Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu ce te-ai innoit petru bucatarie
Forum pentru femei - eLady.ro > Regulament > Arhiva forum eLady.ro
Pages: 1, 2, 3
kalua
M-am gandit sa facem si-aici un topic unde sa postam ultimile achizitii in materie de bucatarie.

Eu m-am inoit ieri cu o rama dreptunghiulara

forma de tort cu fund de sticla termorezistenta

si-un cutit electric

kalua
Forme de cosulet teflonate. Pana acum faceam cosuletul punand ce vroiam sa cosuletesc pe-un pahar, dar nu ieseau toate asa frumoase.
N-am gasit poza, dar rezultatul e cam asa:
kalua
In sfarsit taietoare de-asta (modelele vechi au numai doua grosimi de taiere, asta are 3):
b
irinica
Kalua asta e razatoarea de care sunt eu foarte incantata!! De asta imi e foarte usor sa fac varza varza toata ziua. Bucatareala placuta!!
fortelady
o forma de briose biggrin.gif
o masina de tocat carne pt mama

si de Craciun sper un robot de bucatarie
dona_r
da,asta era razatoarea la care cugetam sa o cumpar si eu.era o reclama la tv,si ma temeam sa nu fie ceva pirat.
fortelady
deci: (numai in ultima luna):
- vas de sticla cu capac
- nushcate farfurii
- cutite
- robot moulinex (revin cu impresii in seara asta)
- forma de briose
tot felu' de chestii mici smile.gif
kalua
Sa va fie cu folos! Forte, te asteptam cu critica la aparatele electrocasnice.

Eu mi-am luat in ultima vreme o forma termorezistenta mai mica, alba, ovala si-un suport de metal de pus blaturi/paine la racit. Si-am primit si-un ascutitor electric de cutite.
fortelady
deci:
- am facut briose : super rapid biggrin.gif
- am tocat aproape 2 kg de cartofi in 2 minute (ca sa facem piure)
- am tocat o varza intr-un minut pentru salata.
una peste alta, face toti banii wub.gif
fortelady
pai urmatoarea achizitie mare pentru bucatarie va fi o masina de spalat vase. nici mie nu-mi place sa le fac eu...
fortelady
nu mai smile.gif e moulinex odacio 3 masinaria mea. da' toaca si degete, si patrunjel, si varza, si face si coca de prajituri
angeldust
N-o sa va vina sa credeti ..dar mi-am luat si eu robot exact ca al lui forte laugh.gif Inca nu stiu exact ce o sa fac cu el, in principiu sucuri si terciuri banuiesc...dar important e ca mi-am satisfacut damblaua laugh.gif
fortelady
sa nu-ti fie de deochi biggrin.gif si atentie la degete (sau ma rog, ce bagi tu prin el)
Diana.
cit cost domle robotu ala? ca al meu da semne de oboseala cronica si cred ca o sa isi dea obstescu sfirsit.si imi trebe un cintar de bucatarie; just incase- nu ca nu mi-ar mai fonctiona ochiometru` biggrin.gif
angeldust
io l-am luat de la metro cu 460. Da erau si mai scumpe si mai ieftine.
Singura chestie ce nu imi convine mie e ca e f mare si ocupa spatiul la greu. Si are atatea accesorii care habar nu am la ce se folosesc laugh.gif Si mi-e lene momentan sa citesc helpu.
kalua
Sa va traisca robotii!
Am si eu unul si sta printr-un dulap, l-am folosit in mai mult de 15 ani de max. 5 ori. closedeyes.gif Cel putin la mine asa-i: daca nu sta pe undeva la vedere ci trebuie sa cotrobai dupa el prin dulapuri, ma apuc sa fac cu altceva. Deci puneti-i la loc de cinste!
fortelady
QUOTE(angeldust @ Jan 14 2008, 09:50 AM) *
io l-am luat de la metro cu 460. Da erau si mai scumpe si mai ieftine.
Singura chestie ce nu imi convine mie e ca e f mare si ocupa spatiul la greu. Si are atatea accesorii care habar nu am la ce se folosesc laugh.gif Si mi-e lene momentan sa citesc helpu.

eu l-am cazat pe frigider sus.
mie sigur imi foloseste, ca la cat stau sa bucataresc saptamanal, sigur imi va reduce timpul petrecut cu operatiile plicticoase si imi va da mai mult timp sa fiu creativa biggrin.gif
angeldust
Altheea si ce gust au alimentele gatite in dracovenia aia? Ca teoretic suna f bine...dar practic?

