Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Produsele pentru machiaj de care nu ne-am lipsi nici moarte
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Make-up. Machiaj
verenadoll
Cum saptamana trecuta am plecat la plimbare si mi-am uitat gentuta cu cosmetice acasa, a trebuit sa ma duc sa-mi cumpar tot ceea ce n-aveam la mine. Asa m-am gandit care ar fi machiaje de care nu m-as putea lipsi nici moarta magindesc.gif Pai tinand cont ca atunci am facut o rafala prin magazin si mi-am luat exact produsele must have no matter what! Iar eu am constatat ca nu ma pot lipsi de fond de ten, rimel, blush si gloss. Aceste produse sunt esentiale pentru mine! Voi de ce anume nu va puteti desparti?
Cindy
Doar de machiaj? Fond de ten, corector, pudra, rimel, eventual tus de ochi pentru pleoapa superioara. Optional un gloss, dar as putea sa ma dispensez de el. smile.gif
Daca era vorba de produse de ingrijire era mai grav, aici am prea multe must have-uri!
Simona85
Eu folosesc mereu anticearcan, pt ca am cearcane foarte urate. Si fond de ten, ca nu imi prea place sa folosesc anticearcan fara sa uniformizez tot tenul, dar, de multe ori, renunt si la el, din comoditate. Asa ca sunt dependenta de anticearcan, asta e produsul la care nu as renunta.
Diana.
La mine e simplu: tusul de gene, aka mascara (sau rimel). Desi am vreo citiva ani de cind cam uit sa ma machiez. smile.gif
Jo-Anna
Io m-as putea lipsi de absolut toate sicsic.gif
verenadoll
Deci suntem pe acelasi lungime de unda sa zic asa.... eu mi-am achizitionat un gel-liner bio care este super bun, a fost la promotie -50%. Pe care l-am aplicat cu o pensula si da ochiilor un efect foarte frumos.
yuxi
FDT, rimel, oja.
verenadoll
voua ce rimel va place? Eu am facut o infectie la ochi de la rimel iar acum trebuie sa gasesc un produs de la care sa nu mai patesc acelasi lucru. Aveti vreo sugestie?
citystella
Eu sunt aproape moarta daca nu am un balsam de buze, o crema si un gel de curatare. In rest pot sa traiesc si fara toate chestiile de machiaj.
Bia
Fond de ten, corector, blush, pudra normala, pudra bronzanta, tus de ochi, mascara, gloss.
citystella
QUOTE(Pink Lemonade @ Jun 1 2010, 10:58 PM) *
Fond de ten, corector, blush, pudra normala, pudra bronzanta, tus de ochi, mascara, gloss.



Adica ai folosi toate acestea fara sa te dai cu fard de pleoape? nesigur.gif
Globetrotter
Verenadoll, exista topicuri speciale despre fondul de ten ori despre rimel, cum este acesta.
verenadoll
QUOTE(Pink Lemonade @ Jun 1 2010, 08:58 PM) *
Fond de ten, corector, blush, pudra normala, pudra bronzanta, tus de ochi, mascara, gloss.


Am uitat de pudra bronzanta, pe vara este un ''must have''. Eu anul trecut dupa ce m-am intors de la mare am folosit o pudra bronzanta bio super buna pentru a pastra bronzul capatat.

QUOTE(Book @ Jun 2 2010, 09:44 AM) *
Verenadoll, exista topicuri speciale despre fondul de ten ori despre rimel, cum este acesta.



Uitasem de acest topic ...scuze.
Globetrotter
Mie mi-ar fi greu sa ma lipsesc de fond de ten, creion de sprancene si balsam de buze.
citystella
Machiajul ca machiajul, dar apa e un must have. smile.gif
Cindy
QUOTE(Book @ Jun 2 2010, 03:25 PM) *
Mie mi-ar fi greu sa ma lipsesc de fond de ten, creion de sprancene si balsam de buze.

