Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gradinile Zoologice
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Dezbateri Publice
Diana.
Sunteti pro sau contra tinerii animalelor captive in gradini zoologice?
Merita, oare, animalele sa fie tinute captive doar pentru a ne delecta noua ochii cind ne aducem aminte?
Sint importante gradinile zoologice sau sint importante doar daca sunt ingrijite animalele?
Gradinile zoologice reprezinta o distractie sau sint un rau care trebuie eradicat?

Eu consider ca atat timp cat animalele sint sanatoase si ingrijite si mai au si un spatiu mare, ca intr-un parc extins in care sa se manifeste (dupa cum am vazut atit de des pe Animal Planet), gradinile zoologice pot exista fara probleme.

Va invit sa va spuneti si voi parerea!
Globetrotter
Daca sunt bine ingrijite si este creat un mediu asemanator celui natural sunt de acord. La Barcelona este o gradina zoologica foarte frumoasa.
Dar la modul cum sunt la noi in tara, no way! mad.gif
Ioana.
QUOTE(Book @ Feb 23 2010, 10:01 PM) *
Daca sunt bine ingrijite si este creat un mediu asemanator celui natural sunt de acord. La Barcelona este o gradina zoologica foarte frumoasa.
Dar la modul cum sunt la noi in tara, no way! mad.gif


Da intradevar . Dar tinaind cont de fondurile Romaniei , extinderea spatiilor in care sunt inchise animalele e mai greu de facut.

ROMANIA!!!
Fabiolla Andreea
daca sunt ingrijite dece nu
dar anul trecut am fost la gradina zoologica din capitala si va rog sa ma credeti ca oricum nu mai aveti ce vede
nu mai este nici un elefant nici o girafa sad.gif defapt au bagat oi , gaini, porci, caini:)))) vorbesc serios
Lyssuk
Daca animalele sunt bine hranite si ingrijite, daca li se amenajeaza un spatiu in care sa se simta cat mai aproape de mediul lor natural si au un medic veterinar care sa se ocupe de ele sunt de acord.
Chiar vroiam sa fac o vizita la Zoo in Bucuresti, n-am mai fost de cand eram copil si nu mai tin minte mare lucru, dar dupa ce am citit ce a scris Fabiolla mi-a trecut cheful....pacat ca nu avem si noi macar jumate din ce au altii...
Tudor
Pentru ca in IASI nu avem gradina Zoo recent am fost in Barlad sa vedem una. Trei lei, doi tigri, cateva maimute, lupi, ursi, un aligator si altele . Mi s-a parut destul de dotata cu animale, pareau hranite bine, dar spatiile de 3 x 4 m cu podea de beton nu mi s-au parut deloc in regula pentru animale obisnuite sa cutreiere mii de KM. Lupii cel putin se invarteau in cerc in cusca cat sufrageria mea.. leii si tigrii daca faceau un salt erau in partea cealalta de cusca.
Atata vreme cat nu au conditii de cazare decente nu ar trebui lasate sa functioneze, parerea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.