Forte la mine frigiderul e mult prea inalt sa il pot pune pe el zapacitul.gif L-am pus pe blatul de bucatarie dar imi ocupa un sfert din el sad.gif
fortelady
eu am aburitor d'ala de bambus, care se pune pe oala de pe aragaz. sunt misto chestiile pregatite asa. l-am uitat la mama, il recuperez eu candva smile.gif
roxanica10
Dragelor, sa stapaniti sanatoase noile voastre achizitii. La acest capitol, urmatoarea pe lista mea e o razatoare asemanatoare cu a kaluai.
fortelady
noi am fost la ikea.
am luat printre altele niste boluri mici-mici de pus sos in ele biggrin.gif
kalua
misssn, eu tare bine ma impac cu seringa aia, nu o folosesc numai la ornat, ci si la facut choux-uri, eclere, etc.

forte, mi-ai adus aminte ca trebuie sa ma trag si eu o fuga la Ikea (cred ca n-am mai fost de 10 ani closedeyes.gif ) sa-mi iau tot cacatele de-astea mici de pus sosuri sau alte minunatii in cantitati mici in ele, direct pe farfurie.
kalua
Nu-ti lua, missn, nu-i buna. Tot aia din tabla, mare, ceva de genul asta, e sfanta
kalua
Am eu una de-aia cu placute, nu s-au rupt, e chiar ok daca vrei sa razi o bucatica de usturoi, de ghimbir, dar si numai la un morcov intreg (si pentru un singur morcov nu scoti robotul) freci pe bucatica aia de placuta de-ti sar ochii.
pescarush
sunt mandra de noua achizitie.



face espresso si cappuccino, e un no name, dar pentru pretul platit, macar un an tot ma tine (ca are garantie un an) biggrin.gif .
am incercat-o cum am ajuns acasa, am facut espresso, de aia n-am somn acum. laugh.gif
pescarush
cum sa nu, misssn? sunteti toate invitatele mele la cafea! iloveelady.gif
irinica, nici eu nu prea fac economie la cafea. e foarte importanta pentru mine. am trecut de cateva luni la cafea organica, columbiana. closedeyes.gif
contraste
Am fost la Billa si la un pet shop şi am cumpărat cam ce ar trebui pentru Michişor care va împlini anii în curând. Adică 21 de ani, este o vârstă pentru o pisică!
Vă arăt numai lumânărelele! (Deocamdată!)

pescarush
wow, contraste! sa-ti traiasca pisicuta! tararam.gif lamultiani.gif
contraste
Încă nu, încă nu ura!
Am început să pregătesc doar! Pun şi poze!
Andreea_M
wow contraste! 21??? suuuuuuperrrrr!

in alta ordine de idei - care aveti aparat de facut paine?
mi-a tunat sa-mi iau biggrin.gif si imi tot susura mama la ureche (telefon) cu orice ocazie - cat de bun e, si ce bine ar fi sa mai mananc si eu paine din cand in cand (mananc paine odata pe luna, daca o fi si atunci...). as lua 2, sa aiba si ea unu, ea ne mai face paine de casa din cand in cand smile.gif si nu as vrea sa se mai chinuie cu framantatul ala
kalua
Ce? Ce? Spune aici tot!
kalua
Sa te faca fericite oalele astea! biggrin.gif Nu mi se par deloc scumpe, chiar ai facut o afacere buna. Eu cred c-am sa mor cu oalele pe care le am, sunt tot de-astea cu garantie pe viata si arata dupa 10 ani ca noi-noute.
Tigaia aia-i de crepes, aici au si si o chestiuta de lemn cu care se intinde aluatul extrem de subtire, asa, ca la crepes adevarate. Ai si tu bastonas?