Book, dar parca tu nu foloseai fond de ten... magindesc.gif
verenadoll
Cum va spuneam zilele trecute de produsele de care eu nu pot trai smile.gif ... Mai devreme eram pe facebook si am vazut ca PR au reducere de 60% de astazi... plus un portfard cadou. Chiar daca nu prea am facut afacere atunci, astazi nu pot sa ma abtin. O sa-mi reinnoiesc trusa.
Diana.
Io nu ma pot abtine sa nu dau ban cind descopar ca unii is veniti sa promoveze diverse... ban.gif
verenadoll
QUOTE(Diana @ Jun 3 2010, 12:57 PM) *
Io nu ma pot abtine sa nu dau ban cind descopar ca unii is veniti sa promoveze diverse... ban.gif


Diana, m-am gandit ca va pot face si voua o bucurie... si poate sunteti interesate. De aceea am dat link-ul de facebook si nu al lor.
Diana.
O bucurie de ban capeti tu daca nu te linistesti cu PR-ul... Fara suparare, business is business si pentru mine, nu doar pentru voi.
verenadoll
QUOTE(Diana @ Jun 3 2010, 01:12 PM) *
O bucurie de ban capeti tu daca nu te linistesti cu PR-ul... Fara suparare, business is business si pentru mine, nu doar pentru voi.


Asa cum si tu ai mentionat brand-uri, asa si eu am mentionat produsele care mi-au placut mie.
Bia
QUOTE(citystella @ Jun 1 2010, 11:04 PM) *
Adica ai folosi toate acestea fara sa te dai cu fard de pleoape? nesigur.gif


Da! Fardul de pleoape nu e pentru mine asa important. Tusul de ochi e rezistent la apa. ma tine toata ziua si arata ok. Folosesc de obicei un primer Too Faced pe pleoapa sau un primer de fata matifiant ca sa nu-mi transpire.
citystella
In cazul acesta fata ar arata ca si nemachiata, dar ingrijita. Uneori mai aplic si eu metoda. Iar efectul e destul de interesant. smile.gif
Bia
Exact!
Marzipan
crema hidratanta nuantata (care se adapteaza la nuanta tenului) cu SPF, anticearcan usor, rimel, balsam/gloss de buze (le am tatuate, asa ca altceva la ele nu imi trebuie. mai imi pun si un produs cu efect iluminator foarte natural, pe pometi si sub sprancene.. Restul - depinde de dispozitie..
Sunt cam lenesa si in criza de timp cind e vorba sa imi machiez propria fatza. Deci ar trebui sa lucrez la capitolul asta, sa-mi adaug in rutina zilnica si modelator, si blush usor si machiajul discret al ochilor...ca diferenta totusi e destul de mare..chiar daca nu am nevoie de schimbari majore la prima vedere...
Bia
Dar lenea e cucoana mare! =))
Lyssuk
Eu nu ma pot lipsi de ruj sau macar un gloss intr-o nuanta deschisa. Chiar daca mai uit sa ma fardez la ochi, daca nu imi dau cu ruj parca as fi iesita din cripta, nu am asa....culoare... Tin minte ca am fost intr-un an la munte si am uitat fardurile acasa si alergam disperata sa-mi iau ruj rolleyes.gif
Produse Profesionale
QUOTE(Lyssuk @ Aug 10 2011, 09:03 AM) *
Eu nu ma pot lipsi de ruj sau macar un gloss intr-o nuanta deschisa. Chiar daca mai uit sa ma fardez la ochi, daca nu imi dau cu ruj parca as fi iesita din cripta, nu am asa....culoare... Tin minte ca am fost intr-un an la munte si am uitat fardurile acasa si alergam disperata sa-mi iau ruj rolleyes.gif

SPAM
Cindy
Eu chiar ma gandeam ca atunci cand plec undeva, cel mai mult imi displace sa imi fac bagajul, de anxietate sa nu uit ceva caci mie toate mi se par esentiale. debile.gif
Iubitul meu se amuza ca nu am putut sa stau undeva 3-4 zile fara crema hidratanta de corp, o uitasem acasa si a trebuit sa imi cumpar alta, si bineinteles nu oricare laugh.gif
Bia
Eu mai nou sunt moarta-coapta dupa
Machiaje:
- Face Atelier Ultra Foundation (in viata mea nu am vazut asa fond de ten misto, arata parca e dat cu airbrushul, ba chiar mai bine ca am comparat cu Temptu PRO si da, tine mai mult)
- paleta Dramatically Neutral de la Yaby
eyeseal de la MUFE pentru a face orice din paleta Yaby sa arate ca un tus
- blushul HD de la MUFE
- blotting papers Shiseido (scumpe dar care isi fac toti banii ba chiar mai mult) sau cele de la Art Deco
- mascara Volumissime waterproof de la L'Oreal

