mila?! smile.gif
Diana.
Iaca "gradina" mea.
Win-Win, crede-ma ca sint "jumulite" fara mila. smile.gif Dupa pozele de azi am mai bagat niste pungute cu oregano (3 pungi maicele) si 3 de busuioc (si-alea babane) in congelator. smile.gif
Nota: Ardeii iuti si tarhonul i-am luat si transplantat astazi. smile.gif Sper sa le mearga bine.
Miine trebuie sa iau doua ghivece mai inalte sa pun busuiocul, ca a crecut ca nebunu`, orict l-am "tuns" eu .

Doua bucati busuioc




Ardei iute- capsicum salsa galben



Ardei iute- capsicum salsa rosu


Cimbrisor


Cimbru- cel mai oropsit dintre toate- insa nu renunta! smile.gif


Lamiite- doua bucati.





Maghiran


Menta cea mincata de omizi... Of!
Diana.
Tufa de oregano





Patrunjel




Rozmarin





Tarhon


Tudor
Wau..
Oare e tarziu sa-mi pun si eu acum sau sa astept primavara? Ce ziceti daca pun seminte de plante aromatice iese ceva?
Nu am vazut rasaduri pe nicaieri(sau nu am cautat/intrebat eu unde trebuie) in primavara ci doar seminte la plic.

Foarte "gustoase" plantele tale Diana
Diana.
Win, din seminte nu a supravietuit decit busuiocul- doar 2 plante dntr-un plic intreg, cimbrul- care arata jalnic, nu stiu ce anume nu ii prieste si maghiranul. Restul mi-au murit toate. Ce am gasit eu de transplantat este tot din kaufland (oregano, cimbrisor, pantrunjelul, lamiite, menta, rozmarin, tarhon si ardeii).
citystella
Diana, cum sa nu-mi fie mila de menta. closedeyes.gif Se poate? Am constatat ca si eu am omizi la Kalanchoe, ceea ce s-a transformat din acele micute insecte albe, de care spuneam, sau poate era doar o omida, ratacita? magindesc.gif Si de ce se ratacesc insectele astea tocmai in plante? closedeyes.gif

Superbe plantutele tale. indragostita.gif Nemaipomenit de frumoase. indragostita.gif Sa le papi cu placere. tongue.gif
Diana.
Va multamesc frumos. Scuipati-mi-le, ca sa nu mi le deocheati. smile.gif
citystella
Acum, aici? Risc sa-mi ud monitorul, tastatura. Fie. closedeyes.gif Ptiu, sa nu fie de deochi. laugh.gif
Diana.
Asa, acum e mai bine. smile.gif
sylvia_31
Superbe, plantutele, se vede ca sunt iubite wink.gif .
Frumos hobby 322.gif .
citystella
secret.gif Sylvia scuipa-le repede sa nu le deochi.
Tudor
Intentionez sa-mi amenajez vreo 2metri de jardinere(profit de reducerile de iarna) cu plante aromatice, nu sunt foarte hotarat unde anume -in balcon la soare 30-40grade vara dar spatiu mic, sau in bucatarie unde as avea un perete la dispozitie. Aproape sigur nu gasesc rasaduri si ma voi orienta spre seminte. Banuiesc ca voi folosi pamant universal amestecat cu ceva ...
Ce combinatie ideala reprezinta "pamantul de gradina" ?