Vreau si eu chestii pentru bucatarie! crying.gif
kalua
Eu mi-am luat oale smaltuite cand am venit aici, de-alea cu flori pictate pe ele. laugh.gif Ca alea erau ieftine. Da' si-au facut treaba, din punctul asta de vedere nu pot spune nimic.
kalua
Vezi ca-i post, n-ai voie sa spargi bani de-aiurea! tongue.gif
Oalele astea bune de inox consuma mai putin curent, tin mancarea mult mai mult calda, ce mai, sunt superioare celor simple de inox. Si capacele inchid ca lumea. Éu mai am chestii auxiliare folositoare la setul de oale - recipient pentru pentru bain marie, razatoare care se pune pe oala si acum nu mai stiu ce. laugh.gif
kalua
Huo, pacatoaso! morderis.gif
Acum serios, cred ca astea scumpe de inox nu-s bune pentru plita cu gaze, adica nu faci nicio afacere cu ele. Chestia misto la gaz e ca asa cum reglezi flacara, asa ajunge in secunda doi la continutul olii. Pe cand astea cu fund foarte gros mentin caldura. La gaze-s foarte bune si wok-urile ieftine si subtiri, chiar mai bune decat altele cat costa inzecit, da-s puse pe-o plita electrica.
kalua
Poti sa-ti iei si de inox, dar nu de-alea scumpe. Poti ramane linistita si la alea emailate. Mare noroc aveti cu gazele, zau asa! Ceva mai bun si fin nu exista.
krikstian
burlanul pentru hota se pune? ca e tot la capitolul bucatarie! Si un cuptor cu microunde pentru facut pizza, ma uit ca papagalul ala cum se ,,lumineste,, si se invirte farfuria aia...
roxanica10
Am cumparat zilele astea: cuptor incorporabil Franke cu gaz, hota telescopica Beko, chiuveta cu 2 cuve de la Franke.
Urmeaza frigider Ariston si plita Franke.
kalua
Stiu ca ai sa te bucuri de ele! smile.gif Eu n-as mai folosi alte pensule si spatule. Masuri de silicon n-am, ca nu-mi trebuie, iar la manusile alea m-am codit si eu, nu le-am luat pana la urma pentru ca ocupa mai mult loc decat alea normale. sad.gif
Am fost si eu azi in magazine de mobile si am tot dat tarcoale unor farfurii. Pana la urma le-am lasat acolo din motive de pret, erau reduse la 40 euro bucata. closedeyes.gif Dar tot imi fac damblaua odata! biggrin.gif
kalua
Doua tavi rotunde din aluminiu, una cu diametrul de 36cm, cealalta 40 cm. Pentru chestii orientale, baclavale, cataif & co.
Teocris
Mi-am cumparat dipozitiv de taiat (egal!) blatul de prajitura indragostita.gif

kalua
Am si eu dintr-asta, nu m-a dat pe spate, dar parca e cu ceva mai simplu de taiat decat cu cutitul. Sa-ti fie de folos!
Roxana_
Am luat saptamana asta un cleste pentru inghetata si e o placere sa-mi servesc musafirii cu inghetata acum.
lxn
E din ala bula, rotund? Imi plac mult alea biggrin.gif
Roxana_
Da, din ala rotund de metal si-i si bun calitativ.
luciant
Cine imi poate spune de unde sa cumpar o masina de intins aluat pentru paste?
Caut de ceva timp dar.....


kalua
Recomand Kitchen Aid-ul, iti face si aluatul, il poti apoi intinde cu ea. Oricum o masinarie pe care o cumperi pe viata.
kalua
Trebuia sa-mi car ceva si pentru bucatarie din concediu, nu? laugh.gif

Cleo
normal! biggrin.gif
au astia atatea feluri de razatoare ca-mi vine sa-mi cumpar de cate ori dau cu ochii de ele si-apoi mi-amintesc ca mai am 3 acasa laugh.gif
kalua
Aici nu se pot cumpara decat online si cer astia 29€ pe una, asta fara shipping! nusepoate.gif In SUA am dat 17$ (net) pe bucata la magazin de lux!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.