Ingrijire corp&par:
- crema de corp Lipikar de la La Roche Posay
- gelul de dus hidratant Shiseido (care e vreo 45 Euro dar na, imi place de mor)
- Kerastase (nu mai tin mnte numele dar e verzuliu si e pentru protectie termica a parului)
- masca restructuranta Kallos cu proteine din lapte
Lyssuk
Eu am inceput sa ma fardez si la ochi zi de zi. Cateodata mai neglijam, dadeam doar cu ruj si gata.
Diana.
Rimelul, fondul de ten si glossul intra la mine pe lista cu "musai". smile.gif
Valentina30
Sa nu radeti de mine, dar la mine e musai sa fie machiajul cat de cat complet: fond de ten, creion de ochi, fard de pleoape, fard de obraz si ruj. Rimelul nu e musai mereu.

Vara, dupa ce am tenul suficient de bronzat, renunt deseori si la fdt si fard de obraz, dar aplic o crema de fata. Spre exemplu, de mai bine de o luna, nu folosesc decat creion de ochi, fard de pleoape si ruj, iar din cand in cand rimel.
Cindy
De ce sa radem?! Mie mi se pare foarte bine, bravo! sexylady.gif
Valentina30
Sotul si cativa apropiati ai nostrii, se amuza pe seama asta, considerand ca-s prea pretentioasa... in ideea ca nu ies din casa, nearanjata. tongue.gif
Diana.
Uf, asa eram si eu... sad.gif Vreau sa fiu iar asa!!! Bravo, Valentina!
Lyssuk
QUOTE(Valentina30 @ Oct 7 2011, 10:05 AM) *
Sotul si cativa apropiati ai nostrii, se amuza pe seama asta, considerand ca-s prea pretentioasa... in ideea ca nu ies din casa, nearanjata. tongue.gif



Pai asa si trebuie. Bravo tie! thumbsup.gif O femeie nu trebuie sa iasa niciodata nearanjata din casa.
Cindy
QUOTE(Valentina30 @ Oct 7 2011, 10:05 AM) *
Sotul si cativa apropiati ai nostrii, se amuza pe seama asta, considerand ca-s prea pretentioasa... in ideea ca nu ies din casa, nearanjata. tongue.gif

Da dar nu este si in acelasi timp mandru de tine ca are o sotie frumoasa si cocheta? happy.gif Eu cred ca este, toti sunt, chiar daca nu o arata poate mereu.
Valentina30
Diana, Lyssuk si Cindy - kiss.gif la voi. Sunteti dragute si incurajatoare. Zau ca ma bucur cand vad ca sunt si femei care gandesc asemeni mie, in privinta asta.

Cindy, sunt convinsa ca e mandru, ca-l vad cum se "umfla in pene" mai mereu... desi nu spune o vorba, i se citeste pe chip. wink.gif
lly-mih
fond de ten...altfel e jale!!!
Diana.
Eu am ajuns sa nu ma mai machiez. Dar cind ma machiez, produsele de baza sint fondul de ten, rimelul, creionul dermatograf si glossul. Atita. smile.gif Astea nu trebuie sa imi lipseasca niciodata.
Bia
Cred ca orice femeie isi schimba obiceiul odata cu trecerea timpului.

Eu, mai nou, port tipul acela androgin de makeup care sa nu para makeup. Tin fata foarte fresh (si desi am primer, fond de ten s corector nu este sesizabil), un blush crema discret, aplicat ca si cum as fi rosit natural, mascara si un ruj/gloss doar o idee pigmentat.

Daca am o intalnire port un machiaj de tip business, adica adaug un fard de pleoape in nuante neutre de brun, bej, etc. si ma joc un pic cu umbrele si luminile + tus de ochi/dermatograf si un ruj (prefer nuantele de roz, piersica si zmeura). La nevoie, un ruj rosu sange sau rosu corai pentru seara. Daca am vreo seara cu cina ma orientez pe moment in functie de tinuta dar tind sa aleg machiajul foarte clasic, al anilor 50-60 sau un smoky modern.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.