Care ar fi perioada de plantare a semintelor? Se pot pune si acum de vreme ce temperatura din casa o permite?
Diana.
Da, eu le-am pus iarna. Insa ce am pus din seminte nu prea a a avut sanse, in afara de maghiran si busuioc, nu a rezistat nimic. Pamint am folosit din cel la punga.
citystella
Diana mai pui răsaduri iarna asta?
Tudor
Ura, am identificat in Kaufland unde sunt rasadurile cu plante aromatice. Eu ma uitam pe mijloc la plante cand de fapt ele sunt langa cantare smile.gif
Costa 5RON si au Cimbru, Patrunjel, Oregano, Menta, Rozmarin aduse din Ungaria(ai nostri romani nu stiu/nu pot/nu vor sa faca).
Diana mai pui poze cu plantele tale aromatice? Tie iti ajunge un singur rasad de patrunjel, pentru ca eu l-as pune la o singura mancare de exemplu smile.gif . Celelalte plante banuiesc ca le folosesti in cantitati mult mai reduse si ajunge un singur ghiveci?
Jo-Anna
Mi-am luat si io plante aromatice acu o luna , sunt 6 ghivece mici cu pamant si 6 feluri de plante , le.am platat , le ud zilnic si ... nimic nici una nu a iesit ....
Valentina30
In functie de speciile pe care le-ai semanat dar si de conditile oferite (lumina, caldura etc), au nevoie de ceva timp pana sa rasara. De regula, incep sa incolteasca dupa 8-10 zile, dar unele seminte merg mai greu si poti sa astepti chiar si 15 zile, pana vezi primele firisoare verzi.
Diana.
Jo, eu am asteptat citeva luni pina au rasarit...
Le-am bagat si eu in casa azi pe gagicile mele, le-am curatat si pregatit pentru iernat.
Nu au patit nimic pentru ca balconul e inchis si eu am tot lasat usa de la sufragerie deschisa, ca sa nu inghete.
Azi le-am trecut la conditii mai bune. Le-am lasat citeva ore inainte s ale ud si sa le aplic un tratament cu ingrasamint. smile.gif
Diana.
Dintr-un motiv greu de inteles pentru mine, rozmarinul de anul trecut s-a hotarit sa isi dea duhul. M-am cam amarit eu, drept pentru care m-am dus si mi-am luat o alta planta. Toate bune si frumoase, insa dupa doua saptamini au inceput sa i se usuce virfurile. Le tai eu si dupa doua zile, cind trebuia sa il ud, observ ca virfurile se uscau pentru ca pe ele era ceva ca un praf alb care se scutura la cel mai mic curent de aer!
Hait, imi zic, asta are un daunator. Tai varfurile si il mut mai hacana, sa nu mi le imbolnaveasca pe alelalte. Totusi, a murit dupa inca 2 zile...
M-am dus si mi-am luat altul, l-am plantat intr-un alt ghiveci (pe ala infestat nu il mai folosesc, char o sa il arunc!). Deocamdata ii merge bine, desi e cam pirpiriu.
In ultimele drumuri la Real am vazut ca au adus si ei plante aromatice in ghiveci.
Mi-am luat o salvie care a parut sa fie ok 3 zile, dupa care... a murit! crying.gif
O data cu ea am luat si un ghiveci de chives (ceapa verde, arpagic) care e ok. nesigur.gif
Ultima data insa am zis ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior! La 8,99 lei bucata mi-am luat un rozmarin superb, mare si plin de craci laugh.gif o salvie mai mare, un chives tot mare si un cimbrisor, ca ala de il mai am pare sa se fi uscat numai pe jumatate!


A, si maghiranul pus de mine anul trecut a murit in casa. magindesc.gif Am mai schimbat doua plante de atunci...
In schimb busuiocul, desi planta anuala cica, e bine mersi, la fel si patrunjelul si lamiita (pe care trebe musai sa o improspatez). Menta insa e cam suparata, vaz eu cefac cu ea.
Pe o parte dintre ele le-am scos deja in balcon, ca nu mai e pericol de inghet si vad ca le merge bine.

In week-endul asta o sa va fac poze sa vi le arat.
Jo-Anna
Io am busuioc si salata smile.gif au iesit toate , sunt mici de vreo 10 cm , de acu am sa le raresc si astept sa creasca frumos :> but me happy!
Teocris
Eu am plantat cateva seminte de ardei iute intr-un ghiveci ce plangea ca e gol smile.gif , mai mult din curiozitate. Sincer, nu credeam ca va rasari ceva, mai ales ca ardeii de la care am luat semintele erau uscati de ceva vreme. Insa au iesit cu capusoarele la lumina si acum sunt mandra posesoare de plantute de ardei iute 322.gif Le mai las un pic sa prinda putere si apoi le raresc si le separ.
Din astia sunt:


Iuti tareeeee 322.gif
Prima data sunt verzi, apoi se fac mov - visiniu si apoi rosii. Sunt mici dar rai laugh.gif
Diana.
Vai, cit is de frumosi!!! Ptiu!
iernutza21
chiar estet f frumos, si eu am f multe flori
nu prea am spatiu pentru ele, dar toto nu pot renunta la elel

pupici

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.